• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nagy Pofa, Hozzá nem értés, 300L

LANguSzTa

Főkertész
Sziasztok!

Lassan már 1 éve, hogy unokatestvérem édesapja itt hagyott minket és vele óriási akváriumát amit kisgyerekként mindig tátott szájjal bámultam. Mivel a rokonom már rendelkezik egy pont ugyanilyen paraméterekkel ellátott üveggel, felajánlotta nekem a másikat, hogy apukája emlékére vigyem tovább a madjnem 50 éves fodrozó vizfelszint.
2021 elején munkatársaim és főnököm beszélgettek mindenféle haltartásról ami után csak kapokodtam a fejemet hiszen most "készülök" belevágni én is egy ilyemi témába. Gyorsan megnéztem 10 videót Youtube on és "felkészültem" egy tökéletes növényes akváriumra! Ki is válaszottam egy Indiai akvaristát akinek leakarom másolni az üvegét és elkezdtem utánajárni, hogy mit hol kapok meg.
Igyekeztem mindent a legolcsóbbra kihozni mivel "ugye tudtam", hogy ez az egész baromi egyszerű nem kell nekem semmi plusz tudás és profi technika ahoz, hogy a videóban látható szépséget összerakjam!

Akvárium: 125*60*40
Szűrés: Eheim Classic 350 (szűrőanyagok: 1.5kg matrix + szivacs)
Tápozás: Naponta 5ml Profito 5ml TF macro 6ml EasyCarbo
Vizcsere: 10naponta 55-60L
CO beoldás van (10:00 -- 19:30)
Világitás: 5m Led szalag 6000Lumen + 1m RGB Led (12:00 -- 20:30)
Halak: Neon 25db, Oto 6db, Galaxy Razbóra 5db, Dánió 5db, Zebra csiga 5db, Garnéla ("utcai vegyes") 6-7db és jópár Hólyagcsiga
Növények: Anubias nana, Pogostemon helferi, Hydrocotyle tripartita, Monte Carlo, Staurogyne repens, Lobelia cardinalis, Ludwigia repens s.red, Jávai moha, Rotala green, Cryptocoryne Becketti, Alternanthera Sessilis, Myrophillum

Kezdés: 2021.02.05
Azóta sok viz be és kikerült! Rengeteg dolgot, tanácsot, tippet és segitséget megfogadtam és alkalmaztam, vagy própálom alkalmazni.
Jelenleg a megfelelő tápozás, a szűrő cseréje, és a fényerő emelés van a legfontosabb feladatok között.

A sok-sok ismeretlen nehézségek majdnem legyőztek azonban @Ádám_ és @Rudi50 lelkesitése és szemfelnyitása több tanulásra, odafigyelésre és ennek a naplónak a megirására ösztönöztek. :)

MINDEN tanácsot és észrevételt meghallgatok, ezért ne kiméljetek!

Köszönöm, hogy elolvastad!
Dávid

Kezdés:

c61ac059f7086200175a6a583657ff02.jpg
ee289961b13c4756feda3208f4576747.jpga7539ff0dab6bf12eee6c94dd9ff8b18.jpg01139d1edf3b8a6154dd9aa1fe9b7282.jpg59983388d4ad93555ccabdba5dd671df.jpg

Most:
7d44fba0c67a17e03ae74e5681a5c3d7.jpg1337dfa6dfb64aa860cfa32134f64a5f.jpg4b418459eaf29967af901e9e0a3517bc.jpgc94473953d2191881492e47552e228a7.jpg839f734a86ad0d102bfc2375b6fe17f3.jpg
 
Utoljára módosított:
Szuper hogy végül belekezdtél a naplózásba, egy észrevételem már lenne is! 😅

20210412_202546~2.jpg

Ez a két favég vonzza az ember szemét. Természetellenesen egyenesek. Következő vízcserekor érdemes lenne késsel/szikével kicsit megvagdosni őket!

+1
Most látom van egy Stendhal-halad is. Ha megnő vele lesznek gondok. 😬

+2
A képfeltöltés tényleg jobb lenne máshogy megoldani! ;)
 
1. én először is egy bitang szűrőt vennék a helyedben... 😊
rengeteg hibát elkövettem, sőt, követek el folyamatosan most is, ennek ellenére hónapok óta algamentes az akváriumom, aminek a legfőbb oka a jó minőségű szűrőm, 10-szeres vízforgatással, fullon seachem matrix-szal...

