• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Motu Nui 200l

nálam közepesen és kemény vízben van lowtech körülmények között.
Jársz Bp-en? Ha jól tudom Boráros térre érkezik a szigetszentmiklósi hév. Én Corvin negyednél dolgozok. Ha jársz erre adok kipróbálásra. Épp kinőtte nálam a helyet, így néhány kisebb hajtást raktam csak vissza, de még maradt belőle rendesen ;)
Ahogy elnézem nálad a hosszabb leveleknek is lenne helye. Nálam 35cm magas akváriumban már kezdte kinőni a helyet.
Ráadásul @Szabó Henrik szerint lehet valami extra verzió mert elég cakkos a levele (mikor mondta én is néztem hogy a másik akváriumomban lévő tényleg kevésbé szabdalt) :)

Ebben az esetben, nagyon szépen köszönöm a felajánlást, élnék a lehetőséggel. Neked is @Szabó Henrik az infót, így már nyugodtabb vagyok, hogy nem a kukában fog kikötni.
Amúgy csepelen dolgozom és a corvinhoz bármikor be tudok ugrani, mert eléggé rugalmas vagyok napközben.
 
Sziasztok!

Hétfőn volt 6. hetes az akvárium. A hétfőre tervezett karbantartást szerdára sikerült elvégezni.
Az üvegről az algát lekapartam, talajon levő szutykokat leporszívóztam.
A víz kezd szép lassan beállni, vízcsere után tiszta üvegekkel mindig olyan szépnek látom. Csak az a ragaszkodó szakállalga ne lenne.
A hétvégén kétszer is carboval fecskendeztem az algás részeket, változást rajtuk nemnagyon láttam, viszont a mollyk igen. A carbo meggyengíthette a szálakat és így már a mollyk is tudnak vele mit kezdeni.
Tényleg úgy marcangolták, mint farkasok a zsákmányt. Jelenleg 3-an végzik a munkát, lehet érdemes lenne tovább bővítenem a csapatot?
Sajnos a hétköznapi ecsetelést nem tudom elvégezni mert reggel 6-óra előtt indulok dolgozni és így körülményes lenne még ezzel is foglalkozni korán reggel. De jön megint a hétvége akkor adok nekik megint egy adagot.

Múlt héten @ezsolt80 jóvoltából bővült a növénylista. Itt is nagyon szépen köszönöm a nagy adag Bolbitis Heudelotii-t és a grátisz Bucephalandra Velvet Leaf 4-et. A bucén már látszik hogy hajtani is kezdett.
A bucephalandra sp. red kinyitotta a virágját, szóval azért nincs olyan rossz helyük csak ez a fránya alga ne lenne rajtuk.

Kis változtatást eszközöltem a hétvégén, tovább csökkentettem a fényerőt. Jelenleg 40-45%-ra van dimmelve és napi 7 órát világítok. Így már nem terjed olyan gyorsan, de még így sem akar elkezdeni pusztulni.
Ha esetleg valakinek van még ötlete hogy miben kellene még változtassak akkor ne tartsa magában.

Köszi, hogy benéztél.
IMG_20171206_183750.jpg IMG_20171206_185602_1.jpg

A virágzó buce:
IMG_20171206_183911.jpg

Mollytámadás előtt:
mollykelott.jpg

mollytámadás után:
mollykutan.jpg
 
Van valakinek tippje, hogy a pogo levelei miért olvadnak el szép lassan? Eddig már 2 tő ment ki és már a 3.-on is látom a jeleket
Segítségeteket előre is köszönöm.
IMG_20171206_183810.jpg
 
Sziasztok!

Hétfőn volt 6. hetes az akvárium. A hétfőre tervezett karbantartást szerdára sikerült elvégezni.
Az üvegről az algát lekapartam, talajon levő szutykokat leporszívóztam.
A víz kezd szép lassan beállni, vízcsere után tiszta üvegekkel mindig olyan szépnek látom. Csak az a ragaszkodó szakállalga ne lenne.
A hétvégén kétszer is carboval fecskendeztem az algás részeket, változást rajtuk nemnagyon láttam, viszont a mollyk igen. A carbo meggyengíthette a szálakat és így már a mollyk is tudnak vele mit kezdeni.
Tényleg úgy marcangolták, mint farkasok a zsákmányt. Jelenleg 3-an végzik a munkát, lehet érdemes lenne tovább bővítenem a csapatot?
Sajnos a hétköznapi ecsetelést nem tudom elvégezni mert reggel 6-óra előtt indulok dolgozni és így körülményes lenne még ezzel is foglalkozni korán reggel. De jön megint a hétvége akkor adok nekik megint egy adagot.

Múlt héten @ezsolt80 jóvoltából bővült a növénylista. Itt is nagyon szépen köszönöm a nagy adag Bolbitis Heudelotii-t és a grátisz Bucephalandra Velvet Leaf 4-et. A bucén már látszik hogy hajtani is kezdett.
A bucephalandra sp. red kinyitotta a virágját, szóval azért nincs olyan rossz helyük csak ez a fránya alga ne lenne rajtuk.

Kis változtatást eszközöltem a hétvégén, tovább csökkentettem a fényerőt. Jelenleg 40-45%-ra van dimmelve és napi 7 órát világítok. Így már nem terjed olyan gyorsan, de még így sem akar elkezdeni pusztulni.
Ha esetleg valakinek van még ötlete hogy miben kellene még változtassak akkor ne tartsa magában.

Köszi, hogy benéztél.
View attachment 44791 View attachment 44794

A virágzó buce:
View attachment 44793

Mollytámadás előtt:
View attachment 44795

mollytámadás után:
View attachment 44796
Ahogy látom jó helyre került a bolbitis. És még van helye nőni is.
Szerintem jól áll az akváriumnak... vagy az akvárium neki :)
 
Szerintem a túl sok folyékony táp stimulálja az algát. Elég sok táptalajod van, és ez low tech indításnál fedezi az igényeket. Indításnál az alga és növények elkezdenek versenyezni, ezért is fontos, hogy elég sok gyorsan növő növénnyel indíts. Képzeletben "vond ki" azokat a növényeket, amik (low techben) lassan nőnek, és máris látszik, hogy indításnál még elfért volna az akváriumodban pár növény. Ha nincs hely, vízen úszó növények is segíthetnek. Ráadásul ezek hozzáférnek a levegő CO2 tartalmához, emiatt gyorsabban nőhetnek. Mivel nyitott az akváriumod, esetleg növényeket is tehetsz rá, aminek belóg a gyökere a vízbe. Mindez segíthet az alga ellen.

A Denerle talaj jó ötlet volt. Még nem használtam, de leírás alapján azon kevés talajok egyike, amiben van szerves anyag. A szerves anyagból CO2 fog felszabadulni, amire a növényeknek legnagyobb mennyiségben van szükségük. Low Technél ez fontos.

Szerintem előbb utóbb egyenesbe kerülsz ezzel, nekem az alapok jónak tűnnek. :)
 
Ahogy látom jó helyre került a bolbitis. És még van helye nőni is.
Szerintem jól áll az akváriumnak... vagy az akvárium neki :)
Remélem jól is fogja magát érezni. Ami adtál adagot 3 részre szedtem. Két kissebb meg egy nagyobb csomóra, a nagyonn bekerült előre az egyik üregbe, erről leszedtem a hosszabb leveleket ahogy tanácsoltad. Volt egy amin csak hosszabb levelek voltak azt betettem hátra, ott nőhet nyugodtan :). Egy pici darab meg bekerült a kövek közé "hátha elterjed" alapon.
 
Szerintem a túl sok folyékony táp stimulálja az algát. Elég sok táptalajod van, és ez low tech indításnál fedezi az igényeket. Indításnál az alga és növények elkezdenek versenyezni, ezért is fontos, hogy elég sok gyorsan növő növénnyel indíts. Képzeletben "vond ki" azokat a növényeket, amik (low techben) lassan nőnek, és máris látszik, hogy indításnál még elfért volna az akváriumodban pár növény. Ha nincs hely, vízen úszó növények is segíthetnek. Ráadásul ezek hozzáférnek a levegő CO2 tartalmához, emiatt gyorsabban nőhetnek. Mivel nyitott az akváriumod, esetleg növényeket is tehetsz rá, aminek belóg a gyökere a vízbe. Mindez segíthet az alga ellen.

A Denerle talaj jó ötlet volt. Még nem használtam, de leírás alapján azon kevés talajok egyike, amiben van szerves anyag. A szerves anyagból CO2 fog felszabadulni, amire a növényeknek legnagyobb mennyiségben van szükségük. Low Technél ez fontos.

Szerintem előbb utóbb egyenesbe kerülsz ezzel, nekem az alapok jónak tűnnek. :)

Köszönöm szépen, hogy ezt leírtad.
Olvastam már a fórumon erről valamit. Gondolkodtam is az első napokban, hogy tápozzak-e, mert elvileg ahogy írtad is, a talajokból elég sok tápanyag felszabadul, de végül úgy döntöttem a zselés növények miatt kell. Lehet ezt rosszul tettem. Amúgy a 9,6 liter táptalaj nem mind került bele, mert aggódtam hogy a szikláknál nem tudom majd rendesen fedni. Szóval kicsivel több mint a fele ment bele. Azt nem mertem kockáztatni, hogy kikerüljön a vízbe.
Viszont tervezem, hogy megyek mostanában a GA-ba lehet hogy beszerzek pár úszónövényt.
Szerinted érdemes lenne a táp adagolást is mérsékeljem?
Stem növényből tényleg nincs olyan sok, de máshova nemigazán tudtam volna elhelyezni őket ahol jól is néznének ki. De ha van ötletetek hogy hova tudnék még bepréselni belőlük akkor én ültetek még ezen ne múljon :)
 
Köszönöm szépen, hogy ezt leírtad.
Olvastam már a fórumon erről valamit. Gondolkodtam is az első napokban, hogy tápozzak-e, mert elvileg ahogy írtad is, a talajokból elég sok tápanyag felszabadul, de végül úgy döntöttem a zselés növények miatt kell. Lehet ezt rosszul tettem. Amúgy a 9,6 liter táptalaj nem mind került bele, mert aggódtam hogy a szikláknál nem tudom majd rendesen fedni. Szóval kicsivel több mint a fele ment bele. Azt nem mertem kockáztatni, hogy kikerüljön a vízbe.
Viszont tervezem, hogy megyek mostanában a GA-ba lehet hogy beszerzek pár úszónövényt.
Szerinted érdemes lenne a táp adagolást is mérsékeljem?
Stem növényből tényleg nincs olyan sok, de máshova nemigazán tudtam volna elhelyezni őket ahol jól is néznének ki. De ha van ötletetek hogy hova tudnék még bepréselni belőlük akkor én ültetek még ezen ne múljon :)

Én teljesen elhagynám a folyékony tápokat amíg a képen látható alga nő. Esetleg K mehet bele. Úszónövény jó ötlet. Amíg azok nőnek, tudod, hogy a vízben bőven van elég "táp". Ha elkezdenek kikopni, az sem a világ vége, a gyökeres növények a talajon el lesznek egy jó ideig. Még mindig jobb helyzet, mint egy algás akvárium amit folyamatosan takarítani kell.

Ami legalább ennyire fontos, az a CO2 szint. Mivel ez low tech, azt gondolnád, ezt nem tudod befolyásolni, mivel "sajnos" nincs mit csavargatni.

