• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Necro 140 literese

Necro

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Régóta ígértem már, hogy megnyitom a naplóm a növényes akváriumomról. Mielőtt a jelenlegi állapotokat vázolnám, mesélnék egy kicsit arról, hogyan is jutottam el idáig.
Saját akváriumom 2009 január óta van. A koncepció elég kezdetleges volt, szerettem volna egy kis méretű halas dolgot. Így esett a választásom egy 54 literes akváriumra, melybe tudtam, hogy kell fűtő, szűrő, világítás, dekoráció, meg halak. Tudtam, hogy a halaknál figyelni kell, milyen hőmérsékletet szeretnek, valamint mely egyedek tarthatóak együtt. Azt is tudtam, hogy az akvárium indítása után kell pár hét, mire "beáll" és telepíthetőek a halak.
Így született meg ő:
DSC00276.jpg


Mint láthatjátok, elég kezdetleges volt, kis teljesítményű belső szűrővel, kevés világítással (18W), valamint olyan aljzattal, melyet nem nagyon szeretett sem a neonhal, sem az öves díszcsíkok.
Majdnem 2 éven keresztül viseltem gondját, bajlódtam rengetegszer algával, valamint tartottam sokszor teljes nagytakarítást.
Az akvárium ennek ellenére szépen fejlődött:
DSC00576.jpg

DSC00913.jpg


2010 szeptemberében elkezdtem gondolkozni egy nagyobb akvárium megvalósításán. Egyre jobban belemélyültem a témába, de az anyagiak miatt korlátozva voltak lehetőségeim. A helyem is adott volt, így alapterületben nem tudtam sokat bővíteni.
Igyekeztem megfelelően összeállítani a "hozzávalókat", így a tavaly vásárolt dolgok nagy része a mostani akváriumban is megtalálható. A növényeket többnyire az 54 literesből ültettem át az újba. Kapott a rendszer egy Atman 3338-as külső szűrőt, egy Sera 200W-os fűtőt, JBL Manado aljzatot, alatta JBL táptalajt, dekorokat, valamint 2x24W világítást. Extra tápozás nem volt, Easylife Profito és Easylife Carbo volt naponta adagolva. Vízcsere szintén hetente 50 liter.

DSC00417.jpg


Aztán elkapott az őrület, hogy tovább fejlesszek.
CO2, nagyobb világítás, erősebb tápok, erősebb szűrés...de gondolom ez sokak számára ismerős.

Így indítottam be március végén a következő akváriumomat.

Akvárium: 80x35x50cm 140 liter

Világítás: Hopar T5 4x24W DIY átalakítással (1-1 órás fény be- és kiúsztatással 0-ról 100%-ra és vissza) - erről később nyitok még egy topicot
Fénycsövek: 2x24W T5/880 Osram skywhite 8000K, 2x24W T5/865 Philips daylight 6500K
Napi megvilágítás: 10 óra, ebből 1-1 óra a be és kiúsztatás

Szűrők: Eheim 2075, Atman 3338
Szűrőanyagok: Eheim Substrat pro, Seachem Purigen, Eheim Biomech, Ista Quartzite Glass, Bakto-Max, Perlon

Fűtés: Sera 200W
Hűtés: Resun mini-200

Aljzat: JBL Manado 20 liter
Táptalaj: JBL Aquabasis 5 liter
Kövek: ADA Dragon - Ohko kő 7kg

Tápozás: 7-7ml Green Aqua Micro és Macro + 5ml Easylife Easycarbo naponta, 28 csepp Phyton Git hetente
Vízcsere: heti 60 liter

CO2 rendszer: 5kg palack, Papillon reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, Papillon műanyag buborékszámláló, ADA visszacsapó szelep, Festo és GA CO2 cső, DIY (Levi85 "féle") külső reaktor

Növények: Pogostemon helferi, Staurogyne repens, Cryptocoryne amicorum, Cryptocoryne undalatus green, Bacopa australis, Hemianthus microanthemoides, Nesaea crassicaulis, Nesaea pedicellata, Myriophyllum scabratum, Fissidens fontanus, Limnobium laevigatum

Halak: öves díszcsík, kuli-kuli, császárlazac, neonhal, vörösorrú pontylazac, törpe szívóharcsa, stendhal hal
Garnélák: amano garnéla, legyező garnéla
Csigák: csigaevő csiga

Az akvárium kezdetben szépen fejlődött, alig győztem nyírni. Sajnos a nyári meleg megviselte, az akvárium vize 31 fokig is felment, így a jelenlegi állapotra nem vagyok a legbüszkébb, de mióta az akváriumklíma is megvan, újra erőre kaptak a növények, a hőfok nem megy 27 fok fölé.
Az első kép korábban készült, sajnos a bal oldala kicsit "lyukas", mert kikerült belőle a heteranthera zosterifolia, sajnos kevés volt neki a fény, így mindig ledobálta az alsó leveleket és nem volt annyira szép.

