• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Neon halak és Dymax világítás

pityu70

Új regisztrált
Sziasztok!

Mivel nekem ez az első alkalom, hogy a forumon irok, bemutatkozok: a nevem Mészáros István, Erdélyben, Marosvásárhelyen lakok.

Nagyon kezdő vagyok még, csupán 3 hónapja van akváriumom, egy 50 litres Juwel, benne 12 sima neon hal és 1 ancisztrusz. Mostanáig az akvárium gyári világítása működött, egy 15W-os neon cső, plusz egy 20W-os másik neon, nem akvarisztikai. Kb. 2 hete vettem egy Dymax Rex2-es lámpát, 2*14W, 10000K, Tropical csövek. Azóta a neon halaim elbújnak a növények közé abban a pillanatban ahogy a lámpa felkapcsol, és csak kikapcsolás után jönnek elő. Kiváncsi lennék, hogy mi az oka, hisz azelőtt is ugyanannyi watt égett az akvárium fölött, igaz a pót-neon az vörösses fényű volt. Sajnos, ugyanaznap, amikor az új lámpát felszereltem, teljesen újra is rendezetm az akváriumot, belső szűrő helyett külsőt tettem, és a növényeket is kicseréltem (azelőtt csak néhány nagyobb volt, most füvet tettem, es kisebb levelű növényeket is).

ps. ha rosz helyre írtam a dolgokat, előre is elnézést
 
Szia István! Üdv a fórumon. Sokszor lehet olvasni, hogy a neonhalak félnek az erős fénytől, nem kedvelik igazán. Nekem vegyesek a tapasztalataim ezzel kapcsolatban de tény, hogy valódi élőhelyükön szinte kávészínű vízben élnek.
Mivel írtad, hogy ugyanannyi wattal világítottál azelőtt, ezért a magas Kelvinszámú fényre és a stresszre fognám a jelenséget. Ha jó a régi csöved az új armatúrába, akkor tégy vele egy tesztet és rakd bele. Ha nem, akkor vidd magaddal a Dymax csövet egy villamossági boltba ás vegyél bele 6500 K-es csövet. Az egyébként is alkalmasabb egy növényesbe, mint a 10.0000 K-es.
 
Köszönöm a választ. Sajnos a régi cső nem jó, az T8-as volt, az újak meg T5-ök. A vörösses pótcső pedig T4-es, tehát semmi esély, hogy az új armatúrába betegyem. Néztem, hogy van T5-ös, 550mm-es cső, de az 24W-os, ebbe az armatúrába meg 549mm-es 14W-osak járnak, és nem tudom, hogy az armatúra el fogja-e bírni a 24 W-os csövet. Amit még találtam, Dymax 14 W-os cső, 6500 Kelvin, viszont annak a fényereje csak fele a 10.000-hez viszonyítva, és így is gyengébb a világításom mint kéne. De azért ki fogom próbálni, hátha valameyik megoldás bejön, habár szerintem új armatúra lesz a vége :) Ha az lesz a megoldás, szivesen vennék néhány javaslatot, milyen világítást tegyek az akvárium fölé, ami persze ne kerüljön egy vagyonba. Két hetente, 1 hétig Magyarországon vagyok, tehát nem gond, hogy onnan vegyem meg, ugyanis itt nállunk elég kicsi a felhozatal.
 
Kaptam egy armatúrát amit meg tudok rendelni, es amibe standard 550mm/24W-os csövek járnak. Csövekben a választék amit most rendelhetek JBL 4000K, Hagen 6700K és JBL 9000K. Milyen párosítás lenne a legmegfelelőbb?
 
Amikor nekem bekerült egy csapat neon, pár nap után megszokták a helyüket és előjöttek, úszkáltak, stb. De betettem egy újabb csapatot hozzájuk és pár plusz növényt került az akiba - na onnantól jött a para, a növényben rejtőzködtek amíg égett a pilácsuk... Azóta is, növény nyírás után, vagy ha a szűrőt szedem ki takarítás célzattal és nyúlkálok kicsit az akiban, utána pár napig megint félnek.
 
Köszi az infót Hupika. A tegnap delután az enyémek is kimerészkedtek a növények közűl, és ma reggel se bújtak el lámpagyújtás után. Igaz, nem maradnak végig a nyitott részben, vissza-vissza bújnak a növények alá, de azért most már uszkálnak is. Talán mégse a fény zavarná őket, csak ugyanazt csinálják mint a te neonjaid? Azért megfogadom Nigro tanácsát, és ki fogom próbálni a "melegebb" fényt, lássuk mi tőrténik...
 