Ami például valamilyen formában növelheti a CO2 szintet:
  • Szűrőben elég sok "cupák", ami a rajta áthaladó Oxigéndús víz és bakteriális stb folyamatok miatt CO2-t termel.
  • Vízcsere, csapvízben, esővízben elég sok CO2 és O2 lehet. Sajnos ez egy elég fáradtságos módja C bejuttatásának, és ráadásul nem is túl stabil. Én nem fáradnék ezzel.
  • liquid carbo: mivel algaölő hatású, amennyi CO2 nem az algáknak a szaporodására fordítódik, annál több marad a növényeknek
  • szervesanyag a talajban (itt szvsz jól választottál, bár én csak belapátolok egy kis földet a kertből. Olcsóbb.)
Ami csökkentheti:
  • Víz túlzott kevergetése, turmixolása. (tehát például egy steril, nagy átfolyású szűrő)
  • túl steril akvárium, szűrő (folyamatos takarítás....)
  • vízcsere sokáig pihentetett vízzel, ahol már beállt az egyensúlyi állapot

Denerle 9-1-ből mennyi ment bele? Tömegből nem tudom megbecsülni, de kb hány cm magas, ha kiterítenéd az akvárium teljes felületére?
 
Utoljára módosított:
Én teljesen elhagynám a folyékony tápokat amíg a képen látható alga nő. Esetleg K mehet bele. Úszónövény jó ötlet. Amíg azok nőnek, tudod, hogy a vízben bőven van elég "táp". Ha elkezdenek kikopni, az sem a világ vége, a gyökeres növények a talajon el lesznek egy jó ideig. Még mindig jobb helyzet, mint egy algás akvárium amit folyamatosan takarítani kell.

Ami legalább ennyire fontos, az a CO2 szint. Mivel ez low tech, azt gondolnád, ezt nem tudod befolyásolni, mivel "sajnos" nincs mit csavargatni.

Ami például valamilyen formában növelheti a CO2 szintet:
  • Szűrőben elég sok "cupák", ami a rajta áthaladó Oxigéndús víz és bakteriális stb folyamatok miatt CO2-t termel.
  • Vízcsere, csapvízben, esővízben elég sok CO2 és O2 lehet. Sajnos ez egy elég fáradtságos módja C bejuttatásának, és ráadásul nem is túl stabil. Én nem fáradnék ezzel.
  • liquid carbo: mivel algaölő hatású, amennyi CO2 nem az algáknak a szaporodására fordítódik, annál több marad a növényeknek
  • szervesanyag a talajban (itt szvsz jól választottál, bár én csak belapátolok egy kis földet a kertből. Olcsóbb.)
Ami csökkentheti:
  • Víz túlzott kevergetése, turmixolása. (tehát például egy steril, nagy átfolyású szűrő)
  • túl steril akvárium, szűrő (folyamatos takarítás....)
  • vízcsere sokáig pihentetett vízzel, ahol már beállt az egyensúlyi állapot

Denerle 9-1-ből mennyi ment bele? Tömegből nem tudom megbecsülni, de kb hány cm magas, ha kiterítenéd az akvárium teljes felületére?

Tanácsodat megfogadva, ma reggel már nem tettem bele a 3-3 pumpálásnyi MIC-MAC-ot, viszont a Excelt azt igen (5 pumpálás). Ezzel is megtartva a co2 szintet. Nem volt teljesen egyértelmű amit írtál, de co2 szint növelése a célunk ugye?
Kimértem, hogy a pumpából 5 nyomásra mennyi táp jön ki, ez nekem kicsivel több mint 3 ml lett. Szóval ennek megfelelően, holnaptól 7-8 pumpálás hogy co2-t adagoljak az algák ellen. Mivel jön a hétvége ezért tudom fecskendővel közvetlenül az algákra nyomni.
A szűrőt az eltelt 6 hét alatt csak egyszer nyitottam fel, akkor is csak az előszűrőt pucoltam akvárium vizben. Ahogy láttam a biológiai töltet nem nagyon mulmosodik és a szűrő vízhozamán sem láttam hogy csökkennne, szóval ott még kell egy kis idő míg rendesen beáll.
Viszont úgy néz ki, hogy a hétvégén kiürül az anyósoméknál levő akvárium és akkor át tudom majd hozni a jól bejáratott második külső szűrőt. Attól azért sokat remélek, mert tele van bacival az tuti.
Egy szűrővel a víz áramlása (valószínüleg az elrendezés miatt) nem túl jó.
Azt hogy a táptalajból mennyi ment bele azt elég nehéz megmondani, mert a a nagy farönkök és a sziklák alatt nincs. A többi helyen nagyjából 1 cm. Lépésálló polisztirol emelés van a talaj alatt és erre ment rá a táptalaj meg az általános talaj.
Ha saccolnom kéne az egész akváriumra kiterítve akkor talán 1/2 cm táptalajt mondanék.
 
viszont a Excelt azt igen (5 pumpálás). Ezzel is megtartva a co2 szintet. Nem volt teljesen egyértelmű amit írtál, de co2 szint növelése a célunk ugye?
Kimértem, hogy a pumpából 5 nyomásra mennyi táp jön ki, ez nekem kicsivel több mint 3 ml lett. Szóval ennek megfelelően, holnaptól 7-8 pumpálás hogy co2-t adagoljak az algák ellen. Mivel jön a hétvége ezért tudom fecskendővel közvetlenül az algákra nyomni.

