• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Nagynyomású CO2 rendszerek

Egy érdekes jelenségről szeretnék írni. A CO2 palackjaimban, amikor már fogyóban van bennük az "anyag", a műszer szerint csökken a nyomás. A kimenő oldalon ugyanakkor megnövekszik, ezzel jelentősen csökkentve a Ph értéket az akvában. A minap is arra érkeztem haza, hogy a halak a vízfelszínen pipálnak. Érdekelne, hogy más reduktorokkal is hasonlót tapasztaltok, vagy csak a Sera reduktorom produkálja ezt a dolgot?
 
fitti65 said:
Egy érdekes jelenségről szeretnék írni. A CO2 palackjaimban, amikor már fogyóban van bennük az "anyag", a műszer szerint csökken a nyomás. A kimenő oldalon ugyanakkor megnövekszik, ezzel jelentősen csökkentve a Ph értéket az akvában. A minap is arra érkeztem haza, hogy a halak a vízfelszínen pipálnak. Érdekelne, hogy más reduktorokkal is hasonlót tapasztaltok, vagy csak a Sera reduktorom produkálja ezt a dolgot?

Én két nyomáscsökkentőt is használok. Papillon és Aqua Medic. Nem tapasztaltam hasonlót. Nem is szabadna. Egyenletesen tolja be egész addig, amíg el nem fogy. A végén amikor már nincs elég nyomás egyre kevesebb co2 jön át a difin.
 
Van egy ilyenem, amit most szeretnék beüzemelni:
198020_p1.jpg

A gáz a dologban, hogy a mellékelt angol leírás csapnivaló hozzá, legalábbis számora.
Illetve nem igazodom el a csavarókák kapcsán. Merre nyitom meg és merre zárom el?
Ugyan a nagyobbikon van egy + és egy - irány, de a - irány felé csavarva kifelé csavaródik, ami azt az érzést kelti, hogy éppen megnyitom. A kisebbiken meg nincs is semmiféle jelzés, hogy merre van nyitva.

Szóval a kérdésem: beüzemeléshez milyen sorrendben, melyiket merre kell csavarnom?
- El van zárva ugye a palack tetején lévő csap.
- A kinyitása előtt mit merre csavarjak?
- A palack tetején lévő csap kinyitása után mit merre csavarjak?
 
Edorn said:
Van egy ilyenem, amit most szeretnék beüzemelni:
198020_p1.jpg

A gáz a dologban, hogy a mellékelt angol leírás csapnivaló hozzá, legalábbis számora.
Illetve nem igazodom el a csavarókák kapcsán. Merre nyitom meg és merre zárom el?
Ugyan a nagyobbikon van egy + és egy - irány, de a - irány felé csavarva kifelé csavaródik, ami azt az érzést kelti, hogy éppen megnyitom. A kisebbiken meg nincs is semmiféle jelzés, hogy merre van nyitva.

Szóval a kérdésem: beüzemeléshez milyen sorrendben, melyiket merre kell csavarnom?
- El van zárva ugye a palack tetején lévő csap.
- A kinyitása előtt mit merre csavarjak?
- A palack tetején lévő csap kinyitása után mit merre csavarjak?

szia, feltekeret a csomagban található kulccsal a co2 palackra az nyomásszabályzót. Jól meghúzod.
Miután becsövezted a co2 csövet a reduktorra és rögzítetted azt, kinyithatod a palackot. A nagy fekete tekerentyűvel a nyomást tudod fixre beállítani.
Érdemes 1.5 Bar környékére belőni. Ha ez megvan akkor a kis csavarral (tűszelep) tudod a co2-t szabályozni. Ha van bubiszámláló és drop checker akkor eleinte érdemes 1-2 bubira tenni másodpercenként és figyelni a drop checker elszineződését. Sárgás zöld legyen a folyadék benne. Ha kék vagy zöld, tekerj még rá egy kicsit. Ha sárga vegyél vissza. Remélem segítettem.
 
viktorlantos said:
Edorn said:
Van egy ilyenem, amit most szeretnék beüzemelni:
198020_p1.jpg

A gáz a dologban, hogy a mellékelt angol leírás csapnivaló hozzá, legalábbis számora.
Illetve nem igazodom el a csavarókák kapcsán. Merre nyitom meg és merre zárom el?
Ugyan a nagyobbikon van egy + és egy - irány, de a - irány felé csavarva kifelé csavaródik, ami azt az érzést kelti, hogy éppen megnyitom. A kisebbiken meg nincs is semmiféle jelzés, hogy merre van nyitva.