DSC00814.jpg


A második képet ma fotóztam. A nesaea kb 1,5 hónapja lett újra ültetve, a jobb oldali HM és bacopa australis kb 3 hete. A legjobban a pogostemon helferi mező ment tönkre, ami ma lett újraültetve, valamint szándékozom a két első kövemet beborítani staurogyne repens-el, ott is történt módosítás.

DSC00916.jpg


A fissidens fontanus elég szépen besűrűsödött, szándékozom a jobb oldali fa alsó felét is beteríteni vele, de még nem jöttem rá, hogyan kell nyírni.

Szeretném köszönetemet nyilvánítani Levi85-nek a CO2 reaktor alkatrészeiért, valamint kollégámnak, Valérnak a segítségét a világítás átalakításában és a vezérlő megalkotásában. Nem utolsó sorban köszönöm páromnak a kitartását, valamint hogy elviseli új hobbymat, melynek megszállottjává váltam. :D
 
Szia,

A túlmelegedés előtti állapotban nagyon szép dús növényzetű volt az aki! Szerintem így ezzel a hűtéssel gyorsan visszanyeri majd azt az állapotot!! Nagyon szép gratu!
 
Necro ez nagyon durva!!! :thumbup:
Rejtegetted előlünk, ilyet nem szabad!! :lol:
Az első kép a pogostemon ösvénnyel nagyon durva, nagyon nagy gratula, a másodikon látszik hogy még azért frissebb ültetés, de szerintem jobb lesz mint az első kép! :thumbup:
 
Nagyon tetszik az első kép!! Ha nem lett volna ennyire szabályos a "folyosó", hanem elkanyarodik valamelyik sarok irányába, akkor szerintem egy fokkal lehetett volna jobb, de így is elképesztő!
Az újraültetés után biztosan még szebb lesz, gratulálok!! :) :)
 
Szia! Nagyon tetszik a munkád!
A folyosó tényleg egy kicsit szabályos lett, de ha kicsit betolod/befordítod a jobboldali sziget folyosóra "néző" kövét, sokkal természetesebb hatást fogsz tudni elérni. Legfeljebb tévedek :D
Sok sikert !
 
Sziasztok!

Köszönöm az elismerő szavakat. Remélem tényleg erőre kap lassan az aki és újra szép dús lesz. A közepe számomra inkább ösvény lett, mint "folyosó", azért majd igyekszem szebben megnyírni. :) A köveket sajnos nagyon nem tudom rendezni, mert jó részük az aljzat alatt van, így van, ahol ültetni is nehézkes.
Egyébként az első fele kicsit ki is lett ritkítva, mert a staurogyne repens takarásba került és megnyúlt. Ez talán látszik is az első képen. A másodikon már szépen bebokrosodott és elterült, így filózom azon is, hogy lassan kikerül a helferi és mindent beterítek staurogyne-al. A kövektől elkezdve (szépen kezd rákúszni) a középső részig. :D
 
Nagyon állat ez az akva is. Jó hogy feltetted a fórumra. Az új ültetéssel talán még pofásabb lesz mint előtte. :thumbup:
 
outro said:
Nagyon állat ez az akva is. Jó hogy feltetted a fórumra. Az új ültetéssel talán még pofásabb lesz mint előtte. :thumbup:

Szia!

Köszönöm. :) A staurogyne repensre leszek a legkíváncsibb. Már értem miért szeretik sokan. Nagyon mutatós, ahogy szépen elterül és foglalja magának a területet. :)
 
Necro said:
outro said:
Nagyon állat ez az akva is. Jó hogy feltetted a fórumra. Az új ültetéssel talán még pofásabb lesz mint előtte. :thumbup:

Szia!

Köszönöm. :) A staurogyne repensre leszek a legkíváncsibb. Már értem miért szeretik sokan. Nagyon mutatós, ahogy szépen elterül és foglalja magának a területet. :)

Nagyon szépen benőtték a nekik szánt teret a növények! Gratula! ;)
 
Levi85 said:
Necro said:
outro said:
Nagyon állat ez az akva is. Jó hogy feltetted a fórumra. Az új ültetéssel talán még pofásabb lesz mint előtte. :thumbup:

Szia!

