• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

Értem. Amennyiben szeretnék valamilyen talajtakaró növényt, úgy milyen világítás lenne ajánlott?

A szűrésre visszatérve. Jól gondolom, hogy lehetőleg csak az eheim márkát kövessem? Láttam eladó 2224-et például (20k forint) vagy 2226-ot. Ez elégséges lehet egy 80*30*40-es akvába?
Köszönöm!
Amennyiben szeretnék valamilyen talajtakaró növényt, úgy milyen világítás lenne ajánlott?
Amennyiben van CO2 beoldás, én javaslom fénycső esetén az 1W/liter fényt.
 
Sziasztok!
LED akvárium világítást szeretnék csinálni, egy 100l-es akváriumhoz. A ledszalag amit tervezek használni 2700-6000K között állítható. Szerintetek ez a fénytartomány megfelelne? És ha igen nagyjából mennyire érdemes állítani? Valamint egy ekkora akváriumhoz hány lumen az ideális? CO2-vel és nélküle is érdekelne, mert még nem dőlt el, hogy lesz-e. Előre is köszönöm a segítséget.
 
Sziasztok!
LED akvárium világítást szeretnék csinálni, egy 100l-es akváriumhoz. A ledszalag amit tervezek használni 2700-6000K között állítható. Szerintetek ez a fénytartomány megfelelne? És ha igen nagyjából mennyire érdemes állítani? Valamint egy ekkora akváriumhoz hány lumen az ideális? CO2-vel és nélküle is érdekelne, mert még nem dőlt el, hogy lesz-e. Előre is köszönöm a segítséget.
szia ,
4 sor szalagot, 95cri-set, hideg fehéret...
 
Sziasztok!
LED akvárium világítást szeretnék csinálni, egy 100l-es akváriumhoz. A ledszalag amit tervezek használni 2700-6000K között állítható. Szerintetek ez a fénytartomány megfelelne? És ha igen nagyjából mennyire érdemes állítani? Valamint egy ekkora akváriumhoz hány lumen az ideális? CO2-vel és nélküle is érdekelne, mert még nem dőlt el, hogy lesz-e. Előre is köszönöm a segítséget.
A változtatható színhőmérsékletű szalagok általában gyengébbek, telejesen felesleges ilyet választanod. Növényes akváriumhoz leginkább 6500K a használatos, de ízlése válogatja. 4000K-5000K-nél (természetes napfény-fehér) melegebb tartomány 99%-nak nem tetszik.
80-90 lm/literrel kalkulálnék, hogy ne legyenek maxon járatva a szalagok. CO2 mellé 50-80 lm/liter ajánlott.
 
Amatőr kérdés, van aki wattot mond, van aki lument, most akkor melyik? Amit vettem pár napja a 60literes aksimra, arra az van írva 23W 1750Lumen. Twinstar Light III 60B. Elég világos és fényesnek tűnik nekem tőle az aksim (főleg a korábbi, gyári fénycsöves Diversa tető után), el nem tudom most képzelni, hogy még egy ilyent rárakjak, akkor lenne 3500lumen. /60liter = 58lm/liter?
 
Utoljára módosított:
Amatőr kérdés, van aki wattot mond, van aki lument, most akkor melyik? Amit vettem pár napja a 60literes aksimra, arra az van írva 23W 1750Lumen. Twinstar Light III 60B. Elég világos és fényesnek tűnik nekem tőle az aksim (főleg a korábbi, gyári fénycsöves Diversa tető után), el nem tudom most képzelni, hogy még egy ilyent rárakjak, akkor lenne 3500lumen. /60liter = 58lm/liter?
A 60, sőt 80 lm/liter simán használatos ledek esetében high-technél. De nem csak a fényerő számít, hanem a spektrum is. Éppen ezért RGB(W) ledeknél más a helyzet, mármint ami a lumen/liter számítást illeti. Nem kell annyi belőle.
És amúgy meg igen, a 3500 lm kicsit visszadimmelve (a ledek élettartamának növelése érdekében) nem feltétlenül túl sok, neked is csak azért tűnik annak, mert sokkal kevesebbhez voltál szokva. Nekem 3500 lumenes Chihiros WRGB világít a 64 liter fölött, 75%-ra visszafogva pont jó :)
 
