• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mulmozási módszerek

Szaki

Főkertész
Sziasztok!

Nem találtam erről szóló topikot, pedig fontos téma és érdekelne a többiek véleménye: ki hogyan mulmozik?

Milyen eszközzel?
Milyen gyakran?
Nehezen hozzáférhető helyeken hogyan?
10-20 centi vastag növénytakaró alatt is?
Legyezgeted?
Jár a szűrő közben?

Megannyi kérdés, amely válaszra vár. :)
Ne habozzatok, osszátok meg a tapasztalatokat! :)

Külön kíváncsi lennék a GA-s srácok módszereire, hiszen nálatok mindig patyolat tisztaság van. :) @viktorlantos @Matyi

Köszi! :)
 
Anno talán @AmegA ötlete volt, amit azóta is használok a kis nanoban, hogy a hurkapálca mellé gumizok egy kis szilikon csövet, és ahogy túrom, kavarom az aljzatot, az azonnal szippantja is fel a mulmot.
Persze ez csak 10-20 liternél játszik, gondolom nálad kevés lenne.
Bár erre meg mindenféle klassz gyári mechanikus és motoros mulmozó létezik.
Dennerle, Eheim, JBL, Fluval pl.
 
Sziasztok!

Nem találtam erről szóló topikot, pedig fontos téma és érdekelne a többiek véleménye: ki hogyan mulmozik?

Milyen eszközzel?
Milyen gyakran?
Nehezen hozzáférhető helyeken hogyan?
10-20 centi vastag növénytakaró alatt is?
Legyezgeted?
Jár a szűrő közben?

Megannyi kérdés, amely válaszra vár. :)
Ne habozzatok, osszátok meg a tapasztalatokat! :)

Külön kíváncsi lennék a GA-s srácok módszereire, hiszen nálatok mindig patyolat tisztaság van. :) @viktorlantos @Matyi

Köszi! :)
A G.A. féle lopót használom. A keskeny típust. Sajnos kicsit elkapkodtam a vásárlást. 40cm mély akváriumig jó, de 60cm mélynél már két probléma is van vele:
- túl nagy a nyomás, és szembe spriccel
- túl rövid (csak 60 cm)
Egyébként a síma 2000 Ft-os pumpás víz leszívót használom. Amikor kis helyre kell beférni egyszerűen leszedem a kiöblösődő részét. Ja, és mulmozáskor egy kb. 30 literes műanyag kádba eresztem a vizet, két oknál fogva:
- a felkapott talajt onnét vissza tudom tölteni
- ha valaki mégis csak felszívásra kerülne, onnét még kitudom halászni
Amikor csak vizet cserélek, akkor a slag egyből megy a fürdőszoba lefolyóba. Viszont akkor a cső végére van gumizva egy nylon harisnya. Sajnos egy algázó gébet így odaszorított a víz, és pár nap múlva elpusztult.
A motoros mulmozó túrót se ér. Kár a pénzért.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Nem találtam erről szóló topikot, pedig fontos téma és érdekelne a többiek véleménye: ki hogyan mulmozik?

Milyen eszközzel?
Milyen gyakran?
Nehezen hozzáférhető helyeken hogyan?
10-20 centi vastag növénytakaró alatt is?
Legyezgeted?
Jár a szűrő közben?

Megannyi kérdés, amely válaszra vár. :)
Ne habozzatok, osszátok meg a tapasztalatokat! :)

Külön kíváncsi lennék a GA-s srácok módszereire, hiszen nálatok mindig patyolat tisztaság van. :) @viktorlantos @Matyi

Köszi! :)

Szia.
Én szoktam mulmozni.
Használom a JBL Aqua Ex szerkentyűt ebből a legnagyobb de csináltam hozzá rövid közdarabot is.
Van egy rég 0,5l-es és egy 0,3l-es ADA flakon is a táskába amit szintén rendszeresen használok.
Mindig az adott talaj, növényzet, homok vagy kavics, és persze az akvárium mérete határozza meg hogy éppen mi kerül a kezembe.
A szűrőt legtöbb esetbe kikapcsolom mikor takarítok.
Ha már a praktika is szóba kerül akkor a homokos előtérnél mindig van egy bontott zacsi amiből lehet időközönként rászórni egy kevés frisset így ha vendégek jönnek akkor hamar meg van oldva a szép előtér :)
 
Köszi mindenkinek a válaszokat! :)

Anno talán @AmegA ötlete volt, amit azóta is használok a kis nanoban, hogy a hurkapálca mellé gumizok egy kis szilikon csövet, és ahogy túrom, kavarom az aljzatot, az azonnal szippantja is fel a mulmot.
Persze ez csak 10-20 liternél játszik, gondolom nálad kevés lenne.
Bár erre meg mindenféle klassz gyári mechanikus és motoros mulmozó létezik.
Dennerle, Eheim, JBL, Fluval pl.

Nehezen elérhető helyekhez megfontolandó, hogy összerakjak egy ilyet. Aljnövényzet közé szorult mohadarabkákat is le tudsz szívni így?

Hardcore scaper amugy sem mulmoz, bontja a scapet, amikor mar gondot okozna vagy az elso algasodasnal. :D

Feleségem fel is négyelne, ha 2-3 havonta újrarendezném az egészet. :D

Én legyezgetek mint George Farmer. A nano akváriumnál beledugok egy levegőcsövet a spinbe és azzal fúvatom ki a mulmot a növények közül.

