• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes My Bad Nature in 89l

@Meskó zöld iránti lelkesedésére reflektálva, a hétégén jártunk a Gaja-patak völgyében, és végre láttam az enyémnél zöldebb köveket. 😛
Egyébként ha már itt tartunk, ezek túlzott algásodására még nem is adtam választ, pedig szerintem igen egyszerű.
Már igen régen nem (vagyis csak esetenként és célzottan) használom az Excelt, mivel az Otokkal való kísérletezéseim során arra jutottam, hogy
ennek elhagyása vezet a legjobb eredményre ha hosszú távon szeretnék tartani ezekből a halakból.
Persze az empirikus következtetések egy ilyen összetett rendszerben sokszor tévútra vezethetnek, szóval az hogy ez nálam bevált, senkit ne sarkaljon hasonlóan b(á-o)tor lépésre! :)
És ha már itt tartok. Több mint egy éve írtam az akvárium tápozásáról, ami azóta kissé változott.
Jelenleg is Green Aqua Micro-macro kombót használom (ez itt a reklám helye 😂), de továbbra sem az EI szerinti ajánlást követve.
Heti 9-9 ml megy bele ezekből az akváriumba, ami kb. a fele a 30% heti cseréhez ajánlott mennyiségnek.
Az üvegen lévő zöld pontnak, pedig a evavigh féle KH2PO4 oldat dupla töménységű változatából heti 2ml tudott véget vetni. ;)
77674
 
@Meskó zöld iránti lelkesedésére reflektálva, a hétégén jártunk a Gaja-patak völgyében, és végre láttam az enyémnél zöldebb köveket. 😛
Egyébként ha már itt tartunk, ezek túlzott algásodására még nem is adtam választ, pedig szerintem igen egyszerű.
Már igen régen nem (vagyis csak esetenként és célzottan) használom az Excelt, mivel az Otokkal való kísérletezéseim során arra jutottam, hogy
ennek elhagyása vezet a legjobb eredményre ha hosszú távon szeretnék tartani ezekből a halakból.
Persze az empirikus következtetések egy ilyen összetett rendszerben sokszor tévútra vezethetnek, szóval az hogy ez nálam bevált, senkit ne sarkaljon hasonlóan b(á-o)tor lépésre! :)
És ha már itt tartok. Több mint egy éve írtam az akvárium tápozásáról, ami azóta kissé változott.
Jelenleg is Green Aqua Micro-macro kombót használom (ez itt a reklám helye 😂), de továbbra sem az EI szerinti ajánlást követve.
Heti 9-9 ml megy bele ezekből az akváriumba, ami kb. a fele a 30% heti cseréhez ajánlott mennyiségnek.
Az üvegen lévő zöld pontnak, pedig a evavigh féle KH2PO4 oldat dupla töménységű változatából heti 2ml tudott véget vetni. ;)
View attachment 77674

Teljesen osztom @Meskó véleményét, ezeknak a köveknek nagyon jól áll ez az alga patina. A Gaja-völgy meg gyönyörű!
A foszfát recept nekem tulajdonítása nagyon megtisztelő, de sajnos nem vagyok ennyire okos kémiából, hogy én számoltam volna ki ezt, a fórum eldugott szegletében akadtam rá, én csak tovább adtam. 😉
 
Tegnap azon beszélgettünk, mi lehet az oka, hogy az akváriumomban több növény is a minimális méretét hozza.
Itt nem azt értem, hogy ványadtak, mert minden szép egészséges, csak pl. a Stau, és a Guayana is 1-1,5cm-es leveleket hoz, miközben a Parva sem magasabb 5 centinél.
(az előtérben lévő Crypto Pygmea simán ráver)
Persze az akvárium pont ma másfél éves, és a táptalaj ennyi idő alatt már biztos régen kimerült, de annak a növények egészségén, vagy színén is látszania kellene.
Ugyanakkor két A szériás Chihiros alatt egészen szép színeket produkál még minden, annak ellenére is, hogy a Huawei telefon azért szeret csalni a fotók terén. :)

Amúgy érdekel, mit kell tenned, hogy az akváriumod a legszebb formáját hozza?
Csak döntsd el, hogy szétbontod... 🤣😛
Boldog 1,5 évet!

