• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Neonhal 240 literes akváriuma

neonhal

Kertész tanonc
Sziasztok!

Régen volt halas akváriumom, nagyon szerettem, de új helyre költöztem, ahol erre nem nagyon volt lehetőségem, és ennek már jópár éve...
Nemrég találkoztam először a növényes akvarisztikával. Láttam pár Oliver Knott videót, és azonnal eldöntöttem: nekem kell valami hasonló :twisted:
Elkezdtem keresgélni a neten, aztán rátaláltam a fórumra, és rengeteg információhoz jutottam hirtelen (Takashi Amano, technika, dekorációk, ki az a növényfej :D , stb)... és elkezdtem beszerezni a felszerelést...
Nagyon tetszenek a dzsungelt imitáló akváriumok, így végsősoron majd én is valami ilyesmit szeretnék elérni.

Ugyan még sehol sem tartok, mégis felbuzdulva a fórumon látott naplókon, gondoltam én is elkezdem a sajátomat.

Ami eddig megvan (az akvárium 1 hónapja üzemel):

Akvárium br. 240l (120cm hosszú, 50cm magas, 40cm mély)
Szűrő JBL Cristal Profi e900 külső szűrő (tervben van mégegy hasonló teljesítményű szűrő beszerzése)
Fűtés EHEIM-Jager 150W
Világítás DIY 4x54W 115cm-es Sylvania és Tungsram csövek + reflektorok (mindezidáig csak 2 cső üzemelt, és üzemel még most is)
Vízlágyítás 190l/nap hozamú RO-készülék (heti 50% vízcsere)

Aljzat JBL ProFlora Start 10kg + homok
CO2 egyelőre DIY, élesztős, 2 PET-palackos (egyik élesztős, a másik tisztító), beoldás sima kerámia diffúzorral
Tápozás eddig csak Easy Carbo + JBL Fertiliser, pár napja DIY CO2 próbaképpen, plusz most vettem komplex Easy Life folyékony tápot, de eddig még nem használtam
Dekoráció Seiryu kő, Red Moor fák

Növények Hemianthus Callitrichoides, Pogostemon Helferi, Liliaopsis brasiliensis, Vizi alma (nem tudom mi a hivatalos neve :) )

Sajnos nem állok a fotózás magaslatán, de pár napon belül megpróbálok postolni pár képet.
A Pogostemon és a vizi alma nagyon jól elvannak, mindkettőt nyesni kellett. A HC lassan, de talán fejlődik, de korántsem meggyőző a helyzet. Ami biztos, hogy még él :D
Alga van, de annyira talán nem vészes a helyzet. Kevés barna alga az akvárium falán, plusz 1-2 helyen fonalalga.

Tudnátok segíteni tápozással, világítással, CO2-vel kapcsolatban? Főleg azzal, hogy hogy emeljem ezek mennyiségét (plusz fénycsövek, plusz tápok) úgy, hogy a lehető legkisebb katasztrófa történjen :)

Előre is köszi minden hozzászólást :thumbup:

Nem sokára pedig jönnek a fényképek!
 
Sajnos türelmetlen voltam és elkövettem azt a hibát, h túl hamar összeraktam az akváriumot.
Így kénytelen leszek már működés közben átrendezni, hozzáültetni, stb... de talán nem okoz majd olyan nagy problémát...
 
Hali!
Az akim adatai:220l,105w világítás,co2 nem sok szűrés 2db belső szűrő össz,1400l/h!
Easy-Life-t használok 6ml/nap mindenből!
90l vizet cserélek hetente!
Nő minden és a halak is megvannak!
Algám alig van!
Én így adagolom a tápot de a tapasztaltabb kolegák megmondják neked mit hogyan csinállj adagolj!
Ga oldalon azt hiszem 1ml/20l vízhez naponta!
Üdv minállunk! :wave:
 
