• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Moria Gate

evavigh

Mágus
Már hónapok óta tervezgettem, hogy újra kellene indítani a Crimsonos akváriumot, de valahogy sehogy se jött az ihlet scape ügyileg.
Aztán láttam a TV-ben egy Új-Zélandról szóló természetfilmet, amelyben kb. 20 mp-ig mutattak egy lélegzetelállítóan gyönyörű folyó részt. Hetekig kerestem az interneten róla fotót, mire ráleltem. Aztán elkezdődhetett a tervezés.

Technika:
Akvárium: 50x50x50 + 10x50x50 szűrőrekesz
Pumpa: 1200 l/h
Világítás: 2 db Chihiros A 451 plus
CO2 - lesz

A feltöltésig nem jutottam el, de elvileg minden növényke a helyén!

Egy majdnem indítási kép:

151.JPG

és az inspirációs kép:

151a.jpg


Hardscape:
Dragon stones
Redmoor ágak - nagyon vékony, finom gyökérzetek (a látszat ellenére kemény legények, a kisujjnyi ágakat már nem vitte a metszőolló)
Dekorkavics: Dennerle Planta Hunter - Burma, - River "S"
Táptalaj: Dennerle DepotMix Professional 9in1
Talaj: Dennerle Scaper's soil
 
Már hónapok óta tervezgettem, hogy újra kellene indítani a Crimsonos akváriumot, de valahogy sehogy se jött az ihlet scape ügyileg.
Aztán láttam a TV-ben egy Új-Zélandról szóló természetfilmet, amelyben kb. 20 mp-ig mutattak egy lélegzetelállítóan gyönyörű folyó részt. Hetekig kerestem az interneten róla fotót, mire ráleltem. Aztán elkezdődhetett a tervezés.

Technika:
Akvárium: 50x50x50 + 10x50x50 szűrőrekesz
Pumpa: 1200 l/h
Világítás: 2 db Chihiros A 451 plus
CO2 - lesz

A feltöltésig nem jutottam el, de elvileg minden növényke a helyén!

Egy majdnem indítási kép:

View attachment 65807

és az inspirációs kép:

View attachment 65808


Hardscape:
Dragon stones
Redmoor ágak - nagyon vékony, finom gyökérzetek (a látszat ellenére kemény legények, a kisujjnyi ágakat már nem vitte a metszőolló)
Dekorkavics: Dennerle Planta Hunter - Burma, - River "S"
Táptalaj: Dennerle DepotMix Professional 9in1
Talaj: Dennerle Scaper's soil
Nagyon jol sikerult! (y)
 
Elég jó köveket sikerült beszereznem, jött a legózás. Elkövettem azt a hibát, hogy hübelebalázs módjára nekiláttam játszani a kövekkel, anélkül, hogy lepucoltam volna őket. Úgyhogy, miután kiraktam egy scapet, ami tetszett, a kövek megtisztítása után soha többet nem tudtam úgy legózni a kövekkel, hogy azt adja ki, ami volt. De sebaj, mert így alakult ki mostani, végleges scape.

Jött a ragasztási fázis. Valamiért kint voltam a Vadvilágban, a srácoktól jött a műgyantás ragasztás ötlete, náluk bevált módszer. Be is szereztem a ragacsot Ablonczy műgyanta személyében. Poliészter műgyanta, két komponensű.
A jobb oldali sziklafalat 3 kőből, valamint az összes fát a kövekhez ezzel ragasztottam. Miután kitapasztaltam, egész jól ment.
Érdemes a használatakor figyelembe venni a hőmérsékletet: nekem először egyáltalán nem akart térhálósodni, aztán rájöttem, hogy 25 fok a minimum, aminek lenni kell, hát nem volt annyi a szobában.. De sebaj, mire jó a hajszárító? Egyből kötött a ragasztó.
A másik dolog - elég büdi az 1-es komponens - olyan parkettalakk szaga van, szóval kültéren jobb használni. Na persze az Mikor jöjjön az ihlet, persze hogy akkor, amikor hirtelen a nyár után beköszönt a tél..
A ragasztáshoz végül az 5 perc múlva térhálósodó keverék bizonyult a legjobbnak.

