• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen növénytápot használjak?

kipser

Főkertész
Sziasztok!

Nem találtam ehhez hasonló témát, ezért nyitottam egy újat, ha esetleg van ilyen csak elkerülte a figyelmemet akkor kérem a moderátorokat, hogy pakolják át oda.
Szóval az eddigi növényes akváriumaim indításánál kb 4-szer kezdtem el a GA-s tápokat használni. Ha az emlékeim nem csalnak minden esetben baromi sok alga jelent meg. Valószínűleg még túl rutintalan vagyok ezekhez a tápokhoz vagy nem tudom mi lehet a hiba, de egy biztos, hogy bennem van a hiba, mert másnak jól működik.

Úgy döntöttem, hogy abbahagyom a GA-s tápozást és más felé nézek. High tech akváriumról beszélünk.
ADA tápokat nagyjából már ismerem, eddig ez a befutó.
Sosem használtam még tropica tápokat, de érdekelne, hogy high techben mennyire használható és milyen eredményeket lehet elérni vele.
A seachemnek is vannak tápjai de kb alkotóelemekre szétszedve. Járható út az, hogy ezeket összeválogatva használom őket?
TF planter most elvetve, nem szeretném azt használni.

Igazából véleményeket kérnék és ha használtok tápot amit nem soroltam fel kérlek írjátok le, illetve a tapasztalatokat is.
 
Porokból kevert tápokat teljesen elvetetted, vagy anyira nem nagy az akváriumon, hogy érdemes volna pancsolni?
Árban verhetetlen. Meg az a nyugalom, mikor látod, hogy fogyóban van a tápod, és nem az van benned, hogy megint ki kell adni egy csomó pénzt, hanem előveszed a kis laborfelszerelésed és keversz egy új adagot.
Vannak persze buktatók mint pl, hogy csakis minőségi porokat szabad használni, de a GA, száraztápjaival nem lőhetsz mellé. Én is ott szúrtam el a dolgot, hogy kevésnek találtam a kiszerelést, mert az sajnos tápozás oldalról tényleg nem jó. Macro mindhárom alapanyaga 200 grammos kiszerelésben kapható csak, közben a kálium-foszfátból kell mondjuk 2 gramm, a kálium-nitrátból meg 30. Így az utóbbit megrendeltem 600-as kiszerelésben attól a cégtől akitől a komplex micro port is veszem, na onnantól jött az alga, ami azelött már szépen visszahúzódott hála Beninek.
 
Porokból kevert tápokat teljesen elvetetted, vagy anyira nem nagy az akváriumon, hogy érdemes volna pancsolni?
Árban verhetetlen. Meg az a nyugalom, mikor látod, hogy fogyóban van a tápod, és nem az van benned, hogy megint ki kell adni egy csomó pénzt, hanem előveszed a kis laborfelszerelésed és keversz egy új adagot.
Vannak persze buktatók mint pl, hogy csakis minőségi porokat szabad használni, de a GA, száraztápjaival nem lőhetsz mellé. Én is ott szúrtam el a dolgot, hogy kevésnek találtam a kiszerelést, mert az sajnos tápozás oldalról tényleg nem jó. Macro mindhárom alapanyaga 200 grammos kiszerelésben kapható csak, közben a kálium-foszfátból kell mondjuk 2 gramm, a kálium-nitrátból meg 30. Így az utóbbit megrendeltem 600-as kiszerelésben attól a cégtől akitől a komplex micro port is veszem, na onnantól jött az alga, ami azelött már szépen visszahúzódott hála Beninek.
Bocs, de nem értem tisztán: honnét jött az alga? ... vagy mi az összefüggés? ... és mitől húzódott vissza? (melyik topicban van?)
 
Bocs, de nem értem tisztán: honnét jött az alga? ... vagy mi az összefüggés? ... és mitől húzódott vissza? (melyik topicban van?)
Van ehhez a saját készítésű macrohoz egy táblázat,
https://akvakertesz.hu/threads/makro-tap-hazilag.2963/
ezt mikor elkezdtem magam keverni, akkor kicsit félreértelmeztem, és Beni segített rendbe rakni a dolgokat. Ezután az addigi zöld szakállalga szinte teljesen el is tűnt. Akkor még a GA DIY tápcsomagját használtam
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-diy-tapcsomag-10-kedvezmennyel.html.
Erre írtam, hogy nemigazán jók a kiszerelések, mert a kálium-nitrátból lényegesen több kell mint a kálium-foszfátból. Lényeg, hogy elfogyott a kálium-nitrát, és más forrásból vásároltam nagyobb kiszerelést, ami viszont nem olyan tisztaságú lehet, mint a GA-s, mert mikor ebből kevertem a tápot, egyből visszaalgásodtam. Gyanúmat az is igazolja, hogy jelenlegi mixben , fél liter táphoz keverek 40 gramm KNO3-at,(plusz a másik kettő port) és ebből napi szinten 12 ml ment az akváriumba,ami EI szerinti tápozásnak tökéletes volt a tesztek szerint. A váltás óta meg épp, hogy színeződik a nitrát teszt. tettem az új porból a 243-as akváriumba egy teáskanállal, amit 4-5 gramm (megmértem), és ez emel 5-10mg/liter nitrátszintet a vizemen, ami cseppet gyenge, mikor a 40 gramm tartalmú keverék 41 napra elég. Szóval itt fontos, hogy nagy tisztaságú porokat használjunk. Most rendeltem a patikában kálium-nitrátot, ami garantáltan tiszta. Elvileg a jövő héten megjön, és keverem is az új mixet belőle.
 
Utoljára módosított:
Van ehhez a saját készítésű macrohoz egy táblázat,
https://akvakertesz.hu/threads/makro-tap-hazilag.2963/
ezt mikor elkezdtem magam keverni, akkor kicsit félreértelmeztem, és Beni segített rendbe rakni a dolgokat. Ezután az addigi zöld szakállalga szinte teljesen el is tűnt. Akkor még a GA DIY tápcsomagját használtam
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-diy-tapcsomag-10-kedvezmennyel.html.
Erre írtam, hogy nemigazán jók a kiszerelések, mert a kálium-nitrátból lényegesen több kell mint a kálium-foszfátból. Lényeg, hogy elfogyott a kálium-nitrát, és más forrásból vásároltam nagyobb kiszerelést, ami viszont nem olyan tisztaságú lehet, mint a GA-s, mert mikor ebből kevertem a tápot, egyből visszaalgásodtam. Gyanúmat az is igazolja, hogy jelenlegi mixben , fél liter táphoz keverek 40 gramm KNO3-at,(plusz a másik kettő port) és ebből napi szinten 12 ml ment az akváriumba,ami EI szerinti tápozásnak tökéletes volt a tesztek szerint. A váltás óta meg épp, hogy színeződik a nitrát teszt. tettem az új porból a 243-as akváriumba egy teáskanállal, amit 4-5 gramm (megmértem), és ez emel 5-10mg/liter nitrátszintet a vizemen, ami cseppet gyenge, mikor a 40 gramm tartalmú keverék 41 napra elég. Szóval itt fontos, hogy nagy tisztaságú porokat használjunk. Most rendeltem a patikában kálium-nitrátot, ami garantáltan tiszta. Elvileg a jövő héten megjön, és keverem is az új mixet belőle.
Köszönöm, így már tiszta.
Szintén kevertem porból makrót, elvileg a táblázat szerint, de nem tartom ilyen pontosan az adagolást (low tech.)
Eddig csak pár pötty pontalga volt, azon az oldalon, ahol a reggeli fény éri az üveget, de tegnap felfedeztem nem kevés fonal(?) algát: 20-30 cm hosszú izé, ami olyan vékony, mintha pókháló lenne. Lehet, hogy vízipók van az akvámban? :D
Csökkentem a fényt, növelem a tápot. Meglátjuk mi lesz?
 
