• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Najas guadalupensis- Guadalupai tüskéshínár

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

A címben szereplő növényről szeretnék néhány információt megosztani!
Közel húsz éve rendszeres lakója akváriumaimnak.

A természetben az amerikai kontinensen található.
Több alfaja ismert.
Élő vizekben nagy tömegben van jelen.
Főleg a lassú folyású, vagy álló vizeket kedveli.

Vékony száron található az 1-2mm széles, 3-4cm hosszú szélein apró fogú tüskés, örvösen elhelyezkedő, párhuzamosan erezett levélzete, mely 3-7db-ból áll.
Virága jelentéktelen (nálam még nem virágzott).
Szaporítani a szár darabolásával lehet, de akár egy letört levélből is új egyed fejlődhet!
Színe a tartási körülményektől függően a világostól sötét zöldig, néha vöröses árnyalatú is lehet.
Egy-egy szál akár 60-70cm hosszúra is megnő, számtalan ponton képes elágazásokat növeszteni.
Roppant törékeny, könnyed érintésre is leválhatnak részei.
Gyökereket a szár bármelyik részén növeszthet.
Stemként, úszónövényként is nevelhető.

Akváriumi tartása viszonylag könnyű:
18-30C fok között jól érzi magát ( a hüvösebb hőmérsékletben szaporábbnak tűnik) .
A világításban a gyengétől az erősig mindent tolerál.
Ph 6-tól 8,5-tartományig tartható.
A víz keménységére sincs nagy igénye, 4-16Kh-s értékek közöt szépen szaporodott.

Jellemzően új akvárium indításánál ajánlott, vagy ivadéknevelő, garnélás medencékben ideális növény.

Törékenysége, irtóztató szaporasága jelent leginkább problémát.
Főleg nyáron vettem észre, hogy egyik napról a másikra hajlamos az állomány nagy része elrohadni (figyelembe kell venni azonban, hogy low-tech körülmények között tartom).

Ennek ellenére értékes növénye lehet egy egy szépen megkomponált akváriumnak is (lásd: Böhler Krisztián alias Snoop85
HAC 2011 győztes akváriuma).

Két tányéros kép:
IMG


IMG


Kérem hogy amenyiben valakinek van akváriumi képe róla, tegye fel, mert nem találtam túl jókat!
Szívesen látok más tapasztalatokat, kiegészítéseket is!

A.ttila
 
Nálam is van ilyen növényke, és nagyon jól érzi magát szintén low-tech körülmények között (semmi CO2, semmi carbo, 0,5W/L). Saját tapasztalatból mondom, hogy 23-25-ös keménységgel sincs gondja, mert nálam bizony ilyen vízben van. 2 hét alatt 4-5X-ösére nőtt picike darabokból.
Sajnos képem nincs, meg normális gépem sem, hogy lekapjam...
 
Sziasztok!

Csináltam két akváriumi képet.
Nem adja vissza azt az igazi hínáros sűrűséget ami annak idején megfogott, meg kicsit össze is törtem a tegnap előtti rikításnál!
Amikor először láttam ez a növényt, az egyik ismerősnél az egész akvárium tele volt vele nőve!
Az elevenszülők szinte bozótvágóval közlekeddtek benne.

IMG


IMG


A.ttila
 
Sziasztok!
Nálam 112l-es akváriumban 2x18W alatt, Carboval, GA tápokkal gyönyörűen nőtt (10-es keménységű vízben, 7,5-es pH-jú vízben). A garnélák is nagyon szerették. Az egyetlen hátránya, hogy nagyon könnyen tört, illetve gyakran kellett nyírni :)
Üdv: Racoon
 
Sziasztok! Én is kinéztem magamnak ezt a kis nyövénykét, de eddig sehol nem tudtam beszerezni:SS Nyírás utáni hajtásokat vagy ritkított növénykéket átvennék, ha valakinek lenne feleslegben :)
 
Sziasztok! Én is kinéztem magamnak ezt a kis nyövénykét, de eddig sehol nem tudtam beszerezni:SS Nyírás utáni hajtásokat vagy ritkított növénykéket átvennék, ha valakinek lenne feleslegben :)
Ha még aktuális, akkor tudok adni néhány szálat.
 
Nekem is van mindkét akimban. Nagyon jó búvóhelyet nyújt a kis garniknak és az amanok is szeretnek benne bukdácsolni vagy csak süttetni a hasukat :D
 
Sziasztok!
Ha valakinek Budapest és környékén lenne belőle nyírás utáni feleslege, szeretnék kérni belőle egy adagot.
Már hosszú évek óta vadászom. Gyerekoromban nekem is rengeteg volt, sajnos meguntam, kidobtam, azóta is bánom.
Előre is köszönöm!!!
 
Szia!

Attinak hála, már nálam is annyi van belőle, hogy bármikor tudsz vinni belőle, ha felénk jársz.
Egy maréknyi úgy elszaporodik, mint a gaz és mindez low tech körülmények között!
Valóban ideális búvóhely a kis ivadékoknak, de a garnélák is szívesen matatnak benne folyamatosan.

