• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Na mi van az oviban?

Sziasztok!

Ma voltam bent ismét két hónap kihagyás után!

Azért amikor minden hónapbanban karbantartottam, dúsabbak voltak!
Sajnos hagyták az óvónénik elszaporodni a békalencsét (Lema minor), ami nagyon leárnyékolta az akváriumokat.
Viszont jó hír, hogy kettőt takarítottak az utolsó látogatásom óta!

Azért vannak még hiányosságok (pl: a szűrő szivacs csap víz alatti takarítása), de szép sorjában mindent elmondok újra, amíg nem rögzül!

A halak egészségesek, szaporodnak!
A garnélák minden akváriumot elleptek!
Tehát nagy baj nincs!

Most csak a tavalyi verseny akváriumról csináltam fotót, mert a többinél nem voltak jók a fényviszonyok!

IMG

Érdekes, hogy a Picasa tárolóra feltöltött kép még éles, majd mikor a vebalbumra átteszem ilyen homályos lesz!
Ez minek köszönhető vajon?
Biztos én szúrok el valamit!
Ha valaki tudja a választ az kérem írja le mert, rendszeresen így járok és kezd zavarni, a sok jó kép mellet, a homály fotóim!

Köszönettel!

A.ttila
 
Sziasztok!

Mintha így élesebb lenne!

IMG


Lehet hogy az a baj, hogy nagyon összetömörítve küldöm át, aztán a visszanagyításnál veszit az élességéből?

A.ttila
 
Sziasztok!

Ismét egy Óvónéninél jártam!
Telefonon hívott, hogy az otthoni akváriumukban elkopnak a halai a vásárlást követően pár hónapon belül és a növényei sem mennek semmire!
Megigértem hogy megnézem.

Húsvétkor sikerült sort keríteni rá.
40-50l közötti domború elejű akvárium.
Házi készítésű 18W-os vilgítás (két éves csővel).
A háttér vékony tükörfólia kartonra ragasztva (kicsit gyűrött).

2cm vastag 3-4mm szemcseméretű mosott kavics, mindenféle kövek, kagyló és csiga házak dekorként.
Szűrés nincs.
Pár darab Guppi, egy növendék Platti és Cseresznye garnélák a fauna.

Nem csoda, hogy a Jávai mohán és a békalencsén kívűl más nem akart nőni benne.

Ajánlottam legalább egy belső szűrést, cső cserét, talaj feltöltést (alá valami táplálót).
Kivenni a meszes dolgokat.
Fekete hátteret.

Vittem Valisnériát, Najast, Lomariopsist.

Kíváncsi vagyok hogy alakul majd át!

A.ttila
 
Sziasztok!

Az Óvónéninek vittem egy Eheim pick up-ot, a legnagyobbat!
Azon a héten hívott, hogy tornádót csinál az akváriumukban, így ma kicseréltem neki a közepesre.
A múltkor vitt növények szépen megmaradtak (igaz csak most hétvégén csinálja meg a nagy átrendezést).
Kapott még tőlem egy kis vödör tóföld, tőzeg keveréket is (eddig bevállt).


A benti akvárium eléggé lekopaszodott!
Mintha valakik kiszedtek volna belőle növényeket!
A gyökérre ültetettek azok szépek!

Most nem csináltam vele semmit csak lefotóztam:

IMG


IMG


A.ttila
 
Sziasztok!

A korábbi feltevésem, miszerint kiszedtek a növények közül, helytálló volt.
Csak nem nézik azt ritkításnál hogy, hogy néz ki utána, egy maréknyit kivesznek ahol nagyon sok van, aztán majd visszanő!

Ennek ellenére még mindíg elfogadható állapotban van az akvárium, bár a Bolbitis nagyon beindult.

Halak, garnélák szaporodnak.

Egyettlen probléma a békalencse.


Hol vannak a halak?
IMG

Bújkálnak:
IMG



A másik akvárium is szépen bedúsult.
Ott azért vannak ecsetes területek (a szűrőn alig haladt már át a víz), de egyébbként is elég összevisszaság jellemző a medencére (agyag vár, kagyló és csiga héjjak, Dánió, Guppi, Paradicsomhal miegymás együtt).
De a gyerekeknek így is tetszik!
Kéthavi karbantartással meg egyébbként sem lehet nagyot alkotni!

Mindkét akváriumban csináltam egy feles vízcserét (kezelt csap vízzel visszatöltve), néhány elöregedett levelet levágtam, kitakarítottam a szűrőket.
A szünet előtt még egyszer benézek.

Most nem lesznek akváriumok költöztetve nyáron, mind bent marad, lesz azért felügyelet mellettük.
Korábban egyébbként is azért volt macera minden nyáron, mert nem volt minden csoportban, ezért vitték magukkal a következő helyiségbe (éves forgás van az oviban, minden csoport minden évben egyel odébb költözik).
Három éves ottani ténykedésemnek köszönhetően, már szerencsére van mindenhol.

A.ttila
 
Sziasztok!

Meg volt az oviban a 6 hetes szünet (ma beszéltem két Óvónénivel is).
A halakat haza menekítették az otthoni akváriumaikba.
A növényeknek 42 napos Black out-ot kellett elviselniük.
Még nem voltam bent, de korábban is kibírták, remélem most is!
Amikor visszajövök a szabadságról és lesz időm, azért benézek (viszem a vödröt meg a szerszámokat).