2. próbálkoztam mindenféle gagyi tápokkal, de amióta a GA mikró makróját használom seachem excellel előírás szerint adagolva, azóta pompáznak a növényeim, algám meg szinte semmi. félve vallom be, de még víztesztet sem csináltam fél éve... 🤣🤣🤣

3. a co2-őt és a fényt pedig finomhangolni kell, hogy a növényeknek jó legyen, de a sok fénytől alga még ne legyen, a sok co2-től meg a halak garnélák még ne pusztuljanak el...

igazából ennyi: jó szűrés plusz táp-fény-co2 arányt belőni, hogy egyensúlyban legyenek egymással... 😁😁😁
 
Szuper hogy végül belekezdtél a naplózásba, egy észrevételem már lenne is! 😅

View attachment 104573

Ez a két favég vonzza az ember szemét. Természetellenesen egyenesek. Következő vízcserekor érdemes lenne késsel/szikével kicsit megvagdosni őket!

+1
Most látom van egy Stendhal-halad is. Ha megnő vele lesznek gondok. 😬

+2
A képfeltöltés tényleg jobb lenne máshogy megoldani! ;)
1. Erre eddig nem is gondoltam, mennyire vagdossam meg? mintha "eltört" volna?

2. Igen.... Hárman voltak most is még ketten itt vannak velem. A legkisebbet vissza kellett vinnem a kereskedésbe, annyira bántották! Ők ketten most elvannak egymással, néha néha megűzik egymást azonban másra nem is figyelnek szerencsére.

3. Képfeltöltést javitottam, már csak a méretezéssel van gondom. :p
 
1. én először is egy bitang szűrőt vennék a helyedben... 😊
rengeteg hibát elkövettem, sőt, követek el folyamatosan most is, ennek ellenére hónapok óta algamentes az akváriumom, aminek a legfőbb oka a jó minőségű szűrőm, 10-szeres vízforgatással, fullon seachem matrix-szal...

2. próbálkoztam mindenféle gagyi tápokkal, de amióta a GA mikró makróját használom seachem excellel előírás szerint adagolva, azóta pompáznak a növényeim, algám meg szinte semmi. félve vallom be, de még víztesztet sem csináltam fél éve... 🤣🤣🤣

3. a co2-őt és a fényt pedig finomhangolni kell, hogy a növényeknek jó legyen, de a sok fénytől alga még ne legyen, a sok co2-től meg a halak garnélák még ne pusztuljanak el...

igazából ennyi: jó szűrés plusz táp-fény-co2 arányt belőni, hogy egyensúlyban legyenek egymással... 😁😁😁
1. A szűrést már több topikban megkaptam, emiatt is vagyok rajta egy erősebb gépen. Holnap készülök megnézni egy Oase BM 600 szűrőt. Ez a teljesitmény már elég lehet vagy el kell adnom a vesémet is egy erősebbért? :)
2. GA tápokat szivesen kiprobálom, nem gond ha nem egyszerre kedzem az adagolást? Jelen pillanatban a macro ból van még néhány napra és akkor lecserélném a Profito mellé.
3. Ez most még lehetetlennek tűnik, de szerintem csak türelmetlen vagyok.

Köszönöm! :)
 
1. A szűrést már több topikban megkaptam, emiatt is vagyok rajta egy erősebb gépen. Holnap készülök megnézni egy Oase BM 600 szűrőt. Ez a teljesitmény már elég lehet vagy el kell adnom a vesémet is egy erősebbért? :)
2. GA tápokat szivesen kiprobálom, nem gond ha nem egyszerre kedzem az adagolást? Jelen pillanatban a macro ból van még néhány napra és akkor lecserélném a Profito mellé.
3. Ez most még lehetetlennek tűnik, de szerintem csak türelmetlen vagyok.

Köszönöm! :)
én 2 db eheim 2080-ast vagy 2 db OASE Biomaster 850-est vennék ehhez az akváriumhoz... 😁😁
ha jól beálltak az új szrők, akkor lehet majd tekerni a co2-őn, növelni a tápot és növelni a fényt...
 
én 2 db eheim 2080-ast vagy 2 db OASE Biomaster 850-est vennék ehhez az akváriumhoz... 😁😁
ha jól beálltak az új szrők, akkor lehet majd tekerni a co2-őn, növelni a tápot és növelni a fényt...
Édes istenem!!! 😀😀😀😀 Ezt nem akartam elolvasni 😔
Egyszerre ez most biztosan nem fog menni 😟
Csatlakozhat késöbb a második szűrő?
1db 850est még kigazdálkodom azonban az elmúlt hetekben lettem férj és ezek a vásárlások már nem úgy zajlanak mint régen 😀😀
 
