• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech mitom-1 (low budget)

mitom

Főkertész
Sziasztok!


Elindítottam egy halas akváriumot, aztán rá nem sokkal megtaláltam ezt a fórumot és látva a sok szebbnél szebb képeket arra jutottam,hogy hosszú távon én is szeretnék valami hasonlót. Kezdőként természetesen sok mindent elrontottam, most agyalok mit hogy lehetne helyrehozni. Ehhez kérném a segítségeteket ill. a naplózással később hátha segítek én is másokon.

Akvárium méret: 80*40*30 cm
Talaj: Állatkereskedésben vásárolható apró kavics (bocsánat, halasnak indult ill. mitom-2-ben már táptalaj lesz meg ami kell, de most próbálom ebből kihozni amit lehet)
Szűrés: AqualEl Fan 1 (mitom-2 külső szűrő, de ahhoz már új bútor is kell, egyenlőre valami DIY megoldásban gondolkodnék jelenleg ha nagyon muszáj)
Világítás: Egy kínai akvárium falára rögzíthető Led lámpa 40 fehér, 8 kék, de összesen elvileg csak 4W. A színhőmérséklete is 6500K helyett elvileg 10.000. Dobozán sincs rajta, csak valahol olvastam. De azért világít 11 órát.
Fűtés/hűtés: még nincs, egyenlőre stabilan 22C, de terveznem kell majd mind2re.
Hal: lent 2 Anci, 2 Corydoras Sterbai, 2 Botia Striata, középen 12 vörös neon, közép-fent 2 guppy.
Növény: 5 gömbmoha, 2 Elodea Densa vagy Egeria Densa (ha beírom a keresőbe rengeteg kép azonos), ill. egy zöld növény piros csíkokkal amire sajnos rá kellett jönnöm számára nem tudok jelenleg megfelelő körülményeket biztosítani.. :(

Alapból az indítás is rosszul lett csinálva. Feltöltöttem az akváriumot ment 2-3 napot, utána szépen lassan vettem a halakat, ill. ezt a pár növénykét. Előtte talán ment a szűrő 2-3 napot egy mopani gyökérrel megfestett vízben, de azt leengedtem 90%-ig.
Ez kb. 3 hete működik. Azóta heti vízcsere olyan 30% körül, amit cserélek csapvízre, de lötte áll 24 órát.
Vettem Sera Florena-t, azt adtam útmutató szerint.

Ilyen világítás mellet megmarad a Densa? Van olyan növény ami igen?
Ha jól olvastam kéne még Easy Carbo-t és Profitot vennem?

Illetve tekintve a nagy katyvaszt kíváncsi vagyok ki mit tud javasolni vagy inkább gyűjtsek erőteljesen a mitom 2-re?
Képet nem csatolnék, mert olyan lenne mint ha egy gyorsasági motoros klubban a műanyag nyuszi motorom mutogatnám... :)
 
Sziasztok!


Elindítottam egy halas akváriumot, aztán rá nem sokkal megtaláltam ezt a fórumot és látva a sok szebbnél szebb képeket arra jutottam,hogy hosszú távon én is szeretnék valami hasonlót. Kezdőként természetesen sok mindent elrontottam, most agyalok mit hogy lehetne helyrehozni. Ehhez kérném a segítségeteket ill. a naplózással később hátha segítek én is másokon.

Akvárium méret: 80*40*30 cm
Talaj: Állatkereskedésben vásárolható apró kavics (bocsánat, halasnak indult ill. mitom-2-ben már táptalaj lesz meg ami kell, de most próbálom ebből kihozni amit lehet)
Szűrés: AqualEl Fan 1 (mitom-2 külső szűrő, de ahhoz már új bútor is kell, egyenlőre valami DIY megoldásban gondolkodnék jelenleg ha nagyon muszáj)
Világítás: Egy kínai akvárium falára rögzíthető Led lámpa 40 fehér, 8 kék, de összesen elvileg csak 4W. A színhőmérséklete is 6500K helyett elvileg 10.000. Dobozán sincs rajta, csak valahol olvastam. De azért világít 11 órát.
Fűtés/hűtés: még nincs, egyenlőre stabilan 22C, de terveznem kell majd mind2re.
Hal: lent 2 Anci, 2 Corydoras Sterbai, 2 Botia Striata, középen 12 vörös neon, közép-fent 2 guppy.
Növény: 5 gömbmoha, 2 Elodea Densa vagy Egeria Densa (ha beírom a keresőbe rengeteg kép azonos), ill. egy zöld növény piros csíkokkal amire sajnos rá kellett jönnöm számára nem tudok jelenleg megfelelő körülményeket biztosítani.. :(

Alapból az indítás is rosszul lett csinálva. Feltöltöttem az akváriumot ment 2-3 napot, utána szépen lassan vettem a halakat, ill. ezt a pár növénykét. Előtte talán ment a szűrő 2-3 napot egy mopani gyökérrel megfestett vízben, de azt leengedtem 90%-ig.
Ez kb. 3 hete működik. Azóta heti vízcsere olyan 30% körül, amit cserélek csapvízre, de lötte áll 24 órát.
Vettem Sera Florena-t, azt adtam útmutató szerint.

Ilyen világítás mellet megmarad a Densa? Van olyan növény ami igen?
Ha jól olvastam kéne még Easy Carbo-t és Profitot vennem?

Illetve tekintve a nagy katyvaszt kíváncsi vagyok ki mit tud javasolni vagy inkább gyűjtsek erőteljesen a mitom 2-re?
Képet nem csatolnék, mert olyan lenne mint ha egy gyorsasági motoros klubban a műanyag nyuszi motorom mutogatnám... :)
Szia!

Üdv itt a forumon, jo helyre kerültel...:)
Gondolom az inditas ota mar több mindennek utanajartal/olvastal.
Szerintem ekkora meretü akvariumhoz nagyon keves a 4 W Led lampa, es a szinhömerseklet sem eppen "tipikus" növenyes. A halak telepitesevel mindenkeppen varnod kellett volna, hiszen ahhoz, hogy a szürökben levö bacikultura megfelelöen kialakuljon, hetek kellenek (3-5). Meg gyakran, ha bejaratott szüröket es akvariumvizet hasznalunk egy uj berendezeshez, akkor is gyakran varunk 1-2 hetet a telepitessel.

Vilagitas: Az Egeria densa abban jo, hogy segit az algasodas elleni küzdelemben, szerintem egyebkent közepesen fenyigenyes növeny. Gyenge vilagitas melle Anubias, esetleg Echinodorus, Cryptocorine ajanlott. Talan meg javai mohaval is lehet probalkozni.

Easy carbo es profito: hirtelen nem kell elkezdeni tapozni az akvariumot, hiszen meg növenyeid is alig vannak, csak algabumm lesz belöle, ha meg tapozol is. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy low-tech akvariumba nem kell tapozni. Gondold vegig, hogy mit szeretnel. Az akvarium maradhat ebben a meretben, egy külsö szüröt mindenkeppen ajanlanek, es a vilagitas cserejen is törheted a fejed. Sok szep low-tech akva van itt, pl. @Barnapl @ZoleeG akvariumai.
A legfontosabb, hogy tervezd meg, hogy mit szeretnel, annak jarj utana, nezd vegig a lehetösegeket, mi az amit be tudsz szerezni, mi az amit nem (esetleg CO2 rendszer, komolyabb vilagitas stb, lehet ragozni a dolgokat..)
Ha megtervezted, es ilyen modon sikerül elindulnod, neked es az elövilagnak is jobb lesz!
Kerdezz batran, segitünk szivesen.
 
Sikerült beszereznem egy ISTA led lámpát, illetve egy atman cf-600 külső szűrőt. Felül van 1 szivacs, alul semmi, 2 kosaras. Mit ajánlotok bele?
 
Üdv.
Nekem is 2 kosaras van.
Alsó kosár: biológiai szűrőanyag, szivacs
Fölső kosár: biológiai szűrőanyag, perlon.
Biológiai szűrőanyag még a fentieken kívül pl. Eheim Substrat pro.

Vízcserénél érdemes használni klórtalanítót pl. Seachem Prime-nagyon gazdaságos, vagy JBL Biotopol ...

Állatokról, növényekről itt találhatsz sok információt http://diszhal.info/Botia_striata.php

Ui: nálam a Gömb moha nagyon koszolódott és férges lett(!) úgyhogy kidobtam.
Növényeknek Cryptocoryn, Anubias, hínárfélék.
 
