• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Motu Nui 200l

kiralycsa

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Már kb. egy éve regisztráltam a fórumra. Eddig csendes leskelődő módjára próbáltam elsajátítani az itt levő temérdek tudást, de sajnos a második növényes akváriumom indítása során olyan dolgokba futottam bele amivel a segítségetek nélkül nehezen tudnék megbirkózni.
 
Elsőre engedjétek meg, hogy itt egyből be is mutatkozzam. A becsületes nevem Király Csaba és Szigetszentmiklóson élek. Mint sokan mások az akvarizálást gyerekkorban kezdtem akkor még halas akváriummal. A későbbiekben a 20-as éveim elején a sügeres akváriumok világa bűvölt el. Ekkor 3 különböző méretű akváriumot üzemeltettem nagyobb gondok nélkül. Költözés miatti kisebb kihagyás után a növényes akváriumok harmóniája és a téli napokon szikrázó zöld színeinek felvidító hatása miatt jutottunk arra az elhatározásra, hogy belevágjunk a növényes akvarisztika mély bugyraiba.
 
A 200 literes akvárium megépítése az év elején kezdődött. A hely keresése és a méret kiválasztása eltartott egy darabig. A hosszú téli hideg és szürke idő ránk is rányomta a bélyegét. Hiányzott az akvárium nyújtotta melegség a lakásból. Addig csak terápiás jelleggel jártunk a GA-ba. Ekkor jött az ötlet hogy addig is amíg a nagyot tervezgetjük szerezzünk be egy nanót és akkor nem akarjuk majd siettetni a tervezgetést. Ahogy megjósoltuk úgy is lett. Meglett a hely a lakásban, majd a bútor is elkezdett épülni. Mire az akvárium beszerzésre került bejött a nagy meleg és az építést meghagytuk az őszi napokra, a kertben levő munkák miatt amúgy sem lett volna rá elég időnk. Azért közben a GA-ban járva beszereztük a nekünk tetsző dekorokat , szűrőt és még pár apróságot ami még szükséges az indításhoz. Az ott töltött pár óra alatt összeállítottunk egy hardscapet amit le is fotóztunk. Eltelt a nyár a fák áztak végig az üres akváriumban és október 23-án el is indult.

Egy kép a feltöltés utáni állapotokról:
https://www.dropbox.com/s/inyj3w5wmvnaood/IMG_20171023_181759_1.jpg?dl=0
 
Utoljára módosított:
A száraz adatok:

Üveg: 100x40x50cm sima üveg fekete ragasztással. Nem opti, de egyenlőre nem is érzem szükségét.

Szűrés: OASE Biomaster 600 (1 tálca szivacs, 4 liter Seachem Mátrix, 100ml Seachem Purigen)

Eheim Skim350

táptalaj: Dennerle DeponitMix Professional 9in1 9,6kg

Általános talaj: ADA Amazónia 21liter

Dekor: Indiai megkövesedett fa illetve pár red moor

Világítás: Aquamorf LD-4 100cm, ahogy hallottam a teljesítménye nem éri el azt a szintet amit írnak róla, de low-techben talán annyi nem is kell. Jelenleg 45%-ra van dimmelve
 
Az indítás első hetében nagyjából minden rendben ment, ami viszont ez után következett azzal már nem tudok mit kezdeni.
Jelenleg napi 3-3ml MIC-MAC és 5ml Seachem excelt adagolok.
Több fajta alga is felütötte a fejét: barna majd zöld pont, zöld szakállalga,
Egy pár csigusz is bekerült pajzs és hólyagcsigák személyében.
ezen felül még valahogy zöld hidrákat is látok.
Illetve van pár olyan valami is amiről még a Ga-ban sem tudták micsoda.

Nemtudom hogy itt mi lehet a baj, mert a nano indításakor semmi ilyet nem tapasztaltunk. ott minden simán alga és élősködőmentesen megy.

Amint tudok töltök fel a borzalmakról képet.
 
Az indítás első hetében nagyjából minden rendben ment, ami viszont ez után következett azzal már nem tudok mit kezdeni.
Jelenleg napi 3-3ml MIC-MAC és 5ml Seachem excelt adagolok.
Több fajta alga is felütötte a fejét: barna majd zöld pont, zöld szakállalga,
Egy pár csigusz is bekerült pajzs és hólyagcsigák személyében.
ezen felül még valahogy zöld hidrákat is látok.
Illetve van pár olyan valami is amiről még a Ga-ban sem tudták micsoda.