Arra azért ügyelj, hogy az áramlat elviszi az akvárium minden szegletébe és bármibe belekapaszkodva teljes egyeduralomra tör.
Ha érdekel, várom jelentkezésed PÜ-ben, hogy megbeszéljük az átadás helyét és idejét.

Csilla
 
Volt belőle mindenfelé egy nagy marékkal, összefogtam és egy szőlőtőke felső részére, végig felkötöttem. Nem szorítottam rá, csak épp annyira, hogy ne ússzon el.
Másnapra nagyon szépen elrendeződött, és szép zöld volt. Egy hétre rá viszont barnul a teteje, közben meg alul több mint 10cm-es gyökereket hoz. Ilyet eddig még nem tapasztaltam, pedig a lámpa alatt van 15cm-re ahogy eddig. Ez normális?
 
Volt belőle mindenfelé egy nagy marékkal, összefogtam és egy szőlőtőke felső részére, végig felkötöttem. Nem szorítottam rá, csak épp annyira, hogy ne ússzon el.
Másnapra nagyon szépen elrendeződött, és szép zöld volt. Egy hétre rá viszont barnul a teteje, közben meg alul több mint 10cm-es gyökereket hoz. Ilyet eddig még nem tapasztaltam, pedig a lámpa alatt van 15cm-re ahogy eddig. Ez normális?
Erősebb fénynél a csúcsnál lévő levelek barnás-vöröses árnyalatúak lesznek, leginkább a levél belső/középső részén.
 
Ez annyira törékeny egy növény, mivel kötötted fel?
Gondolkodom rajta én is, hogy begyökereztetem a talajba, de nem vagyok benne biztos, hogy meg fog maradni a helyén.
 
Ez annyira törékeny egy növény, mivel kötötted fel?
Gondolkodom rajta én is, hogy begyökereztetem a talajba, de nem vagyok benne biztos, hogy meg fog maradni a helyén.
Damillal. Több szárat érdemes egyben feltenni a fára és úgy megkötni. Persze letörik majd itt-ott, de hamar újranő.
A talajba is ereszt gyökeret. Néhány szálat összefogsz és szintén damillal, vagy kábelkötegelővel rögzítesz egy Siporax-hoz. Azt pedig a talajba dugod. A felkötött növények is elkezdenek gyökeret hozni a talaj irányába. Nálam itt a mellettem lévő medencében 25cm-es gyökérzet van. Nagyon mutatós.
 
Összejött, a tanácsod szerint kerámia gyűrűbe fűztem a szálakat és annyi gyökeret eresztett, hogy már arrébb sem tudom rakni. Sokkal jobb így stemként, mint úszni hagyni. :)
 
Sziasztok!
Van ilyen Najasom, lebegve, egy 20-asban. Axelrodiáknak vettem bujkálni. Szépen növekszik, és úgy tűnik, egyelőre a többi növény sem bánja (a CO2 ellátás sima Easy Carbo naponta az előírt adagban). Világítás 13W fehér, elegendőek tűnik, algásodás jelenleg nem számottevő. Az világos, mint a nap, hogy rendszeresen ritkítani kell, ha jót akarok a többi növénynek. Amit nem tudok, hogy a hosszú gyökérszálakkal, amiket mindenhol ereszt, belekapaszkodik-e a talajba? Az aki 25 cm magas, apró szemű kavics aljzattal, van még benne, poharakban (amikben aquabasis, felette kavics) kőre, dekorra kötözött Microsorumok, sarjból nevelve, és egy nagy bokor zöld Crypto, leültetve a pohárba, valamint szabadon egy gömbmoha és jávai. Szóval, belekapaszkodik-e a Najas gyökere a talajba, "összenőhet"-e így a Crypto-val?
Köszi előre is!
 
Sziasztok!
Van ilyen Najasom, lebegve, egy 20-asban. Axelrodiáknak vettem bujkálni. Szépen növekszik, és úgy tűnik, egyelőre a többi növény sem bánja (a CO2 ellátás sima Easy Carbo naponta az előírt adagban). Világítás 13W fehér, elegendőek tűnik, algásodás jelenleg nem számottevő. Az világos, mint a nap, hogy rendszeresen ritkítani kell, ha jót akarok a többi növénynek. Amit nem tudok, hogy a hosszú gyökérszálakkal, amiket mindenhol ereszt, belekapaszkodik-e a talajba? Az aki 25 cm magas, apró szemű kavics aljzattal, van még benne, poharakban (amikben aquabasis, felette kavics) kőre, dekorra kötözött Microsorumok, sarjból nevelve, és egy nagy bokor zöld Crypto, leültetve a pohárba, valamint szabadon egy gömbmoha és jávai. Szóval, belekapaszkodik-e a Najas gyökere a talajba, "összenőhet"-e így a Crypto-val?
Köszi előre is!

Szia!
Gondolom, a hónapok alatt saját magad is tapasztalhattad, hogy IGEN! Mindent benő, bármire rákapaszkodik, tehát nagyon ügyelni kell rá.
Vannak, akik csak lebegtetik, vannak akik leültetik.
Én is többször próbálkoztam vele, de főként kis nanoban idővel lehetetlen megfegyelmezni, ha pedig elszabadul, akkor mindent visz!

Amúgy Te végül mire jutottál vele?
üdv
Csilla
 
Back
Oldal tetejére