Örülök, hogy elkezdted a naplót, tetszik a lelkesedésed. Egyetértek az előttem szólók tanácsaival. Én is adnék még néhányat:
Szerintem sokkal több növény kellene, nekem üresnek tűnik az akvárium. Én szeretem a dzsungelt, de ez egyéni ízlés kérdése :) A világítást feltétlenül kiegészíteném néhány sor piros szalaggal, ez kiemeli a vörös színeket. Raknék még bele pár 5730-as szalagot is, hogy nagyobb legyen a fényerő. Van egy DIY ledvilágítás topic, legalább az utolsó 20-30 oldalt érdemes lenne elolvasnod. A vízmagasságod szerintem így sem fogod tudni teljesen bevilágítani, ezért valószínűleg a növényszőnyegről le kell mondanod (nem biztos, majd kiderül). Ezenkívül megvizsgálnám legalább a nagy fehér köveket, tartalmaznak-e meszet. Valamilyen savat (például háztartási sósavat) vagy esetleg 20%-os ecetet kell rá cseppenteni. Ha pezseg, akkor én nem használnám, mert a kioldódó mész keményíti a vizet. Gondolom, csapvizet használsz, mert nem részletezted. Ez nem feltétlenül probléma, de kompromisszumokkal jár (nem minden növény szereti). Ha nincs korlátlan mennyiségű pénzed erre a hobbira, akkor amúgy is kompromisszumokat kell vállalni. Természetesen kisebb költségvetésből is lehet nagyon szép akváriumot csinálni.
Az állatokról: a stendhal hal nagyon agresszív lesz, ha felnő, főleg a hasonló méretű halakkal. Ezért szerintem maradj a kis termetű rajhalaknál, azok talán elég fürgék, hogy elússzanak előle. A zebra dánió nagyobb csapatban érezné jól magát. Ami neked van, az a "pink" változat, ez mesterséges génmanipuláció eredménye (lehet, hogy emiatt nem is fognak nagyon sokáig élni). A garnélák majd szaporodnak, ha jól érzik magukat.
Még egy tanács: szerintem az jelent igazi sikerélményt, ha saját magad tapasztalod ki a lehetőségeket. Én nem próbálnám más módszereit egy az egyben lemásolni. Nálad mások a körülmények, ezért biztosan nem fog ugyanúgy működni minden, mint az indiai akvaristánál.
Csak így tovább, hajrá, járd a saját utad!
Ha gondolod, adok szívesen növényeket, ha eljössz érte (XV. kerület, Rákospalota).
 
Szia!

Ami nekem szemet szúrt, az a háttérben lévő nagy ablak. Közvetlen napfényt kap onnan az akva? amennyiben igen, azt orvosolni kell, akár egy sötétitővel. :) Amúgy sok sikert az akvához ;)
Köszönöm rajta vagyok 🙂

6. Kerület, belső udvar földszint. Ott is egy sötét terasz amire néz az ablak úgy hogy "szerencsére" nem jön be szinte semmj természetes fény. 🙄🙂
 
Édes istenem!!! 😀😀😀😀 Ezt nem akartam elolvasni 😔
Egyszerre ez most biztosan nem fog menni 😟
Csatlakozhat késöbb a második szűrő?
1db 850est még kigazdálkodom azonban az elmúlt hetekben lettem férj és ezek a vásárlások már nem úgy zajlanak mint régen 😀😀
Te döntöd el, hogy mennyi időt és pénzt szánsz az akváriumra. A célokat ennek függvényében kell meghatározni. A jelenlegi technikával is lehet működtetni, de nem lesz olyan, mint a fenti videóban. Akár a mostani szűrőt is használhatod, de én legalább a szivacsot kicserélném benne minőségi szűrőanyagra. Berakhatsz esetleg egy vízforgató pumpát is, ezzel javítva a vízáramlást (ebben nincs szűrőanyag, de nem is kerül annyiba, mint egy külső szűrő). Sok, gyorsan fejlődő növénnyel is lehet javítani a vízminőséget. A tápozást ki kell tapasztalni a gyakorlatban. Itt fokozottan ajánlom a megfontoltságot (óvatosan, kis lépésekben, lehetőleg vízteszteket használva), mert nagyon könnyen elszaporodhatnak az algák.
 
Köszön
Köszönöm, igyekszem nagyon! Annyira türelmetlen vagyok, én is azt várom, hogy mikor lesz az a legnagyobb problémám, hogy mekkorára nőttek már megint a növények :p
Nekem az új aksiban a múlt hét szerdai fotóhoz képest, no inkább felrakok majd ha hazaértem egy mai képet... Szóval már a frontüvegig érnek a háttérnövények, múlt szerdán még csak a középső kő felett voltak és akkor is vágtam. Azaz kb 15centit nőttek 6 nap alatt (Hygrophilia polysperma Rosanervig). Nem gondoltam volna. Szóval metszek ma este is. Viszont én nem tettem már be a jávai mohát, mert az első, kisebb akváriumomban nem tudtam kezelni, ott bedurrant, egyre nagyobb dzsungel lett és tele volt mulmmal mindig, vágáskor meg szanaszét mentek a zöld szálai, majd azok is elkezdtek nőni. Biztos megvan annak a trükkje is, én sajnos nem jöttem rá.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére