• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Mordor

Coller

Mágus
Úgy döntötem, mégis megér egy külön naplót ez a kis aki, ami visszarángatott engem a hobbihoz közel 20 év kihagyás után. Címszavakban: a feleségem szülinapomra vett nekem idén januárban egy akváriumot, azzal a felszereléssel, amit a boltban adtak hozzá. Tehát beépített tető minimál fénnyel, egy beépített belső szűrő minimál teljesítménnyel, egy db szivaccsal, benne egy fűtő, hozzá kavics, némi növény, egy hőmérő és pár dekor kő, vagy mi - nem tudom, milyen anyag, könnyebb, mint egy igazi kő. Öröm, boldogság, megint tizennénynek éreztem magam :D

Aztán elkezdtem olvasgatni, kíváncsi voltam, mi változott, mióta nem akvarizálok (minden), ráakadtam a GA-ra és a fórumra. A kis aki hirtelen szegényesnek, kopárnak tűnt. De időm, energiám nem volt felfeljeszteni, így annyit tettem, hogy tápoztam Profitoval és Carboval. Idővel került bele vasfa, állatok jöttek és mentek, az eredmény pedig egyre látványoabb lett az eredeti állapothoz képest.
Élveztem a dzsumbujt, de ez hamar kevés lett. Egyre többet és többet olvastam, berendeztem közben a Wooden Dream-et, és bár nem akartam nagy erőket feccölni semmi újba, nem nyugodtam... Próbálkoztam mindenfélével, de végül mikor beszereztem egy új külső szűrőt, úgy döntöttem, most már talán naplót ér a dolog.

Jelen állapot:
aki: 60x30x30
fény: beépített led, említésre sem érdemes, de ez lesz a következő lépés, hogy ettől megszabaduljak.
szűrés: Tetra EX600, benne kerámia, szivacs, egy liter Seachem Matrix, perlon
hardscape: red mood gyökerek, seryu kövek
Talaj: sima kavics (nem volt full újraindítás a megvásárlás óta, mindig csak átrendezés, így ez maradt) plusz JBL Sansibar fehér dekorhomok. A kavicsba, ha az új eresztés legyökeresedett, elszórok némi Tropicás talajtáp kapszulát.
Növények:
Hydrocotyle tripartita
Crptocoryne parva és wendtii
Hygrophila pinnatifida
Rotala rotundifolia
Bacopa (?)
Alternanthera reinnickii mini
Microsorum pteropus trident
Taxiphyllum barbieri
Plusz egy másik akis metszásből egy kis Ludwigia, talán a Super red

Állatok: jelenleg átgondolás és csere alatt, ugyanis a xifó párnak, platti párnak és az egy szem mollinak mennie kell, nagyon koszolnak (a fehér dekoron sajnos rendkívül idegesítő ez), és a 20 RC elő sem mer jönni miattuk (pedig nem bántják őket egyébként, legalábbis a szemem láttára nem). 3 oto tisztogat még emellett szorgalmasan.

Táp: eddig 2,5ml Carbo és 5ml Profito ment naponta, most átállok itt is a Green Aqua Macro és Micro-ra - még kísérletezem a mennyiségekkel. Egyelőre kb 1-1 milli megy naponta.

A gyenge fény miatt (innen az elnevezés) az akvárium közepén próbáltam elhelyezni a fényigényesebb növényeket, a reineckii is ezért került magasra (na meg azért, mert a GA-ban az új 450es akiban láttam erre példát, nem lövöm le, majd az új videóban látjátok). A stem-ek elég randák még, de majd visszadugdosom őket metszés után, és akkor szebb lesz az egész. A kerámiagyűrűs ültetés nagyon bevált - sajnos itt is sikerült olyan nehezen elérhető helyeket kreálnom, hogy másképp nem is igazán tudom megoldani a stem-ek ültetését.