A változtatható színhőmérsékletű szalagok általában gyengébbek, telejesen felesleges ilyet választanod. Növényes akváriumhoz leginkább 6500K a használatos, de ízlése válogatja. 4000K-5000K-nél (természetes napfény-fehér) melegebb tartomány 99%-nak nem tetszik.
80-90 lm/literrel kalkulálnék, hogy ne legyenek maxon járatva a szalagok. CO2 mellé 50-80 lm/liter ajánlott.
Köszi a segítséget. Akkor ha mondjuk co2 nélkül használnék kb 5500 lumenes világítást, (nyilván nem maxon járatva) akkor az jó lehet? Az 55 Lumen/ liter lenne ugyebár. Persze nem állítható szalagból, hanem simából. A fentebb írtakhoz képest soknak tűnhet, de gondoltam inkább csinálok erősebb világítást és használom 50%-on, mint hogy ha lesz később co, akkor kevés legyen, és csinálhatok/vehetek újat.
 
Köszi a segítséget. Akkor ha mondjuk co2 nélkül használnék kb 5500 lumenes világítást, (nyilván nem maxon járatva) akkor az jó lehet? Az 55 Lumen/ liter lenne ugyebár. Persze nem állítható szalagból, hanem simából. A fentebb írtakhoz képest soknak tűnhet, de gondoltam inkább csinálok erősebb világítást és használom 50%-on, mint hogy ha lesz később co, akkor kevés legyen, és csinálhatok/vehetek újat.
Ne a max lumennel számolj, hanem a ténylegessel, amivel világítani fogsz. Szóval ha az 5.500 lumenes világítást dimmeled pl. 80%-ra, akkor az 4.400 lumen, vagyis 44 lumen/liter lesz egy 100L-es akvában. A gyártók és a tapasztaltabbak is ezt a 80%-ot ajánlják, mint maxot, hogy a led élettartama ne csökkenjen drasztikusan.
Szóval jól gondolod, inkább csinálj erősebbet és dimmeld vissza jobban, akkor több tartalékod lesz és jót tesz a ledeknek is.
 
Köszi a segítséget. Akkor ha mondjuk co2 nélkül használnék kb 5500 lumenes világítást, (nyilván nem maxon járatva) akkor az jó lehet? Az 55 Lumen/ liter lenne ugyebár. Persze nem állítható szalagból, hanem simából. A fentebb írtakhoz képest soknak tűnhet, de gondoltam inkább csinálok erősebb világítást és használom 50%-on, mint hogy ha lesz később co, akkor kevés legyen, és csinálhatok/vehetek újat.
Maga a gondolatmenet tetszik. De ha tényleg tervben van a CO2 és tényleg terhes lenne a későbbiekben fejleszteni a világítást, akkor most ne spórolj ezen, kevés lesz az az 55 lm. Egy jó low-tech-hez is kell kb 40 lm, de 30 kb az alja (bár kevesebbel is lehet akvarizálni, de nagyon szerény lesz a választék a növények terén, amelyeknek ez elég).
És azt sem szabad elfelejteni, hogy a fény a dimmelés hatására exponenciálisan változik. Ergo 5500 lm 80%-ra dimmelve NEM! 4400 lm, hanem kevesebb. Így a százalékos számítgatás is teljesen felesleges.
 
Szóval ha az 5.500 lumenes világítást dimmeled pl. 80%-ra, akkor az 4.400 lumen, vagyis 44 lumen/liter lesz egy 100L-es akvában.
5500 lm 80%-ra dimmelve NEM! 4400 lm, hanem kevesebb.
Bár úgy tűnhet, hogy a példámmal konkrétan téged akartalak cáfolni, valójában csak véletlen egybeesés volt, még nem láttam a hozzászólásodat mikor az enyémet írtam :)
 
Bár úgy tűnhet, hogy a példámmal konkrétan téged akartalak cáfolni, valójában csak véletlen egybeesés volt, még nem láttam a hozzászólásodat mikor az enyémet írtam :)
Nekem ez teljesen új információ volt, mármint a fény exponenciális változása a dimmelés hatására...köszi! 👍
 
Amatőr kérdés, van aki wattot mond, van aki lument, most akkor melyik? Amit vettem pár napja a 60literes aksimra, arra az van írva 23W 1750Lumen. Twinstar Light III 60B. Elég világos és fényesnek tűnik nekem tőle az aksim (főleg a korábbi, gyári fénycsöves Diversa tető után), el nem tudom most képzelni, hogy még egy ilyent rárakjak, akkor lenne 3500lumen. /60liter = 58lm/liter?
Sajnos a dolog ennél még cifrább... :sneaky:
A lényeg ugyanis nem a lumen és Watt, hanem a @Jopet által is említett spektrum és a lux!
A lumen és a Watt a gyártók által megadott, és elvileg bármikor visszaellenőrizhető adat. A spektrális eloszlás is egyértelmű, csak a hozzá tartozó értelmezés, magyarázat kicsit nehezebb dió. Tehát spektrum esetében érdemes csak arra koncentrálni (komoly ismeretek hiányában), hogy kifejezetten növényezéshez ajánlja a gyártó vagy nem? A Watt semmit nem számít, csak a pénztárcádra van hatással.
A Felhasználó szempontjából viszont a legfontosabb paraméter (a spektrumon kívül) az akváriumában mérhető megvilágítás értéke, azaz a LUX! Tehát nem csak az a lényeg, hogy hány lumenes lámpát használsz, hanem az, hogy ebből mennyi jut el a növények leveléig? Ez viszont függ a:
- lámpa tulajdonságaitól (lumen + spektrum)
- a lámpa elhelyezésétől (pl. magasság a vízszint felett)
- a vízoszlop magasságától (Mennyi fényt nyel el a víz? Milyen közel van az adott növény a fényforráshoz?)
- esetleges egyéb felhasználói sajátosságoktól (üvegfedés az akvárium felett, felszínen úszó vízinövények, stb)
A lumen érték csak egy tájékoztató adat a Vásárló felé (+ marketing fogás), hogyha pl. az 1750 lumenes lámpát kevésnek tartod, akkor milyen lámpát keress, ami az 1750 lumennél több fényt ad (azonos körülmények között)?
 
A 60, sőt 80 lm/liter simán használatos ledek esetében high-technél.
Most szeretnék újraindítani egy 45P akváriumot. Van rajta egy Twinstar Light 450E (1600 lumen) meg egy kis Tropica CO2 rendszer. Akkor maxon hajtva egy Twinstar épphogy csak elég high-tech-nek? Vagy nem is elég? Kettő lenne az igazi?
A Tropica az oldalán az advanced növényekhez azt írja >40 lumen.
 
Végigolvasva a bejegyzéseket, néhány észrevétel. Igen, a megvilágítás erősségét a lux érték fejezi ki, de ez egy olyan mérőszám, amit egy adott, megvilágított helyen műszerrel meg lehet mérni és nem több. Lehet látni példákat az akvarisztikai lux mérésekről, de még egyszer sem láttam olyan bejegyzést sem itt, sem az UKPS-n, hogy az akváriumom alsó harmadában ennyi, a felső harmadában annyi lux a fényerősség, és emellett ezt vagy azt tapasztaltam. Vagyis a lux érték és a gyakorlati tapasztalatok összekapcsolása igencsak hiányos. De ez nem probléma, mivel a luxmérő műszer nem igazán elterjedt műszer és nem is olcsó. Szerintem az akvarisztikában nincs is rá szükség, egyszerűbb és olcsóbb megoldás a fényforrások által kibocsátott fénymennyiségből, azaz a lumenből kiindulni. Az örvendetes, hogy a fényforrásokhoz már rendszerint kapcsolódik a lumen érték feltüntetése. És az akvarisztikában is terjed a lumen használata. A fényforrás lumenben mért erőssége azonban csak kiinduló pont. A víz felszínére, illetve az alsóbb vízrétegekbe eljutó fény mennyisége, az ott lux-ban mérhető fényerősség, a fényforrás lumenben kifejezett erőssége mellett számos tényezőtől függ: pl. mennyire irányított a fényforrás sugárzása, mekkora a megvilágított felület, mekkora a vízoszlop stb. A lumen/liter érték (egyéb adatok nélkül) éppen olyan hibás mérőszám, mint a watt/liter. Én arra biztatok mindenkit, hogy akinek az optimális megvilágításra vonatkozóan vannak tapasztalatai, a következő adatokat adja meg azoknak, akik tanácsot kérnek: fényforrás lumen értéke (lm), fényforrás távolsága a vízfelülettől (dm), a megvilágított vízfelület (dm2), vízoszlop magassága (dm). A két hete indított akváriumom jellemzői: 6750 lumen (jól irányított sugárzással, kevés fényszórással, egyenletes felületi eloszlással), 44 dm2-re, 1,2 dm-rel a vízfelszín felett, a vízoszlop magassága kb. 3,6 dm. (A növényzet fejlődése optimálisnak mondható.) Ilyen és hasonló adatokból mindenki arányosíthat, illetve tájékozódhat. És persze lehet mindenféle kiegészítő infokat is közölni, pl. spektrum, co2, megvilágítás időtartama stb. De a kezdők vagy a tanácstalanok többsége, nem ez utóbbiakra kíváncsi. Érdemes lenne itt a fórumon egy olyan rovatot indítani, ahol össze lehetne gyűjteni rendszerezetten a megvilágítással kapcsolatos tapasztalati adatokat és nem a watt/liter vagy a lumen/liter félrevezető mérőszámokkal operálni.
 
