• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Most még jelen, lassan már múlt...

manoka

Kertész szaki
Egy sima halasnak indult, a régi 40l-es helyére. Nem akartam nagyra törni, növényest csinálni... A vége az lett, hogy magával ragadott a növényes ágazata a dolognak és azóta nincs megállás...
Arra, ami most itt van mellettem a szekrényen, arra nem vagyok büszke, de úgy gondoltam, hogy azért megosztanám veletek, már csak azért is, mert szeretném majd a segítségeteket kérni az új project indításában, aminek ez az akvárium az alapja...
Közben szeretném megosztani veletek azt a sok bakit is, amiket közben hoztam/tunk össze...
Szóval a méretek:

60x30x40 6mm-es, fekete ragasztású - igazából ez tetszik benne, messziről nézve kicsit olyan, mintha képeslapot nézegetne az ember... beragasztott háttérrel.

P1450327.JPG


Szűrés: EHEIM 2034 (azt hiszem (n) ), gyári dolgaival, kiválóan teszi a dolgát... bár szegény az első körökben megadta magát nálam, valószínű' kifogtam egy peches darabot... valakinek azt is el kell vinni, nem de? ;) ... de most már minden rendben...
Világítás: Quad 4x24 - kipróbálva mind, de egyenlőre csak 2x24 megy belőle...
Azért csendben megjegyzem, próbáltam okos lenni, így itthon összerakott LED volt a világítás már július óta, amihez hozzátartozik, hogy 3x lett cserélve... ezek nem nagyon bírják a nedves, párás környezetet, amilyen meleg van itt a lakásban... Meg a kedvenc növényem sem bírta... a két cserép mini parvula-ból kb. 10db szál maradt...
Tető: DIY ... volt... fakeretes beépített hűtőrendszerrel, ami nyáron viszont nagyon jól vizsgázott.

DSC_0212.JPG


P1450384.JPG


De így télen, nagyon meleg van és teleszívta magát a párolgó vízzel és mindenhol tiszta pukli lett... na ez nem lett megörökítve.
Talaj: Diversa nutriplant, AD ground talaj
Co: nincs
Tápozás Green Aqua Micro - macro 2-3ml naponta, 2ml EC naponta
Növények:
Elég sok minden volt már, sok elpusztult, most már biztos vagyok benne, hogy bár low tech növényeket néztem a fény még ahhoz is kevés volt.
Hygrophila Corymbosa S53B
Hydrocotyle Tripartita japan (az új lámpa hatására látványpsan kezd rendbe jönni)
Eleocharis mini parvula
Jávai moha
Anubias nana
Microsorum Pteropus narrow
valamilyen anubias faj, nagy levéllel
Rotala Rotundifolia
szerintem valamilyen Echinodorus faj is van, nem tudom.
Ezek közül néhányat Tibinek köszönhetek, néhányat a GA-ban vettem.
(Szeretném azért megemlíteni,ha nem gond, hogy mikor elmentem Tibihez a növényekért, az állam leesett! - Most már tudom miért csak este fogadod az embereket Tibi ;), a lakásban csak az akvárium világított, ami azonnal magára vonja az ember figyelmét, hogy -Te jó ég mi ez, de szép- és amikor felé fordul, hogy jobban szemügyre vegye... ah... na ez volt az a pont, amikor végleg eldőlt bennem, hogy igen, én is egy ilyen gyöngyszemet szeretnék a lakásba. Szavakkal el nem mondható, a képek nem adják vissza, hogy mennyire gyönyörű, azok a szinek... azonnal transzba esik az ember tőle, még a vérnyomásom is leesett!)
Bocsánat, elvesztem az emlékekben, hol is tartottam? Ja, igen.
A szűréshez még csak annyit fűznék hozzá, hogy a háttér mögé be volt téve egy nagy szivacs, az lett volna a biológiai szűrő, de tapasztalat alapján ehhez nagyon nagy a felület, és soha nem fogja tudni kihasználni a baci a területet. Levegővel meghajtott volt. A levegő maradt, a szivacs ment, most a háttér mögé van elrejtve a szűrő befolyó ága, arra is van egy kis szivacs húzva a mini garnélák védelmére... Na meg persze, ha nem lenne mögötte a szűrő, akkor egyáltalán nem mozogna a víz és valószínű b..meg lenne belőle. Mögötte tanyát vertek a pici garnélák, a kis csigák és elég sok alga, meg szennyeződés, amit rendesen nem is lehet eltávolítani. A hátteren meg egy nagy adag zöld alga telepedett meg, főleg az új világításnak köszönhetően. És ami a legszebb, hogy bár a növények nem is, de az alga a nap végére gyönyörűen bubizik... :confused:
Ha csak sima halas lenne, aminek indult, akkor nem lenne rossz, de akkor is kellene bele egy belső szűrő minimum, mert szerintem ez semmit sem ér, főleg ekkora akvában... Bár láttam sokkal nagyobban is ilyen hátteret, megoldást, de ott is volt szűrőkiegészítés.