48109675626_2ab5186e24_c.jpgIMG_20190622_204945 by Sándor Ferencz, on Flickr
 
Szerintem a visszafogott tápozás /CO2 /fény kombinációja esetén lehet elérni a kompakt, de egészséges növényeket. Nekem legalábbis már volt, hogy sikerült, de elég kényes egyensúly ám ez. Könnyen borulhat minden és akkor se szép növény, se algamentesség.
 
Szerintem a visszafogott tápozás /CO2 /fény kombinációja esetén lehet elérni a kompakt, de egészséges növényeket. Nekem legalábbis már volt, hogy sikerült, de elég kényes egyensúly ám ez. Könnyen borulhat minden és akkor se szép növény, se algamentesség.

Köszi a hozzászólást!
Szerintem neked lesz igazad, és ez a megoldás. Nagyjából így is van benne van az általam felállított teoriákban, csak a sötét végzetkasza árnyéka nélkül. Persze most hogy ezt így leírtad, már én is látom. Köszi! 😛
Az általam felállított elképzelések:
  • kicsi akvárium, kis hal, kicsi növények 😂
  • olyan erős a fény, hogy a növényeknek kisebb magasság, levélméret is elég ugyanolyan hatékony fotoszintézishez (két CH A mellett? Na ne viccelődjünk már :rolleyes:)
  • annyiszor metszettem már őket, hogy előállt a bonsai-oknál is látott jelenség, hogy a növény nem is kisérel meg tovább nőni (ez legfeljebb a Staura lehetne igaz, mert ott tényleg zavart hogy nyurgul, ezért többször toppoltam, de már ez sem most volt)
  • és akkor amit te is írtál: Sikerült egy az ajánlottnál alacsonyabb szinten létrehozni a CO2, fény, táp egyensúlyt, ami egyszerűen ennyit enged a növényeknek, de még éppen nem annyira kevés, hogy annak bármilyen rossz értelemben vett jele lenne...
Minden esetre ez így nekem tetszik, és becs szavamra, ha a többiek nem említik meg tegnap, akkor fel sem figyelek rá, és ez itt most nem is lenne téma... ;)
 
Sziasztok!

Na szóval, ha eddig lett is volna kétségem, hogy az akváriumom igyekszik elszabotálni a terveimet, most biztos megdőlt volna.
Gondoltam a Purple túl nagyra nőtt már, szóval terveztem lecserélni egy csokor Katherinára.
Már egy kedves barátomtól be is szereztem egy szép adagot a múlt héten.
Erre: 😛
View attachment 78474IMG_20190707_193250 by Sándor Ferencz, on Flickr
Ez azért ne tántorítson el ;) :p

IMG_20190728_171520.jpg

(ecsetet nem szóvátenni!!)
 
Hátha másnak is jól jön:
Mielőtt elindultunk nyaralni, okozott némi fejtörést, hogy vajon a Wabi ki fogja-e bírni, miután a világítás kapcsolásán kívül semmilyen automatizmus nem szolgálja.
Végül megkockáztattam, hogy lekapcsolt lámpával, folpackkal 80%-osan letakarva, magára hagytam egy olyan helyen, ahol valamelyest érte a napfény.
Jelentem egy hét alatt némi nyurguláson túl semmi nem látta igazán kárát a távollétemnek. Így egy olló segítségével gyorsan rendbe fogom tudni tenni. :)

Az akváriumban szintén csak némi nyurgulás volt, de azért az beszédes, hogy a 90 literes akvába a vízpotló ismét közel 10 litert töltött be. 😛
 
Sziasztok!

