• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Minden ami uszadékfa

baropeter

Főkertész
Egy kis törelemmel, sokféle fát alkalmazhatunk az akváriumba.
Hátránya a dolognak, hogy lutri jellegű, előnye a változatos formavilág. Kinek milyen tapasztalatai vannak? Hol vannak lelőhelyek stb. Pl. a Tiszató egy ilyen kimeríthetetlen kincsesbánya, mert ezen az elárasztott területen régen keményebb fák is voltak. Egyébként a világban létezik egy "driftwood" művészet, amiből lehet inspirációt meríteni az aquascaper-eknek is.
Pl: www.alldriftwoodfurniture.com
 
Petya innen aztán lehet ötletet meríteni...Szuper a link ajánlom mindenkinek .. ;) ;) ;)
(Én nem mernék csak ugy mindenféle uszadékot betenni akvámba :D De elgondolkodtató a begyüjtés, az árak láttán ;) )
 
Hali!

A nejem Olaszból hozott a tengerből jónéhány uszadékfát a terráriumba.(nem tudom mi szállta meg, nem lelkesedik annyira azért az állataimért)
Gondoltam jó lesz az aksiba is. Előáztatás nélkül 5 perc főzés után raktam be az aksiba.Nem színez, nem penészedik szép színe van,(sötét és világos) ajánlom mindenkinek.Fogalmam nincs milyen fa, de nincs negatív hatása az akvárium élővilágára.
 
jojo said:
Hali!

Nem színez, nem penészedik szép színe van,(sötét és világos) ajánlom mindenkinek. Fogalmam nincs milyen fa, de nincs negatív hatása az akvárium élővilágára.

Köszi az ajánlást :lol:
(fotó?)
 
Hali!

Nem értem mi ez a gúnyos hangnem? :)
Az asszonyt elküldöd egy csomó pénzel, hogy érezze jól magát 1-2 hétig a barátnőjével, és hozzon ilyen fákat.(az enyém bónuszként több kiló csiga és kagylóhéjat is hozott)Tehát Ő is jól érzi magát és Te is örülsz majd amikor átadja a fákat.Ilyen egyszerű a képlet.Kiáztatott, szép használható fákat kapsz.Ha exkluzív fákat akarsz akkor küld messzebb.(egyenlítő és környéke)Én már dolgozom ezen a projecten, most harmadállásban koldulok az aluljáróban. :D
Mióta felajánlottam ezt neki, egyre jobban támogatja hobbimat. :D



A burkolólap mérete 20x30 cm.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
 
Köszi, egyébként, mint a képen látható,víz alatt sötétebb lesz, és talán szebb is így.
 
Amennyiben nem uszadékfáról, vagy olyan fáról van szó, ami a természetben is több évig víz alatt van és nem rohad el -esetleg ez lehet még élő is (elsősorban természetesen gyökérre gondolok)- , akkor ezek a fáid elég gyorsan el fognak rohadni a víz alatt és eltörnek, szétmálnak. Lévén, hogy ilyen vékonyak (még ha moha is lesz rá növesztve). De a főbb probléma nem is azzal van, hogy vékonyak (ez "csak" a bomlás idejét befolyásolja), Hanem: míg bent vannak az akváriumban nagy mértékben terhelik a vizet (ammónium->ammónia... stb stb ugye ezt tudjuk), ami megnöveli az algásodás kockázatát. Szóval azt mondom Akvakertészek, nagyon szép dolog a gyűjtés és lehet is szép, hasznos dolgokat gyűjteni, de mielőtt felhasználjuk gondolkodjunk.
Csak olyan fákat teszek az akváriumba, ami tudom, hogy a természetben is előfordulhat víz alatt, vagy esetleg olyan területen, ahol hasonló körülményeknek van kitéve (pl. pára). A másik variáció a kifejezetten akváriumba tehető trópusi- illetve szavanna fák. Ha ezeket nem is mi magunk gyűjtjük, találhatunk köztük az elgondolásunknak megfelelőt.
Nagyon szép fák vannak, igaz meg is kell fizetni az áruk, de ha belegondolok akár egy nem akváriumba való fa okozta algásodás annyi kárt, nyűgöt okozhat, hogy megérte volna rögtön pl egy Borneo wild. Az algásodás leküzdésére megvett és elhasznált vízkezelők, víz (vízcseréhez ugye), idő, esetleges növényveszteségek, valamint biztos van olyan aki kudarcként él meg egy algaboomot (hát igen, ki örül neki?) stb. -biztos van még amit kihagytam- többe kerülnének, mintha vettünk volna egy fát.