Köszönöm. :) A staurogyne repensre leszek a legkíváncsibb. Már értem miért szeretik sokan. Nagyon mutatós, ahogy szépen elterül és foglalja magának a területet. :)

Nagyon szépen benőtték a nekik szánt teret a növények! Gratula! ;)

Köszi. Neked még jövök egy sörrel, ha egyszer felénk jársz. :) :D
 
Lőttem még pár képet ma. Nem vagyok profi fotós, így nézzétek el a képek minőségét. ;)

Kedvenc garnim (aki túlélt 2 co2 túladagolást):

DSC00930.jpg


Párom kedvenc halacsa, "Sanya":

DSC00939.jpg


Plusz egy kép a fissidensről:

DSC00935.jpg
 
viktorlantos said:
Nagyon profi ez a garnéla fotó :thumbup:
Bírom ezeket a legyezőket. Nem kis garnélák, de igazi egyéniségek.
Csatlakozom! :thumbup:

És csatlakozom az előttem szólókhoz is Necro. Le a kalappal, tehetséges vagy! :) Nagyon tetszik az aki régi és új hangulata is.
 
viktorlantos said:
Nagyon profi ez a garnéla fotó :thumbup:
Bírom ezeket a legyezőket. Nem kis garnélák, de igazi egyéniségek.

Köszi. :) Tényleg nem kicsi, "csáp" nélkül kb 8 cm hosszú. Nemrég vedlettek, így most szép vöröses színük van. Összesen 3 legyező garnim van, lassan egy éve nevelgetem őket. Ő, a legnagyobb már kettő alkalommal volt 90 fokban meghajolva a co2 túladagolás miatt. Igazi túlélő.Szerencsére mióta hoztam tőletek a Papillon reduktort, nincs ilyen probléma. :) :)

schruz said:
Csatlakozom! :thumbup:

És csatlakozom az előttem szólókhoz is Necro. Le a kalappal, tehetséges vagy! :) Nagyon tetszik az aki régi és új hangulata is.

Köszönöm a dícsérő szavakat. Az igazat megvallva jó ideig nem mertem felrakni, annyi szép akit látni itt nap mint nap, tehetségesnél tehetségesebb akvakertészekkel. :) Én csak próbálok hozzájuk felnőni, mind tudásban, mind technikailag. :)
 
Igazi legyező-guru vagy! :)
A kedvenc garnim, de egyszerűen nem tud nálam "túlélni". El kellett ajándékoznom mindhármat, miután mesterségesen kellett rendszeresen újraéleszteni szegénykéket. Úgy láttam, hogy vagy legyező, vagy növényes akvárium.
 
Kár volt ennyi ideig rejtegetni az akváriumot Necro! Nagyon komoly volt már "elsőre" is, reméljük túlszárnyalod azt az állapotot, minden esély megvan rá. ;) Gratu!
 
atti76 said:
Igazi legyező-guru vagy! :)
A kedvenc garnim, de egyszerűen nem tud nálam "túlélni". El kellett ajándékoznom mindhármat, miután mesterségesen kellett rendszeresen újraéleszteni szegénykéket. Úgy láttam, hogy vagy legyező, vagy növényes akvárium.


A guru azért túlzás, de nekem is kedvencem. :) Ahogy szombaton elnézegettem workshop alatt GA-nál az akikat, rájöttem, hogy alacsonyra van állítva a co2 szintem. Vasárnap és hétfőn megdupláztam a dózist, a garnélák jól bírják, csak egy neonom adta meg magát, de lehet más volt nála a baj. :)
 
stevo said:
Kár volt ennyi ideig rejtegetni az akváriumot Necro! Nagyon komoly volt már "elsőre" is, reméljük túlszárnyalod azt az állapotot, minden esély megvan rá. ;) Gratu!

Köszönöm!
A klíma és az erősebb CO2 eredményeként nagyon beindultak a növények. A hűtés problémás kicsit, mert mióta 4 venti is pörög az aki felett, azóta napi 5 liter víz párolog a rendszerből.
 
macsss said:
Nekem is nagyon tetszik. Gratulálok :thumbup:


Köszönöm. :D Most reménykedem, hogy a staurogyne repens beindul és akkor hatalmas bokrokkal lepem el a két oldalt. :)
 
Back
Oldal tetejére