Liquid CO2 adagolásánál mindig tartsd be a címkén szereplő mennyiségeket. Ezek a termékek nem CO2-t tartalmaznak. Van, amelyik komoly márkánál ráírják, hogy glutaraldehyde-et tartalmaz. Keress rá google-n. Egyik felhasználása sterilizálószer. Algaölő hatása is van, de nem így reklámozzák. Ha nem tartod be az utasításokat, halakra, garnélákra (és rád is) káros lehet!!! Szóval ne adagold túl.
Két darab szűrő teljesen felesleges. Szerintem nyugodtan hagyd úgy, ahogy most van. Csak nem feltétlenül kell pucolni nagyon sűrűn. Ha beraknád a második szűrőt is, az csak nagyon kevergetné a vizet.(Egyébként álló vízben is nőnek a növények...)
Most, hogy elhagyod a folyékony tápokat, figyeld az algásodás ütemét. Sikerül szerezni úszó növényeket?

Fél cm Dennerle kevésnek tűnik... leírásában is 1.5-3 cmt javasolnak :(
Bár ADA-val együtt ez elég tápanyagot tud tárolni, de CO2 fronton valószínűleg Dennerle jobb. Emiatt nehogy szétszedd, így is rendben lesz ez!!!
 
Utoljára módosított:
Liquid CO2 adagolásánál mindig tarts be a címkén szereplő mennyiségeket. Ezek a termékek nem CO2-t tartalmaznak. Van, amelyik komoly márkánál ráírják, hogy glutaraldehyde-et tartalmaz. Keress rá google-n. Egyik felhasználása sterilizálószer. Algaölő hatása is van, de nem így reklámozzák. Ha nem tartod be az utasításokat, halakra, garnélákra (és rád is) káros lehet!!! Szóval ne adagold túl.
Két darab szűrő teljesen felesleges. Szerintem nyugodtan hagyd úgy, ahogy most van. Csak nem feltétlenül kell pucolni nagyon sűrűn. Ha beraknád a második szűrőt is, az csak nagyon kevergetné a vizet.
Most, hogy elhagyod a folyékony tápokat, figyeld az algásodás ütemét. Sikerül szerezni úszó növényeket?
Felre ne erts mert a vilagert sem szolnek bele a segitsegedbe, de ha seachem exelt hasznal, ott feltetlen be kell tartani a 40 liter /ml-t. A tobbinel annyira nem gaz mert az easy carbo csak fele annyi glutaralt tartalmaz mint a seachem ezaltal nem okoz gondot. A neptun liqui carbot inkabb ne is emlitsuk. Abbol csak a kalium ami hasznalhato de fele annyi sem kell belole mint amit beletettek, maga a szenforras rendkivul kiszamithatatlan ami benne van, igy nem tudsz kiszamolhato szintet kihozni belole.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Liquid CO2 adagolásánál mindig tartsd be a címkén szereplő mennyiségeket. Ezek a termékek nem CO2-t tartalmaznak. Van, amelyik komoly márkánál ráírják, hogy glutaraldehyde-et tartalmaz. Keress rá google-n. Egyik felhasználása sterilizálószer. Algaölő hatása is van, de nem így reklámozzák. Ha nem tartod be az utasításokat, halakra, garnélákra (és rád is) káros lehet!!! Szóval ne adagold túl.
Két darab szűrő teljesen felesleges. Szerintem nyugodtan hagyd úgy, ahogy most van. Csak nem feltétlenül kell pucolni nagyon sűrűn. Ha beraknád a második szűrőt is, az csak nagyon kevergetné a vizet.(Egyébként álló vízben is nőnek a növények...)
Most, hogy elhagyod a folyékony tápokat, figyeld az algásodás ütemét. Sikerül szerezni úszó növényeket?

Fél cm Dennerle kevésnek tűnik... leírásában is 1.5-3 cmt javasolnak :(
Bár ADA-val együtt ez elég tápanyagot tud tárolni, de CO2 fronton valószínűleg Dennerle jobb. Emiatt nehogy szétszedd, így is rendben lesz ez!!!

Olvastam már több helyen arról hogy ezek a palackra rakható adagoló pumpák nem túl pontosak, de ezzel eddig nem nagyon foglalkoztam. A hétvégén viszont fecskendővel szívtam fel a 5 pumpálást és akkor jöttem rá hogy az 1 pumpálás nem 1ml. Nem is kicsit volt kevesebb, mert a 5 nyomás volt kb 3-3,5 ml. Ahogy te is írtad az adagolás betartása tényleg fontos (bár én nem gondoltam hogy ennyire) ezért holnapi fecskendőzésnél pontosan kimérem hogy az 5ml hány pumpálás. Ezért említettem hogy növelem a pumpálások számát.
A táptalajt meg jobbnak tartottam kevesebbet rakni (ahol van ott megvan az 1-1,5 cm) mert több olyan hely volt (mint pl. a fák alatt - ott majdnem PS tábláig leér a fa) ahol nagy lett volna a kimosodás esélye és azt nem mertem megrizikózni.
A másik szűrő amúgy egy atman CF800-as lenne, annak idején csak erre volt pénzem. Ha azt is beindítanám akkor lenne meg a 10x-es szűrés. De a fő oka az volt hogy a benne levő bacik miatt jobb lenne a káros anyagok lebontása és az áramlási viszonyok jobbátétele. Jelenleg van olyan pont ahol nemnagyon mozog a víz és a porszívózásnál sem tudok odanyúlni. Ezt a helyzetet szerettem volna megszüntetni vele. Bár lehet hogy a rossz áramlást az esőztető okozza?

Az úszónövények beszerzése még várat magára.
 