Szóval az eddigi növényes akváriumaim indításánál kb 4-szer kezdtem el a GA-s tápokat használni. Ha az emlékeim nem csalnak minden esetben baromi sok alga jelent meg.

Hogy neked mi miért volt én nem tudom megjósolni, de ha ilyenkor megadod a mért adataidat talán ki tudják találni az okosok. Elmondom én mit tapasztaltam.
GA-sok azt mondták GA M&M-el nem lehet tévedni. ADA is jó, de baromi drága. A két tápozásnak semmi köze egymáshoz, nem hasonlítható. Más elméletre épül.

Én az olcsóbb GA EI tápzást választottam. 1. hétre ellepett a Barna alga a Zöld pont és por alga. Csak ennek semmi köze a növények tápozásához. Elmagyarázták, hogy a GA M&M-ben nem lehet minden benne. (thx dexkill) Főleg olyanok amik egy agyagos akvárium talaj indulásakor nagy mennyiségben kell, de a későbbiekben nem. Ilyen pl. s a foszfát. Rá is mértem a PO4-re és bizony béka segge alatt volt.
Van egy tanulságos táblázat:
https://www.theaquariumwiki.com/Redfield_Ratio
Fontos, hogy a szénforrás a nitrát, foszfátforrás arányban legyen az akváriumban. 106:16:1 -ot ír ez a dokumentum mások inkább 100:10:1 arányt mondanak.
Carbót biztos adsz az előírtnak meglelően. De a foszfátot úgy kell igazítanod ahogy az No3-at méred. Főleg az elején nehéz mert szinte bármennyit öntesz bele az agyagos talaj azt másnapra negyedére csökkenti. Mindez tart 2,5 hónapig amire a talaj nem szívja tovább. Akkor már az is elég ami alapból a Ga tápban benne van.

Ha ezt a hármas arányt tartod akkor garantáltan eltűnik a barna és a zöld alga.
Fonal algák az egy másik téma.

A legfontosabbat kihagytam. GA tápozással 2 hét alatt elkészült egy HC gyepem. Ez egy csoda az én szememben. Olyannyira szeretik a növényeim, hogy most majd annak kell utána olvasnom, hogy kell csökkenteni. Mert minek toljam a növényekbe hogy 2 hét múlva nyírhassam és dobjam a kukába.
 
Elmagyarázták, hogy a GA M&M-ben nem lehet minden benne. (thx dexkill) Főleg olyanok amik egy agyagos akvárium talaj indulásakor nagy mennyiségben kell, de a későbbiekben nem. Ilyen pl. s a foszfát.
Hol magyarázták el? :) Agyagos talajt akarok használni következőnek és nem szeretném elszúrni az indítást.
 
Kis segítség kellene. 24-én indítom a 60x30x30-as közepesen telepített akimat. Növények alacsonytól magas igényig vannak. Világítás chihiros a601, co2 van. Talaj: ada power m, amazonia és legfelül malaya finom szemcsés. GA M&M már van.
Milyen mennyiségben tápozzak milyen időközönként és kell-e és milyen mennyiségben foszfor esetleg foszfor+kálium.
Segítségeteket előre is köszönöm
 
Kis segítség kellene. 24-én indítom a 60x30x30-as közepesen telepített akimat. Növények alacsonytól magas igényig vannak. Világítás chihiros a601, co2 van. Talaj: ada power m, amazonia és legfelül malaya finom szemcsés. GA M&M már van.
Milyen mennyiségben tápozzak milyen időközönként és kell-e és milyen mennyiségben foszfor esetleg foszfor+kálium.
Segítségeteket előre is köszönöm
A dobozon talalod az adagolast. Plusz foszfort akkor adj, ha a meres szerint nincs. Merni pedig erdemes viszonylag redszeresen cseppteszttel (GH, KH, PH, PO4, Fe és No3 talan a legfontosabb), foleg az elejen. A javasolt adagolas csak iranyado, eleg jelentosen el szokott terni az aktualis akvaban. :)
 
Utoljára módosított:
Kis segítség kellene. 24-én indítom a 60x30x30-as közepesen telepített akimat. Növények alacsonytól magas igényig vannak. Világítás chihiros a601, co2 van. Talaj: ada power m, amazonia és legfelül malaya finom szemcsés. GA M&M már van.
Milyen mennyiségben tápozzak milyen időközönként és kell-e és milyen mennyiségben foszfor esetleg foszfor+kálium.
Segítségeteket előre is köszönöm
3ml-t Mic + 3ml Mac heti 50% vízcsere mellett. 1ml S. Excel.

