• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Mordor

Hát, az újjáépítés során max magasításra fogom használni a kavicsot, az tuti. Ez kvázi "örökölt" tulajdonsága volt ennek az akiban, de kihívásnak nem utolsó egyébként. Ültetni rossz bele, tisztán tartani lehetetlen, igazság szerint előnye ebben a formában nincs is. Néha azt gondolom, kisebb csoda az is, hogy eddig így ment :) Viszont pont ma nézegettem, és azt gondolom, jelentős szerepe lehet annak, hogy a cryptokon és a stemeken kívül a növények gyökerei szabadon vannak. A tripartita brutális gyökérzettel rendelkezik, ami nem a földben van, a vízből "szív" mindent. A reinickiik is a fáról lógatják őket, a Microsorumok szintén. Meg hát, eleve nagy a massza benne, valószínűleg ez menti meg. Érdekes adalék, hogy a másik, egyébként "szakszerűbb" akváriumban a surface scum kiirthatatlanul ott van, ebben meg ki sem alakul, de egyáltalán...

Most azt látom, hogy ideig-óráig menthető a dolog, de már körvonalazódik egy új, sokkal szebb scape. De idő, míg összeszedek hozzá mindent, és rendesen kigondolom, szóval addig igyekszem ezt egyben tartani :)
 
Volt itt egy hanyag nyírás és pici átrendezés. @Trappista jóvoltából szert tettem némi anubiasra és egy bucéra. Így az ARM-ek leköltöztek. Nem végleges a helyük, hosszú távon balra tolom a csokrot. Nagy ültetések nem voltak - szerencsére olyan sok a növény, hogy csak le kell tolni őket talajszintre és lent maradnak :D Az anubiasokat a jól bevált zöld dróttal rögzítettem. A levágott rotalákat ezúttal a csokor mögé toltam le.
A második képen pedig az látható, amikor az unatkozó akvarista nem akarja kidobni a növényeket, de szabad akváriuma épp nincs 😂
20191112_203545.jpg

20191112_202847.jpg


Az alga elleni harcot megnyertem. Újabb levelek nem algásodnak, a régiek közül nem vágtam le az összeset még, de mondjuk a 80%-át tuti.
Annyit tettem, hogy a korábbi napi 1,5-1,5 ml mic-mac helyett egy teljesen kimaradó hetet követően kétnaponta tolok bele 1-1 ml-t, valamint újra beüzemeltem az oxydatort - itt a fórumon olvastam, hogy ez is segíthet.
 
Nos, a mai napon, életének, ha jól számolom, 289. napján itt is megjelent az a bizonyos hártya a víz felszínén... Az égvilágon semmin nem változtattam, nem gondolom, hogy a reinickii mini leköltözése, vagy az anubiasok beköltözése ilyesmit okozna... Más variálás nem volt.
Nem örülök ennek. Szerettem, hogy ilyen tiszta a víz felszíne.
 
Ma a szokásos vízcsere mellett egy kis homok frissítés volt. Amúgy semmi extra. Leszedtem a hártyát a felszínről még tegnap, és nem jött vissza, pillanatnyi zavar támadt csupán az erőben a jelek szerint.
Az arm-ek nagyon élnek lerakva is, pedig féltem, hogy ott kevesebb fényt kapnak, és ezért megmakkannak. Levágtam pár, még korábban bealgásodott levelet. De a probléma teljesen eltűnt, tehát most már tuti, hogy a túltápozás okozta a bajt (ráadásul volt, hogy csak 10naponta cseréltem vizet). A kőről egészen furán, foltokban túnik el az alga, nem is értem, miért. Nem sikáltam egyáltalán.

mordor4.jpg
 
Ma volt nyírás, leteszteltem az új metsző-ültető készletemet - hát, más világ azért. Eddig a háztartásban található ilyen-olyan ollókkal nyomultam. A Ludwigiáktól könnyes búcsút vettem, eddig bírták. Nem pontosan tudom, mi bajuk lehetett, mert nagyon szépen nőttek egy darabig. Az ARM-ek szépen virítanak lent továbbra is. Ami fonalas levél volt a felső régióban, lekentem carbos ecsettel amíg szabadonnvoltak a vízcsere során. A korábbi algaveszély által érintett levelekből is ritkítottam picit. Kezd olyan lenni, mintha meg sem történt volna :)

Bekerült az üveg befolyó is - persze, egyáltalán nem látszik, úgyhogy inkább az az előnye lesz neki, hogy amennyire látom, sokkal szűkebbek a rések rajta. Ennek pedig, bizony, van jelentősége, mert ma szűrőt is pucoltam, és:

garnélahad.jpg
ez csak ami a szűrő aljában volt, de minden rétegből szedtem ki 3-4 db-ot ezeken felül is. Több, mint 40db összesen o_O
 
Ehh, olyan jól sikerült lecarbozni az anubiasokat, hogy picit meg is sínylették... Ez is egy tanulság. Szerencsére csak két tövet érint a para. Ezen kívül az ARM-ek közül az egyik tő is balesetes emiatt. Túl hosszan bíbelődtem a garnéla halászással a szűrőből, az alatt megégtek picit a levelek....
 