Hét elején megérkezett az RO készülékem, azóta már csináltam is egy 50%-os vízcserét (végre nem úgy kellett vennem).
Tegnap beüzemeltem újabb 2db 54W-os fénycsövet, így most összesen 216W van az akvárium felett (ha a netto vízmennyiséget nézzük, kijön az 1W/liter). Továbbá ma adtam először El ProFitot is :) a szokásos napi carbo mellé. Élesztős CO2 megy...
És most délután amikor rápillantottam az akváriumra, bubizást láttam! No persze nem olyat, mint amilyet itt már sokan közzétettek, ez amolyan magyar-narancs bubizás, de az enyém, és tuti nem kevertem össze a CO2 diffúzorral :D A Crypto olyan, mint vmi kis porlasztó, de azért a HCn is akadnak buborékok!

Viszont van problémám is:
2.JPG

1%20kicsi.JPG

3%20kicsi.JPG


Mi lehet az oka ennek?
Be kell vallanom hogy amíg nem volt meg az RO készülék, 2-3 héten keresztül nem volt túl rendszeres a vízcsere, és amikor volt, akkor is csak kicsi... Volt barna algám is, de amikor elkezdtem CO2-t adagolni, 2-3 nap alatt teljesen eltűnt!
Lehet hogy a rendszeres vízcsere segít, vagy mást is változtatni kell?
Minden tanácsot és segítséget előre is nagyon köszönök!
 
Sztem 1w/l fény élesztős co-hoz nem biztos, hogy passzol.Számomra lehetetlennek tűnő vállalkozás ami nem jelenti azt, hogy számodra is.Nagynyomású co2 nélkül ilyen erős fénnyel dolgozni sztem nem fog menni.Ismétlem magamból indulok ki.Sztem fejlesztésnek először szűrő, co2, aztán kellett volna a világítás.
Mindenesetre drukkolok!!!
 
pure07 said:
Sztem 1w/l fény élesztős co-hoz nem biztos, hogy passzol.Számomra lehetetlennek tűnő vállalkozás ami nem jelenti azt, hogy számodra is.Nagynyomású co2 nélkül ilyen erős fénnyel dolgozni sztem nem fog menni.Ismétlem magamból indulok ki.Sztem fejlesztésnek először szűrő, co2, aztán kellett volna a világítás.
Mindenesetre drukkolok!!!

Köszi az észrevételt! Igen, az tuti h a sorrendet elrontottam... megpróbálom kihúzni addig ezzel, amíg nem tudok venni egy nagynyomású co2 rendszert. Sokat kell állítgatni, sok macera van vele... de addig is talán jobb a semminél. Viszonyítási alapom nincs, szóval nem tudom milyen az, amikor gőzerővel rákapcsolnak a növények, azt viszont látom, hogy a HC, a Pogostemon és Crypto döntik magukból a buborékokat, szóval most örülök :D
De ha rossz irányba mennek a dolgok, majd biztosan kiveszem az újonnan beszerelt két fénycsövet.
 
Nem tudom hogy mi szokott lenni nagy (ha a 240 liter nagy) akváriumok esetében az élesztős CO2 rendszerekkel a gond, de azt hiszem az, hogy nem tud elegendő mennyiségű CO2-t produkálni, nem képez akkora nyomást (nem képződik olyan gyorsan a CO2), hogy megfelelő mennyiségben kerülhessen az akváriumba, a beoldás meg már egy másik probléma...
Pár napja, két 10:1-es RO:csapvizes vízcsere óta a pH-t folyamatosan ellenőrzöm, és estére semleges-enyhén savas értékeket mérek, ami elvileg jó. Reggel lúgos. (ha kemény lenne a víz, több CO2 kellene uo. pH eléréséhez)
Az a szerencsém, hogy az akvárium fűtőtest közelében van, és a CO2-levest rá tudom tenni a radiátorra, így gyors a reakció. A második PET-palack félig megtöltve tiszta vízzel buborékszámláló (és tisztító, ahogy itt, a fórumon olvastam).
co2.JPG

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy ez csak félmegoldás, amint tudok, beszerzek egy nagynyomású rendszert. Másrészt meg csinálom ezt kb 10 napja, igazából a hatásában sem lehetek még biztos...
Ha vmiben tévednék, kérlek javítsatok ki, még igencsak az elején vagyok ;)
 
szia
Én az üvegeket lecserélném visszaválthatos palackra..Az jobban bírja a nyomást és a hőt.
 