Sziasztok!
Mindenkinek Boldog Új Évet Kívánok. Az ünnepek miatt egy kicsit elhanyagoltam a napló írását. Amikor otthon vagyok valahogy nincs kedvem bekapcsolni a számítógépet.
A helyzet nem sokat javult, mivel a carbos kezelés nemnagyon hat az algáimra, ezért elkezdtük karbantartáskor nyírni őket (ha már a növényeket annyira nem kell).
Így egy kicsit jobban néz ki de a fő problémát nemoldja meg. Két ünnep között sikerült eljussak a GA-ba ahol beszereztem többek között egy JBL Proscan víztesztet.
El is keztem vele méricskélni, elég érdekes értékeket mutat.
0108Proscan.jpg
Leginkább az nem tetszik a dologban , hogy a nitrit nem "0" és a nitrát is elég magas. Általában vízcsere után mérem 1-2 nappal mikor hogy jön ki.
Az értékeken felbuzdulva mégis úgy döntöttem, hogy üzembe helyezem a másik szűrőt is a nagyobb szűrőtérfogat miatt. Jelenleg a papírforma szerint megvan a 10x-es szűrés és kb 9-10l szűrőközeg. Bár azt hozzá kell tennem, hogy a második szűrőben csak 1 liter substrat pro van. a többi lávakő és kerámiagyűrű, de ezeket majd tervezem cserélni Mátrixra. Most várom az úgymond csodát hogy csökkenjenek a káros anyagok és akkor talán az alga is jobblétre szenderül.
Az utóbbi időben sajnos több halhullásunk is volt, de legalább most sejtem miért. Eddig teljesen abba a tudatban voltam, hogy az oase szűrő megbirkózik a szűréssel.
A hétvégén azért kitakarítottam a bejáratott atman szűrőt, kicseréltem a csöveket, mert a másik akváriumban már elég elkoszolódtak és rövidek is voltak. Kapott új perlont és átmostam a meglévő szűrőanyagokat akváriumvízben. Az oasét is karbantartottam kicsit, de ott csak előszűrő elkoszolódása csökkentette az áramlást. Nem is gondoltam volna hogy ennyire jól megszűrí a vizet mielőtt bekerülne a mátrix közé.
@Nigro tanácsára a szűrkők befolyóját a két szélére hátra tettem, a két esőztetőt meg egymással szembe. A bal oldali kicsit a vízfelszín fele tolja a vizet, míg a jobb oldali kicsit lefele. Eddig semmi rossz hatását nem látom szépen forgatja a vizet. Bár azt hozzá kell tennem hogy a kifolyó részét egy kicsit folytottam. Az eddig gyenge vízmozgású részeken is megindult szépen az áramlás.

A tanácsokat megfogadva sikerült szerezzek úszónövényeket, mióta bekerültek azóta legalább van olyan növényem ami szépen terjeszkedik. A növénylista Salvinia Auriculata-val bővült.

Próbálkoztam a tápozás teljes felhagyásával, de sajnos nem jártam sikerrel (kb. 3 hétig nem tettem bele semmit). A szakállalga ennek ellenére talán a tápozási időszakhoz képest is jobban fejlődött, a növények meg annyit sem mint azelőtt. Szóval visszatértem az eredeti 3-3ml Green Aqua Micro Macro és 5ml excel adagolására.
Jelenleg így fest a helyzet:
IMG_20180108_204616.jpg

A tegnapi napon a világítás elhelyezésében is változás történt. Pár hete megemeltük karbantartás közben a lámpát és akkor rá kellett jönnöm hogy nem csak a fény erejét csökkenti az emelés. Sokkal jobban bevilágítja az akváriumot, így jobban eljut a fény a hátsó sorban levő növényekhez. Szégyenlem magam, hogy műszaki ember létemre ez eddig nem jutott eszembe :). Ebből kiindulva felszereltem két konzolt az akvárium fölé, meg vettem egy függesztő szettet és láss csodát máris jobb ránézni egy kicsit az akvára. A fényerőt ennek megfelelően egy nagyon picit feljebb emeltem.

IMG_20180108_201653.jpg

Egy pár kép az algahelyzetről:
Az ecsetesedés az eddig rosszul elhelyezett skimmer miatt lehetett. Ezért most áthelyeztem.
IMG_20180108_201640.jpg
IMG_20180108_201646.jpg

A halállomány is bővült legalább is ami a fajták számát illeti 2db Sziámi algaevő személyében.


Nagyjából ennyi történt az elmúlt hetekben.
Köszönöm szépen, hogy ha vetted a fáradságot és elolvastad ezt a kissebb novellát.
Ha esetleg valakinek van valami ötlete, tanácsa vagy bármilyen megjegyzése akkor azt szívesen fogadom.
 
Sziasztok!
Mindenkinek Boldog Új Évet Kívánok. Az ünnepek miatt egy kicsit elhanyagoltam a napló írását. Amikor otthon vagyok valahogy nincs kedvem bekapcsolni a számítógépet.
A helyzet nem sokat javult, mivel a carbos kezelés nemnagyon hat az algáimra, ezért elkezdtük karbantartáskor nyírni őket (ha már a növényeket annyira nem kell).
Így egy kicsit jobban néz ki de a fő problémát nemoldja meg. Két ünnep között sikerült eljussak a GA-ba ahol beszereztem többek között egy JBL Proscan víztesztet.
El is keztem vele méricskélni, elég érdekes értékeket mutat.
View attachment 46825
Leginkább az nem tetszik a dologban , hogy a nitrit nem "0" és a nitrát is elég magas. Általában vízcsere után mérem 1-2 nappal mikor hogy jön ki.
Az értékeken felbuzdulva mégis úgy döntöttem, hogy üzembe helyezem a másik szűrőt is a nagyobb szűrőtérfogat miatt. Jelenleg a papírforma szerint megvan a 10x-es szűrés és kb 9-10l szűrőközeg. Bár azt hozzá kell tennem, hogy a második szűrőben csak 1 liter substrat pro van. a többi lávakő és kerámiagyűrű, de ezeket majd tervezem cserélni Mátrixra. Most várom az úgymond csodát hogy csökkenjenek a káros anyagok és akkor talán az alga is jobblétre szenderül.
Az utóbbi időben sajnos több halhullásunk is volt, de legalább most sejtem miért. Eddig teljesen abba a tudatban voltam, hogy az oase szűrő megbirkózik a szűréssel.
A hétvégén azért kitakarítottam a bejáratott atman szűrőt, kicseréltem a csöveket, mert a másik akváriumban már elég elkoszolódtak és rövidek is voltak. Kapott új perlont és átmostam a meglévő szűrőanyagokat akváriumvízben. Az oasét is karbantartottam kicsit, de ott csak előszűrő elkoszolódása csökkentette az áramlást. Nem is gondoltam volna hogy ennyire jól megszűrí a vizet mielőtt bekerülne a mátrix közé.
@Nigro tanácsára a szűrkők befolyóját a két szélére hátra tettem, a két esőztetőt meg egymással szembe. A bal oldali kicsit a vízfelszín fele tolja a vizet, míg a jobb oldali kicsit lefele. Eddig semmi rossz hatását nem látom szépen forgatja a vizet. Bár azt hozzá kell tennem hogy a kifolyó részét egy kicsit folytottam. Az eddig gyenge vízmozgású részeken is megindult szépen az áramlás.