Szóval a kérdésem: beüzemeléshez milyen sorrendben, melyiket merre kell csavarnom?
- El van zárva ugye a palack tetején lévő csap.
- A kinyitása előtt mit merre csavarjak?
- A palack tetején lévő csap kinyitása után mit merre csavarjak?

szia, feltekeret a csomagban található kulccsal a co2 palackra az nyomásszabályzót. Jól meghúzod.
Miután becsövezted a co2 csövet a reduktorra és rögzítetted azt, kinyithatod a palackot. A nagy fekete tekerentyűvel a nyomást tudod fixre beállítani.
Érdemes 1.5 Bar környékére belőni. Ha ez megvan akkor a kis csavarral (tűszelep) tudod a co2-t szabályozni. Ha van bubiszámláló és drop checker akkor eleinte érdemes 1-2 bubira tenni másodpercenként és figyelni a drop checker elszineződését. Sárgás zöld legyen a folyadék benne. Ha kék vagy zöld, tekerj még rá egy kicsit. Ha sárga vegyél vissza. Remélem segítettem.

Annyival egészíteném ki, hogy a nagy szelep akkor zár, amikor kifelé csavarodik (a - irány felé), bármennyire is furcsa elsőre. Tehát befelé csavarva tudod megnyitni. De ha egy kulccsal jó rászorítottad a palackra a reduktort egyébként sem lehet gond. A palackon lévő szelepet teljesen kinyithatod, beleengedve a gázt a reduktorba. Az egyik manométer ekkor be kell álljon 50 barra. Utána a fekete kupakos szeleppel állítsd be a kimenő nyomást (a másik manométer) 1,5 barra, ahogy Viktor is írta. A tűszeleppel pedig be tudod lőni a pontos bubiszámot (ugye van bubiszámlálód..? :) ).
 
Tehát:
- összepakolom-csavrom a dolgokat (ez már megvan)
- A nagy tekerentyűt a negatív irányba csavarom teljesen (ekkor olyan, mintha egy normál csap teljesen nyitva lenne, mert a legtávolabb kerül a tekerntyű a palacktól)
- kicsi tekerentyűt ugyanebbe az irányba forgatom, ám ez befelé halad a készülék felé, tehát mintha egy normál csap el lenne zárva.
- Kinyitom a palackon lévő csapot (4 fordulat, az "open" irányba)
- nagyobb tekerntyűvel belövöm az 1.5 Bar-t.
- kicsi tekerentyűvel belövöm a bubiszámot

Jól gondolom? Azért problémázok ennyit, mert gondolom nem egészséges, ha totál nyitott álapotban nyitom meg a palack csapját...
 
Edorn said:
Tehát:
- összepakolom-csavrom a dolgokat (ez már megvan)
- A nagy tekerentyűt a negatív irányba csavarom teljesen (ekkor olyan, mintha egy normál csap teljesen nyitva lenne, mert a legtávolabb kerül a tekerntyű a palacktól)
- kicsi tekerentyűt ugyanebbe az irányba forgatom, ám ez befelé halad a készülék felé, tehát mintha egy normál csap el lenne zárva.
- Kinyitom a palackon lévő csapot (4 fordulat, az "open" irányba)
- nagyobb tekerntyűvel belövöm az 1.5 Bar-t.
- kicsi tekerentyűvel belövöm a bubiszámot

Jól gondolom? Azért problémázok ennyit, mert gondolom nem egészséges, ha totál nyitott álapotban nyitom meg a palack csapját...
Jól gondolod. ;) De ha szép lassan nyitod a szelepeket és közben figyelsz úgyis észreveszed, ha mégis nyitva van valamelyik. De ezzel a sorrenddel nem lesz.
 