Ismét egy kis érdekességet fedeztem fel két hete az akváriumban, amit gondoltam megosztok veletek, hátha nem csak nekem annyira meglepő.
Szóval "öreg" már az akvárium, ezért (ahogy az eddigi képeken láthatjátok is) a köveken már mindenütt tele vagyok az egyébként soha nem is telepített Fissi és Riccardia mohával.
De hát szokott ez így lenni. NIncs ebben semmi meglepő.
Ugyanakkor amit most találtam, az engem is igen meglepett. Mert ha nem tévedek nagyot, akkor az alábbi képen a kövön nődögélő növény, az egy kis, alig félszer fél centis Microsorium.
És hogy mi a meglepő ebben? Hát hogy ugyan van az akváriumban pár pöttöm Microsorum Trident hajtás, de azok igen kicsik még a sarj hajtáshoz, de ha így is lenne, ez a kis növényke még sarjnak is igen kicsi lenne.
Ráadásul egy olyan részén tapadt meg a kőnek ahol a víz folyamatosan mossa azt.
Az egyetlen általam kitalált magyarázat, hogy egy kis gyökér darab kerülhetett valahogy oda, amit a garnélák sem takarítottak el, aztán szép lassan életre kapott.
De akárhogy is, a lényeg, hogy még a mai napig is meg tudnak lepni ezek a növények! :)
(Bocs a homályos minőségért, de elég rossz helyen van a növényke, ezért csak a vízfelszín felől sikerült telefonnal lekapnom! A két rákon azért látszik szerintem a méretarány. ;))
1565641089723.png
 
Sziasztok!

Ismét egy kis érdekességet fedeztem fel két hete az akváriumban, amit gondoltam megosztok veletek, hátha nem csak nekem annyira meglepő.
Szóval "öreg" már az akvárium, ezért (ahogy az eddigi képeken láthatjátok is) a köveken már mindenütt tele vagyok az egyébként soha nem is telepített Fissi és Riccardia mohával.
De hát szokott ez így lenni. NIncs ebben semmi meglepő.
Ugyanakkor amit most találtam, az engem is igen meglepett. Mert ha nem tévedek nagyot, akkor az alábbi képen a kövön nődögélő növény, az egy kis, alig félszer fél centis Microsorium.
És hogy mi a meglepő ebben? Hát hogy ugyan van az akváriumban pár pöttöm Microsorum Trident hajtás, de azok igen kicsik még a sarj hajtáshoz, de ha így is lenne, ez a kis növényke még sarjnak is igen kicsi lenne.
Ráadásul egy olyan részén tapadt meg a kőnek ahol a víz folyamatosan mossa azt.
Az egyetlen általam kitalált magyarázat, hogy egy kis gyökér darab kerülhetett valahogy oda, amit a garnélák sem takarítottak el, aztán szép lassan életre kapott.
De akárhogy is, a lényeg, hogy még a mai napig is meg tudnak lepni ezek a növények! :)
(Bocs a homályos minőségért, de elég rossz helyen van a növényke, ezért csak a vízfelszín felől sikerült telefonnal lekapnom! A két rákon azért látszik szerintem a méretarány. ;))
View attachment 79814
Én meg már azt hittem a kép alapján,rájöttél,hogy lehet megkérni a csiga petéket,hogy valahol máshol ne keljenek ki.:D:D
 
Elvileg maggal is kepesek szaporodni...vagy hujeseget irok? A nagyobbik akvamban hatarozottan magok usznak a tetejen bizonyos idokozonkent. Ki kellene probalni milyen fajta. Elkepzelheto hogy megtapadt nalad a kovon.
 
Sziasztok!

Ismét egy kis érdekességet fedeztem fel két hete az akváriumban, amit gondoltam megosztok veletek, hátha nem csak nekem annyira meglepő.
Szóval "öreg" már az akvárium, ezért (ahogy az eddigi képeken láthatjátok is) a köveken már mindenütt tele vagyok az egyébként soha nem is telepített Fissi és Riccardia mohával.
De hát szokott ez így lenni. NIncs ebben semmi meglepő.
Ugyanakkor amit most találtam, az engem is igen meglepett. Mert ha nem tévedek nagyot, akkor az alábbi képen a kövön nődögélő növény, az egy kis, alig félszer fél centis Microsorium.
És hogy mi a meglepő ebben? Hát hogy ugyan van az akváriumban pár pöttöm Microsorum Trident hajtás, de azok igen kicsik még a sarj hajtáshoz, de ha így is lenne, ez a kis növényke még sarjnak is igen kicsi lenne.
Ráadásul egy olyan részén tapadt meg a kőnek ahol a víz folyamatosan mossa azt.
Az egyetlen általam kitalált magyarázat, hogy egy kis gyökér darab kerülhetett valahogy oda, amit a garnélák sem takarítottak el, aztán szép lassan életre kapott.
De akárhogy is, a lényeg, hogy még a mai napig is meg tudnak lepni ezek a növények! :)
(Bocs a homályos minőségért, de elég rossz helyen van a növényke, ezért csak a vízfelszín felől sikerült telefonnal lekapnom! A két rákon azért látszik szerintem a méretarány. ;))
View attachment 79814
Nem vagyok kertész, de úgy tudom, ezek páfrányok. Azok pedig spórákkal (is) szaporodnak. Nálam jellemzően a levélen szokott kifejlődni a kis növény, ami aztán a levél pusztulása után önálló életet él. Feltehetőleg a spórák a levél nélkül is kitudnak fejlődni, ha megfelelő környezetbe kerülnek. Viszont a legújabb megfigyelésem, hogy a kis növények tömege nem a levélen fejlődik, mint ahogy ezt eddig tapasztaltam, hanem a gyökérzetből fejlődik sok-sok ki. Szóval a "gyökeres elméleted" is helytálló lehet.
 
