• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Natúr 10l akvárium

Kecskés Levente

Főkertész
Ez az első tervezett akváriumom.
Elsősorban a természet ökoszisztémáját szeretném benne felállítani, mint mindenki más.
A növények nem mindeggyikét szeretném bele, csak ezeken akadt meg a szemem, nálunk lehet nincs, de azért leírom.
Növény lista:
-tüskés hínár
-elocharis parvula mini
-karácsony moha
-rotala red
-sessilifora
-ludwigia
-limnophia hippuridoides
-békalencse
-pistia

Aljzat:
Kerti föld komposzttal keverve rá bazaltzúzalék.

Élőlények:
-süncsiga
-guppi (fiatal)
-red shakura vagy blue pearl garnéla

Ha bárkinek bármi tapasztalataidat van ezekkel a növényekkel álattokkal nyugodtan ossza meg velem. Az akvárium paraméterei 32cm hosszú, 22cm magas és 14cm széles.
Metszésből származó felesleget hasonló növényekből is a környékünkről meg is vásárolok vagy ingyen elfogadom, ha valaki lakik erre(Nyíregyháza).
 
Utoljára módosított:
Garnélák még csak-csak, de a guppikat és a süncsigát soknak érzem bele. Nagyon merész vállalkozás, 10 literben technika mellett is nehéz fenntartani stabilan az egyensúlyt, a sünök pedig kifejezetten sokat koszolnak. Sok sikert hozzá.
El-naturalban @Z1234 és @Pendulum van otthon, érdemes a naplóikat és egyéb írásaikat átböngészni.
 
Scape:
Egy nyitott akváriumra gondoltam, melyben egy a víz felszínét áttörő vasfa vagy redmoor van. Dragon kövekkel alátámasztva. Van egy üreges akác rönköm is kb. fél méter hosszú és ökölnyi vastagságú. A fából már csak kb. 2cm maradt meg.
 
A masik platformon, ahol néha-neha összefutunk, guppis tervedert megköveznének. :D
Gerincest törvény által tiltott 30 liter alatti akvariumban tartani! /Remélem, a gyönyörű bettadnak megadsz legalabb 50 litert./

Hogyha az üveget még nem szerezted be, akkor válassz inkabb 30- asat. Hidd el, abban is iszonyú nehez állandó felteteleket biztosítani.
Arrol nem is beszelve, hogy olyan kicsi, hogy csak keves noveny mutat benne jól.

Nagyon örülök, hogy naplót irsz, követni fogom. ;)
 
Ahogyan azt előttem is írták nem lesz egyszerű ebben a méretben de azt mondom hajrá és sikerüljön.
Én is használtam kerti földet vagyis inkább bio virágföldet. Ha egy tanácsot megfogatsz akkor a földet takard le valami hálóval (szúnyogháló) mielőtt befeded minimum 4-5cm vastagon a fedő réteggel. Arra is figyelj hogy a föld ne érje el az oldal üvegeket! Vagyis csak középrészre tegyél belőle. Ha nem így jársz el akkor kioldóthat/kimosódhat a föld a vízbe ezzel igen nagy galibát okozva. A háló is ezt megakadályozandó kell bele. A növények gyökerei úgyis megoldják hogy elérjék a földet. Csigát olyat válassz ami nem túrja a talajt.
Növények beszerzése Nyiregyházán nem olyan egyszerű. -kevés az akvakertész szabolcsban -a nagy FB-n találsz egy nyiregyházi akvaristák csoportot. Ott is szoktak árulni/ajándékozni növényeket de azt tudd, hogy amiket te keresel azt kevés eséllyel fogsz találni.
Innen a fórumról is tudsz beszerezni növényeket majd enyhébb időben amikor már postazni is lehet őket gond nélkül.
 
Ahogyan azt előttem is írták nem lesz egyszerű ebben a méretben de azt mondom hajrá és sikerüljön.
Én is használtam kerti földet vagyis inkább bio virágföldet. Ha egy tanácsot megfogatsz akkor a földet takard le valami hálóval (szúnyogháló) mielőtt befeded minimum 4-5cm vastagon a fedő réteggel. Arra is figyelj hogy a föld ne érje el az oldal üvegeket! Vagyis csak középrészre tegyél belőle. Ha nem így jársz el akkor kioldóthat/kimosódhat a föld a vízbe ezzel igen nagy galibát okozva. A háló is ezt megakadályozandó kell bele. A növények gyökerei úgyis megoldják hogy elérjék a földet. Csigát olyat válassz ami nem túrja a talajt.
Növények beszerzése Nyiregyházán nem olyan egyszerű. -kevés az akvakertész szabolcsban -a nagy FB-n találsz egy nyiregyházi akvaristák csoportot. Ott is szoktak árulni/ajándékozni növényeket de azt tudd, hogy amiket te keresel azt kevés eséllyel fogsz találni.
Innen a fórumról is tudsz beszerezni növényeket majd enyhébb időben amikor már postazni is lehet őket gond nélkül.
A postakürt megfelel? Vagy esetleg valami más?
 
A kérdéseidet látva kicsit kapkodósnak érzem az akváriumi terveidet, ha még azt sem tudod, mit szeretnél. Felejtsd el most a csigákat, és a garnélákat. Ha valóban el akarsz indítani egy 10 literes elnaturalt, először rakd össze magát az akváriumot. Milyen fényed lesz bele? Milyen növények? Rengeteget soroltál fel az első hozzászólásban, de nem lehet tudni biztosan előre, hogy melyik fog megmaradni az adott körülmények között. Mivel a növények egy része ki fog rohadni, az akvárium az első hetekben még nagyobb terhelésnek lesz kitéve, mint mondjuk egy sima lowtechnél. Előbb teremts élhető közeget, utána gondolkozhatsz azon, hogy milyen élőlényeket tudsz belepakolni.
 
Nemsokára megyek ledet venni a praktikerbe.
Egy kicsit szelektáltam a növényeket.

-elocharis parvula mini
-karácsony moha


-ludwigia

-békalencse
-pistia

Ezek könnyebben beszerezhetőek szerintem és alacsonyabb igényűek. Ma szeretném kifőzni a földet. Van valakinek ezzel tapasztalata? Egy ronyba szeretném bele tenni és azzal együtt főzni a komposztos kókuszrostos földet.
 
Nemsokára megyek ledet venni a praktikerbe.
Egy kicsit szelektáltam a növényeket.

-elocharis parvula mini
-karácsony moha
-ludwigia
-békalencse
-pistia

Ezek könnyebben beszerezhetőek szerintem és alacsonyabb igényűek. Ma szeretném kifőzni a földet. Van valakinek ezzel tapasztalata? Egy ronyba szeretném bele tenni és azzal együtt főzni a komposztos kókuszrostos földet.

Nem kell kifőzni a földet és áztatni sem. Ha nagyobb fadarabok vannak benne, azt érdemes kiszedni. Perlit ne legyen benne. Kb 2-3 cm földre kb 2.5-3.5 cm apró kavics a tipikus ajánlás, nem véletlenül, ettől eltérni (kevesebb ill több) nem túl érdemes, mert csak a kockázatokat növelheti. Ha valamilyen speciális okból fogva mégis sterilizálni akarod a földet, esetleg fel lehet melegíteni sütőben. Viszont a sima, egyszerű földben rengeteg hasznos baktérium és egyéb organizmus van ami kedvező folyamatokhoz járulhat hozzá az akvárium indítása során.

Sajnos ilyen kicsi akváriumnál elég nehéz növényt választani, mert szinte minden relatíve nagy :). Esetleg a víz alá választhatnál robusztusabb növények közül, bár ezek is jók lehetnek, de semmiképpen nem tartoznak a legegyszerűbb növények közé. Elocharis helyett esetleg tenellus echinodorus, vagy sagittaria subulata. Sagittaria subulata bár sajnos sokkal nagyobb, de
bizonyos körülmények között sokkal versenyképesebb algával szemben mint mondjuk elocharis parvula.
Pistia elég nagy növény, de eleinte igencsak jól jöhet.

Bár gondolom találtál már, de belinkek egy videot, ami az indítás lépéseiben segíthet:


Nagyon fontos, hogy a vizet óvatosan öntsd be. Ha felkavarod az egészet, akkor lehet elölről kezdeni.
 
Utoljára módosított:
Ugyanezt csinàltam hétfőn , 13 literbe kavics + virágföld plusz növény bele, parvula mini, dwarf sagittaria, hm, pistia,békatutaj békalencse, tócsagaz, 2 tő crypto wendtii, staurogyne repens 1 tő kívàncsisàgból, elodea densa, enyêm 32x18x22,5 :D amit látok: dwarf sagittaria legyökerezett, békatutaj napi 1 levél, tócsagaz és elodea versenyeznek ki jut fel hamarabb :D nem nagy növények ezeket én ajànlom ekkoràba, talán az elodea fog elkanyarodni, ammania bonsai, najas még talàn belefér de előbbit nem talàltam utóbbit meg nem mertem xd
 
Nem kell kifőzni a földet és áztatni sem. Ha nagyobb fadarabok vannak benne, azt érdemes kiszedni. Perlit ne legyen benne. Kb 2-3 cm földre kb 2.5-3.5 cm apró kavics a tipikus ajánlás, nem véletlenül, ettől eltérni (kevesebb ill több) nem túl érdemes, mert csak a kockázatokat növelheti. Ha valamilyen speciális okból fogva mégis sterilizálni akarod a földet, esetleg fel lehet melegíteni sütőben. Viszont a sima, egyszerű földben rengeteg hasznos baktérium és egyéb organizmus van ami kedvező folyamatokhoz járulhat hozzá az akvárium indítása során.

Sajnos ilyen kicsi akváriumnál elég nehéz növényt választani, mert szinte minden relatíve nagy :). Esetleg a víz alá választhatnál robusztusabb növények közül, bár ezek is jók lehetnek, de semmiképpen nem tartoznak a legegyszerűbb növények közé. Elocharis helyett esetleg tenellus echinodorus, vagy sagittaria subulata. Sagittaria subulata bár sajnos sokkal nagyobb, de
bizonyos körülmények között sokkal versenyképesebb algával szemben mint mondjuk elocharis parvula.
Pistia elég nagy növény, de eleinte igencsak jól jöhet.

Bár gondolom találtál már, de belinkek egy videot, ami az indítás lépéseiben segíthet:


Nagyon fontos, hogy a vizet óvatosan öntsd be. Ha felkavarod az egészet, akkor lehet elölről kezdeni.
A perlittel mi a probléma? Szerintem a kókuszrostban eléggé sok van. Át fogom nagy lyukú szitán a keveréket
 
A perlittel mi a probléma? Szerintem a kókuszrostban eléggé sok van. Át fogom nagy lyukú szitán a keveréket

A földhöz adott Perlit tipikusan apró fehér golyószerűség, könnyen észrevehető. Szárazföldi növények esetén bizonyos talajszerkezet javításhoz szokták bekeverni a földbe. Mivel könnyebb mint a víz, felúszhat a víz tetejére. Lehet, hogy akvárium esetén a kavics fedőréteg valamennyire megakadályozza ezt, és még valószínűleg a felúszó darabokat ki is lehet halászni, de szvsz jobb, ha már eredetileg sincs a talajban perlit.
 
A földhöz adott Perlit tipikusan apró fehér golyószerűség, könnyen észrevehető. Szárazföldi növények esetén bizonyos talajszerkezet javításhoz szokták bekeverni a földbe. Mivel könnyebb mint a víz, felúszhat a víz tetejére. Lehet, hogy akvárium esetén a kavics fedőréteg valamennyire megakadályozza ezt, és még valószínűleg a felúszó darabokat ki is lehet halászni, de szvsz jobb, ha már eredetileg sincs a talajban perlit.
Akkor egy pár szemet kihalászok és megnézem úszik e.
 
Back
Oldal tetejére