A tanácsokat megfogadva sikerült szerezzek úszónövényeket, mióta bekerültek azóta legalább van olyan növényem ami szépen terjeszkedik. A növénylista Salvinia Auriculata-val bővült.

Próbálkoztam a tápozás teljes felhagyásával, de sajnos nem jártam sikerrel (kb. 3 hétig nem tettem bele semmit). A szakállalga ennek ellenére talán a tápozási időszakhoz képest is jobban fejlődött, a növények meg annyit sem mint azelőtt. Szóval visszatértem az eredeti 3-3ml Green Aqua Micro Macro és 5ml excel adagolására.
Jelenleg így fest a helyzet:
View attachment 46826

A tegnapi napon a világítás elhelyezésében is változás történt. Pár hete megemeltük karbantartás közben a lámpát és akkor rá kellett jönnöm hogy nem csak a fény erejét csökkenti az emelés. Sokkal jobban bevilágítja az akváriumot, így jobban eljut a fény a hátsó sorban levő növényekhez. Szégyenlem magam, hogy műszaki ember létemre ez eddig nem jutott eszembe :). Ebből kiindulva felszereltem két konzolt az akvárium fölé, meg vettem egy függesztő szettet és láss csodát máris jobb ránézni egy kicsit az akvára. A fényerőt ennek megfelelően egy nagyon picit feljebb emeltem.

View attachment 46827

Egy pár kép az algahelyzetről:
Az ecsetesedés az eddig rosszul elhelyezett skimmer miatt lehetett. Ezért most áthelyeztem.
View attachment 46828
View attachment 46829

A halállomány is bővült legalább is ami a fajták számát illeti 2db Sziámi algaevő személyében.


Nagyjából ennyi történt az elmúlt hetekben.
Köszönöm szépen, hogy ha vetted a fáradságot és elolvastad ezt a kissebb novellát.
Ha esetleg valakinek van valami ötlete, tanácsa vagy bármilyen megjegyzése akkor azt szívesen fogadom.
A tapanyag elhagyasa alatt a feny kicsivel tobb mint a felet elveve elment volna az alga. Felteve ha nincs annyira tele tappal. Erosebb vizcsere is kellett volna hozza.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A tapanyag elhagyasa alatt a feny kicsivel tobb mint a felet elveve elment volna az alga. Felteve ha nincs annyira tele tappal. Erosebb vizcsere is kellett volna hozza.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
Igazad lehet, csak már 35% on van a fényerő és ennél tovább nem szerettem volna csökkenteni, mert a szememnek is sötét lett volna. Heti 50% vízcserét csinálok, ennél is többet kellett volna?
Szerinted próbáljam meg ismét ezt a módszert?
 
Igazad lehet, csak már 35% on van a fényerő és ennél tovább nem szerettem volna csökkenteni, mert a szememnek is sötét lett volna. Heti 50% vízcserét csinálok, ennél is többet kellett volna?
Szerinted próbáljam meg ismét ezt a módszert?
A heti 50%az a rebszeres tapozas mellett javalt, abban rengeteg maradt meg. Alga gyilkolasnal ne a szemednek kedvezz. Alganak eleg keves feny is itt az a lenyeg a novenyeknek ne kedvezz fennyel, mert ugye tap nincs a vizben igy meg sinylik. Villany eppen hogy, en lecserelnem a viz 70-80 %-at. Egy het mulva megint 50% vizcsere es a masodik heten erosen vissza kell esnie.
Viszont ha most 3 hetig kaptak a novenyek az ivet, egy par hetig hagyd erosodni mert veguk lesz. Az algat addig szedegesd de ha elkezded a a kezelest akkor mar ne nyulj hozza. Minel nagyobb felulete van az alganak, annal tobb tapanyagra van szuksege, mivel nem kapja meg annal hamarabb elmegy. Ha az alga kis felulettel rendelkezik minimalis tappal is elvan.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A heti 50%az a rebszeres tapozas mellett javalt, abban rengeteg maradt meg. Alga gyilkolasnal ne a szemednek kedvezz. Alganak eleg keves feny is itt az a lenyeg a novenyeknek ne kedvezz fennyel, mert ugye tap nincs a vizben igy meg sinylik. Villany eppen hogy, en lecserelnem a viz 70-80 %-at. Egy het mulva megint 50% vizcsere es a masodik heten erosen vissza kell esnie.
Viszont ha most 3 hetig kaptak a novenyek az ivet, egy par hetig hagyd erosodni mert veguk lesz. Az algat addig szedegesd de ha elkezded a a kezelest akkor mar ne nyulj hozza. Minel nagyobb felulete van az alganak, annal tobb tapanyagra van szuksege, mivel nem kapja meg annal hamarabb elmegy. Ha az alga kis felulettel rendelkezik minimalis tappal is elvan.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Akkor lehet hogy 1-2hét múlva megint nekiállok, csak most úgy ahogy te mondtad. Amúgy a blackout ehez képest sokkal drasztikusabb megoldás lenne?
 