Én meg már azt hittem a kép alapján,rájöttél,hogy lehet megkérni a csiga petéket,hogy valahol máshol ne keljenek ki.:D:D
Azt hittem rizzsel eteti a garnélákat...

Tudom, csak irigykedtek, mert nektek nincs ilyen Süncsiga dekorált követek! Nekem meg mindegyik ilyen. 😛
Ha egyszer anyagi gondjaim lesznek, csak átdobok egyet egy brakk vizes medencébe, és majd csak dől a lé!
(már ha úgy sikerül dobni, hogy kitöri az alját 🤣)

Elvileg maggal is kepesek szaporodni...vagy hujeseget irok? A nagyobbik akvamban hatarozottan magok usznak a tetejen bizonyos idokozonkent. Ki kellene probalni milyen fajta. Elkepzelheto hogy megtapadt nalad a kovon.
Nem vagyok kertész, de úgy tudom, ezek páfrányok. Azok pedig spórákkal (is) szaporodnak. Nálam jellemzően a levélen szokott kifejlődni a kis növény, ami aztán a levél pusztulása után önálló életet él. Feltehetőleg a spórák a levél nélkül is kitudnak fejlődni, ha megfelelő környezetbe kerülnek. Viszont a legújabb megfigyelésem, hogy a kis növények tömege nem a levélen fejlődik, mint ahogy ezt eddig tapasztaltam, hanem a gyökérzetből fejlődik sok-sok ki. Szóval a "gyökeres elméleted" is helytálló lehet.

Jaja! Akár lehet spórás szaporodás is. Ezt ki is hagytam a számításból... :)
Jó ezeknek a páfrányoknak, hogy ennyi képpen tovább tudják örökíteni magukat!
Bár nekem néha már ez a két sarjam is sok. 😂:p
 
Nem vagyok kertész, de úgy tudom, ezek páfrányok. Azok pedig spórákkal (is) szaporodnak. Nálam jellemzően a levélen szokott kifejlődni a kis növény, ami aztán a levél pusztulása után önálló életet él. Feltehetőleg a spórák a levél nélkül is kitudnak fejlődni, ha megfelelő környezetbe kerülnek. Viszont a legújabb megfigyelésem, hogy a kis növények tömege nem a levélen fejlődik, mint ahogy ezt eddig tapasztaltam, hanem a gyökérzetből fejlődik sok-sok ki. Szóval a "gyökeres elméleted" is helytálló lehet.
Nagyjából így van :)
A növények zöménél (szerintem elviekben az összesnél csak külső körülmények miatt nem mindig teszik meg) létezik ivaros és ivartalan szaporodási mód.
Ivartalan pl a sarj (gyakorlatilag az anyanövény klónja)
Ivarosnál meg egy új egyed jön létre eltérő genetikai állománnyal
A harasztok szaporodása elég "bonyolult" - kétszakaszos van benne egy ivaros és egy ivartalan szakasz is
 
Sziasztok!

Holnap lesz 1 éves. Boldog Születésnapot! :)
1567347239833.png
Innen üzenem mindazoknak, akik Wabiban gondolkodnak, hogy egy egészséges akvárium fenntartásához képest szinte semmilyen munka nincs egy ilyen kis gömbbel, szóval bátran lehet belevágni!
Én is belevágtam, mert hogy a HC gyep megkapta a régóta beígért első metszését. 🤣
A méreteket azt hiszem jól szemlélteti feleségem körömvágó ollója... :p
1567347462794.png
 
Back
Oldal tetejére