Szia!

Szépen alakul az akváriumod, remélem majd láthatunk róla teljes képet is a közeljövőben :)
Látom, nem vagyok egyedül aki hátulról kezdi építeni a technikát.... :roll:
Világítást minimalizáld, és szerintem a végén se menjen 8 óránál többet. A jelenleg meglévő algák eltüntetéséhez a Blackout-t tudom javasolni. Nálam 3 napos volt, azóta se láttam algát :D Na jó...pontalga meg egy két fonalalga van most, de új szűrőanyagot használok, és várom, hogy újra bejáródjon, és remélhetőleg majd ezek is eltűnnek.
Én is egyenlőre élesztővel kísérletezem, nálam 2 élesztős és egy tisztító palackot használok, 3-4 napos eltéréssel keverem, így mondjuk egyenletes, és vmivel több CO2-t tudok így bejuttatni. Viszont ebben az esetben használj palackonként egy visszafolyásgátlót, és egy egy csapot is. Amid van azt dobd el, nem szigetel :( , vagy használd fel a levegőztetődhöz, ha esetleg azt is használsz. Csapnak én a Gardena öntözéstechnikai 1/4 csapját használom, nagyon jól zár, és párban lehet venni. Nem nagy tétel ;) És érdemes a Nigro blogját megnézni, sokat segítet nekem is http://akvarisztika.budapet.hu/2009/04/03/hazi-barkacs-szendioxid-reaktor/
Sok sikert és kitartást az akváriumodhoz! :thumbup:

Üdv.
Aston
 
Köszi a tippet Aston!
Én is remélem hogy pár hét múlva jobban fest majd a dolog :)
A 3 palackos CO2-t kipróbálom, és veszek új csapot is! Ha minden jól megy, február-március környékén beüzemelek egy nagynyomású rendszert, addig csak kibírom valahogy!
 
neonhal said:
Jani 614 said:
A heti vízcserét ne hanyagold el!
Sokat jelent!

Igen, innentől kezdve tuti betartom! Köszönöm a tanácsot!

Saját tapasztalat alapján én visszavennék a fényből, ha még lehet amíg nincs meg a nagynyomású co2.
Mert 7 hónapja próbálom helyrehozni ugyanezt a szituációt amit 2 hónap alatt csináltam mondjuk nálam a hátterezett aki is játszik keményen.
 
Saját tapasztalat alapján én visszavennék a fényből, ha még lehet amíg nincs meg a nagynyomású co2.
Mert 7 hónapja próbálom helyrehozni ugyanezt a szituációt amit 2 hónap alatt csináltam mondjuk nálam a hátterezett aki is játszik keményen.

Elvileg lehetséges, csökkenthetem a fényerőt a felére (108W), eddig is ennyivel ment, csak napi 12 órát.
Viszont nem lehet jó megoldás 216W mellett a napi 6 óra megvilágítás megfelelő tápozás, lágyvíz és élesztős CO2 mellett?
Hogyhogy 7 hónapja tart a küzdelem? Milyen algáid vannak?

Köszönöm az észrevételt!
 
neonhal said:
Saját tapasztalat alapján én visszavennék a fényből, ha még lehet amíg nincs meg a nagynyomású co2.
Mert 7 hónapja próbálom helyrehozni ugyanezt a szituációt amit 2 hónap alatt csináltam mondjuk nálam a hátterezett aki is játszik keményen.

Elvileg lehetséges, csökkenthetem a fényerőt a felére (108W), eddig is ennyivel ment, csak napi 12 órát.
Viszont nem lehet jó megoldás 216W mellett a napi 6 óra megvilágítás megfelelő tápozás, lágyvíz és élesztős CO2 mellett?
Hogyhogy 7 hónapja tart a küzdelem? Milyen algáid vannak?

