• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Myriophyllum mattogrossense

Pecás

Legenda
Család: Haloragaceae
Származási hely: Dél-Amerika
Magasság: 30-60 cm
Szélesség: 10-15 cm
Fényigény: közepes-nagyon magas
Hőmérséklet: 20-28 °C
Vízkeménység: lágy-kemény
pH tolerancia: 5.5-8
Növekedési ütem: gyors
Igény: közepes

A M. tuberculatum-nak már van naplója, gondoltam, indítok a mattogrossense-nek is, mert -szerintem- megérdemli...

Ami miatt egyre jobban tetszik nekem ez a növény:
- low tech körülmények között is egész szépen nevelhető (miután "akklimatizálódott")
- a víz fölé is hajlamos kalandozni, ami külön ínyencségnek számít a szememben
- hajlamos szépen sárgás-narancsos színt ölteni különösebb extrák nélkül is, amivel üde színfoltja lehet a medencénknek
- hajlamos gyorsan fejlődni, amivel a türelmetlenebb akvarista "kedvében jár"

Képet majd dobok be az otthoniakról estére;)
 
Utoljára módosított:
Akinek van -márpedig szerintem nagyon sokunknak van- vagy volt az akváriumában ez a növény, leírhatná a tapasztalatait/véleményét submers és emers nevelésével kapcsolatosan.

Nálam két akvában figyelhetem meg és mondhatom ég és föld a különbség köztük:
- az egyik a régi "zöldséges kert" címen futó rostált apró kavics és bazalt őrlemény vegyes aljzattal, táptalaj nélkül, csak a vízen keresztül tápozva
- a másik az új "zöldséges kert" címen futó akva Tropica táptalajjal, manado aljzattal, vizét ennek is tápozom.
Mindkét akvában GA mic/mac tápot adagolok, meg easy carbo-t nagyon keveset. Mindkét akva gyakorlatilag algamentes, világításuk ugyanazokkal a 7020-as ledekkel van megoldva, ugyanannyi időt világítok. Literre vetítve az első kap többet a jóból (táp, világítás).

A tapasztalatok:
- az elsőben is fejlődik, szolidan, világos zöld színt hozva, filigrán növény képét mutatja. Egészséges, algamentes, nem kopaszodik.
- a másodikban sokkal lendületesebben fejlődik, majd' kinyomja az akvárium oldalát. Sokkal vastagabb a "szára", sokkal nagyobb az átmérője, itt szép narancsosba hajló sárga színt is mutat és itt a víz fölé is kimerészkedik önszántából, sőt az egyik ilyen önkéntes emers szál már el is ágazott a víz fölött.

Egy már azóta lecsípett emers szál "buzogánya":
16203056990_d92c2277c2_b.jpg
 
Nicole, Ati, nálatok nem lett egy narancsos színe a fényágyú alatt?
Csak azért, mert nekem az van, amit anno a nyár vége felé adtatok, egyik akváriumomban olyan a színe, mint a linkelt képen az élénk zöld, a másikban viszont a bal oldalihoz (tuberculatum) hasonlít, a "szára" még vastagabbnak is tűnik az itt láthatónál, pedig ehhez képest a fény jó ha a fele...
 
Gyönyörű.

Nekem csak az a bajom ezzel is, amiért a Cabomba Aquatica-imat száműzöm apránként: a ledobált leveleit szépen odaszívja a külső szűrő szívó ága a rácshoz, és apránként eltömíti. Elég nagy dzsungel volt a Cabombaból nálam, minden reggel rácstakarítással kezdtem. :)
Azóta nagyobb, vaskosabb levelű növényeket preferálok.
 
Nálunk is beszínesedett kissé, de csak akkor amikor már a vízfelszínig nőtt.
Stimmel, nálam is a felszínen végignyújtózkodó a színes.
@Etele nálam eddig nem kopaszodik (kop-kop élő fára) és éppen ez a kellemes meglepetés low tech körülmények között. Idővel persze változhat, de eddig bodottá van
 
Akinek van -márpedig szerintem nagyon sokunknak van- vagy volt az akváriumában ez a növény, leírhatná a tapasztalatait/véleményét submers és emers nevelésével kapcsolatosan.

Nálam két akvában figyelhetem meg és mondhatom ég és föld a különbség köztük:
- az egyik a régi "zöldséges kert" címen futó rostált apró kavics és bazalt őrlemény vegyes aljzattal, táptalaj nélkül, csak a vízen keresztül tápozva
- a másik az új "zöldséges kert" címen futó akva Tropica táptalajjal, manado aljzattal, vizét ennek is tápozom.
Mindkét akvában GA mic/mac tápot adagolok, meg easy carbo-t nagyon keveset. Mindkét akva gyakorlatilag algamentes, világításuk ugyanazokkal a 7020-as ledekkel van megoldva, ugyanannyi időt világítok. Literre vetítve az első kap többet a jóból (táp, világítás).

A tapasztalatok:
- az elsőben is fejlődik, szolidan, világos zöld színt hozva, filigrán növény képét mutatja. Egészséges, algamentes, nem kopaszodik.
- a másodikban sokkal lendületesebben fejlődik, majd' kinyomja az akvárium oldalát. Sokkal vastagabb a "szára", sokkal nagyobb az átmérője, itt szép narancsosba hajló sárga színt is mutat és itt a víz fölé is kimerészkedik önszántából, sőt az egyik ilyen önkéntes emers szál már el is ágazott a víz fölött.

Egy már azóta lecsípett emers szál "buzogánya":
16203056990_d92c2277c2_b.jpg
Szia!

Co2 nélkül is megvan ezek szerint?
 
Igen, bár nálam kap EC-t, amit ugye folyékony CO2-nek is szoktunk becézni. No nem sokat, kb 70 literre 2-2,5 ml/nap, kivéve, ha a rohanás miatt el nem marad, már pedig három napból kb egyszer el szokott maradni.
Egyébként növöget CO2 nélkül is, de fény azért kell neki;)
Én led alatt nevelem: 35-40lm/l környékén már szépen fejlődik, kevesebbel még nem próbáltam
 
Igen, bár nálam kap EC-t, amit ugye folyékony CO2-nek is szoktunk becézni. No nem sokat, kb 70 literre 2-2,5 ml/nap, kivéve, ha a rohanás miatt el nem marad, már pedig három napból kb egyszer el szokott maradni.
Egyébként növöget CO2 nélkül is, de fény azért kell neki;)
Én led alatt nevelem: 35-40lm/l környékén már szépen fejlődik, kevesebbel még nem próbáltam

Köszi a választ!
Nekem 0,47 W/L áll rendelkezésre és nagyon tetszik ez növény. Jó lenne kipróbálni.
 
Szerintem próbáld meg, legfeljebb nem robbanásszerűen fog fejlődni.
Nálam is sokáig stagnált, vérszegény volt, aztán egyszer csak robbantott pár hónap után:D
 
Sziasztok!Nálam is sokáig stagnált a növényke és egyszer csak bumm megindult.Most viszont meg kellene metszenem!Hol szabad elcsípnem?

Köszi!
 
Sziasztok!Nálam is sokáig stagnált a növényke és egyszer csak bumm megindult.Most viszont meg kellene metszenem!Hol szabad elcsípnem?

Köszi!

Alapvetően mindig a levelek felett érdemes metszeni, és ha azt akarod, hogy bokrosodjon, akkor először lent vágsz, majd ha nő, egyel feljebb ismét. Erre a növény úgy reagál általában, hogy mindig elágazik a vágás helyén, és így terebélyesedik is.
Amúgy a Myrio Mattogrot, ha egyszer elindul, akkor akár kaszával is vághatod, ahol éred... :ROFLMAO:
 
Sziasztok. Kicsit frissítem ezt a topicot. Az lenne a kérdése hogy a myriophillum bírja-e a carbot a vízben. Eddig minden rendben volt vele de amióta adagolom a carbot teljes szárak jönnek ki. Mintha ollóval kivágtam volna de nem. Van erről valakinek tapasztalata?
 

Attachments

  • FD70AED3-6D07-49CC-BD5D-B47A683E2E46.jpeg
    FD70AED3-6D07-49CC-BD5D-B47A683E2E46.jpeg
    258.1 KB · Megtekintések: 20
  • ADE906F1-4F97-4B13-B9BA-07E255AE68A2.jpeg
    ADE906F1-4F97-4B13-B9BA-07E255AE68A2.jpeg
    164.1 KB · Megtekintések: 20
Pályafutásunk alatt többször hallottunk már hasonló történetet, a vallisneriák nem bírják stb stb.
Mi azóta is majdnem minden akváriumba adagoljuk. Működő szűrőkkel soha semmilyen gond nem volt. Vallisnériával és más növénnyel sem.
Ha volt, azt magunknak csináltuk. Pl egy Cyano kezelésnél talajba injekciózva látható sérülést okozott a HC szőnyegen. Ez leállított szűrőnél és a szokásosnál nagyobb dózisban történt.
Ha "normálisan" adagoljuk nem okoz gondot. Nyílván növényre nem szabad közvetlen önteni. De vízoszlopban kizártnak tartom így egy-két száz akvárium után.

Én máshol keresném a problémát. Friss növény és most csak leszakadt az emers/sumbers közötti rész? Nem jut elég fény. Valami gond van a talajjal (nem elég tápanyagdús), csiga stb ami esetleg bezavar.

ui: a fenti akváriumba a teljes élettartamban tápadagoló tolta a carbot. És brutálisan jó kondiban volt, a mohákkal együtt, amire szintén sokan mondják hogy nem működik carboval
 
Pályafutásunk alatt többször hallottunk már hasonló történetet, a vallisneriák nem bírják stb stb.
Mi azóta is majdnem minden akváriumba adagoljuk. Működő szűrőkkel soha semmilyen gond nem volt. Vallisnériával és más növénnyel sem.
Ha volt, azt magunknak csináltuk. Pl egy Cyano kezelésnél talajba injekciózva látható sérülést okozott a HC szőnyegen. Ez leállított szűrőnél és a szokásosnál nagyobb dózisban történt.
Ha "normálisan" adagoljuk nem okoz gondot. Nyílván növényre nem szabad közvetlen önteni. De vízoszlopban kizártnak tartom így egy-két száz akvárium után.

Én máshol keresném a problémát. Friss növény és most csak leszakadt az emers/sumbers közötti rész? Nem jut elég fény. Valami gond van a talajjal (nem elég tápanyagdús), csiga stb ami esetleg bezavar.

ui: a fenti akváriumba a teljes élettartamban tápadagoló tolta a carbot. És brutálisan jó kondiban volt, a mohákkal együtt, amire szintén sokan mondják hogy nem működik carboval

Több hónapos növény. Eddig minden rendben volt. Két hetente vágni kell szinte tőben mert annyira nő hogy sokszor elfekszik a felszínen. Mikor GA tápra váltottam kicsit belassult de aztán újra megindult. Pár napja egy szikla darab tetején levő ecsetre nyomom az Excel-t, kb 2 percig leállított szűrővel. A napi adagot teszem rá, 0,5 ml. Körülbelül ettől kezdve kezdve van ez a gondom és az is fura hogy ugyan abban a magasságba törik el a szára. Ezért gondoltam hogy az Excel okozhatja mert semmit se változtattam ezen kívül mostanában. Csigám nincs. Pár oto, harcsa, red cherry és amano van bent.

06273e9af917fd3c11c7037638b35406.jpg
 
Back
Oldal tetejére