P1460858.JPG


Így kezdődött a növényesítés szeptemberben... Folyamatosan voltak kisebb-nagyobb alakítások benne, mert sosem voltam elégedett vele.
Közben amíg nem volt benne se garnéla, se senki, csak várt, amíg beállt, megtalált mindenféle alga, nem vészesek, csak csúnyák... Némi zöld, barna, pont, hosszú, szálas... :eek: szóval mindenféle...
De 1 hónap után landolt benne 3 darab oto, és 6 darab RC, akik 2 nap alatt csilivilire nyaltak mindent. Sose gondoltam volna.
Aztán jött egy fordulat, amikor a 4 nőstényből 4 bepetésedett, a 2 hím nem bírta a strapát a nagy helyen, a mamik teljesen leálltak, és megindult lefele minden. Algák támadtak, víz minőség leromlott, az Otok pusztulni kezdtek. Akkor már voltak Boraras Brigittae-k, 10darab, akik gyorsan 4 főre csökkentek.
Akárhogy küzdöttem minden csak rosszabb lett, így gyorsan 1 héten keresztül 2 naponta vízcserét kaptak... A nőstények azt hiszem eldobták a petéket, mert egyik napról a másikra mind előjött, peték nélkül és nekikezdtek a takarításnak. Azóta kaptam még sok RC-t Lajos akvarista kollégától, akik szintén gondoskodnak a szaporulatról és mindig van után pótlás.
Bár sajnos pusztulás is van. :( 2 hetente 1-2 tuti eltávozik.

A teljes úszólények listája a mostani állás szerint:
8db Popondetta Furcata (az induló 4-4 hím és nőstényből 5db hím és 3 db nőtény lett ;) )
6db Paracheirodon Simulans ( a délutáni naplementében tényleg zöldek!)
12db Boraras Brigittae (sajnos elfogytak, lehet ha tovább fogynak akkor a nanóba kerülnek)
sok-sok RC
2db tuti amano
és 1 fene-se-tudja-kicsoda garnéla. Amanoként vettem, de a nyakamat merem rátenni, hogy nem sok rokonság van közöttük...

És így nézett ki december elején.

P1510047.JPG


A többi képet pedig itten lehet megtekinteni.
A képek minőségén látszik, hogy messze vagyok a profi fotós szinttől, inkább csak nagyon amatőr, majd idővel ebbe is belejövök. :D

Picasa Web Albums - Mooo - Hátteres csod...

Szóval itt tartok most, jobban mondva mindjárt megpróbálok feltuszkolni a gépre meg a netre is egy kis mai állapotot.
Várom a kritikákat, 1-2 nap pedig és szeretném a segítségeteket kérni, hogy tavaszra, hogyan induljon be az új terep.
 
A mai nagy vízcsere után:

P1510926.JPG


A bubizó alga

P1510912.JPG


A vízcsere utáni bubi zápor:

P1510925.JPG


algatelep:

P1510916.JPG


És 1-2 életkép:

P1510809.JPG

P1510825.JPG


És egy utolsó az utolsó oto-ról
P1510851.JPG


Szemmel látható, hogy mennyire soványka... Így járt az összes csuszi... Egyszer csak abba hagyták az evést, elkezdtek fogyni, majd elpusztultak... 2-3 naponta követték egymást...
Utána olvastam itt a fórumon, de arra jutottam, hogy sokan jártatok már így és senki sem tudta pontosan mi történt vele/velük.
Így hát maradt a gyász és egy darabig nem veszek belőle...
 
Élvezettel olvastam a naplódat!
A képek alapján szépek a növényeid!
Ha tavasszal átalakítás lesz az akin azt javaslom ha teheted a hátteret szedd ki az akiból!
Minden jót továbbra is!
 
Nekem is ezt a talajt adták el azzal a különbséggel, hogy én valami mást rendeltem. Fura is volt, hogy az Dupla Ground néven futott. 3 literes zacsiban van fönt a webshopjukban. Az helyett ugyanez meg egy szatyorban várt rám, viszont ugyan annyi pénzért! Igazából már itthon esett le, hogy most megszívattak? Nagyon inkorrektek voltak a akvadepós srácok, mert nem is tájékoztattak erről. Na mindegy. Így jártak...törzsvásárlót nehéz szerezni és megtartani, ellenben elveszíteni nagyon könnyű... Ezt, mint kereskedő is mondom tapasztalatból.
Visszatérve a témához: gyönyörű ez az aki! Viszont az örökös gondom ezekkel a hátterekkel (ezt úgy írom, hogy nekem is volt már), hogy baromira nehéz / lehetetlen hozzá harmonizáló kövezetet találni. Ezért is szerencsésebb, ha nincs és akkor egy bajjal kevesebb.
 
Köszönöm szépen srácok. :)
Így ránézésre nem néz ki rosszul, de ahogy mondod Lacos, nem egyszerű egy ilyen háttérhez növényzetet és dekorációt találni... inkább ez önmagában a dekor és semmi más nem kell hozzá.
A talaj meg, amúgy igen, én is így jártam. De még ott a helyszínen, rá is kérdeztem. Azt mondták, hogy a minta már nincs a zacskókon, de ugyan az, ami benne van... nos nem tudom, hogy így van-e, akkor 10l-t vettem és ránézésre ugyan az, amit a neten találtam. Panaszom nincs is rá, egész könnyű vele dolgozni, csak valahogy nem vettem számításba, hogy színben nem nagyon passzol a háttérhez.
A hátteret karbantartani meg valami gyönyörű :D. Sikáltam elektromos fogkefével (mindenhez jó, amin alga van, kivéve a háttér, meg sem érzi az alga, hogy megvakartam, inkább harsányan felnevetett, hogy ne csiklandozzam), aztán sima fogkefével, na ez sem használt és végül elvetemülten neki estem köröm kefével... bevált :LOL: , jött egy adag alga... meg egy adag háttér is. Szóval ott hagytam, most legalább nappal vannak bubik belőle, amit a halak kergethetnek... ;)
Az átalakításnál már nem szerepel benne a háttér, most azt tervezem, hogyan kéne kivitelezni a leszedését. Szilikonnal van belerögzítve, néztem elég szépen lejön, bár frászt is kaptam, mert ugyan ezzel van összeragasztva az akvárium is... ha ilyen könnyen lejön a háttérrel együtt, akkor mennyire tartja össze az üveget? :eek:
 
Egy ideje nem írtam semmit ide, de nem is volt nagyon mit...
A "kicsiny" vízi világom a végéhez közelít.
Az akvárium alapjáraton pötyög, nagyon beért már neki egy alapos szűrő takarítás, de mostanáig nem foglalkoztam vele nagyon. Többek között, mert biztonság kedvéért, a szűrő végére feltekertem egy kis szúnyoghálót, majd túlbuzgóságomba egy kis szivacsot is húztam a végére... Pár napja zseblámpával bekukkantottam a szűrőbe, hogy milyen is odabent a helyzet, és sok-sok apróság rebben odébb... méreteiket tekintve, nem tegnap kerültek be... :facepalm: Ah, ennyit a príma apróság visszatartó eszközről... Majd kapnak valami komolyabbat idővel.
A hátlapról minden héten sikálok egy kis algát, de igazából csak alga felhőt csinál a vízbe, és a többi ott marad, így most már azzal sem foglalkozom... A heti vízcserék kicsit sűrűbbek lettek a sok alga miatt, így 3-4 naponta kapnak 30-50%-os cserét. Van némi pamacs, fonalas, cérna vékony egyed is... De nem terjed tovább, vegetálnak... elvannak...
Január elején lett a világítás cserélve, hihetetlen, hogy azóta mennyit nőttek a növények, és hogy a többsége, aki már az utolsókat rúgta a megújulás útjára lépett... A 4-5 szál parvula szépen alakul, majd átrakom a nanoba (ott is történt egy s más), a rotala szépen növekszik, színesedik a vége... A moha meg....
Még az elején amikor először vettem meg a mohát, utána olvastam a neten, hogy hogyan kell az ilyesmit megcsinálni. Ledöbbentem, hogy gyakorlatilag pár szálat kötöztek fel, így én naivan a 15 centis fára egy adagban felkötöztem, hogy biztos, ami biztos. Sikerült a lehető legcsúnyábban, és nem "szabályosan". A töveinél azonnal elkezdett barnulni, de idővel eltűnt.... persze, mert benőtte a csúnya részt. Amióta meg van, azóta 2x metszettem meg, az utóbbi hónapokban meg eléggé magára maradt... betegségek, melo satöbbi állt közénk, így teljesen elvadult. Gondoltam most kicsit kiporszívózom, és visszavágom. A korábban elbarnult rész, több helyen is tovább terjedt, alig kapott fényt is, így az egész egy jól irányzott mozdulattal felszakadt, ahogy hozzá ért a cső vége, pedig alig értem a közelébe... Így a fele a fán, a másik fele a növények közé hullott..
Na itt szakadt el a cérna és döntöttem úgy, hogy akkor most neki fogok és teljesen szétszedem.
A folytatása a dolognak már új naplóba kerül. Ezt az egészet inkább csak azért szerettem volna megosztani veletek, hátha elrettentő példa lenne a hátteres verzióra. De igazából nem is lett olyan vészes, mint amire számítottam... (n)
Új lámpa után 2-3 nappal mindenhol alga jelent meg - nem a legvészesebbek, de azért közelről zavaró, főleg a hosszú cérnavékony szálak, amiket gyakorlatilag el sem lehet távolítani, mert a növényt is elszakítja.
Igaz, nincs benne co és lehet ez is ártott a dolognak, viszont meglátásom szerint a vizet sem tudja megfelelően szűrni.
Hátra volt eltéve a szűrő befolyója, és a háttér előtt mindig volt némi szemcsés keveredés... előre raktam, így most már sokkal tisztább, így viszont hátul egyáltalán nincs vízmozgás és ez meg is látszik... valami taknyos barna jelent meg, az üledék kezd tornyosulni a pici garnélák meg ott rejtőzködnek.
Holnap megyek és bevásárolok egy alaposat, hogy meg legyen minden egy már igazi növényes akváriumhoz.
Nem leszek nagyon kreatív, az ADA Aqua Journal-jaiból raktam össze a saját verziómat, de remélem, hogy ha meg kap mindent az aki, akkor egy igazi dísze lesz majd a lakásnak, amire szívesen néz majd mindenki!!!
És a végére majd beszúrok ma-holnap egy-két képet, hogy igazából milyen is lett a vége...
 
Meglehetősen nem ma volt már, hogy ígértem a képeket, de végre van egy kis időm,szóval pótolom a hiányosságokat!
És akkor a képek:

Még az elejéről találtam egy teljes képet mindenről. kissé hiányosan, kupisan:

P1460855.JPG


A segítő medence beizzítva, pár nap járatás, a nagy aksiból való vízzel töltve és mehetnek bele a srácok

P1520220.JPG


A becserkészés:

P1520262.JPG

Algásan, a békalencse össze-vissza tömörödve a tetején. Csúnyácska, de tele volt élettel :)

És egy utolsó előtti, egy első naposan és egy utolsón, bár nem teljesen. Inkább az utolsó nagy karbantartás után.

fejlodes.jpg


Majd a végkifejlet:
Bár csupasz, mégis számomra felüdülés volt látni vagyis átlátni az akváriumon.

P1520280.JPG


A több órás sika-vaka után csak annyi maradt meg bennem, hogy soha többet háttereset, több sebből véreztem a végén, és felháborított, amit találtam! Az üveg leginkább belül karcos volt, gondolom úgy voltak vele, hogy sose fogom megtudni, meg akkor már hova menjek panaszkodni... ha így nézem, akkor egy elég drága akvárium, utólag bele gondolva több értelme lett volna, ha a megfelelő helyen csináltatom, profikkal...
Sebaj, sok növény lett a háttérbe tervezve, nem fog látszódni, nade a tudat, meg egyébként is...
Hát ez lett belőle, rajta vagyok hogy minnél előbb megoszthassam veletek mi lett most helyette... :p
 
Back
Oldal tetejére