Köszönöm az észrevételt!

Hmm most kéne a 24WPG szabályt ajánlanom csak azt hiszem az nagynyomású CO2 mellé van belőve Nigro blogján megtalálod egyébként részletesen.
( esetleg valaki tőlem okosabb segíthetne a világítás idejében én élesztős CO2vel semmiképpen nem emelném az erősséget)

hát a hátterem egy merő fekete szőrös valami volt már a kezdetek kezdetén aztán az emelt fény és az élesztős lötyi együtt meghozták az összes játszópajtását
zöld pont zöld és kékes szőrös zöld fonal fekete a tereptárgyakon talajon növényeken bocsi , de a hivatalos neveket nem tudom gyakorlatilag zöld vizen kívül szerintem már mindenem volt :) és nem a szűrésemmel nincsen gond csak az aki rosszul viseli az újabbnál újabb elképzeléseimet a trehányságomat és a 3 havonta való átrendezgetést :) mondjuk ez utóbbit a párom is kezdi rosszul viselni, de még annyi mindent kell kipróbálnom :)
 
Hmm most kéne a 24WPG szabályt ajánlanom csak azt hiszem az nagynyomású CO2 mellé van belőve Nigro blogján megtalálod egyébként részletesen.
( esetleg valaki tőlem okosabb segíthetne a világítás idejében én élesztős CO2vel semmiképpen nem emelném az erősséget)

hát a hátterem egy merő fekete szőrös valami volt már a kezdetek kezdetén aztán az emelt fény és az élesztős lötyi együtt meghozták az összes játszópajtását
zöld pont zöld és kékes szőrös zöld fonal fekete a tereptárgyakon talajon növényeken bocsi , de a hivatalos neveket nem tudom gyakorlatilag zöld vizen kívül szerintem már mindenem volt és nem a szűrésemmel nincsen gond csak az aki rosszul viseli az újabbnál újabb elképzeléseimet a trehányságomat és a 3 havonta való átrendezgetést mondjuk ez utóbbit a párom is kezdi rosszul viselni, de még annyi mindent kell kipróbálnom

Hmm ez szép lehetett :)
Sajnos az átrendezgetéssel hasonló cipőben járunk! Gondolom ezzel jó sok szabályt rúgunk fel :twisted: de csak nem tiltanak ki minket :D
én pl. most egy rakás Red Moor fát áztatok, amiknek majd mind be kell kerülne az akváriumba... szóval lesz még itt káosz...
Töltöttél fel te is naplót vagy képeket? Kíváncsi lennék az akidra!

Ha én is bebukom ezt a sokféle algát, megalapíthatjuk az ALGAKERTESZ.HU-t, és oszthatjuk majd a tanácsokat, mi leszünk a legnagyobb algafejek :D
 
neonhal said:
...

Hmm ez szép lehetett :)
Sajnos az átrendezgetéssel hasonló cipőben járunk! Gondolom ezzel jó sok szabályt rúgunk fel :twisted: de csak nem tiltanak ki minket :D
én pl. most egy rakás Red Moor fát áztatok, amiknek majd mind be kell kerülne az akváriumba... szóval lesz még itt káosz...
Töltöttél fel te is naplót vagy képeket? Kíváncsi lennék az akidra!

Ha én is bebukom ezt a sokféle algát, megalapíthatjuk az ALGAKERTESZ.HU-t, és oszthatjuk majd a tanácsokat, mi leszünk a legnagyobb algafejek :D

Van felvétel mások számára is? Engem sem kímélnek az algák! :oops: :D
 
neonhal said:
Van felvétel mások számára is? Engem sem kímélnek az algák!

csatlakozz bátran! mióta küzdesz algákkal?

Amióta csak akváriumom van. Kb 8 éve, ebből csak 2 éve próbálkozom a növényezéssel. A jelenlegi akim pedig 1 hónapos, ebből már második hete, hogy zöld fonalalgával küszködök. :evil: :oops: :shifty:
 
Back
Oldal tetejére