A.ttila
 
Sziasztok!

Benéztem az Oviba!
Persze nem bírták ki hogy ne költözessék át az összes akváriumot a nyár végén egyik csoportból a másikba!
Némelyiket ki is takarították, egész jól néznek ki.
A halak, garnélák kissé megfogyatkoztak, de majd pótolom Őket!

A verseny akvárium elég dzsungeles lett, azon kell kicsit alakítani (már alig látni benne a halakat).
A finom homok (0,5-0,8) az előtérben teljesen tiszta, csak a felső 2-3mm van elkoszolódva.

Lassan nélkülem is működnek a medencék, az "oltás " jól sikerült!

A.ttila
 
Sziasztok!

Ma ráértem, benéztem az oviba.

A II-es medencében alig forgatott a szűrő valami kis vizet!
Alaposan kipucoltam, két vödör akvárium vízben!
Közepén hatalmas Bolbitis heuelotii bokor uralja a képet, az egyik sarokban a talajba begyökeresedett Microsorum pteropus, a másik szélén az ágra nőtt Anubias lanceolata és b. var. nana díszlik, egy-egy tő Cryptocoryne affinis is van még benne és az egész Valisneria spiralissal körbenőve.
A halpopuláció továbbra is vegyes, elevenszülők fiókáival tarkítva, tehát annyira nem rossz a helyzet!
Csináltam egy feles vízcserét kezelt csappal.

A volt verseny akvárium tiszta dzsungel, a növények levelein hiánytünetekkel (sárgulás,foszlás).
A növényvilág egyébként változatlan, egyedül az Echinodorus nincs már meg.
Békalencséből egy hálónyit halásztam le.
A növények minden honnan kifutottak az előtérbe.
Azokat kiszedtem, aljzat porszívóztam, megigazítottam a kavicsokat, a kivett növényeket a háttérbe száműztem.
Csak egy Guppi pár lakja az akváriumot, meg csigák.
Itt is kipucoltam a szűrőt, feles vízcsere, micro táp három nyomás (magam megnyugtatása végett).
Lenyesegettem a beteg leveleket.

Az egyik felszámolt akváriumomból vittem bele Endlereket és egy Hengeli razbora is bele került ebbe a vödörbe
amit csak egy növénnyel rakhattam át (hiányoltam is a Húgoméknál egyet Fanni akváriuma átrendezésénél, de arra gondoltam hogy elkopott).

A harmadik akváriumot a leglelkesebb Óvónéni (Szabolcs anyukája) kitakarította, átrendezte és nem csak síkságot csinált, hanem dombot, tisztást, kidőlt fával dekorálva, szóval alakul!
Igaz hogy csak Cryptocoryne affinissel van beültetve, de azokat nagyon jól helyezte el!
Ide is tettem egy pár Endlert.

Tehát volt munka, volt sikerélmény is!

Képet most nem csináltam, mert lusta voltam az éjszakába fórumozás után hétre bemenni, 10-órakor meg már reménytelen.
Ha jövőhéten lesz még szabad napom, egy reggel pótolom!

A.ttila
 
Szia!
Jól hangzik a tisztás, kidőlt fa dolog. Kár, hogy nem csináltál képet.
Mennyi időnként cseréltek vizet az akváriumban és mennyit?
 
Szia Annamari!

Szia!
Jól hangzik a tisztás, kidőlt fa dolog. Kár, hogy nem csináltál képet.
Mennyi időnként cseréltek vizet az akváriumban és mennyit?

Na azért nem kell nagy dolgokat bele képzelni, de már látszik hogy van koncepció!
Miután próbálom önállóságra szorítani az Óvónéniket, nem tudom milyen időközönként van vízcsere (persze látom hogy sok idejük nincs a 15 izgő, mozgó, folyamatos figyelmet igénylő csemete mellett)!
Amikor még oda jártak a Lányaim akkor havi rendszerességgel 50%.

A Lomariopsis az egyik medencében ökölnyi méretű gombolyaggá nőtt!

A.ttila
 
Látom, hogy az "Ildikó akváriuma"-ban kb akkora szemcseméretű aljzat van, mint nálam a kishalaknál. Hosszútávon nem okoz gondot, hogy nagyobb méretű?
 
Szia Annamari!

Látom, hogy az "Ildikó akváriuma"-ban kb akkora szemcseméretű aljzat van, mint nálam a kishalaknál. Hosszútávon nem okoz gondot, hogy nagyobb méretű?

Nos itt vannak a legszélsőségesebb körülmények!
Ez az akvárium már akkor is üzemelt amikor oda kerültek 5 évvel ezelőtt az Ikreink.
Akkor csak Cryptocoryne affinissel volt tele szó szerint!

Innen kaptuk az első növényeket, amik akkor már egy jó ideje egy lavórban várták a jobb sorukat!

A paraméterei:
kb 80 literes a medence,
fölötte a tetőben 11W-os 6500K-es Pc világít napi 12 órában,
1db kb 1dl-es űrtartalmú kis szivacsos belső szűrő kergeti a vizet,
aljzat 2-3cm vastagon 0,5-1cm-es mosott sóder,
vízcserék rendszertelenül, leginkább az elpárolgott víz utántöltése,
halasítás vegyes,
növények: Ceratopteris thalictroides (Sallangos vizipáfrány),Cryptocorine affinis, Valisneria spiralis.

A növények a mulmból élnek, alga minimális!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére