• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

My Private Island 240L

viktorlantos

Alapító
Admin
Hát elérkezett az idő hogy új naplót nyissak a nagy akváriumomnak. Az előzményeket nagyjából mindenki ismeri. Korábban egy erősen dzsungeles fás látkép volt tele sok sok színes növénnyel: http://www.flickr.com/photos/viktorlant ... 084697919/

Szerettem ezt a formát, de egy idő után elvesztettem az irányítást az aki felett és már nagyon nehéz volt szép formában tartani.
Eljött az idő az átalakításra.

Az akvárium, technika adott. Adott a talaj ami ADA Aqua Soil Amazonia. Ezt fogom használni az átalakítás után is. Kiegészítve további 9 literrel.
Van kb 30 kg Seiryu kövem aminek egy részét használom majd illetve a fa egységesen ADA Dark Iron vasfa lesz.

Halak, garnélák maradnak.

Ellenben a növénylista erőteljesen kicserélődik hogy inkább egy mohás, fás, páfrányos koncepció legyen.
Több hét csúszás után - a növények miatt - úgy néz ki holnap postázodnak a növények. Én pedig nekiesek a régi maradványok eltüntetésének és az új látkép berendezésének.

Növények ezúttal a webshop link moderálva / Tropica kínálatából valók.

A növénylisám a következő volt:

Eleocharis Parvula
Microsorum P. Narrow
Bolbitis H.
Ulticularia G.
Hemanthius C. Cuba
Echinodorus Tenellus
Vallisneria Nana
Cypherus Heliferi
Taxiphyllum barbieri
Vesicularia Dubyana (Christmas)
Eleocharis Acicularis
Riccardia
Blyxa Japonica
Eleocharis Vivipara
Fissidens fontanus

A növenyek nagy része úgy néz ki meg is lesz. De ez majd a napló későbbi részeiből kiderül majd.
Elképzelhető hogy 1-2 mohát az indítás után teszek majd be, mivel azok máshonnan jönnek.

Nem hajt a H.A.C 2009 - http://hac-aquascaping-contest.com/, így ráérek hogy széppé varázsoljam úgysem indulok. :lol:

Csütörtök, péntek lesz a nagy nap amikor berendezem az akit, ha a posta is úgy akarja. Utána mesélek milyen volt....
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Én ezt a részét szeretem a legjobban az egész növényes akvarisztikának, a rendezgetést és az ültetgetést, úgyhogy most nagyon együtt érzek veled :) Kívánom, hogy a Zen járja át az új akid és sok örömöd legyen benne ;)
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Várjuk Viktor a képeket és a koncepciót is, ha vannak már képeid az elrendezésről a fejeden kívül;)
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

A mézes madzagot elhúztad elöttünk, várjuk a képeket és a részletes beszámolot. Kíváncsi vagyok! ;)
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Köszi skacok. Fotózgatok majd. Bár egyszerűbb lenne, ha üres akiba kellene tenni, de reméljük megoldom a feladatot :)
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Nah hát túlvagyok a telepítésen. Délután 1-re jött meg a növény. Este 9-re telt meg vízzel az aki.

Borzasztóan fárasztó volt... de részletek később.

íme a végeredmény, a teljes naplót később.

3951541584_af7a5e7ea1.jpg


* A telepítés alatt halnak garnélának nem esett baja. :D
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Szia Viktor!

Szép lesz az aki nagyon, igazán természetes hatást fog kelteni. Ami nekem egy kicsit bántja a szemem, hogy én a bal oldalon azt a három felfelé álló fát együtt soknak érzem a jobb oldalhoz képest, mert a kövek és fák elrendezéséből kifolyólag az aki jobb harmadánál van a fókuszpont, de az a három vasfa együtt, eléggé elhúzza az ember tekintetét. Én a három fa közül, a középső hátsót átvariálnám valahova a jobb térfélre. Mondjuk írom mindezt úgy, hogy tisztában vagyok vele, élőben teljesen más képet tud mutatni egy kompozíció, mint fényképen. Az én akváriumom is más hatást kelt 3D-ban, mint 2-ben tehát az is lehet, hogy így jó ahogy van! Ez utóbbi esetben kérem nem figyelembe venni fenti elmélkedésemet :)

Egyébként tényleg gratulálok hozzá, mert el tudom képzelni, hogy milyen buja, vadregényes táj fog kialakulni majd belőle!
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

N-dee said:
Szia Viktor!

Szép lesz az aki nagyon, igazán természetes hatást fog kelteni. Ami nekem egy kicsit bántja a szemem, hogy én a bal oldalon azt a három felfelé álló fát együtt soknak érzem a jobb oldalhoz képest, mert a kövek és fák elrendezéséből kifolyólag az aki jobb harmadánál van a fókuszpont, de az a három vasfa együtt, eléggé elhúzza az ember tekintetét. Én a három fa közül, a középső hátsót átvariálnám valahova a jobb térfélre. Mondjuk írom mindezt úgy, hogy tisztában vagyok vele, élőben teljesen más képet tud mutatni egy kompozíció, mint fényképen. Az én akváriumom is más hatást kelt 3D-ban, mint 2-ben tehát az is lehet, hogy így jó ahogy van! Ez utóbbi esetben kérem nem figyelembe venni fenti elmélkedésemet :)

Egyébként tényleg gratulálok hozzá, mert el tudom képzelni, hogy milyen buja, vadregényes táj fog kialakulni majd belőle!

Köszi az észrevételt. Sajnos nem tudtam ilyen sok fából jobb képet varázsolni és szorított az idő. Lehet később ha tudok még változtatok pár dolgon.
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Nah, hát ígértem egy hosszabb beszámolót is úgyhogy nosza.

Tegnap délután 1 körül jöttek meg a növények. Hatalmas doboz tele szebbnél szebb dolgokkal. Gábor kitett magáért s a legszebb tropicas növényeket küldte. Érdemes volt várni rá.

Mivel a nagy aki még rendesen üzemelt így abból előbb ki kellett költöztetni a maradék növényzetet, fákat, köveket, haakat, garnikat.

Fogtam egy nagy 50 literes műanyag hordót és betettem az erősebb EHEIM szűrőmet. A 2028-at. Eleinte féltem hogy vihar lesz a vödörben de teljesen normálisan működött.

3952939702_fff3ebdf20.jpg

A vödörben azért berendeztem egy kis akváriumot a halaknak, hogy ne stresszeljenek annyit. Fa, növények némi aljzat is ami az átpakolással belekerült.

3952943380_1e6a67865d.jpg

Hogy a leggyorsabb halakat és garnikat is ki lehessen halászni, minden növényt stb ki kellett szedni. A Cryptonak letéptem a leveleit hogy hozzáférjek és finoman kihúztam a talajból. Borzalmas gyökérzete volt szinte a fél akvárium alatt ez volt. Vigyáztam hogy ne felhősödjön annyira a víz, de reménytelen volt...

3952940246_0b7b68648f.jpg

Leszívtam a vizet és elkezdtem kihalászni a bentlakókat. Sajnos kb fél óra horgászat után kikészültem. Megkértem páromat segítsen.

3952163517_e403d2e7ba.jpg

Lassan minden hal és garnéla átkerült. Persze a legnehezebb az Amano garnélák és a sziámi algázók kifogása volt. Miközben párom a halakat kergette én bedobtam az összes növényt egy vízzel teli vödörbe, lemostam a bekerülő fákat, köveket.

3952941312_f417ae8ea6.jpg

3952162107_87e356abeb.jpg

És a végeredmény:

3952944008_0cd5fbefcb.jpg

Úgy vettem észre, hogy az ADA Dark Iron fát elég volt forró vizes zuhannyall kicsapatni. Akkor eresztett egy kis színt, de láthatóan 1 perc zuhany után már rendben volt.... kicsit féltem hogy később ez a sok fa nagyon fogja szinezni a vizet első körben, de egyáltalán nem szinezi így 1 nap után.

Szóval lemostam a fákat és itt már borult a koncepció. Ugyanis a korábban mestermunkával felépített tervemet :) szét kellett szedni. A zuhanyfürdő után jött a mohakötözés. 6 csomag mohát tekertem a fák száraira. És bedobtam őket az akiba hogy ázzanak addig is.

3952944642_ceeca2f8bb.jpg

Mikor az összes fával végeztem, megpróbáltam a korábbi ötletet összeépíteni. De nem is láttam túl sokat, és olyan sok darabból állt a kompozíció, hogy még a laptopról nézve a korábbi fotót sem tudtam összelegózni. Legalább valami hasonlót próbáltam addig is...

3826215243_2e02ab80e1.jpg

3952945212_1b80b6d7f0.jpg

Amikor kész volt a szerkezet és nagyjából stabil volt megnéztem aki világítás alatt hogy fest

3952945868_5c9f3a957a.jpg


Mivel nehéz lett volna akkor már állítgatni megbékéltem, hogy ez már így marad egy ideig. Legfeljebb ha tudok később finomítok rajta.

Következő lépésben beöntöttem hátulra 9 liter további Amazonia aljzatot. Így az akiban összesen 4 9 literes talaj van és korábban 7 liter táptalaj is volt alatta.
Hátul elrendeztem a talajt, így lett egy kis perspektíva benne. Lenyomtam ADA Multi Bottom talajtápokat 15 centinként hátra oldalra és az első részre.

És elindult az előtér ültetése. 6 csomi parvulát szabdaltunk fel párommal cserepenként kb 20-30 tőre. Ezeket elültettem. Sajnos elöl semmit nem láttam a porfelhőtől ami nem akart leülepedni. Így találomra tűztem be.

Amikor kész volt jöhetett a többi előtéri, HC, Urticularia, Tenellus. Itt jegyezném meg hogy a növények között kaptam zselében nevelteket is. Főleg az Urticularia G. volt elképesztő ebben a formájában.

Felkötöztem a Bolbitiseket a fára a páfrány kötözővel. Pikk pakk ment úgyhogy el is felejtettem mit szívtam korábban mindenféle gerillamódszerekkel. Hasonlóan a mohákra is a Moss Cotton-t használtam kényelmes és gyors volt vele dolgozni.

Bekkerült a Narrow, Cypherus, Blyxa Japonica és Auberti is. Hátra betűztem a valisneria nana növényeket (Vivipara helyett választottam ezt).
itt jegyezném meg hogy két csipeszem is van. A vastagabb végűek is jók, de a DoAqua csipeszem a hegyes végével hihetetlenül hasznos volt az ültetésnél. Gyakorlatilag mindent lehetett simán letűzni a talajba és lent is maradt feltöltés után is. A vékony csipeszt sokkal könnyebb úgy kivenni hogy ne húzd vissza a növényt.

Persze telepítés közben permeteztem mint a kisangyal mert már este 8 fele jártunk (délután 1-kor kezdtem...)

Jöhetett a feltöltögetés. Amire egy bevált tálat használtam. Ebbe csak simán betettem a slagot és mivel nagy volt a tál szépen egyenletesen jött ki belőle a víz, nem zavarta fel sem a növényeket sem a talajt. Itt volt az első pillanat amikor az előtérből is láttam valamit... :lol:

3952169359_c6486625e5.jpg

3951436104_720f7be8a8.jpg


majdnem feltöltve:

3951470956_a064829487.jpg

Végre 9-re feltöltődött én meg leülhettem megnézni, hogy a félig vakon ültetésnek mi lett a vége...

3951542506_e6bcb372fd.jpg

3951541584_af7a5e7ea1.jpg

Nagyjából rendben van, bár a fákon ha tudok lehet állítok még illetve ma reggel a bal oldali fa tövében lévő blyxa aubertit hátra ültettem előre pedig a rövidebb japonica került.

Éjjel megnéztem még a vizemet csíkteszttel, és örömmel láttam hogy a működő talajra és a bejáratott (bár órákig állt szűrőre), hátraa talajba nyomott 3 bacter ball golyóra és a green bacter csepegtetőnek köszönhetően akár azonnal is visszarakhattam volna az élőlényeket mert ammónia, nitrit nitrát nulla volt. Az extra 9 literes talaj nem ad ki annyi ammóniát magából, hogy azt a már működő aki ne tudná pillanatok alatt lebontani.

Este még észrevettem, hogy egy amano bent maradt valahogy. Fogalmam sincs hogyan, de túlélte az átrendezést, a telepítést és mindent. Ott figyelt a szűrőkosáron és csemegézett éjfélkor....

A víz tegnap még opálos volt feltöltés után, ma már sokkal tisztább. Csinálok majd fotót ahogy halad az aki.
Ahogy korábban most is ADA tápokat adok, Így az első 2 hétben csak Brighty K megy....

Hát ez a rövid sztori. Sajnos sokkal egyszerűbb és kényelmesebb új akit telepíteni, de néha átalakítás is van és ha meg akarja valaki őrizni a talajt akkor hasonló kihívások elé néz.

Most már csak várnom kell hogy szép legyen :lol:
 

Attachments

  • 3952940246_0b7b68648f.jpg
    3952940246_0b7b68648f.jpg
    107.1 KB · Megtekintések: 0
  • 3952940246_0b7b68648f.jpg
    3952940246_0b7b68648f.jpg
    107.1 KB · Megtekintések: 0
  • 3826215243_2e02ab80e1.jpg
    3826215243_2e02ab80e1.jpg
    128.7 KB · Megtekintések: 0
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Jah igen, bár az iskola úgy tanítja hogy a növényeket vissza kell vágni ültetéskor, én nem tettem meg, mert féltem hogy az egyébként is rátelepítés stb még több ammóniát nyom fel és egyből lealgásodik minden. Majd nyírok belőle később amikor megtelepedtek a növények.
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Jól elvoltál vele. :)

Az Amano-d egy igazi survivor! :)
(Mi párommal átalakuláskor red cherry kölyköket vadásztunk másfél óráig fecskendővel, kézzel... Hát idegtépő.:))

A visszanyírást én se tettem meg akkor amikor meg kellett volna. Bárcsak megtettem volna... Még mindig halászom le az azóta elhalt és rotható - összképet eléggé rontó - növényi részeket...

Ne fukarkodj a tápokkal, már gondolom sokan várják a bedúsult akvárium képeket! ;)
 
Re: 240 literes akvárium (névadó később)

Noh néztem egy tesztet ismét:

3953145706_4b3553db85.jpg

Gyakorlatilag mint tegnap. Az aki azonnal alkalmas a betelepítésre. Csak azért várok vele nehogy legyötörjék a friss ültetéseket :lol:
Kicsit sok volt a klór tegnap, nem is adtam vízkezelőt, csak amikor megláttam hogy máris van egy lakó.
PH még most áll be tegnap csak este nyomattam CO2-t egy 2 órát. Gondolom nap végére okés lesz.

Lőttem egy nappali képet is bár ilyenkor még a homlokom is tükröződik:

3953146290_5328421fbd.jpg

és egy vágott

3953146628_783f8d7856.jpg

Egyenlőre az öcsi szűrő van rajta. 2226. A másik (nagyobb) a vödörben. Lehet ha a másik is üzemelne már tisztább lenne a víz.

Viszont most hogy már túlvagyok rajta elmondhatom, hogy tök jól lehet újra használni ezeket a talajokat.
Olyan helyeken ahol dekor alatt volt, pl kő stb ott porrá tört az agyag, ezt csővel valamennyire leszívtam. Viszont ettől függetlenül 1 nappal a telepítés után ismét szép tiszta az aljzat. Meg sem lehetne mondani, hogy nem új.

Másik dolog az ammónia. Lehet a talaj felkavarással feljön valamennyi, de most már az is látszik hogy ez minimális vagy egyáltalán nem kell számolni vele. Mármint egy 1 éves akinál ami nekem is van. A 9-es talaj pedig nem tud annyi ammóniát kitolni magából hogy az megborítsa az aki egyensúlyát.

A gani mellett előjöttek a tornyos csiguszok is. Szóval megy az élet...
 
Back
Oldal tetejére