• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nanokertem

Kálmán Dénes

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Úgy alakult, hogy az egyik otthoni kockát tetszőleges növényes felhasználásra átvettem:)

A célt a következőképp fogalmaztuk meg: az eddig kevés növénnyel, inkább szép kövekkel épített akváriumból egy buja kertet alkotni.
A képlet egyszerű. Csak épp semmi nem volt meg a dekoráción és az üvegen kívül.
Az első nehézség a hardscape volt. Volt egy nagy rakás elképzelésem, de korlátot szabtak a technológiai, albérleti és egyéb dolgok. Végül úgy döntöttem, hogy a talaj folyamatos emelésével fogok kezdeni.

Aztán kezdett alakot ölteni a domboldal.

Az ültetésnél figyeltem arra, hogy elől alacsony, aztán középmagas, hátul magas növények legyenek. Szintén hátra tettem még két fajt.

IMG_3037_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Az emelés 4 centis nikecell lappal + geotextil

IMG_3039_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Sziklák

IMG_3044_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Beültetve

IMG_3046_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A "gyep"


Paraméterek:
akvárium: 35x35x40
szűrő: Eheim 2213 (440l/h)
Fény: Odysseia compact 24w
Táplálás: Easy carbo
 
A tegnapi opálos víz ma reggelre kristálytiszta hatást keltett. Nyoma sincs a zavarnak, a szűrő elkezdte feldolgozni.

Eközben egy másik kicsi akváriumban a garnélák ebből mit sem sejtenek, pedig hamarosan beköltöznek új otthonukba
 
Vettem tegnap egy kis növénytápot, Easy Life Profito, 250 ml.

Az ajánlás alapján heti 10 ml / 100 l
Nekem kb 50 literes a Nanokertem, úgyhogy 5 ml ment bele tegnap.

A terv az, hogy minden vízcsere után kapják meg a löttyöt
 
Az egyik kövön ma észrevettem, hogy néhány csimbók alga jelent meg.
Emellett elhalt leveleket látok hátul.. látszik, hogy valami nem stimmel.
Mi lehet az ok?
legyen több easy carbo? vagy több folyékony növénytáp?
A világítás 13-23 óráig megy


IMG_3120k.jpg IMG_3121k.jpg
 
Szia!
Milyen alga jelent meg?
Szerintem a világítási idő sok. (10 órát nem világítanék)
Carbo-t mennyit adagolsz? 1ml/nap elég kell, hogy legyen 50l-be, viszonylag kevés növénnyel.
 
Szia!
Milyen alga jelent meg?
Szerintem a világítási idő sok. (10 órát nem világítanék)
Carbo-t mennyit adagolsz? 1ml/nap elég kell, hogy legyen 50l-be, viszonylag kevés növénnyel.

Szia!

Kis csomóban kezdett nőni, a fajtáját nem ismerem fel, még csak kezdő vagyok. Kb 1mm-es csomó

Carbo adagolás: 1,5 ml (30 csepp) esténként.

A világítás szerinted mennyiben lenne jó?

Kapott most 50% vízcserét, azzal is segítek a helyzeten.
 
Szerintem 8 óra világítás elég kezdethez.
Carbo nagyjából 6 óra alatt "elfogy" a vízből, felélik a növények.
Ezért érdemes úgy időzíteni az adagolását, hogy "világosban" tudják hasznosítani. Érdemes a világítás elején adagolni.
Algáról próbálj fotót csinálni. Úgy jobban tudunk segíteni.;)
 
Szerintem 8 óra világítás elég kezdethez.
Carbo nagyjából 6 óra alatt "elfogy" a vízből, felélik a növények.
Ezért érdemes úgy időzíteni az adagolását, hogy "világosban" tudják hasznosítani. Érdemes a világítás elején adagolni.
Algáról próbálj fotót csinálni. Úgy jobban tudunk segíteni.;)

Köszi a carbo tippet, ezt nem tudtam:) mostantól reggel csepegtetek:)
Beállítom a 8 órát is, 15-23-ig.. vagy 13-21? valamelyik topikban olvastam, hogy a napszakhoz valamennyire jó lenne igazodni. (bár akkor este, amikor gyönyörködhetnék benne, sötétbe borulna:))

Algáról igyekszem... befelé nehezen zoomolok, de ezen látszanak a kis csomók
IMG_3120kk.jpg
 
Szia!
Ne reggel adagold a Carbo-t, hanem világítás felkapcsolódása után.
Akváriumnál nem számít a napszak, hiszen Te játszod a "teremtőt" és Te határozod meg az ökoszisztémát!:):)
Tehát nyugodtan választhatod pl: 15-23 ig a világítást. (Nálam 14-22:30-ig megy.)
Túlzott világítástól jött valószínű az algád is.
Algák elen jó lenne még pár stem növény az elején az akvába.(később, ha beindul anövényzet legfeljebb kiveszed.)
 
Utoljára módosított:
Igen, zöld csomók

fényképet az előzőben tettem be

ezzel az a nehéz, hogy bekapcsolás kora délután van. én meg általában 6-7-8 felé érek haza, emiatt leghamarabb akkor kapcsolhat be a fény.

Okoz bármit, ha este 6-kor kapcsol be a világítás, és éjjel 2-ig megy? Napközben nem éri közvetlen napfény, a szoba sarkában van, de azért nincs teljesen sötét, világos a lakás. Magyarán szólva nyáron kb 4 órát lenne full sötét, hajnalig

+ kérdés: mi az a "stem" ?
 
Extrém eset amit gondoltál, szerintem működne. Esetleg napközben körbeveheted kartonpapírral, dobozzal.
Stem növény: Gyorsan növő és fejlődő, főleg háttárnövény. Akvárium indításnál nagyon jól jön, mert elfogyasztja, "elszívja" az algák elől a tápanyagot.
Persze későbbiekben is megtartja ezt ezt a tulajdonságát.pl:https://www.google.hu/search?q=stem+növények&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjc-bH0xKLMAhUDDSwKHd0RAiEQsAQIPA&biw=1600&bih=777
Üdv:Zoli

kössz, kipróbálom ezt a stemet.
Megkísérlem ezt a fényjátékot, takarást, végülis mi baj történhet?:)
 
Én is f2 körül kapcsolok, és megy 8-ig. Akkor legyen szép az aki, amikor otthon vagyunk. Nem használsz időzítőt rá?
 
Én is f2 körül kapcsolok, és megy 8-ig. Akkor legyen szép az aki, amikor otthon vagyunk. Nem használsz időzítőt rá?

De van rajta. Az most 15-23-ig tartja égve.
A gond ott van, hogy ha este 7-kor érek haza, és akkor adok easy carbot, akkor még elvileg éjfél utánig kéne világítani.

Ezért állítom át 17 -> 01 óráig. Legyen idejük felszívni
 
Az alga szépen eltűnt:) hála a kevesebb fénynek, most 5 órán keresztül megy a lámpa.

Ezen kívül került bele néhány amano és oto:)

Az amanok közül sajnos 3 kiugrott...
 
Nálam is megvolt az első Amano jump, ha minden igaz egy régi motoros, Dávidtól :( Sajna csak reggel vettük észre, a nappali közepén lehelte ki a lelkét :(:cry:
 
Back
Oldal tetejére