Nemtudom hogy itt mi lehet a baj, mert a nano indításakor semmi ilyet nem tapasztaltunk. ott minden simán alga és élősködőmentesen megy.

Amint tudok töltök fel a borzalmakról képet.

Algák:
Új akva indításnál előfordulhat ilyesmi de ahogy jöttek, úgy el is mennek ezek a borzalmak (aztán jön még egy újabb és mégegy, de azok is elműlnak, aztán beáll a rendszer). Csak csináld a napi/heti rutint szorgalmasan, aztán majd megoldódik. Ha 1,5-2 hónap után sem akarnak megszűnni ezek a dolgok, akkor egy jól kivitelezett sötétkúra elhajtja mindet.

Csigák: a CO2-vel ki lehet őket írtani, de neked ilyen nincs, szóval fenbendanint adagolva megölheted őket. Vagy Helena. Vagy valami csigaevő hal pl. törpe gömbhal.

Hidrák: El fognak tűnni. Amíg nem ilyenek jönnek, addig ne foglalkozz velük:
7045b03e82bf2f414ef725f05f4770ac6b73fa2c_hq.jpg

Szerintem ne stresszelj ezen, és ne kapkodj emiatt...türelem, megoldja az idő.
 
Szia!
Táp nem kevés? Én 4-4 ml-t adagolok 160 literbe lowban. Bár ezt a lámpát nem ismerem az enyém fél watt/ liter.
 
Algák:
Új akva indításnál előfordulhat ilyesmi de ahogy jöttek, úgy el is mennek ezek a borzalmak (aztán jön még egy újabb és mégegy, de azok is elműlnak, aztán beáll a rendszer). Csak csináld a napi/heti rutint szorgalmasan, aztán majd megoldódik. Ha 1,5-2 hónap után sem akarnak megszűnni ezek a dolgok, akkor egy jól kivitelezett sötétkúra elhajtja mindet.

Csigák: a CO2-vel ki lehet őket írtani, de neked ilyen nincs, szóval fenbendanint adagolva megölheted őket. Vagy Helena. Vagy valami csigaevő hal pl. törpe gömbhal.

Hidrák: El fognak tűnni. Amíg nem ilyenek jönnek, addig ne foglalkozz velük:
View attachment 43275

Szerintem ne stresszelj ezen, és ne kapkodj emiatt...türelem, megoldja az idő.

Köszönöm a Bátorítást! Én türelmes ember vagyok, de elég sok naplót végigolvastam és ilyen dolgokat nemnagyon láttam sehol. Az algák még OK, de ezek a fura élősködők nagyon zavarnak.
Feltöltöttem dropboxra a szörnyet ami kicsit azért hasonlít a képen levőre.
Valahogy úgy kell elképzelni hogy van ez a barna csőszerű háza ami szerintem barnaalgából keletkezett végtermékcső és ebből bújik ki a szörny.
https://www.dropbox.com/s/mw5fi77nnn0lg3g/IMG_20171029_124301.jpg?dl=0
Jah és ami a legfurább hogy ő ez első algaevő az akváriumban, mert láthatóan kinyúl az üregéből és bekebelez egy marék algát.

Ti tudjátok esetleg, hogy mi a fene lehet ez?
 
Szia!
Táp nem kevés? Én 4-4 ml-t adagolok 160 literbe lowban. Bár ezt a lámpát nem ismerem az enyém fél watt/ liter.

Hát nemigazán tudom. A tápokon levő adagolás szerint lőttem be, ami ugye kevés fényhez CO2 nélkül 1-2ml/20l hetente. Ezek alapján vettem a 2ml-t 2*10/7=2,86ml/nap vagyis 3ml. Mondjuk most hogy belegondolok lehet több is megy bele, mert 3 pumpálás/nap, ami ki tudja hogy valójában hány mililiter, lehet hétvégén pontosan lemérem.

Amúgy első héten napi vízcseréknél 5-5ml-t kapott, most hogy heti 2 vízcsere megy és most áltam rá a napi 3-3ml-re.

Elvileg a fényem 86,4W és 12960 lumen. 45-50% körül van dimmelve ami kb 30lumen/liter a közepes fény alja. Viszont gyakorlatban nincs meg az a lumen ami papíron ki van írva rá. Szóval ezért döntöttem a kevés fény mellett a tápozást tekintve.
Jelenleg 12-21-ig világítok ami 9 óra.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a Bátorítást! Én türelmes ember vagyok, de elég sok naplót végigolvastam és ilyen dolgokat nemnagyon láttam sehol. Az algák még OK, de ezek a fura élősködők nagyon zavarnak.
Feltöltöttem dropboxra a szörnyet ami kicsit azért hasonlít a képen levőre.
Valahogy úgy kell elképzelni hogy van ez a barna csőszerű háza ami szerintem barnaalgából keletkezett végtermékcső és ebből bújik ki a szörny.
https://www.dropbox.com/s/mw5fi77nnn0lg3g/IMG_20171029_124301.jpg?dl=0
Jah és ami a legfurább hogy ő ez első algaevő az akváriumban, mert láthatóan kinyúl az üregéből és bekebelez egy marék algát.

Ti tudjátok esetleg, hogy mi a fene lehet ez?
Jól néz ki! Esetleg közeli fotót tudsz róla csinálni?
 
És akkor a furcsaságok 2. rész:
Hidrák
https://www.dropbox.com/s/urf7ecn23ujpphy/IMG_20171107_183824.jpg?dl=0

illetve volt valami fehér cucc amit szintén nem tudtam beazonosítani
https://www.dropbox.com/s/jh12g0d90qoxobc/IMG_20171106_180008.jpg?dl=0

Tegnapra elég sok helyen köveken, fákon ilyen barna végterméknek tűnő cuccot véltem felfedezni, próbáltam slaggal leszívni vízcserekor de nem nagyon akartak lejönni. Először azt hittem hogy a bent levő 3 amano gittelte tele, de az ennyire nem ragaszkodhat a dekorhoz.
https://www.dropbox.com/s/rehkdybeg51z79f/IMG_20171109_195526.jpg?dl=0
 
Hát nemigazán tudom. A tápokon levő adagolás szerint lőttem be, ami ugye kevés fényhez CO2 nélkül 1-2ml/20l hetente. Ezek alapján vettem a 2ml-t 2*10/7=2,86ml/nap vagyis 3ml. Mondjuk most hogy belegondolok lehet több is megy bele, mert 3 pumpálás/nap, ami ki tudja hogy valójában hány mililiter, lehet hétvégén pontosan lemérem.

Amúgy első héten napi vízcseréknél 5-5ml-t kapott, most hogy heti 2 vízcsere megy és most áltam rá a napi 3-3ml-re.

Elvileg a fényem 86,4W és 12960 lumen. 45-50% körül van dimmelve ami kb 30lumen/liter a közepes fény alja. Viszont gyakorlatban nincs meg az a lumen ami papíron ki van írva rá. Szóval ezért döntöttem a kevés fény mellett a tápozást tekintve.
Jelenleg 12-21-ig világítok ami 9 óra.
Növényeken majd úgyis látod ha kevés. Én is 3-3-mal kezdtem, aztán akkora lett a növénymassza hogy emelnem kellett. Pinnatifidiara kíváncsi leszek. Nálam csak szenved sajnos. Érdekes szörnyeid vannak az biztos.
 
Növényeken majd úgyis látod ha kevés. Én is 3-3-mal kezdtem, aztán akkora lett a növénymassza hogy emelnem kellett. Pinnatifidiara kíváncsi leszek. Nálam csak szenved sajnos. Érdekes szörnyeid vannak az biztos.

Arra én is kíváncsi vagyok. Egyenlőre csak annyit látok belőle, hogy pirosabbak a levelei mint amikor beültettük. A nanoba is tettünk egy szálat, az viszont láthatóan jól érzi magát. Oldalról is hozza a hajtásai.

A nanoban most igy áll kb 3 hét után
https://www.dropbox.com/s/44amc4f41aelfmz/IMG_20171106_182142.jpg?dl=0
 
Nem látszik túl jól, de valószínűleg az:)

Akkor a következő kérdésem az, hogy vajon melyiké lehet. Hólyag és pajzscsigák vannak bent illetve ellenük helena. Ha helena akkor nem zavar, de a kissebb csigákat inkább nem hagynám szaporodni. Ezt a petezsákot simán ki lehet szedni?
 
Back
Oldal tetejére