Sziasztok!
Mindenkinek Boldog Új Évet Kívánok. Az ünnepek miatt egy kicsit elhanyagoltam a napló írását. Amikor otthon vagyok valahogy nincs kedvem bekapcsolni a számítógépet.
A helyzet nem sokat javult, mivel a carbos kezelés nemnagyon hat az algáimra, ezért elkezdtük karbantartáskor nyírni őket (ha már a növényeket annyira nem kell).
Így egy kicsit jobban néz ki de a fő problémát nemoldja meg. Két ünnep között sikerült eljussak a GA-ba ahol beszereztem többek között egy JBL Proscan víztesztet.
El is keztem vele méricskélni, elég érdekes értékeket mutat.
View attachment 46825
Leginkább az nem tetszik a dologban , hogy a nitrit nem "0" és a nitrát is elég magas. Általában vízcsere után mérem 1-2 nappal mikor hogy jön ki.
Az értékeken felbuzdulva mégis úgy döntöttem, hogy üzembe helyezem a másik szűrőt is a nagyobb szűrőtérfogat miatt. Jelenleg a papírforma szerint megvan a 10x-es szűrés és kb 9-10l szűrőközeg. Bár azt hozzá kell tennem, hogy a második szűrőben csak 1 liter substrat pro van. a többi lávakő és kerámiagyűrű, de ezeket majd tervezem cserélni Mátrixra. Most várom az úgymond csodát hogy csökkenjenek a káros anyagok és akkor talán az alga is jobblétre szenderül.
Az utóbbi időben sajnos több halhullásunk is volt, de legalább most sejtem miért. Eddig teljesen abba a tudatban voltam, hogy az oase szűrő megbirkózik a szűréssel.
A hétvégén azért kitakarítottam a bejáratott atman szűrőt, kicseréltem a csöveket, mert a másik akváriumban már elég elkoszolódtak és rövidek is voltak. Kapott új perlont és átmostam a meglévő szűrőanyagokat akváriumvízben. Az oasét is karbantartottam kicsit, de ott csak előszűrő elkoszolódása csökkentette az áramlást. Nem is gondoltam volna hogy ennyire jól megszűrí a vizet mielőtt bekerülne a mátrix közé.
@Nigro tanácsára a szűrkők befolyóját a két szélére hátra tettem, a két esőztetőt meg egymással szembe. A bal oldali kicsit a vízfelszín fele tolja a vizet, míg a jobb oldali kicsit lefele. Eddig semmi rossz hatását nem látom szépen forgatja a vizet. Bár azt hozzá kell tennem hogy a kifolyó részét egy kicsit folytottam. Az eddig gyenge vízmozgású részeken is megindult szépen az áramlás.

A tanácsokat megfogadva sikerült szerezzek úszónövényeket, mióta bekerültek azóta legalább van olyan növényem ami szépen terjeszkedik. A növénylista Salvinia Auriculata-val bővült.

Próbálkoztam a tápozás teljes felhagyásával, de sajnos nem jártam sikerrel (kb. 3 hétig nem tettem bele semmit). A szakállalga ennek ellenére talán a tápozási időszakhoz képest is jobban fejlődött, a növények meg annyit sem mint azelőtt. Szóval visszatértem az eredeti 3-3ml Green Aqua Micro Macro és 5ml excel adagolására.
Jelenleg így fest a helyzet:
View attachment 46826

A tegnapi napon a világítás elhelyezésében is változás történt. Pár hete megemeltük karbantartás közben a lámpát és akkor rá kellett jönnöm hogy nem csak a fény erejét csökkenti az emelés. Sokkal jobban bevilágítja az akváriumot, így jobban eljut a fény a hátsó sorban levő növényekhez. Szégyenlem magam, hogy műszaki ember létemre ez eddig nem jutott eszembe :). Ebből kiindulva felszereltem két konzolt az akvárium fölé, meg vettem egy függesztő szettet és láss csodát máris jobb ránézni egy kicsit az akvára. A fényerőt ennek megfelelően egy nagyon picit feljebb emeltem.

View attachment 46827

Egy pár kép az algahelyzetről:
Az ecsetesedés az eddig rosszul elhelyezett skimmer miatt lehetett. Ezért most áthelyeztem.
View attachment 46828
View attachment 46829

A halállomány is bővült legalább is ami a fajták számát illeti 2db Sziámi algaevő személyében.


Nagyjából ennyi történt az elmúlt hetekben.
Köszönöm szépen, hogy ha vetted a fáradságot és elolvastad ezt a kissebb novellát.
Ha esetleg valakinek van valami ötlete, tanácsa vagy bármilyen megjegyzése akkor azt szívesen fogadom.

Ha az NO2- tesztnek hinni lehet
, akkor engem is zavarna az eredmény és befonnám a szemöldökömet. NO2- igencsak mérgező lehet a halakra. Fajtától és egyéb körülményektől (például pH) erősen függ, hogy mennyire. 0.25 mg/l például szivárványos pisztráng már nem biztos, hogy díjazná, 10 mg/l-nél pedig már az ebből a szempontból masszívabb csatorna harcsa sem örülne (3 napos LC50).

