• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

Luna

Főkertész
Itt megbeszélhetitek, hogy milyen világítást érdemes egy bizonyos akváriumhoz használni?
 
Köszönöm, hogy lett egy ilyen téma! Ide másoltam, azt amit rossz helyre írtam, de a lényeg marad: Nagyon szeretnék megkérni valakit, hogy segítsen.

Sziasztok!
Kérlek segítsetek. Van egy 240 literes aki. 50 cm mély eddig sügeres volt, most a szeretnénk bele növényeket is látni. Nem kiállításra készülne a medence. A pénz nagyon kevés hozzá (11e.). Max 60 cm-es csöveket lehet beszerelni. Én barkácsolnám össze a tetőt. Ehhez van alapanyag, viszont nem tudom milyen és hány darab csövet kellene beszerezni, hogy nem túl nagy fényigényü növények szépek növekedjenek. CO2 lenne (élesztős), diffuzort is én barkácsolnám össze.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget.

Köszönöm!!!!!
 
Lbatov said:
Van egy 240 literes aki. 50 cm mély eddig sügeres volt, most a szeretnénk bele növényeket is látni. Nem kiállításra készülne a medence. A pénz nagyon kevés hozzá (11e.). Max 60 cm-es csöveket lehet beszerelni. Én barkácsolnám össze a tetőt. Ehhez van alapanyag, viszont nem tudom milyen és hány darab csövet kellene beszerezni, hogy nem túl nagy fényigényü növények szépek növekedjenek. CO2 lenne (élesztős), diffuzort is én barkácsolnám össze.

Általában 0,8-1W/litert szoktak javasolni, de ha nem kifejezetten növényes akváriumot akarsz, vagy alacsonyabb fényigényű növényeket raksz bele akkor jóval kevesebb is elég lehet.

Én mindenképp tennék bele legalább egy növényes csövet meg valami napfényeset.

Növényes csövek: Sylvania Gro-Lux, Osram Fluora, stb.
Olyan a színspektruma, ami optimális a fotoszintézishez.
Kicsit rózsaszínes-lilás árnyalatú, a kék és a vörös színeket emeli ki. Egy vörös levelű növény, egy vöröses barnás fa dekoráció, vagy egy kék ill, piros színű hal igen jól néz ki ezzel megvilágítva. Nálam csak növényes cső van az egyik akváriumon, a neonhalak szinte foszforeszkálnak.

Napfényesnek mehet valamilyen 865-ös Cool Daylight, ez szépen kiemeli a növények zöld színét.

Ha tényleg nem fér el 60 cm-nél hosszabb, akkor méretben kettő közül választhatsz:
T8-as 18W-os, ez 59 cm hosszú, vagy T5-ös 24W HO, ez 55 cm hosszú.
A T5 14W HE felejtős, nem gyártanak ilyen növényes csövet.

A T8-as elterjedtebb és olcsóbb, a T5-ös korszerűbb, jobb fényhasznosítású de drágább és itthon szinte lehetetlen normális párazárt foglalatot beszerezni hozzá.
Érdemes elektronikus gyújtót tenni mellé, ez többszörösére növeli a cső élettartamát, csökkenti a fogyasztást és kicsit növeli a fényáramot.

Az, hogy hány cső legyen egymás mellett, az szintén méret függő. Tehetsz rá fényvetőt is, ezzel megnövelve a világítás erősségét.

Mekkora az akvárium mérete? Miért csak 60 cm alatti jöhet szóba? Gondolom hosszabb, ha 240 literes. Vagy sarokakvárium?
 
Victorio!
Köszönöm a válaszod!
Sarok az aki és 5 szögletű. :( Sajnos nagyon vastag a hátterezés, a rövidebb oldalon is van benne járat, a sügerek részére. Tehát ha nem kifejezetten növényes akkor elég 2 db fénycső?
Köszönöm!

Lbatov
 
Hali!

Hát feladtad magadnak a leckét az akvárium mérete miatt.Ha 0.5 W.-ot akarsz, ami legalábbis kéne, leszámítva azt amit le kell, (talaj, stb.) kellene T5-ös csövekből 4-5 db.,reflektorral.Ha olcsón akarod megúszni akkor Osram 650 jelzésűt veszel napfényesnek, ez még a legolcsóbb ebben a kategóriában.A növényesekből meg azt amit Victorió ajánlott.Viszont a refi az megdobja az árat, hacsak nem magad csinálod.Hát nem tudom, hogy a 11 elég lesz-e.A foglalatok, az előtétek, a csövek, a refi.Itt sok mindent magadnak kéne csinálnod.A két cső sztem. ide csak hangulatvilágítás lesz, vagy valami árnyékkedvelő növényt tarts.
 
Victorio said:
A T8-as elterjedtebb és olcsóbb, a T5-ös korszerűbb, jobb fényhasznosítású de drágább és itthon szinte lehetetlen normális párazárt foglalatot beszerezni hozzá.
Érdemes elektronikus gyújtót tenni mellé, ez többszörösére növeli a cső élettartamát, csökkenti a fogyasztást és kicsit növeli a fényáramot.

A T8-as cső tényleg olcsóbb, viszont most néztem, hogy a T5ös elektronikus előtét olcsóbb mint a T8-as. (Legalábbis az én akvárium világításomnál.)

11e forintból nem könnyű kijönni, szerintem ekkora akváriumhoz ez kevés lesz. Bár nem tudom mekkora a háttered. Esetleg ha tudsz nettó térfogatot írni, akkor kb. lesz róla fogalmunk.

Ezen az oldalon néztem körül: http://webshop link moderálva/tungsram/oldal/fooldal (Biztos van más lehetőség is, de most hirtelen ez jutott eszembe.)

Rengeteg variációt lehet összerakni, én pár perc alatt többet is végig gondoltam. A 11e forint sajnos valószínűleg kevés, de biztos ki lehet hozni belőle azért a legjobbat. Ha esetleg nem akvarisztikai fénycsöveket veszel, akkor lehet a legtöbbet beletenni. Az oldalon van T8as 6400 Kelvines Dayligth cső 520 forintért.
 
ha 0,5 w/liter akarsz akkor 11 ezerből majdnem ki is jön (vagy ki is jön), amit Nigro csinált ( http://akvarisztika.budapet.hu/2008/08/ ... ilagossag/ ).két kompakt 55 w-os cső máris 110watt. ráadásul csak 52-53 centisek plusz a foglalat 4-5 cm.
Az előtét asszem 7 ezer forint a csövek 1700 és 2500 ft, attól függően, hogy milyen színmélységűt raksz bele. Az én kérdéseim keresd a blogon, mert utánnuk ott vannak a pontos típusok Nigro válaszában.
 
Van egy jól beállt akváriumom. Alga alig van benne és az is stagnál.
Viszont szeretném ha a növények jobban nőnének. Kifejezetten a HC, hogy pontos legyek, mivel a többi nő rendesen.
4x18 Watt T8 világít most, 0.8 Watt / liter-el.
Van egy plussz 36 Wattos kompakt fénycsövem is beépítve (direkt akvárisztikai), de nincs beüzemelve.
Tápozás: Green Aqua EI szerint. CO2: Nagynyomású szűrő utáni külső reaktorral. Szűrés: Külső 700l/h
Ha bekapcsolnám akkor 1.2 Watt / liter lenne.
Kérdések:
1. Jobban nőnének a növények?
2. Jobban nőnének az algák?
3. Szerintetek bekapcsoljam?
 
DomeSL!

Szerintem nyugodtan bekapcsolhatod.
Gondolom a CO2 szinted 20-30 körül van, EI miatt nincs olyan, hogy kifogynának tápanyagból. A növények gyorsabban fognak nőni, szerintem algának esélye sincs.

Olyan 2 hét kell minden ilyen változtatás eredményének a jelentkezéséhez.
 
Sziasztok!
Most készülök beüzemelni egy nano-t, egy 20x18x25-ös akvát, és ez 9 liter. Namármost, ha ezt dúsan be akarom ültetni növényekkel, akkor melyiket válasszam: Arcadia Pod 9W, vagy Arcadia Pod 11W? Vagy ezek nem is jók ide, és maradjak az asztali lámpás megoldásnál? :?
 
Szerintem a 11 wattos Arcadia lenne a legjobb, ha high-tech lesz. Ha low-tech, akkor elég a 9 watt is. Az asztali lámpát nem annyira ajánlom, mivel a fénye nem valószínű, hogy megfelelő egy növényes akváriumhoz...
 
Nem nagyon lesz high-tech, mert CO2-t nem tudom fogok-e adagolni...Max élesztőset. Szóval ennek fényében még mindíg ez a vélemény? Sztem növényt majd valami netes helyről rendelek, de ez már egy másik topic! :) :lol:
 
Sziasztok!
Az a helyzet, hogy a 65 literes akváriumom felett kb 30 watt fény van, szóval nagyjából 0,5 watt/liter.Délutánonként az akváriumot éri közvetelen napfény, és ennek hatására a legtöbb növényem bubikat ereget.Estére viszont, amikor már nincs napfény, csak a 30 watt, akkor csak a microsoriumom bubizik, de az is csak a levelek fonákján.Viszont az a baj, hogy a napfény hatására elkezdtem algásodni. Mit tegyek? Sajnos nincs helye a tetőben több fénynek. Szerintem igy is jól érzik magukat a növényeim, csak át kell pakolni az akváriumot más helyre, hogy a napfény ne okozzon algásodást.
Remélem tudtok segíteni, előre is köszi!
 
dekalabda00 said:
Sziasztok!
Az a helyzet, hogy a 65 literes akváriumom felett kb 30 watt fény van, szóval nagyjából 0,5 watt/liter.Délutánonként az akváriumot éri közvetelen napfény, és ennek hatására a legtöbb növényem bubikat ereget.Estére viszont, amikor már nincs napfény, csak a 30 watt, akkor csak a microsoriumom bubizik, de az is csak a levelek fonákján.Viszont az a baj, hogy a napfény hatására elkezdtem algásodni. Mit tegyek? Sajnos nincs helye a tetőben több fénynek. Szerintem igy is jól érzik magukat a növényeim, csak át kell pakolni az akváriumot más helyre, hogy a napfény ne okozzon algásodást.
Remélem tudtok segíteni, előre is köszi!

szia, én ugyanígy jártam a nanoval korábban. a napfény olyan fénytartományban világítja meg ami a növényeknek a legjobb. mintha femhalogénnel világítanád. sajnos amíg a jelenlegi helyen van, az algák ellen sem fogsz tudni védekezni. egy idő után elszaporodnak hiába a co2. ha viszont elteszed egy sötétebb helyre, akkor megszűnik a bubizás mert olyan kevés a fényed.... viszont egészséges lehet az aksid alga nelkül
 
Sziasztok!
Elnézést, hogy csak most köszönöm meg a sok segítséget MINDENKINEK!!!
Victorio: sajnos nem jó, mert nekem szla kell! Azért nagyon köszi!!!
Ha kész lesz teszek valahová képet róla!
Üdv Mindenkinek
 
Emperor_ said:
DomeSL!

Szerintem nyugodtan bekapcsolhatod.
Gondolom a CO2 szinted 20-30 körül van, EI miatt nincs olyan, hogy kifogynának tápanyagból. A növények gyorsabban fognak nőni, szerintem algának esélye sincs.

Olyan 2 hét kell minden ilyen változtatás eredményének a jelentkezéséhez.

Szia Emperor!

Bekapcsoltam a világítást. 1 nap után elkezdett zöldülni a víz.
Vélemény? Keymaker?
Gondoljátok, hogy beállnak a növik az új helyzetre és megszűnik?
 
Szia!

A vízvirágzás oka a túl erős fény, fokozatosabban emeld a világítás mértékét. Kapcsold le az egyik fénycsövet, így csak 50%-os növekedés a 100% helyett.
 
DomeSL said:
Bekapcsoltam a világítást. 1 nap után elkezdett zöldülni a víz.
Vélemény? Keymaker?
Gondoljátok, hogy beállnak a növik az új helyzetre és megszűnik?
A helyzet az, hogy valamiért túl sok az ammóniád az akváriumban. Ezért elsősorban a kiváltó okot kell megszüntetned, az ammónia-szint csökkentésével.

Az ammónia-problémák jöhetnek a túl sok hal miatt, a túl kicsi szűrő (vödörméret és megforgatási szám) miatt, a vízcserék elégtelensége miatt, vagy általános akvárium-tisztasági problémák miatt, illetve szenvedő növények miatt. Ez utóbbi talán azért zárható ki, mert ha a növények szenvednének, akkor a megfelelő tápozás miatt csak CO2 problémákra gondolhatnék, ez pedig fonalalgát (is) eredményezne. Van fonalalgád is? A CO2 szintedet mindenképpen meg kell vizsgálnod.

A fény csökkentése az eredendő problémát nem oldja meg. Mivel viszont az algásodáshoz fény ÉS ammónia kell, a gyengébb fény kisebb problémákat fog okozni, mivel több ammóniát is megengedhetsz magadnak. Remélem kivehető a mondanivaló lényege: minél nagyobb a fény, annál kevesebb ammónia elég az algásodáshoz.

A célod tehát az, hogy minél nagyobb mozgásteret biztosíts a magad számára az ammóniaszint leszorításával. Függetlenül attól, hogy milyen világításod van. A világítás csökkentése lehet, hogy megoldja a problémádat (az alábbi megoldásokkal együtt), de megintcsak tüneti kezelés.

A zöld víztől viszonylag nehéz megszabadulni. Általában a vízcserék nem segítenek rajta. A blackout (elsötétítés) esetleg segíthet, de a leghatékonyabb módszer az eltüntetésére az UV szűrő használata. Az UV és Green Aqua Micro együttes használatáról azt kell tudnod, hogy a Micro-ban található kelátokat az UV szűrő felbontja, ezért csak nagyon óvatosan lehet használni, a következő módon: a fények felkapcsolása előtt legalább 1-2 órával indítsd el az UV szűrőt egy rövid időre, a napi tápanyagokat pedig csakis a kikapcsolása után adagold a vízbe. Ismételd meg ezt a folyamatot pár napon keresztül - tüneti kezelésként, ha már az eredendő okot megszűntetted.
 
DomeSL said:
Emperor_ said:
DomeSL!

Szerintem nyugodtan bekapcsolhatod.
Gondolom a CO2 szinted 20-30 körül van, EI miatt nincs olyan, hogy kifogynának tápanyagból. A növények gyorsabban fognak nőni, szerintem algának esélye sincs.

Olyan 2 hét kell minden ilyen változtatás eredményének a jelentkezéséhez.

Szia Emperor!

Bekapcsoltam a világítást. 1 nap után elkezdett zöldülni a víz.
Vélemény? Keymaker?
Gondoljátok, hogy beállnak a növik az új helyzetre és megszűnik?

A zöld vizet sajnos a szűrés nem szunteti meg ahogy olvastam. Jövőhéten várunk egy szállítmányt az ADA-tól amiben lesz egy ilyen szer. Úgy hívják Clear Dash direkt ilyen problémákra találták ki: http://www.adana.co.jp/_e_product/113_index.html
Más gyártótól nem ismerek hasonló terméket.
 
keymaker said:
A helyzet az, hogy valamiért túl sok az ammóniád az akváriumban. Ezért elsősorban a kiváltó okot kell megszüntetned, az ammónia-szint csökkentésével.

Az ammónia-problémák jöhetnek a túl sok hal miatt, a túl kicsi szűrő (vödörméret és megforgatási szám) miatt, a vízcserék elégtelensége miatt, vagy általános akvárium-tisztasági problémák miatt, illetve szenvedő növények miatt. Ez utóbbi talán azért zárható ki, mert ha a növények szenvednének, akkor a megfelelő tápozás miatt csak CO2 problémákra gondolhatnék, ez pedig fonalalgát (is) eredményezne. Van fonalalgád is? A CO2 szintedet mindenképpen meg kell vizsgálnod.

A fény csökkentése az eredendő problémát nem oldja meg. Mivel viszont az algásodáshoz fény ÉS ammónia kell, a gyengébb fény kisebb problémákat fog okozni, mivel több ammóniát is megengedhetsz magadnak. Remélem kivehető a mondanivaló lényege: minél nagyobb a fény, annál kevesebb ammónia elég az algásodáshoz.

A célod tehát az, hogy minél nagyobb mozgásteret biztosíts a magad számára az ammóniaszint leszorításával. Függetlenül attól, hogy milyen világításod van. A világítás csökkentése lehet, hogy megoldja a problémádat (az alábbi megoldásokkal együtt), de megintcsak tüneti kezelés.

A zöld víztől viszonylag nehéz megszabadulni. Általában a vízcserék nem segítenek rajta. A blackout (elsötétítés) esetleg segíthet, de a leghatékonyabb módszer az eltüntetésére az UV szűrő használata. Az UV és Green Aqua Micro együttes használatáról azt kell tudnod, hogy a Micro-ban található kelátokat az UV szűrő felbontja, ezért csak nagyon óvatosan lehet használni, a következő módon: a fények felkapcsolása előtt legalább 1-2 órával indítsd el az UV szűrőt egy rövid időre, a napi tápanyagokat pedig csakis a kikapcsolása után adagold a vízbe. Ismételd meg ezt a folyamatot pár napon keresztül - tüneti kezelésként, ha már az eredendő okot megszűntetted.

Szia Key!

Mivel a múltkor a fonalalgával is igazad volt így kénytelen vagyok most is hinni neked. Úgy látszik nagyon értesz hozzá.
A fonalalga 3!!! nap alatt eltünt mikor tanácsodra feljebb tekertem a co2-t 80 bpm-re.
Mivel mérni nem mérem azóta sem.

De nem értem mitől lehet sok az ammónia. 12db serpa lazac van 120 literben, meg 5 oto. Szerintem ez nem sok.
A szűrőm Aqua-Pro 2 / Evo 2208 / Atman 3336 FULL 700 l/h . És kivételesen tényleg jól keringtet, mert kitakkeroltam a csöveket.
Vízcsere heti 1x50% és 1x20%.
Az 1x20% a döglött(ődő) fonal algák miatt van, célzott leszívással. De ezek tényleg teljesen eltüntek a múlthét óta.
Úgyhogy fonal algám NINCS!
Mielőtt bekapcsoltam a +36Wattot akkor még nem volt a néhány fonal alga telepen kívül semmi más alga.
A növények szenvedéséről annyit, hogy nap végén szó szerint nem lehet átlátni a vízen a sok felszálló bubi miatt. És ezt komolyan mondom. Millió mikro bubi megy föl a hc-ktől.

Mindegy. Úgydöntöttem kivárok. 1 hetet hátha visszaáll minden.

Köszi a segítséget.
Esetleg szerinted, netán egy plussz vízforgató powerhead segítene?
Mert olyanom van azt beköthetem.
 
Back
Oldal tetejére