Ragasztott nyers verzió - ezt láthattátok a savazós topikban már:

scape1.JPG

Köszönöm Sanyi @matrai az észrevételed, tényleg nagyon magas volt az első fa. Le is vágtam a felső ágakat.

Tegnap esti állapot - növényre vágyva:

151b.JPG

Vagyis a tegnap esti állapot annyiban különbözött, hogy az üveg tele volt mondenhol az algák után maradt vízköves lerakódásokkal. Ami akkor nem tűnt fel, hogy az excel csak az algát nyírta kis, de az üveg nem lett szebb..
Szóval reggel szembeötlött, hogy ez így baromi randa, vállalhatatlan. Úgyhogy elő az ecetet, dörzsi szivaccsal finoman átmentem rajta - persze a scape már bent. Hát, az ecet annyit ért, mint halottnak a pusszantás. Már épp kezdtem kétségbe esni, amikor eszembe jutottál @Szabó Henrik , hogy a difúzorodat a vízkőtől hypo-val tisztítod. Nosza, Hypo elő, átszivacsoltam óvatosan, vízkő a múlté! Öröm és boldogság, kezdődhet a növény móka!
 
Utoljára módosított:
Épp sirattam a Crimsont, erre tessék, elállítottad a lélegzetemet, meg a könnyeimet is.
Nagyon tetszik! Bal oldalra milyen növényeket tervezel még? Az üres ágak bucékért kiáltanak.

Köszönöm, aranyos vagy!
Próbáltam az alsó csupasz ágra is tenni bucét, de valahogy nem volt az igazi. Aztán áttetem a fa másik ágára. Aztán meg el is fogyott a Wawy leaf (azt hiszem) - bár lehet, hogy a haltárolósban akad még megbújva. Holnap reggel megnézem, tudok-e csípni valamelyik ágról.
 
Az előbb kifelejtettem, a kövek kaptak egy kis emelést, hogy a folyómedret jobban ki tudjam alakítani, illetve az egész alá tettem egy vékony "lepedőt" az üveg védelmében. Ez valami polisztirol-szerű anyag, nincs sok alattuk és elég súlyosak a kövek, úgyhogy remélem nem fog felúszni.

151c.JPG Iyen volt az üveg.. GRRRR..

Az üveg csilizés után kezdődhetett az ültetés - először az alsó kövekre kerültek a növények: kis levelű anubiasok (talán nana), bucék (vagy 20 féle) - elöl a nagyobb levelűek, hátul egész aprócskák, Marsilea Hirsuta, Bolbitis heteroclita difformis, Crepidomanes Malabaricum.

151d.JPG

Utána jött a lombosítás: Micrantemum sp. Monte Carlo (a Wabi - gömbből csíptem), Riccardia Chamedryfolia, Elatine hydropiper, Marsilea crenata.
A híd kőre is Marsilea crenata került mini bolbi és elatine társaságában.

151e.JPG

151f.JPG

Az ültetés már laza másfél óra alatt megvolt.

Talajlakó növények: Rannunculus indulatus, Staurogyne repens, Limnopyla spec. Vietnam, Rotala rotundifolia, Myriophyllum Guayana, Rotala wallichii, @mmccannon segíts ki légyszi, az Octopusnak mi a becses neve, és szégyen és gyalázat, de a másik növény nevét, amit Tőled kaptam, teljesen elfelejtettem! :notworthy:

Legvégül pedig bekerült az első nagy, buce leveles fa.

Mary, tettem az alsó kinyúló ágra egy kis bucét! Ma már nem fotózom le, majd holnap.

Holnap indítás. A szűrő szivacsokat még ki kell mosnom, a biológiai szűrőanyag egy 40 l-es akvában egy kis szivattyúval kering, remélem a bacik nagy része megmarad.
 
Köszönöm mindnyájatoknak! Örülök, hogy nem csak nekem tetszik!
A Crimson hiányzik nekem is, de már nagyon el volt vadulva, koszosodva az egész. Mindenképp bontanom kellett.
Nagyon jo, tenyleg gratulalok!
De, ha megengeded, elmondom a velemenyemet, mert ennyire jol összeraktad:
en hianyolom, azt, hogy a közepe nincsen megnyitva. Olyan, mintha egyszerüen elvezetne a szememet hatra a folyovölgy, aztan puff, lezarja valami. Ha a közepen levö követ kivenned, es a rajta levö fakat hatrebb tenned, es egyuttal oldalra es kicsit magasabbra, akkor tök jo melysegerzetet adna. A magassagod hatul megvan hozza, jo az emeles, nekem kialt szinte ezert az atalakitasert, de lehet egyedül vagyok vele. Nagyon erös scape lenne ugy szerintem.
 
Talajlakó növények: Rannunculus indulatus, Staurogyne repens, Limnopyla spec. Vietnam, Rotala rotundifolia, Myriophyllum Guayana, Rotala wallichii, @mmccannon segíts ki légyszi, az Octopusnak mi a becses neve, és szégyen és gyalázat, de a másik növény nevét, amit Tőled kaptam, teljesen elfelejtettem! :notworthy:

Mary, tettem az alsó kinyúló ágra egy kis bucét! Ma már nem fotózom le, majd holnap.

Holnap indítás. A szűrő szivacsokat még ki kell mosnom, a biológiai szűrőanyag egy 40 l-es akvában egy kis szivattyúval kering, remélem a bacik nagy része megmarad.

Pogostemon sp. stellatus var. Octopus
Nagyon helyes! Bucéból sosem elég. :)
 
Nagyon jo, tenyleg gratulalok!
De, ha megengeded, elmondom a velemenyemet, mert ennyire jol összeraktad:
en hianyolom, azt, hogy a közepe nincsen megnyitva. Olyan, mintha egyszerüen elvezetne a szememet hatra a folyovölgy, aztan puff, lezarja valami. Ha a közepen levö követ kivenned, es a rajta levö fakat hatrebb tenned, es egyuttal oldalra es kicsit magasabbra, akkor tök jo melysegerzetet adna. A magassagod hatul megvan hozza, jo az emeles, nekem kialt szinte ezert az atalakitasert, de lehet egyedül vagyok vele. Nagyon erös scape lenne ugy szerintem.

Köszönöm a véleményed! Valóban jó lenne így is, de pont azt veszteném el, ami az ihletet adta. Másrészt előző scape hátul nyitott volt, (már ameddig el nem takarta a dzsungel :D) nem akartam ugyanolyat. A sziklahíd a fákkal növényekkel benőve fogott meg elsősorban - na meg persze az egész látvány. A folyó egyébként a sziklafal előtt kanyarodik előre. Tetszett a fények játéka, ahogy a szilkafalon a növények megvilágítást kapnak.
 
Tegnap sikerült annyira feltöltenem az akvát, hogy be tudjam üzemelni a pumpát, összeraktam a befolyót is. A régi vízből is került bele vagy 30 l, meg amennyi RO víz volt legyártva, a hiányzó mennyiséget ma töltöttem bele. A víz gyönyörűen letisztult, a növénykék a helyükön.
Szűrőanyag terén hatalmas upgrade történt: a lávakő kikerült, pumice került a helyére, ami eddig a 2. nagyobb rekeszben volt. A 2. rekesz pedig bio rioval és pumice-szal lett feltöltve. Csináltam szűrőkosarakat is, hogy ki tudjam könnyen emelni a szűrőanyagokat a takarításhoz. A lilyt csak hevenyészve volt időm megpucolni, kicsit sebtiben kellett összeraknom, hogy ne nyúljon ki az összes baci. Vettem egy üveg könyököt, hogy a lilyt előre tudjam tenni. Tökéletes lett az áramlás. A hátsó fertályon a növények végre nem fognak előrehajlani.
A talajt egy helyen igazítanom kell majd, a feltöltésnél alaul maradt egy lyuk, na ez most úgy tűnik, feltöltődött.

@meleagris ,így vízzel feltöltve, a Chihiros lámpákkal megvilágítva szerintem sokkal jobb a kőfal, más a hatása az egésznek, mint a víz nélküli verzióban. A fény-árnyék is sokkal finomabb. Persze lehet majd még játszani a két lámpával, hogy hogy a legjobb. Azt hoszem, hogy sikerült megvalósítanom maradéktalanul, amit elképzeltem.

152.JPG
 
Back
Oldal tetejére