Szóval összefoglalásként, tudatosan (ez alatt azt értem, hogy akár utána is nézhetünk növényeknek, miegymásnak az adott területről) járjuk a természetet és tartsuk nyitva a szemünket. Amano azért ugye nem véletlen hogy miket tud összerakni, járt egy-két helyen (elsősorban ugye fotós), az más kérdés, hogy esetében több minden egyszerre közrejátszik. Okuljunk a természetből. Elnézést, de kicsit konyhanyelven fogalmazva, ami szárazföldi, az oda való, ami víz alatti az oda, mindennek megvan az optimális környezete. Annál jobbat, szebbet úgy sem tudunk csinálni, mint ami a természetben megadatik. Most a próféta szólt belőlem. :)

Amit most leírtam, vagyis a lényegét már többen hallhattátok, de nekik is jó lesz szerintem egy kis emlékeztetőül.
Én ehhez tartom magam és próbálom mindennel az algásodás kockázatát minimalizálni. Nem szeretek pengeélen táncolni, legyen egy kis mozgástünk...
 
Re: Terv egy készülő akváriumhoz

Az ADA Red Moor-on túl is van élet.Ezek platánfa ágak.Azért tetszik,mert rusztikus.Ilyet használtam a régi akvában is.Évekig benne volt,nem mállott szét.Az akit egyébként is csak két három évig járatnám.Az AAC 2009 versenyen Szalay Péter nyertes akijában fának nem,de seprűnek annál inkább lehet nevezni,amit használt. :) De olyan történet is van , hogy egy vihar alkalmával bedől,vagy letörik egy ág és a vízbe esik.Tehát nem csak gyökerek vannak a vízben.De az tény ,hogy platánfa nincs a vízparton,de kimondta , hogy ez platánfa? ;)Nem csak vízalatti képet lehet megjeleníteni.Számtalan példa van arra,hogy hegyvidéket,vízpartot formál az aki.

7b65.jpg
 
Ati20 said:
Amennyiben nem uszadékfáról, vagy olyan fáról van szó, ami a természetben is több évig víz alatt van és nem rohad el -esetleg ez lehet még élő is (elsősorban természetesen gyökérre gondolok)- , akkor ezek a fáid elég gyorsan el fognak rohadni a víz alatt és eltörnek, szétmálnak. Lévén, hogy ilyen vékonyak (még ha moha is lesz rá növesztve). De a főbb probléma nem is azzal van, hogy vékonyak (ez "csak" a bomlás idejét befolyásolja), Hanem: míg bent vannak az akváriumban nagy mértékben terhelik a vizet (ammónium->ammónia... stb stb ugye ezt tudjuk), ami megnöveli az algásodás kockázatát. Szóval azt mondom Akvakertészek, nagyon szép dolog a gyűjtés és lehet is szép, hasznos dolgokat gyűjteni, de mielőtt felhasználjuk gondolkodjunk.
Csak olyan fákat teszek az akváriumba, ami tudom, hogy a természetben is előfordulhat víz alatt, vagy esetleg olyan területen, ahol hasonló körülményeknek van kitéve (pl. pára). A másik variáció a kifejezetten akváriumba tehető trópusi- illetve szavanna fák. Ha ezeket nem is mi magunk gyűjtjük, találhatunk köztük az elgondolásunknak megfelelőt.
Nagyon szép fák vannak, igaz meg is kell fizetni az áruk, de ha belegondolok akár egy nem akváriumba való fa okozta algásodás annyi kárt, nyűgöt okozhat, hogy megérte volna rögtön pl egy Borneo wild. Az algásodás leküzdésére megvett és elhasznált vízkezelők, víz (vízcseréhez ugye), idő, esetleges növényveszteségek, valamint biztos van olyan aki kudarcként él meg egy algaboomot (hát igen, ki örül neki?) stb. -biztos van még amit kihagytam- többe kerülnének, mintha vettünk volna egy fát.