Végigolvasva a bejegyzéseket, néhány észrevétel. Igen, a megvilágítás erősségét a lux érték fejezi ki, de ez egy olyan mérőszám, amit egy adott, megvilágított helyen műszerrel meg lehet mérni és nem több. Lehet látni példákat az akvarisztikai lux mérésekről, de még egyszer sem láttam olyan bejegyzést sem itt, sem az UKPS-n, hogy az akváriumom alsó harmadában ennyi, a felső harmadában annyi lux a fényerősség, és emellett ezt vagy azt tapasztaltam.

Fényteszt
 
Én arra biztatok mindenkit, hogy akinek az optimális megvilágításra vonatkozóan vannak tapasztalatai, a következő adatokat adja meg azoknak, akik tanácsot kérnek: fényforrás lumen értéke (lm), fényforrás távolsága a vízfelülettől (dm), a megvilágított vízfelület (dm2), vízoszlop magassága (dm).
Ezzel a resszel azert lehet vitatkozni. Akik tanacsot kernek, nagy altalanossagban (itt lehet megsertodni, vagy kis onkritikaval elfogadni, hogy igenis ez az elterjedt hozzaallas) lusta utananezni alaposabban a dolgoknak es NEKI egyszerubb megkerdezni, mas mit javasolna szamara. A lumen/liter es a watt/liter egy okolszabaly, pont az ilyenek miatt, kiindulasnak jo. Egy kezdo, vagy aki nem akar/tud melyebben utanajarni, nem fog neked dm2-t, irányitott fenyt, meg melyseget szamolgatni, mikor sokszor meg azt is nehez kiszedni hogy hany literes az akva es mit is szeretne benne tartani.
 
A 60, sőt 80 lm/liter simán használatos ledek esetében high-technél. De nem csak a fényerő számít, hanem a spektrum is. Éppen ezért RGB(W) ledeknél más a helyzet, mármint ami a lumen/liter számítást illeti. Nem kell annyi belőle.
És amúgy meg igen, a 3500 lm kicsit visszadimmelve (a ledek élettartamának növelése érdekében) nem feltétlenül túl sok, neked is csak azért tűnik annak, mert sokkal kevesebbhez voltál szokva. Nekem 3500 lumenes Chihiros WRGB világít a 64 liter fölött, 75%-ra visszafogva pont jó :)
Köszi a választ, akkor nincs mese, megyek és nyugodtan veszek még egy ugyanilyen Twinstart 60B-t, akkor leszek elvileg 3500 lumenen a 60 literre.
 
Köszi a választ, akkor nincs mese, megyek és nyugodtan veszek még egy ugyanilyen Twinstart 60B-t, akkor leszek elvileg 3500 lumenen a 60 literre.
Nem ezt akartam sugallni, de szerintem jó döntés. Magát a lámpát ugyan nem ismerem, de a fényhasznosítása kifejezetten jó (75 lm/W, ez az RGBW esetén erős fényerejű ledeket sejtet). De mivel a GA "kimondottan halas, garnélás akváriumokhoz" ajánlja, én azért rájuk csörögnék, hogy duplázással már növényezéshez is ajánlják-e - már ha a színképével amúgy elégedett vagy...
 
sziasztok,

egy 45x30x30-as garnélást tervezek low-ban, többszöri nekifutás után most már tényleg :)
Ezek a világítások jók lehetnek? Hasonló kategóriába tartozónak gondolnám ezeket, de lehet egyik jobban ajánlott mint a másik (pl. eltérő színhőmérséklet 6500K-7000K-8000K, talán nem mindegyik dimmelhető stb.):
  1. Chihiros A301

  2. Chihiros C301

  3. Twinstar Light III 45B

  4. Odyssea D-300L LED


Külső szűrőt tervezek, de CO2 egyenlőre nem lesz.

Ajánlat esetleg lenne?

Köszi
 
Back
Oldal tetejére