Bemutatom új barátomat, görit:

göri.jpg

Göri remekül kipucolta az összes csövet, amire szükség is volt, mert olyan dzsuva volt bennük, hogy az már észevehetően fojtotta a flow-t. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy némi kis algaprobléma ismét felütötte a fejét - nem kezelhetetlen, de már pont úgy tűnt, hogy nem csak csatát, hanem háborút is nyertem, így azonban az ellenség csapatai ismét erőre kaptak... De most már vígan csobog az esőztető (azaz csobogna, ha hagynám :) ).

Az akva most nincs csúcsformában, mert a maradék Bucékat csak úgy beleszórtam ide-oda, az Anubiasok is épp csak kezenek magukhoz térni a Carbo túladagolás után. De azért a dekorhomokon (sohatöbbetfehéret) picit dolgoztam a vízcsere és mulmozás keretei között.

Egyre többször jár a fejemben egy újjáépítés, és egyre vadabb ötleteim kerekednek... Tervben van, hogy kartonból kialakítok egy játszóteret, ahol az új hardscape-en háborítatlanul tudok melózni, adott esetben össze is ragasztani. Ti köveket mivel ragasztotok egyébként?
 
Én még csak pár hónapja "garnélázom", már, ha annak lehet nevezni, hogy lelkesen etetem (és menekítem a szűrőből) a csapvizet tűrő RC-ket és sakurákat, így nekem nagy élmény, mikor a zömében saját nevelésű csapatot (vagyis, a felét, vagy inkább harmadát, a sisnya bújtatja a többieket) így együtt látom, benne 6-7 petés nősténnyel :)

gyűlés.jpg
 
Bemutatom új barátomat, görit:

View attachment 84616

Göri remekül kipucolta az összes csövet, amire szükség is volt, mert olyan dzsuva volt bennük, hogy az már észevehetően fojtotta a flow-t. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy némi kis algaprobléma ismét felütötte a fejét - nem kezelhetetlen, de már pont úgy tűnt, hogy nem csak csatát, hanem háborút is nyertem, így azonban az ellenség csapatai ismét erőre kaptak... De most már vígan csobog az esőztető (azaz csobogna, ha hagynám :) ).

Az akva most nincs csúcsformában, mert a maradék Bucékat csak úgy beleszórtam ide-oda, az Anubiasok is épp csak kezenek magukhoz térni a Carbo túladagolás után. De azért a dekorhomokon (sohatöbbetfehéret) picit dolgoztam a vízcsere és mulmozás keretei között.

Egyre többször jár a fejemben egy újjáépítés, és egyre vadabb ötleteim kerekednek... Tervben van, hogy kartonból kialakítok egy játszóteret, ahol az új hardscape-en háborítatlanul tudok melózni, adott esetben össze is ragasztani. Ti köveket mivel ragasztotok egyébként?
Nem tudom mit szerernem ragasztani, hakoveket egymashoz, akkor az fbs tokeletes a celnak.
 
Na jól van már... Minden paraméter változatlan, és megint megjelent ez a hártya a víz tetején. Egy dolog változott: bekerült egy halom buce az akváriumba, olyan 10-15 tő. Buce van a másikban is... Ez eddig egy különbség volt a két medence között. Létezik, hogy ez az egy növényfaj bocsájt ki valamit, a többi meg nem? Már majdnem elfogadtam, hogy a nagy akvárium tetején azért is van ez a fránya cucc, mert a feleségem és a nevelt lányom mellette szokta magát befújni reggelente. De ezek szerint, nem attól van.
És nem, nem veszek skimmert, amíg rá nem jövök, mi csinálja ezt.... Mert ha 10 hónapon keresztül szinte egyáltalán nincs, aztán hirtelen van, az azt jelenti, hogy ezt igenis meg lehet úszni. Persze, ha a bucék csinálják, akkor nyilván nincs más megoldás, hiszen mem fogom őket kitenni...
 
Nálunk van néhány ezer hajtásnyi buce és bizton állíthatjuk, hogy a hártyát nem ők okozzák!
A nagy akváriumon, ahol tényleg sok van, ott sosem volt, viszont a mellette lévőn (amiben sok más növény van) kezdetektől küzdünk vele. Nem értjük, de nem csinálunk belőle nagy ügyet. Egy felszíntisztító napi 5 perc járatással elintézi a dolgot

Mondjuk ha új helyre kerülnek, akkor elképzelhető, hogy ha szemmel nem is látható módon, de megsínylik a változást. Esetleg ez okozhatja. Ha ez az oka, akkor néhány hét múlva, mikor megszokják az új környezetet, ennek magától el kell múlnia.
 
Egyre többször jár a fejemben egy újjáépítés, és egyre vadabb ötleteim kerekednek... Tervben van, hogy kartonból kialakítok egy játszóteret, ahol az új hardscape-en háborítatlanul tudok melózni, adott esetben össze is ragasztani. Ti köveket mivel ragasztotok egyébként?
A karton játszótér jó ötlet, mi már többször alkalmaztuk. Egészen más egy méretazonos "zárt" dobozban dolgozni, mint egy alapterületen. Mi színtelen szilóval oldottuk meg a ragasztást.
 
Back
Oldal tetejére