• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Na mi van az oviban?

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Van mikor még én is csodálkozom milye kevés technika elég lehet egy egészséges akváriumi környezethez!
Az akvárium az óvodánkban üzemel, ezt a kompoziciót két éve raktam össze (akkor körbejárható volt, most
két oldala látszik.
Az alap 54l-es szett : fekete tető, benne T8 15W világítás (az eredeti csövet kicseréltem, 6500K-est kértem, 12000K-est
hoztak a díszállat kereskedésbe), közepes Eheim Picap szűrő, Jager fűtő (50W).
A tető belső felét tükörfóliával beragasztottam.
Táptalaj natur tőzeg (no name), aljzat 1-2mm sóskúti kavics, hevített dekor kavics(bolti) 5-10mm átmérőjű,
néhány saját szedésű vöröses kavics.
Van még benne egy 45cm hosszú szavanna fa ami az Anubiaszok, páfrányok lakhelye.
A technika 06-18h között üzemel (utána főkapcsoló kikapcs)!!!
Természetesen Co2 csak amit az élőlények termelnek!
Növények: Anubias barteri var. nana, -hetrophyla
Bolbitis heudelotii
Cryptocorine affinis, -pontedriifolia
Hemiantus micranthermoides
Echinodorus bleheri
Microsorum pteropus windelov
Najas minor
Valisneria spiralis
Vesicularia dubyana
Halak: Papagáj plattik, Black mollik, Ancitrus sp.
Található még benne Cseresznye garnéla kb 30db, sok apró csiga.

A víz felét havonta cserélem, Sera vízelőkészítővel, -tápfolyadékkal tuningolva!
A halak kétféle lemezes tápot esznek (spirulinás, általános).
Halfogyás-gyarpodás havi 1-2db.
Algásodás az első három- négy hónapban volt megfigyelhető,aztán lassan lecsengett.
Jelenleg minimális pont és fonalalga van.
IMG_1961.JPG

Ez van az oviban!

IMG_1964.JPG

Ős Krypto. Egy másik ovis akváriumból lett eltéve, két hónapig várta az új helyét egy lavórban!

IMG_1970.JPG

HM 12000K alatt.

IMG_1967.JPG

Valisneria sorfal.

IMG_1968.JPG

Kicsit kócos de a Gyerekeknek tetszik!
 
Ovis akvárium költözés!

Eljött a nyár! Az oviból haza kerülnek a virágok, akváriumok.
Tavaly nem volt időm az átrendezésre, de most (köszönhető a FÓRUMNAK is) felvarrtam a ráncait!
Maradt minden benne a régi, kivéve a vörös dekorkavicsokat.
Belekerült viszont: táptalajnak Combo Sana tóföld 2-4cm, lefedve egy réteg natúr tőzeggel
4kg 0,6-0,8mm-es sóskuti homok, saját szedésű kavicsok 1kg az előtérbe
Pteriophyta sp. (Monosolenium tenerumra hasonlít).
Mögé: fekete öntapadós fólia.

Bocsánat a képek minősége miatt!

IMG_2238.JPG


IMG_2240.JPG


IMG_2241.JPG


IMG_2242.JPG


IMG_2244.JPG


IMG_2245.JPG


IMG_2247.JPG

Tükör, reflex! :shifty:
IMG_2248.JPG


IMG_2249.JPG


IMG_2250.JPG

A különbség nagyon erős- 5x40w spot, 1x15w 12000K.
IMG_2251.JPG


IMG_2252.JPG
 
Jó, hogy van egy akvárium az oviban, hisz nem lehet elég korán kezdeni és a gyerekek nagyon fogékonyak az ilyesmire. Ma részt vettem egy rendezvényen, ahol a felelős állattartás volt a fő téma. A résztvevők leginkább azt ecsetelték, hogy van egy életkor, ami után nagyon nehéz egy ember szemléletét megváltoztatni. Többen is azon az állásponton voltak, hogy az óvodások és kisiskolások látásmódját a legkönnyebb jó irányba terelni. Ez az akvárium is ezt a célt szolgálja. Grat! :thumbup:
 
Köszönöm a hozzászólást Nigro!