Gyakorlatilag közvetlenül odairányítod az áramlást, ahol összegyűlt a kosz? Ezt megnézném videón. :)

A G.A. féle lopót használom. A keskeny típust. Sajnos kicsit elkapkodtam a vásárlást. 40cm mély akváriumig jó, de 60cm mélynél már két probléma is van vele:
- túl nagy a nyomás, és szembe spriccel
- túl rövid (csak 60 cm)
Egyébként a síma 2000 Ft-os pumpás víz leszívót használom. Amikor kis helyre kell beférni egyszerűen leszedem a kiöblösődő részét. Ja, és mulmozáskor egy kb. 30 literes műanyag kádba eresztem a vizet, két oknál fogva:
- a felkapott talajt onnét vissza tudom tölteni
- ha valaki mégis csak felszívásra kerülne, onnét még kitudom halászni
Amikor csak vizet cserélek, akkor a slag egyből megy a fürdőszoba lefolyóba. Viszont akkor a cső végére van gumizva egy nylon harisnya. Sajnos egy algázó gébet így odaszorított a víz, és pár nap múlva elpusztult.
A motoros mulmozó túrót se ér. Kár a pénzért.

Én is néztem az üveg lopókat, de magamat ismerve lehet, hamar szilánkosodna a cucc. :)
Melyik pumpás szívóra gondolsz?

Én 20 lityis vödörbe szoktam szívni a legelső takarító cuccal, amit még akkor vettem, amikor azt se tudtam, mi az az aquascaping: zöld színű cső, végén 2 egymásba csúsztatható kb. 6-7cm átmérőjű műanyag hengerrel. Mondanom sem kell, ezzel nem férek be szinte sehova a mostani scape-ben (de még az előzőben is csak elöl tudtam használni), ezért gondolkodom a fejlesztésen.

Szia.
Én szoktam mulmozni.
Használom a JBL Aqua Ex szerkentyűt ebből a legnagyobb de csináltam hozzá rövid közdarabot is.
Van egy rég 0,5l-es és egy 0,3l-es ADA flakon is a táskába amit szintén rendszeresen használok.
Mindig az adott talaj, növényzet, homok vagy kavics, és persze az akvárium mérete határozza meg hogy éppen mi kerül a kezembe.
A szűrőt legtöbb esetbe kikapcsolom mikor takarítok.
Ha már a praktika is szóba kerül akkor a homokos előtérnél mindig van egy bontott zacsi amiből lehet időközönként rászórni egy kevés frisset így ha vendégek jönnek akkor hamar meg van oldva a szép előtér :)

Ezzel az Aqua Ex-szel a növényzetet is tudod takarítani?
Szerintem többen örülnénk egy ilyen témájú videónak, elvégre sok karbantartós témát lefedtetek már és lenne igény egy GA minőségű "takarítós" videóra pont a "mikor-mit-miért" kérdéskör lefedése végett. *kacsint-kacsint* :)
 
+ 1 voks a videóra @Matyi :)
Köszi mindenkinek a válaszokat! :)



Nehezen elérhető helyekhez megfontolandó, hogy összerakjak egy ilyet. Aljnövényzet közé szorult mohadarabkákat is le tudsz szívni így?



Feleségem fel is négyelne, ha 2-3 havonta újrarendezném az egészet. :D



Gyakorlatilag közvetlenül odairányítod az áramlást, ahol összegyűlt a kosz? Ezt megnézném videón. :)



Én is néztem az üveg lopókat, de magamat ismerve lehet, hamar szilánkosodna a cucc. :)
Melyik pumpás szívóra gondolsz?

Én 20 lityis vödörbe szoktam szívni a legelső takarító cuccal, amit még akkor vettem, amikor azt se tudtam, mi az az aquascaping: zöld színű cső, végén 2 egymásba csúsztatható kb. 6-7cm átmérőjű műanyag hengerrel. Mondanom sem kell, ezzel nem férek be szinte sehova a mostani scape-ben (de még az előzőben is csak elöl tudtam használni), ezért gondolkodom a fejlesztésen.



Ezzel az Aqua Ex-szel a növényzetet is tudod takarítani?
Szerintem többen örülnénk egy ilyen témájú videónak, elvégre sok karbantartós témát lefedtetek már és lenne igény egy GA minőségű "takarítós" videóra pont a "mikor-mit-miért" kérdéskör lefedése végett. *kacsint-kacsint* :)
Kb. így néz ki. Nem egy márkás darab... ;)
 

Attachments

  • IMG_0744-1.jpg
    IMG_0744-1.jpg
    439.3 KB · Megtekintések: 63
Sziasztok! Tudom, hogy 1 évnél régebbi az utolsó bejegyzés, de új vagyok itt. Egy régi kézi mulmozó hozzácsatolva egy erős Eheim vízen kívül is üzemeltethető pumpával, mulmozóba szivaccsal víz visszafordítással eretnekségnek számít? A pumpa ad irányítható áramlást, ami felkeveri a mulmot, ennek az útjába terelem az iszapoló csövét. Lényegében egy izmos belsőszűrőként megy, csak felporszívózom vele a koszt, a beszippantott halak a szivacsdugóig tudnak eljutni és önerőből kijutnak sérülés nélkül.
 
Back
Oldal tetejére