Csapvizet mérted? Nézd meg a vízművek honlapját, jobb esetben így kizárhatod, hogy onnan kerül bele. Szerintem nem a csapvíz a ludas, de sosem lehet tudni.
Ha nem a csapvízből kerül bele, akkor egyik lehetőség. hogy ammóniából alakult át. Ammónia belekerülhetett például a talaj illetve a halak miatt. Mivel nagyon kevés halad van, ha nem etetsz irdatlanul túl, akkor a frissen telepített talaj is lehet a ludas. Amazónia-ról tudni lehet, hogy eleinte NH4-et oldhat be a vízbe. (ami nem gond, ha betartod az ADA javaslatait)

Ha a növények jól nőnek, akkor NO2- -t el kell tüntetniük a vízből. Látom nemrég tettél rá vízen úszó növényt. Mivel ezek hozzáférnek a levegő CO2-tartalmához, jobb növekedési lehetőségük van, mit a víz alatti növényeidnek (hiszen low tech akváriumról van szó). A növények nagy része NO2- -t részesíti előnyben nitráthoz képest (ami sokkal kevésbé mérgező), tehát hiába van sok NO3 az akváriumodban, a növények attól még NO2- -t (és ammóniát) illene elpucolniuk. Ha nem nőnek a növényeid, akkor csak a biológiai szűrőre hagyatkozhatsz, aminek sajnos kell némi idő, míg "beáll". Növényeknek az is az előnye biológiai szűréshez képest, hogy NH4-et kapásból és közvetlenül hasznosítják, míg a biológiai szűrése két "lépcsős" folyamat, tehát egy "félig" elindul biológiai szűrés sajnos NH4-ből NO2-t csinál. Ezért is javasoltam az úszónövényeket indításkor, így már a nulladik napon lett volna szűrésed.

Ilyen kevés hallal és ha nem etetsz túl, illetve ha a növények megfelelően nőnének, akkor nulla biológiai szűrés esetén sem lehetne kimutatható ammónia, nitrit. Adj egy esélyt a növényeknek, jobbak a szűrésben, mint gondolnád. Ha a víz alattiak nem nőnek egyéb okok miatt (alacsony CO2, ...), attól még az úszónövényeknek lehet esélye.

2 db szűrő teljesen felesleges egy megfelelően telepített (pl halak száma) low tech növényes akváriumhoz. Lehet, hogy többet árt mint használ. Biológiai szűrés és a növények bizonyos "tápokért" egymással versenyeznek. Növényeknek "sajnos" CO2 vagy HCO3-ra is van szükségük (szűrőnek O2-re), ezért olvasd át korábbi hozzászólásomat CO2-ről. Ammónia cukorka a legtöbb növénynek.

Akkor lehet hogy 1-2hét múlva megint nekiállok, csak most úgy ahogy te mondtad. Amúgy a blackout ehez képest sokkal drasztikusabb megoldás lenne?

Ezt én nagyon meggondolnám, jelenleg BO-val simán kinyírhatod a halakat. Az a NO2- valahonnan keletkezik és jelenleg utánpótlása is van (ha nem lenne, vízcsere megoldotta volna) Ha kilövöd a világítást, a növényeknek és az algának esélye sem lesz, hogy NO2-t szedjen ki a vízből. Mivel szűrőd még nem biztos, hogy jól működik, lehet, hogy eddig a növények (és a vízcsere) mentették meg a halakat a mérgezéstől.

Én macroból N és P adagolását teljesen elhagynám és utána figyelném ennek a hatását. Ez és az úszónövények segítő hatása már lehet, hogy elég. hogy alga szép lassan visszavonulót fújjon. CO2-re nagyon figyelnék, érdemes utánanézni, hogyan keletkezik illetve kerül bele low tech akváriumba. Ha nagyon kevés a CO2 v. HCO3, növények nem fognak nőni, ha növények nem nőnek akkor alga fog. Vagy valami sokkal rosszabb.

Ez Low Tech, estimative index nemigazán működik ilyen körülmények között. Kivételek vannak. Jelenleg talajban van elég N és P, és ha az úszónövények nőnek, akkor a vízben is van elég.
 
Utoljára módosított:
Akkor lehet hogy 1-2hét múlva megint nekiállok, csak most úgy ahogy te mondtad. Amúgy a blackout ehez képest sokkal drasztikusabb megoldás lenne?
Igen. Es sokkal hatasosabb. Utana jobban at kene venned a tapozasi utmutatot, hogy stabil vized legyen es akkor nincs gond.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Szerintem halgass Z1234 kollegara, elvileg ez egy low-teck aki, a szüresnek elegnek kellene lennie.
Nem olyan rossz a helyzet, amint latod a növenyid nönek, gyönyörüen latni, ha összehasonlitod ezt az utolso kepet a korabbiakkal. Az azt jelenti, hogy nekik mindenük megvan, csak valami gond van meg a rendszerrel.
Hogyan csinaltad a vizcsereket a berendezest követöen?
21 liter Amazonia durvan nyomja am az ammoniat a rendszerbe, fontos az alapos vizcsere es az alga folyamatos mechanikus/kezi eltavolitasa.
Szerintem növeld most a vizcserek szamat, tünjön el a magas No2 a randszerböl, mert amig az ott van, algasodni is fogsz, esa halak is megsinylik...
Ha hihetünk a teszteknek, akkor a NO3 mar csökkenöben van.
Sprinter növenyed, leszamitva a Myriophillumot, Ludwigiat, alig van, ez is kedvez az algaknak.
Uszonöveny az jo ötlet, menjen a vizcsere, szerintem heti 3 x 50%, aztan merjed a parametereket folyamatosan. Az NO2 0-nak kell lennie, NO3 szerintem low-techben eleg 10-15 mg/l között.
Aztan ha a parameterek rendben vannak, es meg mindig algasodsz, lehet jatszani a fennyel, vagy esetleg BO, de csakis utana, miutan a parameterek stabilan rendben vannak.
Szerintem a tapozast ne hagyd el, tapoznak itt legtöbben a low-tech akvariumokban is.
 
Back
Oldal tetejére