Amikor az Óvónéni megkérdezte, hogy segítenék-e összerakni egy akváriumot nem haboztam a válasszal.
Ketdetben egy 20l-essel kezdtünk, szerencsére hamarosan kaptunk egy használt szettet.
Azok a gyerekek akik nehezen tudnak megülni egy helyben egy percet az akvárium előtt 5-10 percig is kiváncsian kukucskálnak!
Kedvencek a garnélák!
Én is örülök hogy bevállaltam, legtöbbször akkor csináltam a karbantartást mikor bent voltak a gyerekek, rengeteg kérdést
sikerült így megbeszélni. Sokuknak azóta otthon is készült az ovis élmények hatására!
Lesz utánpótlás!
Az utolsó évre már minden csoportban üzemelt egy edény!

Idén kezdődik az iskola, ha felmerül a "kérdés" a válasz ugyan az lesz, csak most három év helyett nyolc évig!
 
Szia Attila!

Szerintem is jó ötlet már gyerekkorban megszerettetni ezt a hobbit az aprólábúakkal.
Kíváncsian várom az aki fejlődését!

Krisztián
 
Sziasztok!

Visszaköltöztettem az akváriumot az oviba!
Három óra élvezet!
Két hónapja nem nyúlt hozzá senki, ezért volt rajta némi nyesegetni való.
Alga két mogyorónyi csomó fonál, semmi más.
A halacsokat jobban megviselte- hat Black molliból kettő maradt, és egy növendék, a négy Papagály plattiból egy növendék, az Anci megvan.
Az Rc-k viszont nagyon szépek, és szaporodtak is.
A víz jó sárga, de szagtalan, a szűrőszivacson meg alig folyt át a víz.
Csináltam egy 90%-os vízcserét, kimostam a szűrőt.
Kicsit felkavartam a kavics felső rétegét, majd leszívtam a mulmot.

Egyébként most hogy már nem én fogok foglalkozni vele bitang jól néz ki!!!
Ilyen jó akváriumot még nem kreáltam!
Az folyosóra került egy álványra, szerintem nehéz lesz a közlekedés, sűrűn dudók fognak kialakulni.
Az is megfordult a fejemben hogy benevezem a HAC-ra, annyira tetszik (meg is érdemli, amenyit kibírt ez az akvárium)!
 
A. Kavicsos said:
Sziasztok!

Visszaköltöztettem az akváriumot az oviba!
Három óra élvezet!
Két hónapja nem nyúlt hozzá senki, ezért volt rajta némi nyesegetni való.
Alga két mogyorónyi csomó fonál, semmi más.
A halacsokat jobban megviselte- hat Black molliból kettő maradt, és egy növendék, a négy Papagály plattiból egy növendék, az Anci megvan.
Az Rc-k viszont nagyon szépek, és szaporodtak is.
A víz jó sárga, de szagtalan, a szűrőszivacson meg alig folyt át a víz.
Csináltam egy 90%-os vízcserét, kimostam a szűrőt.
Kicsit felkavartam a kavics felső rétegét, majd leszívtam a mulmot.

Egyébként most hogy már nem én fogok foglalkozni vele bitang jól néz ki!!!
Ilyen jó akváriumot még nem kreáltam!
Az folyosóra került egy álványra, szerintem nehéz lesz a közlekedés, sűrűn dudók fognak kialakulni.
Az is megfordult a fejemben hogy benevezem a HAC-ra, annyira tetszik (meg is érdemli, amenyit kibírt ez az akvárium)!


Az algamentességért gratu, úgy tűnik beállt az aki. A halak sok mindentől elhullhattak, valószínű, hogy a black mollik ették a fonalalgát ezért nem találtál, de lehet esélye volt kialakulni ;)
Gratulálok, a legfontosabb , hogy neked tetsszen, és ez sikerült :thumbup: :clap:
 
Sziasztok!

Nem bírtam magammal!
Reggel 7h-kor már az oviban voltam a fényképezőgéppel.
Persze a képek nem lettek tökéletesek most sem, viszont találtam a gépen egy állítási funkciót amitől nem annyira fényesek a felső levelek.
A víz még nem tisztult le teljesen, vagy az üvegen volt valami, ezért kicsit homályosak a képek.