Egy gixer volt: miután mindent szépen átrendeztem, a régi szűrőt kiszedtem, az új fákat összeragasztottam, behelyeztem, mindennek megvolt a helye, és beüzemeltem a szűrőt, ami természetesen már a polcon figyelt - mert minek kipróbálni biztos helyen - hát, kiderült, hogy a nem tudom hogyan hívják csapnál (amivel el lehet zárni a szűrőnél a vizet) ereszt.... Grrrr.... GA már zárva, hétvége van, másik szűrő visszavonhatatlanul kibombázva... No de, nem azért vagyunk találékony magyar emberek, hogy ne találjuk ki valami kókányolós megoldást vész esetén, úgyhogy nem estem kétségbe, hanem bizonytalan időre áthidaltam a problémát (kép csak erős idegzetűeknek):

erosidegzetueknek.jpg

Tökéletesen cseppmentes. Remélem, az is marad, amig nem szerzek egy ilyet :

csap.jpg


A sorok írása közben még nem tisztult ki az aki, úgyhogy még csak ködös képem van, de nekem már most tetszik :) A minőség elég trehány, ha tiszta, próbálok valami szebbet....

ujaki.jpg
 
Végre kitisztult, bár, még mindig nem 100%-os. főleg, hogy a másik akváriumomat, ami kristálytiszta, folyton mellette látom. Van valamféle, nem is tudom... Balaton szaga a víznek, így ma is cseréltem benne vagy 20 litert. Tegnap véletlen a 82es akva Macro és Micro adagját öntöttem bele, de nem hiszem, hogy ettől van. A korábbi állapothoz képest a fák jelentenek csak különbséget, amiknek itt-ott kilóg a tetejük, lehet, ez okozza?
Nagyon kell az a fény... Vagy egy Ody kompakt 36W, vagy ide is egy Dual Pro 2x24es jön, de akkor azt takargatom, amíg low-ban megy az akva. Vagy a nagyba veszek egy nagyobbat, és azt takargatom, ide meg áttelepül a dual pro amit meg itt takargatok..... Még körbejárom egy picit jobban a lehetőségeket.

aki10.jpg
 
Remélem, a szerdai etetés elég bőséges volt ahhoz, hogy ezek a halak vasárnapig ne zabálják fel a kisebb garnikat... Két nap távollétre rendezkedtem be, de úgy gondolom, ennyi kaja kihagyás nem tragédia.
 
Végre kitisztult, bár, még mindig nem 100%-os. főleg, hogy a másik akváriumomat, ami kristálytiszta, folyton mellette látom. Van valamféle, nem is tudom... Balaton szaga a víznek, így ma is cseréltem benne vagy 20 litert. Tegnap véletlen a 82es akva Macro és Micro adagját öntöttem bele, de nem hiszem, hogy ettől van. A korábbi állapothoz képest a fák jelentenek csak különbséget, amiknek itt-ott kilóg a tetejük, lehet, ez okozza?
Nagyon kell az a fény... Vagy egy Ody kompakt 36W, vagy ide is egy Dual Pro 2x24es jön, de akkor azt takargatom, amíg low-ban megy az akva. Vagy a nagyba veszek egy nagyobbat, és azt takargatom, ide meg áttelepül a dual pro amit meg itt takargatok..... Még körbejárom egy picit jobban a lehetőségeket.

View attachment 79375

Szép nagy jó állapotú növényekkel sikerült indítani az akváriumot! Sokaknál ilyen a "benőtt" állapot. :)
 
Houston, baj van.... Ma lesz kis mulmozás és vízcsere, a kis kosztól eltekintve minden rendben levőnek látszik, metszeni majd legközelebb fogok, de.... Ez a xifo nincs jól, miközben mindenki más rendben van.
 
Nos, nem tudom, mi ez, további tünet semmi, az úszás kb ugyanilyen... Néha bebeszélem magamnak, hogy javul, de aztán mégsem. Olvasgattam, hogy mitől lehet, de egyik verzió sem igazán éreztem, hogy ráillene.

Az akvárium kezd olyan lenni, mint amilyennek szeretném, hogy legyen. Még pár metszés/visszadugdosás a háttérben, plusz egy kis piros színű növényesítés, ha a fényem ápgrédelve lesz, és akkor még jobb lesz. Ma egy pár perces áramszünt borzolt a szűrőbacik idegeit, de ennyitől nem gondolom, hogy bármi bajuk lenne :)

mordor.jpg

Persze, a rendes fényen a hibák/hiányosságok jobban kijönnek majd, de korrigálom őket.
 
Nos, nem tudom, mi ez, további tünet semmi, az úszás kb ugyanilyen... Néha bebeszélem magamnak, hogy javul, de aztán mégsem. Olvasgattam, hogy mitől lehet, de egyik verzió sem igazán éreztem, hogy ráillene.

Az akvárium kezd olyan lenni, mint amilyennek szeretném, hogy legyen. Még pár metszés/visszadugdosás a háttérben, plusz egy kis piros színű növényesítés, ha a fényem ápgrédelve lesz, és akkor még jobb lesz. Ma egy pár perces áramszünt borzolt a szűrőbacik idegeit, de ennyitől nem gondolom, hogy bármi bajuk lenne


Persze, a rendes fényen a hibák/hiányosságok jobban kijönnek majd, de korrigálom őket.
Wow, ez a tripartitás elrendezés nagyon tetszik! :)
 
És lőn világosság :) Pár csipet HC-t is elszórtam itt-ott, ártani nem fog. Végül elfelejtettem pirosakat venni.... De legalább megint lehet menni a GA-ba valamiért. Amúgy egy sima Ody 36W-os lámpa került fölé, de ég és föld. Low-ban szerintem elég is lesz ez.
Na, így már nem csak középre lehet majd stem-eket pakolni, hanem kb hátra mindenhova :D

mordorlight.jpg
 
Döntöttem: A plattiknak, xifóknak és az egy szem mollinak menniük kell hétfőn. Bármit teszek be a garnéláknak, felzabálják. Még éjjel is. Emellett rettenetesen szemetelnek. A kb 10 növendéket megtartom, amíg nano korban vannak, mert tök aranyosak, aztán ha megnőttek, nekik is keresek gazdát.
Ma, mikor a berakott paradicsomot szaggatva ették az után, hogy egyébként kaptak enni, picit elegem lett. Most úgy festenek, mint akik mindjárt kipukkadnak....
 
Na igen...
Mindenesetre a xifo hímmel nem lesz "gond", ami a költöztetést illeti, mert másfél hetes összevissza úszkálás után ma reggelre a mohába fúródva találtam rá. Várható volt, és mondták is nekem, hogy ez esetben az euthanázia lehet, hogy kíméletesebb és gyorsabb lett volna, de valahogy nem vitt rá a lélek - úgy voltam vele, haljon meg szép növények között, mintsem a lefolyóban, vagy valami jégkockák között. Egyébként semmi fertőző betegsége nem volt, úszóhólyag probléma volt ez, ami bármikor előfordulhat.

És elkövettem egy nagyon newbie hibát... Mondjuk baj nem lett belőle. Az esőztetőből baromi erős volt a flow, fojtani nem akartam, mert ki akartam használni a szűrő teljes kapacitását, Így a hátsó falnak irányítottam az áramlást, ami letompította azt (különben kitépte volna a stem-eket). Ez rendben is volt, csak épp így nem vettem észre, mennyire el voltak tömődve a lyukak egy idő után. Csak az volt a fura, hogy a szűrő beüzemelésének idejéhez képest a csövek valami brutálisan taknyosak voltak belülről. Na, ma a xifo holttest-vadászat közben észleltem a problémát, kipucoltam, amit ki kellett, rögtön más is lett az áramlás :D

A reinickii-k mérsékelten érzik jól magukat így a fán, ezt - nem titok - a GA-ban láttam az új akváriumon. Ott lehet, hogy működik, bár, ahogy néztem, Balázs sem volt biztos benne, hogy tartós lesz. Nálam így épp, hogy vegetálgatnak.
 
Kikerültek a nagy culák. Béke és nyugalom honol. Mulm leszívva a dekorhomokról... Majdnem vettem ma a GA-ban stem-eket pluszban hátra, de úgyis nyírás lesz hamar, majd azokból dúsítok. A Micro és Macro elég bátran adagolódik újabban - alapból napi 1-1 milli lenne az adag, de ha megszalad és kettő lesz, az sem baj. Ha átlagot kellene mondanom, akkor napi másfél-másfél milli a szokásos adag. A plusz fény kb ugyanannyi időn keresztül megy, mint szánalmas kis elődje, de ennek ellenére egy deka algám sincs egyelőre, csak a kövön és a magasab faágakon egy kis zöld pont. A szűrővel - pontosabban a flow-val - küzdök: ha előre állítom, kitép mindent, ha a falnak irányítom, akkor a lyukak eltömődnek (ennek okára nem jöttem még rá). Lehet, spin lesz az esőztető helyett. Bár, bajd eddig nem okozott ez sem végső soron. Bal oldalra még kellene valami a vízfelszín és a cryptok közé - ma nézelődtem a GA-ban de nem találtam rá a megoldásra. Vagy még több pinnatifida, vagy valami más... A másikból tudok majd kiszedni tripartitát is, de nem akarom, hogy ebben az akiban is az legyen a leghangsúlyosabb növény. Esetleg a fára is tudok kötözni valamit, csak nem akarok ide is Microsorumot (még ha szeretem is, egyébként). De Buce vagy Anubias végül is mehetne.
Na ezt jól megbeszéltem magammal. Persze, ha ötlet van, szívesen veszem :)

mordorpeace1.jpg



A korábban érintetlen pálcán amit két perc alatt zabáltak le a halak, már alakul a buli:

mordorpeace2.jpg

Ja, és még korábban fedeztem fel itt született RC- is, ami tudom, szakmailag nem egy nagy unikum, de nálam az első garnéla bébi volt :)
 