Beüzemelve. Kicsit paráztam, mert nem szoktam nagyon szerelgetni, pláne ilyesmit nem, de úgy tűnik egyelőre megy. Bár 50-helytt inkáb 70-80 körülre ugrott az egyik kijelző, de még a piros jelzés alatt van. Ez gond lehet?

Illetve bubiszámot első napokban nagyon alacsonyan tartom a biztonság kedvéért (0,5-1), mert éppen ma jöttek a világra az első kicsi garnéláim... :p (Neocaridina heteropoda "vad")

Ezer köszönet a gyors segítségért!!!
 
Sziasztok!

Új vagyok itt a fórumon és nagy érdeklődéssel olvasom!
Hamarosan beruháznék egy nagynyomású CO2 rendszerbe. Nem akarok bizonytalan dolgokra pénzt kiadni, egy bevált, megbízható rendszert szeretnék.
Hosszú távra tervezek, ezért nem az a pár ezer Forint fog dönteni, mert később többel kötöm be, ha most spórolok.

Melyik az a komplett szett, ami ár/érték arányában véleményetek szerint hosszú távon a legjobb és a legkevesebb vesződséggel, problémával jár? (És mibe kerül ez nekem? :lol: )

Előre is köszönöm a segítségeteket!
 
vegh said:
Sziasztok!

Új vagyok itt a fórumon és nagy érdeklődéssel olvasom!
Hamarosan beruháznék egy nagynyomású CO2 rendszerbe. Nem akarok bizonytalan dolgokra pénzt kiadni, egy bevált, megbízható rendszert szeretnék.
Hosszú távra tervezek, ezért nem az a pár ezer Forint fog dönteni, mert később többel kötöm be, ha most spórolok.

Melyik az a komplett szett, ami ár/érték arányában véleményetek szerint hosszú távon a legjobb és a legkevesebb vesződséggel, problémával jár? (És mibe kerül ez nekem? :lol: )

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Hali, üdv itt.

Kinéztél már valamit? Vannak alternatíváid, elképzeléseid?

A téma kitöltene egy teljes könyvet, talán könnyebb, ha az elképzelésedet boncolgatjuk, finomítjuk.
 
A komplett szettekkel az a bajom, hogy sok esetben a gyárak olyan termékeket is betesznek a szettbe ami minőségben nincs párban más alkatrészekkel.

Szóval lehet hogy az adott szettben a nyomáscsökkentő (reduktor) jó minőségű, a visszafolyásgátló, bubiszámláló, beoldó stb nem.

Ezért érdemesebbek tartanám összeválogatni inkább.

Ami egy ilyen rendszerhez kell:
CO2 palack
--- gyári palackok drágák. lehet használtan érdemes szerezni. Akvárium mérettől függ, de 2-5kg-os palackban gondolkodnék hacsak nem valami extrém nagy akid van.
Nyomáscsökkentő
--- Saját tapasztalat alapján akvarisztikait érdemes venni. És a két nagy gyártó közül a papillon reduktora jobb mint az Aqua Medic (nekem mindkettő van itthon)
Mágnesszelep (opcionális)
--- ha időkapcsolóra kötnéd ez mindenképp kell. Ha nem veszel akkor minden nap kézzel kell elzárnod vagy 24 órában adagolni de ez utobbi talán több kárt okoz mint hasznot. A kézi elzáráshoz vannak szelepek, de mindenképp a legjobb egy mágnesszelep.
Visszafolyásgátló szelep
Buborékszámláló
Üveg kerámia diffúzor, vagy külső reaktor
--- reaktor drága és sokat levesz a szűrőd teljesítményéből. lehet első körben az akváriumod méretéhez illeszkedő üveg kerámia difit venném. Hacsak nem valami extrém nagy akid van.
Csövezés
--- van méterre kapható és méretre vágott. Mindenképp co2 csövezést szerezz

A folyamatos megfelelő működéshez főleg az első időben javaslok egy Drop Checker-t amig megtanulod kezelni és beállítani a rendszert.