Szóval összefoglalásként, tudatosan (ez alatt azt értem, hogy akár utána is nézhetünk növényeknek, miegymásnak az adott területről) járjuk a természetet és tartsuk nyitva a szemünket. Amano azért ugye nem véletlen hogy miket tud összerakni, járt egy-két helyen (elsősorban ugye fotós), az más kérdés, hogy esetében több minden egyszerre közrejátszik. Okuljunk a természetből. Elnézést, de kicsit konyhanyelven fogalmazva, ami szárazföldi, az oda való, ami víz alatti az oda, mindennek megvan az optimális környezete. Annál jobbat, szebbet úgy sem tudunk csinálni, mint ami a természetben megadatik. Most a próféta szólt belőlem. :)

Amit most leírtam, vagyis a lényegét már többen hallhattátok, de nekik is jó lesz szerintem egy kis emlékeztetőül.
Én ehhez tartom magam és próbálom mindennel az algásodás kockázatát minimalizálni. Nem szeretek pengeélen táncolni, legyen egy kis mozgástünk...

Hát ennek ne haragudj, de a fele sem igaz!
Szinte bármilyen fa, gyökér berakható, ami megfelelően elő van készítve,kezelve.
A szőlő kimondottan nem vízparti növény, mégis a gyökerét használják nagyon sokan anélkül, hogy az bármiféle bomlásnak indulna,mállana,stb. Órákig tartó főzéssel, hetekig áztatással, a szőlőtőke nagyon is alkalmas arra, hogy dekorációs eleme legyen egy akváriumnak.Nekem a 85 literes akváriumban olyan tőkék vannak, amik még élők és nyersek voltak az előkészítés előtt mégsem okoznak semmilyen gondot.
A hangsúly az előkészítésen van!
Régebben sokan epoxy gyantával vonták be a kiszemelt ágakat, gyökereket, de ez szerintem túl művivé tesz, mert egy kicsit műanyagszerűvé válik.
Hál istennek azóta már fejlődött a technika ezen a téren is és Mr.Amano cége lehetővé tette, hogy a fákat,gyökereket bomlás és algamentessé tegyük.
Vagy a fenyőfarönk tipikus uszadékfa? Ugye nem?
Pedig használták már akváriumban: http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=41
 
Tom Barr néhány akváriumában Kaliforniai erdőtüzek után megmaradt úgynevezett Manzanita fát használ.
Ezek is borzalmasan kemény fák.

Arrafelé sokat vágnak ki azért mert ez a fa állítolag borzalmasan jól és hosszú időn át ég. És pillanatok alatt poklot varázsol egy egy területből.

Valószinűleg minél keményebbek ezek a fák annál alkalmasabbak akiban. De megfelelő előkészítés mindegyiknek kell ha mi gyűjtöttük be őket.

http://en.wikipedia.org/wiki/Manzanita
http://images.google.hu/images?hl=hu&so ... a=N&tab=wi
 
Re: Terv egy készülő akváriumhoz

tibicuk said:
Az ADA Red Moor-on túl is van élet.

Így van, ugyanezt írtam, gyűjteni lehet, csak mondjuk ha lehet ne szőlőtőkét (megint csak példaként írtam egyet) tegyünk növényes akváriumba, mert nem oda való, a természetben soha az életbe nem kerül emberi beavatkozás nélkül víz alá szőlő. Éppen ezért nem is bírja olyan sokáig.

tibicuk said:
De olyan történet is van , hogy egy vihar alkalmával bedől,vagy letörik egy ág és a vízbe esik.Tehát nem csak gyökerek vannak a vízben.

Ez így van, viszont ha belegondolunk olyan fa nem tud bedőlni, ami nem a vízparton, esetleg a víz közelében él. Még a természet erői sem tudják, csak maximum nagyon szélsőséges esetekben elmozgatni fákat (ez tényleg ritka).

tibicuk said:
De az tény ,hogy platánfa nincs a vízparton,de kimondta , hogy ez platánfa?