Szégyen szemre a pálca megpenészedett, nem zabáltak le róla mindent, pedig itt 20 RC kavar, igazán azt gondoltam, hogy lepucolják teljesen az otokkal közösen. A kishalak is csipkedték, szépen tele volt a hasuk. 14-et számoltam meg (lehet, volt még pár elbőjva itt-ott), több turnusban születtek. Ha megnőnek, ugyaninnen szép arany színű plattik ingyen átigazolhatók :)
3-4 milli micro és macro ment be a feles vízcsere után a 3 napos távollétre való tekintettel. Megjelentek a pajzscsigák valahonnan, szedegetem őket az üvegről... De kezelhető a dolog.
A világítást levettem 14 és 22 óra közé, mert a kő és a fák elkezdtek algásodni. Nyilván ez bizonyos fokig elkerülhetetlen, de azért abban nem volt sok logika, hogy ez a fény ugyanannyit menjen, mint a korábbi "semmifény".
 
Eltelt a 4 nap, minden rendben, tele vagyok kis RC-vel :)
Kaptak megint egy pálcát, lustáknak ez azért kiváló, csak kissé drága mulatság... Mondjuk eddig főként a platti növendékek és az otok csipegetik. Az egyik oto úgy meghízott, kétszer akkora, mint a többi, nagyon szép.
A rotalák szépen nőttek, holnap metszek, ma már nincs erőm "akizni" (a feleségem nevezi így az ezzel kapcsolatos mindenféle tennivalókat :D ). Ahogy a másik akváriumot nézem, piros Ludwigia is tud belekerülni valamennyi.
A próbából elszórt pár csomó HC cuba jobban érzi itt magát, mint a másikban, kipróbáltam fákon is, meg földön is, mindenhol meg fog maradni a jelek szerint.
Ebben a formában ezt az akváriumot már csak rendben kell tartani, és főként dúsítani, de szépen egyensúlyban van, nagyon élvezem. De még kell pár hónap, hogy olyan legyen, amivel valamennyire elégedett vagyok.
Az elmúlt pár napban rengeteg naplót olvastam, temérdek inspirációt gyűjtöttem, ennek köszönhetően ötleteim is akadnak, no meg persze jobban látom, hogyan is kellene igazán kinéznie ennek az akváriumnak, még ha a low vonal be is korlátoz valamelyest (de már azt is látom, hogy nem végzetesen).
 
Feles vízcsere és metszés előtt sajnos itt sem lőttem before képet, pedig a stemek soha nem látott módon nőtték be az egész akit. Visszavágás, és dúsítás (kis plusz tripartita és Ludwigia a másik akváriumból plusz visszavágott és visszadugdosott rotalák és bacopák) után egy nem unalmas, szemből lőtt kép:

mordor4_szépkép.jpg

Akadt egy pózer is:

mordor3_pózer.jpg

Egy homály kép az ovisokról, túl kicsik voltak a fókuszhoz :D A méret talán lejön a Cuba leveléhez viszonyítva...

mordor2_kicsik.jpg

Így látom egyébként az ágyban fekve (bocs a minden eddiginél pocsékabb képért) tökre megérte az a dekorhomok, pont egy csíkot látok belőle :D

mordor1.jpg
 
Mi ez a növény, amelyik így elfekszik a víz tetején? Nem direkt van itt, valami másik növénnyel együtt jöhetett. Mindig visszavágom és dúsítom, de nem tudom, mi ez.

20190829_232351.jpg
 
Holnap itt is egy kis rendezgetés és vízcsere lesz, bár alapvetően csak a tüskehínárt és a piros Ludwigiát tervezem rendbe szedni. Mivel nem nyugszom sosem, tervezem, hogy a Cryptok egyeduralmát csökkentem, és valami más középtéri növényből is teszek pár csokrot a helyükre. Tetszik a Pogostemon helferi, aztán kérdés, hogy érezné magát...

mordor1.jpg
 
Back
Oldal tetejére