Megérkezett az új szekrény, úgyhogy szétkaptam a régit és most neki ugrunk újra, remélhetőleg jobban átgondolva. :)

akvárium ugyanaz 70(h)*40(sz)*30(m).
Talaj: Manado, táptalajt nem raktam mert szerintem lesz rendezgetés és féltem, hogy felkavarom. Esetleg veszek majd tápgolyókat.
Fény: ISTA led lámpa, 60 cm hosszan van 2 fehér és 1 vörös led csík, teljesítményt kerestem mindenhol, nem találtam, de Low-techre remélem elég lesz, illetve majd lehet tudok mérőt szerezni.
Szürés: Atman-600, 2 kosár mindkettőben alsó fele szivacs, felső fele eheim substrat.
Dekor: Fingerwood az tuti, sziklát nem tudom még.

Egyenlőre ott járok, hogy a kb. 1 hónapig vödrökben áztatott/kimosott Manado be van pakolva a kimosott akvába.
Elképzelés: sakura garnéla kezdetben pár, később remélhetőleg sok. Galaxy-k tetszenek 15-20-ra gondoltam. Anubiasok tetszenek, közepes és kis levelűek, moha amit be tudok szerezni és jól érzi magát bármi. Hm-el megpróbálkoznék. Hátra nem tudom, Cabomba tetszik, csak ahogy olvasom az lehet nem maradna meg.
Lehet lesz egy sarok ahol a növények kipróbálgatása megy. Mivel új vagyok a célom inkább az, hogy megismerjem a növényeket low-techen belül, komoly scape építése, versenyfotók ráérnek még.. :)

A csapvizem GH-KH-ja 14 körüli mind2. A manado most ugye tolja majd 1 kicsit az 1iket, ha sikerül vissza vinni erre az értékre ezzel még mehet, vagy mindenféleképpen kéne Ro készülék?
Észrevételeket, ötleteket előre is köszönöm.
 
Tápnak Profito-t néztem ki. Ha veszek zselés növényt, úgy olvastam, hogy kéne az elejétől. 1-2 hétig 2 naponta 1 ml, utána napi 2, jó lesz? Excelt is vennék, de garnélák miatt nem tudom jó ötlet-e.
 
Tápnak Profito-t néztem ki. Ha veszek zselés növényt, úgy olvastam, hogy kéne az elejétől. 1-2 hétig 2 naponta 1 ml, utána napi 2, jó lesz? Excelt is vennék, de garnélák miatt nem tudom jó ötlet-e.
Jo otlet az excel, fintos az adagolas pontos betartasa. Profito is elegendo lesz. "egyenlőre"

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Folyadékok megvétele megtörtént, illetve szerdán beszereztem és elültetésre kerültek az első növénykék.

Hátra volt bacopa és elodea densa a boltban. Bacopa lett belőle. Limnophila sessiflora-t szerettem volna, még nem mondtam le róla.
Az előző akváriumból maradt Hygrophila polysperma 3 szál.
Középre került egy kis Hydrocotyle tripartita. Őt eredetileg is szerettem volna, zselés formába sikerült szerezni. Sajnos sztem elég közel sikerült ültetnem egymáshoz, de amúgy is egy kerámia bújó befuttatásán gondolkodom.
Pogostemon helferi, cserepes verzió, csináltam belöle 5 tövet kisebbet-nagyobbat.
Hemianthus micranthemoides-t szerettem volna előre, de nem volt, jobb oldal még üres emiatt, (illetve egy red moor lesúlyozás alatt van a fentebb említett bújóval, így kb. az egész jobb oldal még üres :)
Eleocharis acicularis, zselés, szétszedtem vagy 5-6 pamacsra, őt megláttam és megvettem, hátha megmarad alapon.

Képet vagy ma, vagy holnap megpróbálok felrakni.
 
Ma sikerült beszereznem jávai mohát is.

Hülye kérdésnek tűnhet, de inkább felteszem, mint hónapokig rosszul csináljam:
Excel, profito adagolást fecskendővel oldom meg. Jobb a víz felszínére spriccolni, vagy inkább víz alá tolva kéne beengedni?
 
Épp tegnap vágtam, adok, ha kell.

Köszönöm szépen, de az elkövetkező napokban eléggé elfoglalt leszek és nem tudnám átvenni. Kicsit várat magára a dolog, de kösz a felajánlást még egyszer. :)
 
Köszönöm szépen, de az elkövetkező napokban eléggé elfoglalt leszek és nem tudnám átvenni. Kicsit várat magára a dolog, de kösz a felajánlást még egyszer. :)
Jah, Pesten át tudod venni, nem kell Dunavarsányra jönni érte, ha gondolod. De ha így se, akkor sorry.
 
Back
Oldal tetejére