Értem mire célzol, valószínűleg én se mondanám meg, ha ránéznék akár élőben is az akváriumodban a fára, hogy az milyen fa, főleg ha nem is látszódna a moha miatt... ezek után kíváncsi vagyok mennyire időtálló víz alatt a platánfa, ki fogom próbálni.

tibicuk said:
Nem csak vízalatti képet lehet megjeleníteni.Számtalan példa van arra,hogy hegyvidéket,vízpartot formál az aki.

Természetesen, de ekkor is olyan tereptárgyakat használhatunk, amik megállják helyüket víz alatt. Szóval én csupán csak annyit szeretnék leszögezni -mint ahogy elfogadtuk kövek esetében is, hogy mi mehet akváriumba mi nem, vagy melyik milyen akváriumba-, hogy ez ugyanígy megvan a fáknál is. Egyébként ilyen szigorú csak növényes akváriumnál vagyok, mert úgy gondolom, hogy mindenre gondolni kell és amit befolyásolni tudunk miért ne hozzuk ki a maximumot belőle. Ugye egy növényes akvárium akkor szép, ha gondozott és algamentes. Az előző hozzászólásomban direkt úgy írtam, hogy növényes akváriumba nem tennék pl. szőlőtőkét, ugyanakkor halas/garnélás akváriumba már igen, mert ott úgymond nagyobb lábon élhetünk. Ott nem félnék ennyire az algától. Egy növényes akváriumban ugye sokkal előbb és nagyobb mértékben előjöhet az alga, mint egy halas vagy garnélásban (a megfelelő körülmények miatt).

zigur said:
Hát ennek ne haragudj, de a fele sem igaz!

Már ha nem haragszol ezt azért nem vettem szó szerint. :cool:
Kíváncsi voltam mikor hozza ezt fel valaki, így van létezett és létezik olyan anyag, amivel ha bevonjuk a fát, jól bírja víz alatt. Ezek kivételes esetek, éppen ezért még jobban erősítik amit mondok. Viccet félretéve, ha nem epoxigyantát használsz, hanem mondjuk az Amani úr "kenőcsét" (megjegyzem csak azt használnám, ha kellene ilyet használnom), akkor nézzük csak meg hogy állunk anyagilag? Arra lennék kíváncsi, hogy az a kis műanyag mekkora felületre elég, tehát kb mekkora fát lehetne vele bevonni.

viktrolantos said:
Valószinűleg minél keményebbek ezek a fák annál alkalmasabbak akiban.

Én is így gondolom, csak ugye ezen fák többsége kevésbé izgalmas és nem mutat akváriumban.
 
Régen kedvenc témám volt, persze a hátterezés mellet, a különböző faféléknek a felhasználhatósága. A régi szabályok szerint, mindig keményfát használj, mert csak azok alkalmasak hosszú távon az akváriumban. A korábban belinkelt fenyőfás példa, bár létezik, ahogy látjuk, de ennek ellenére nem javasolnám. Egyébként, ahogy észrevettem, a CAU team viszonylag gyakran rendezi át az akváriumait, így rövidtávon akár működhet. Ezt én inkább egy érdekes próbának veszem, mint egy követendő példának.
Ati, egy kicsit én is értetlenül állok azon kijelentésed előtt, hogy az akváriumban csak is "vizes környezetből" származó fákat használjunk, és azok is inkább gyökerek legyenek. Bár nyílván az ideális ez lenne, de akár egy szép ág, akár a szavanna fa is, vagy bármi más messze a vizektől, simán bekerülhet az akváriumba és lehet gyönyörű dísze. A tényleges hangsúly a kiválasztáson van, ez legyen keményfa és megfelelően száraz, korhadt rész nélküli, legyen megfelelően előkészítve, ami az általam javasolt sósvízben való főzést jelent, illetve igény esetén áztatás vízcserékkel. Ha ezt a két főszabályt betartod, nem lehet baj. Egy jó példa erre a víz környéki vagy nem víz környéki dologra, a kövek, sziklák használata. Ezek az esetek legnagyobb részében, inkább hegyekben találhatók meg, mint a folyókban, tavakban. Elég érdekes kijelentés lenne, ha azt mondanánk, hogy csak folyami, lekerekített köveket szabad használni.
Én azt mondom, hogy a természetes kép eléréséhez szinte bárhova nyúlhatunk alapanyagokért, csak a végleges képnél érjük el a lehető legtermészetesebb hatást.
 
Levinen said:
Régen kedvenc témám volt, persze a hátterezés mellet, a különböző faféléknek a felhasználhatósága. A régi szabályok szerint, mindig keményfát használj, mert csak azok alkalmasak hosszú távon az akváriumban. A korábban belinkelt fenyőfás példa, bár létezik, ahogy látjuk, de ennek ellenére nem javasolnám. Egyébként, ahogy észrevettem, a CAU team viszonylag gyakran rendezi át az akváriumait, így rövidtávon akár működhet. Ezt én inkább egy érdekes próbának veszem, mint egy követendő példának.
Ati, egy kicsit én is értetlenül állok azon kijelentésed előtt, hogy az akváriumban csak is "vizes környezetből" származó fákat használjunk, és azok is inkább gyökerek legyenek. Bár nyílván az ideális ez lenne, de akár egy szép ág, akár a szavanna fa is, vagy bármi más messze a vizektől, simán bekerülhet az akváriumba és lehet gyönyörű dísze. A tényleges hangsúly a kiválasztáson van, ez legyen keményfa és megfelelően száraz, korhadt rész nélküli, legyen megfelelően előkészítve, ami az általam javasolt sósvízben való főzést jelent, illetve igény esetén áztatás vízcserékkel. Ha ezt a két főszabályt betartod, nem lehet baj. Egy jó példa erre a víz környéki vagy nem víz környéki dologra, a kövek, sziklák használata. Ezek az esetek legnagyobb részében, inkább hegyekben találhatók meg, mint a folyókban, tavakban. Elég érdekes kijelentés lenne, ha azt mondanánk, hogy csak folyami, lekerekített köveket szabad használni.
Én azt mondom, hogy a természetes kép eléréséhez szinte bárhova nyúlhatunk alapanyagokért, csak a végleges képnél érjük el a lehető legtermészetesebb hatást.


Levi, jó valóban túlságosan szigorúan vettem, teljes mértékben egyetértek az utolsó mondatoddal. A kövekkel kapcsolatban: természetesen nem csak azokat használhatjuk, mivel nem rohadnak belülről el, mint a fák idővel. Jó esetben nem is oldódik belőlük semmi, ha oldódik is, azt valószínűleg tudatosan ki is használjük (pl.: mészkő sügerekhez).
 
jojo said:
Hali!

A nejem Olaszból hozott a tengerből jónéhány uszadékfát a terráriumba.(nem tudom mi szállta meg, nem lelkesedik annyira azért az állataimért)
Gondoltam jó lesz az aksiba is. Előáztatás nélkül 5 perc főzés után raktam be az aksiba.Nem színez, nem penészedik szép színe van,(sötét és világos) ajánlom mindenkinek.Fogalmam nincs milyen fa, de nincs negatív hatása az akvárium élővilágára.

A kifőzés után elvileg nem penészesedhet a fa, vagy... ha igen, mit lehetne ellene tenni?
 
Már régóta szemezek ezzel az alkotással.... rákerestem neten is, hátha több oldalról készült képet is látnék, vagy ami lépésről lépésre bemutatná de semmi :(
Egyszerűen nem tudok rájönni, hogy hogyan rakták össze... :? hát igen a tapasztalat hiánya, tudom... :(
Szerintetek ez milyen ((fajta)) fából lehet? Ez egyáltalán fából van? :crazy:
Vagy az akvárium alsó 1/3-ig aljzat elemeléssel oldották meg?

2007_15.jpg

Ahogy néztem, a jobb felső sarokban talán egy szűrő lehet, a bal oldal mögött (középen) jól kivehető hogy a fa (?) nem az akvárium hátsó üvegénél van teljesen... szóval van ennyire keskeny és magas fa?

Ha van valakinek ötlete, azt szívesen elolvasnám :)

Az alkotó egyébként: Apiwat Apiwatsayree
 
Back
Oldal tetejére