Nekem csak 24watt világít az 54 liter fölött,de ennél a fénynél is elbújtak a neonok.Némileg javult a helyzet mikor bekerült egy pár kagylótutaj,volt egy kis árnyék nekik.Én lecseréltem a neonokat kolibri halakra,na őket nem érdekli semmi,folyamatosan bejárják az aki minden szegletét.
 
Megjött az új világítás, 2x24W, a halak nem bujkálnak eggyáltalan. Az eggyik neon cső 6700K, a másik 4000K. Szerintetek ez így OK, vagy inkább legyen mindkét cső 6700K?
 
Hello

Nalam is mindig bujkalnak a neonok 25 db, en egyenlore egy 18W os Philips energiatakarekos izoval vilagitok ami 2700K es1145 lm-es vajon erdemes lenne nekem is cserelni az egot? Mondjuk meg csak 3 napja vannak nalam a neonok, varjak meg hatha idovel elobujnak?
Pityutol kerdeznem hogy o honnan szokot rendelni mert en is romaniabol irok Nagyszalontarol jo lesz PM ben is
 
bmatty, megírtam neked a rendelési infókat PM-be, nem szeretnék román oldalaknak reklámot csinálni itt... nekem a neon halaim akkor is bujkáltak 3-4 napig emikor elhoztam őket, és akkor is amikor teljesen átrendeztem az akit. A régi világításom 2x14W volt, 9000K-es csövekkel. A halak néhány nap után előjöttek ugyan, de azért vissza-vissza bujtak a növények közé. De megfogadva Nigro tanácsát, mióta feltettem az új 6700-as neonokat, a halak meg se gondolják, hogy bujkáljanak, és a növények szemmel láthatóan jobban érzik magukat. Még egyszer köszönöm a jó tanácsokat. Itt, Marosvásárhelyen is van néhány akvarisztikai bolt, és eddig azt gondoltam, hogy abból áll az akvarisztika. Aztán egy magyarországi barátom bevitt a Green Aqua üzletébe. Na hát kicsit hanyattvágódtam attol amit ott láttam. Azt hittem olyan akváriumok csak a mesébe léteznek :), és egy csomó tanácsot és útbaigazítást is kaptam, érdemes benézned ha arra jársz, és a választék sokkal nagyobb mint itt nállunk
 
Talán nem ez a legmegfelelőbb topik ahol felteszem a kérdést, mert nem neonhal és nem is Dymax világítás, amiről szó lesz. :)
A jelenség viszont hasonló, mint amiről eddig is szó volt: egy jó ideje már a vörös neonjaimat gyakorlatilag alig látom, etetéskor merészkednek csak elő egy rövid időre, egész nap a növények közt rejtőznek. Tizenvalahányan vannak, nem túl fiatalok már: ha jól rémlik, 2005-2006 táján vettem őket még kb. két centis "korukban". Nem emlékszem pontosan, mikor kezdődött a jelenség, így arra sem, akkoriban történt-e valami változás az akváriumban.
Első gondolatom a világítás volt (270 literre 4x54W 6500K-s csövek világítanak napi 9 órát), vagy a CO2, de jóval a tápozás és a világítás felkapcsolása előtt is ugyanez a helyzet. És ha elő is merészkednek, akkor is a talaj közelében tartózkodnak leginkább - ami neonoktól kicsit szokatlan. Ráadásul ez a jelenség - mármint hogy a felszín közelébe gyakorlatilag nem mennek, és sokszor csak egy helyben lebegnek egy védettebb sarokban - valamilyen szinten gyakorlatilag az összes halamra igaz mostanság, de a neonokra hatványozottan. Császárlazacok vannak még nagyobb számban - róluk nem feltételezem hogy nagyon rosszul éreznék magukat (például mostanában is egész gyakran leikráznak minden külső ráhatás nélkül :)), viszont régebben aktívabbak voltak és az akvárium nyíltabb, növényekkel nem beültetett részén ők is nagyon ritkán tartózkodnak. Ott valamivel erősebb az áramlás, ez igaz, de korábban ez nem zavarta őket.
Tetra Pro Colourral meg fagyasztott szúnyoglárvával etetem őket főleg, nem látszik rajtuk semmi rendellenes, szóval teljesen tanácstalan vagyok.
Van valakinek ötlete esetleg?
 
A szűrésről nem írtál, ha erős az is lehet az ok a lámpán kívül. A császárlazacok a neonok után kerültek be? Ha igen lehet nem szeretik egymást.
 
karcsu said:
Talán nem ez a legmegfelelőbb topik ahol felteszem a kérdést, mert nem neonhal és nem is Dymax világítás, amiről szó lesz. :)
A jelenség viszont hasonló, mint amiről eddig is szó volt: egy jó ideje már a vörös neonjaimat gyakorlatilag alig látom, etetéskor merészkednek csak elő egy rövid időre, egész nap a növények közt rejtőznek. Tizenvalahányan vannak, nem túl fiatalok már: ha jól rémlik, 2005-2006 táján vettem őket még kb. két centis "korukban". Nem emlékszem pontosan, mikor kezdődött a jelenség, így arra sem, akkoriban történt-e valami változás az akváriumban.
Első gondolatom a világítás volt (270 literre 4x54W 6500K-s csövek világítanak napi 9 órát), vagy a CO2, de jóval a tápozás és a világítás felkapcsolása előtt is ugyanez a helyzet. És ha elő is merészkednek, akkor is a talaj közelében tartózkodnak leginkább - ami neonoktól kicsit szokatlan. Ráadásul ez a jelenség - mármint hogy a felszín közelébe gyakorlatilag nem mennek, és sokszor csak egy helyben lebegnek egy védettebb sarokban - valamilyen szinten gyakorlatilag az összes halamra igaz mostanság, de a neonokra hatványozottan. Császárlazacok vannak még nagyobb számban - róluk nem feltételezem hogy nagyon rosszul éreznék magukat (például mostanában is egész gyakran leikráznak minden külső ráhatás nélkül :)), viszont régebben aktívabbak voltak és az akvárium nyíltabb, növényekkel nem beültetett részén ők is nagyon ritkán tartózkodnak. Ott valamivel erősebb az áramlás, ez igaz, de korábban ez nem zavarta őket.
Tetra Pro Colourral meg fagyasztott szúnyoglárvával etetem őket főleg, nem látszik rajtuk semmi rendellenes, szóval teljesen tanácstalan vagyok.
Van valakinek ötlete esetleg?

Szeva!

Nincs nagy jövés menés az aki előtt? Esetleg üvegen kopogtató kisgyerek? :) Szerintem vegyél még 10db-ot hátha nagyobb csapatban bátrabbak lesznek vagy ültethetnél valami nagyobb levelű növényt hátha annak az árnyékába kimerészkednek. ;)
 
inadsz said:
A szűrésről nem írtál, ha erős az is lehet az ok a lámpán kívül. A császárlazacok a neonok után kerültek be? Ha igen lehet nem szeretik egymást.
Igazad van, a szűrés kimaradt: 1 db Eheim 2075 - a "klasszikus" elrendezés szerint az esőztető az egyik oldalfalon, ugyanott a szívócsonk is. A gyári pumpateljesítmény 1250 liter/óra, ami ide nem sok, viszont nem elképzelhetetlen hogy mégis van összefüggés, ugyanis azon a részen a legkisebb a vízmozgás, ahová legtöbbször elbújnak (az esőztető felőli oldalon alul, ahol visszafordul az áramlás).
A császárok szintén régi lakók. Van még 4-5 Otocinclus affinis (de ők is mintha még rejtőzködőbbek lennének az utóbbi időben), meg egy ormányos márna (Crossocheilus siamensis) -, ami van vagy 15cm, mégsem tűnik úgy hogy ő tartaná rettegésben a teljes állományt. Új hal évek óta nem került az akváriumba.
 
lagen said:
Szeva!

Nincs nagy jövés menés az aki előtt? Esetleg üvegen kopogtató kisgyerek? :) Szerintem vegyél még 10db-ot hátha nagyobb csapatban bátrabbak lesznek vagy ültethetnél valami nagyobb levelű növényt hátha annak az árnyékába kimerészkednek. ;)

Nem, teljes nyugi van a szobában. Tervezem még bővíteni a csapatot, de előtte egy jelentősebb akvárium-átalakítás is lesz, úgyhogy addig maradnak, ahányan vannak.
 
Back
Oldal tetejére