A változás ennek ellenére látható:

Normál beállítás:
IMG_2305.JPG


Változtatott:
IMG_2319.JPG


IMG_2320.JPG


IMG_2325.JPG


IMG_2327.JPG


IMG_2328.JPG


Szerintetek merjek nevezni vele a HAC-ra?
Persze némi változtatást még tudok rajta ezközölni.
Kérlek írjátok meg mit lehetne rajta még finomítani!
Köszönettel! A.ttila
 
Szép kis dekor aki. A HAC-al kapcsolatban, mint növényes akvárium természetesen ezt az akváriumot is be lehet küldeni.
A játék hangulatáért mindenképp érdemes. Ha pedig építő kritikával is megtoldja néhány zsűritag, már megérte.
 
Sziasztok!

A Nagytiszteletű Zsűritagok előtt szivesen vennék néhány ötletet finomításra, csak hogy ne kelljen nekik annyit kritizálni! :angel:
 
De ha most kijavítod, akkor mit írunk majd a HAC-on? :)
Egyébként a legnagyobb kritikusok az ovisok! Náluk egészen mások a szempontok, mint a beszűkült felnőtteknél. Én őket kérdezném ;)
Ha mégis elfogadsz egy javaslatot, én tartanám a háromszög-elrendezést, tehát jobbról balra legyen meg a lejtése a növényeknek. És talán picit kezd túlburjánzani. Egy ritkítás sem ártana ;)
 
Nigro said:
De ha most kijavítod, akkor mit írunk majd a HAC-on? :)
Egyébként a legnagyobb kritikusok az ovisok! Náluk egészen mások a szempontok, mint a beszűkült felnőtteknél. Én őket kérdezném ;)
Ha mégis elfogadsz egy javaslatot, én tartanám a háromszög-elrendezést, tehát jobbról balra legyen meg a lejtése a növényeknek. És talán picit kezd túlburjánzani. Egy ritkítás sem ártana ;)

Ahogy azt láthattuk B. lányánál is HAC '10 átadón. Gyerekek másképp látnak sok mindent.
 
Köszönöm a hozzászólásokat!

A háromszög kezdetben középen meg volt ( maga a gyökér is pont így lejt) csak az Anubias kicsit túlnőtt!
Hátul a Valiznéria takarja a hátfalat- nem tetszett az Óvonéniknek a fekete háttér!
Igen kicsit sűrű, de tapasztalatom szerint így kissebb az algaveszély!
Azért a HAC.-os fotók elött ritkítok majd!

A gyerekek pedig imádják!

Mégegyszer köszönet! A.ttila

ui.Hamarosan indul a következő (már csak egy csoprtban nincs rendes akvárium)!
 
Sziasztok!

Star67 Koleginának köszönhetően hamarosan újabb akvárium kerül be a volt ovinkba, egy 82l-es szett formájában!

Képeket kb. két hét múlva prezentálok!

Most hétvégén irány a TerraPlaza!
 
A. Kavicsos said:
Sziasztok!

Star67 Koleginának köszönhetően hamarosan újabb akvárium kerül be a volt ovinkba, egy 82l-es szett formájában!

Képeket kb. két hét múlva prezentálok!

Most hétvégén irány a TerraPlaza!

Várjuk a képeket majd
:arrow: Ott találkozunk ;)
 
Szia,

Nem találtam olyan földet,szerinted másfajta tavi talaj is jó lesz?Van egyfajta aminek alacsony nitráttartalma van.Olvastam,hogy valaki leszitálja meg beáztatja vízbe először.Te hogy szoktad csínálni?
Andris
 
Szia Andris!

Amit én használok tartalmaz:fekete földet, tőzeget, zeolitot, finom homokot.
Ez így komplett, arra azonban figyelni kell, hogy meglegyen mindenhol a megfelelő fedőréteg (4-5cm aljzat)!
Behelyezés elött feltétlen nedvesíteni kell (sár állag)!
A front üvegtől 2cm szélesen aljzattal elválasztható hogy ne látszódjon.
Az akvárium vízzel nem érintkezhet- vízcserekor nagyon körültekintően kell eljárni (pl. locsolókanna-rózsával).

Sok sikert! Ha kérdésed van írj! Üdv! A.ttila
 
Örülök, hogy a TP végén még összefutottunk, sajnos csak a végén. Viszont most jöttem rá mit ábrázol pontosan a képed, jó pofa :oops:
 
Back
Oldal tetejére