A termékek többségét a GA shopban be tudod szerezni ha kérdés van segítünk. www.greenaqua.hu

Ha mégis szettben gondolkodsz vagy más márkákban arra figyelj, hogy a palack magyar szabványos legyen. És így a reduktor is. Mert később más palackot nem tudsz rá csatlakoztatni. Ha jól rémlik ilyen saját szabványos a Sera, Dennerle is.
 
viktorlantos said:
Ha mégis szettben gondolkodsz vagy más márkákban arra figyelj, hogy a palack magyar szabványos legyen. És így a reduktor is. Mert később más palackot nem tudsz rá csatlakoztatni. Ha jól rémlik ilyen saját szabványos a Sera, Dennerle is.

...és nem fogod tudni tölteni, hacsak nem veszel közcsavart.
 
Mindenek előtt megköszönöm a kimerítő választ! Nagyon jó a lista amit leírtál, mostmár van egy referenciám leaglább!

viktorlantos said:
Akvárium mérettől függ, de 2-5kg-os palackban gondolkodnék hacsak nem valami extrém nagy akid van.

Akkor jöjjenek a paraméterek:
- 54 literes akvárium
- 1 fogalaltos 45cm-s fénycsöves megvilágítás (majd keresek bele high output daylight csövet), de közvetett (nem tűző) napfény is éri
- szűrő a következő lesz: Eheim Professionel 2222
- tervezett közösség: egy csapat neon, néhány algatakarító és sok növény

Amint az a leírtakból leszűrtem, egyedül a palack a sarokköve az anyagiaknak. De hol jutok hozzá megfelelő használt palackhoz?
Nagyon örülnék, ha tudna mondani valaki ilyen helyet Debrecen környékén, ahol újratölteni/cserélni is lehet!
 
webshop link moderálva, itt töltenek palackot, és szép növényeik is vannak
venni meg hegesztéstechnikai boltban tudsz, vagy tűzoltó palackot is használhatsz.
cím: 4024 Debrecen Piac u.38

vehetsz messernél vagy lindenél is palackot de újban drága.
 
inadsz said:
webshop link moderálva, itt töltenek palackot, és szép növényeik is vannak..

Köszi, a boltot ismerem, de mivel CO2-vel eddig nem foglalkoztam, nem is érdeklődtem náluk ezügyben. Jövő héten bemegyek kérdezősködni és okosodni. :geek:

viktorlantos said:
Ekkora akihoz a 2kg-os sokáig elég lesz. Úgyhogy ha tudsz ilyet nézz.

Egy ilyen 2kg-s palack reduktorral, csapokkal kb mekkora magasságra? Mert most vennék bútort az új aksim alá, amiben a technika kap majd helyet.
 
vegh said:
Nagyon örülnék, ha tudna mondani valaki ilyen helyet Debrecen környékén, ahol újratölteni/cserélni is lehet!

Piroforan Kft Debrecen Szepességi utca. Itt töltenek palackot biztosan, a Tropical fish-ből is ide vitték tölteni, most Gabi'bá vett egy 20kg-os palackot, de két hete még várta az átfejtőt, úgyhogy nem tudom töltenek e már ők maguk is.Mindenesetre ha beviszed ők is megtöltik így vagy úgy! :)

Palackot használtan nem nagyon tudsz Debrecenben venni, legalább is én ezt tapasztaltam (bár 25-30 éves tűzoltó palackot egész olcsón klapni itt a környéken, de azzal én nem szívesen lennék egy légtérben :eek: ).Pestről rendelj, ha olcsóbban akarsz hozzájutni ,itt a fórumon meg is találod honnan érdemes!
 
zigur said:
Palackot használtan nem nagyon tudsz Debrecenben venni, legalább is én ezt tapasztaltam (bár 25-30 éves tűzoltó palackot egész olcsón klapni itt a környéken, de azzal én nem szívesen lennék egy légtérben :eek: ).Pestről rendelj, ha olcsóbban akarsz hozzájutni ,itt a fórumon meg is találod honnan érdemes!

Csendben megjegyezném,hogy a Messer gáztelepen frissen töltött 1970-es húszkilós palackokkal néztem farkasszemet..... :shock: Ha lenyomáspróbázzák akkor nem számít a palack kora.
 
Back
Oldal tetejére