PO4-et az első hónapban adagolhatsz, Vízcsere után azonnal 20ml aztán napi 10ml. Vízcsere előtt mérj PO4-et, de 6-8 órával miután beadtad az utolsó 10ml-t ne a friss hozzáadást mérd ki. Ha a mérés nem éri el az 1mg/L-t akkor tovább folytasd ha közelít akkor csökkentsd az arányt. Ha meghaladja akkor nézd meg az NO3-t ahhoz mennyi PO4 kell. 20-as NO3 mellé kettes PO4...stb.
 
Sziasztok!Segítséget szeretnék kérni nvénytáppal kapcsolatban.Új akváriumot indítottam kb 2 éve.180l,világítás:Lumen Light for Aquascaping 8850 Lumen 11.2 Volt-ra vissza dimmelve,napi 9 óra világítás napfelkeltével-naplementével TC-420-ra,Tetra EX1200+,Dennerle Crystal Quartz aljzat,csak folyékony Seachem Flourish Excell van napi 4ml,magasnyomású CO2 nincs,növény:Bucephalandra kb 70 tő,ADA tápokkal Brighty K,Brighty mineral,Brighty Iron.Gyönyörű növényeim lettek,szép egészségesek.A táp húzós ára miatt és néha nem elérhető a GA-ban, lecseréltem Tropica-ra,de elkezdek a növények nem fejlődni,színt veszteni.Ekkor újabb táp csere GA-ra.Azóta is ezt használom.A növények szépen hozzák az új hajtásokat,de az idősebb level sokszor elhalnak és algából is akad sajnos.Ha esetleg újra tápot váltanék vissza ADA-ra ki mit javasolna?Meddig adjam a Brighty K-t,Brighty iron-t,Bighty mineral-t?Mikortól Step 1-et,esetleg special shade?Vagy esetleg tartsam meg a GA tápot csak változtassak az adagoláson.Nagyon köszönöm előre is,ha valaki tud segíteni!
 
Sziasztok, remélem jó témához írok, de olyan kérdésem lenne, hogy nagyjából mennyi a tápok szavatossági ideje? Konkrétan van egy Green Aqua Micro és macro, valamint egy (asszem seachem) carbo tápom, amiket kb 2-2,5 éve vásároltam. A carbo-ba bele is szagoltam, és szerintem nem ilyen szaga volt régebben.
 
Sziasztok, remélem jó témához írok, de olyan kérdésem lenne, hogy nagyjából mennyi a tápok szavatossági ideje? Konkrétan van egy Green Aqua Micro és macro, valamint egy (asszem seachem) carbo tápom, amiket kb 2-2,5 éve vásároltam. A carbo-ba bele is szagoltam, és szerintem nem ilyen szaga volt régebben.
Sok mindentől függ, legfőképp a tárolási körülményektől.
Azt javaslom, hogy mivel nem egy akkora tétel, mint egy ADA külsőszűrő, vegyél új tápokat.
 
Szerintetek egy főként mohás/anubiasos/bucephalandrás High Tech akvariumba melyik NPK arány lenne a legjobb választás?
10:1:13
10:1:15
7:1:7
 
Szerintetek egy főként mohás/anubiasos/bucephalandrás High Tech akvariumba melyik NPK arány lenne a legjobb választás?
10:1:13
10:1:15
7:1:7
Hűha, ilyen nehezet kérdeztem? Úgy gondolnám nem mindegy melyiket választom, így bátorkodom megidézni a fórum koronázatlan (bár lehet a 2020as AGA bronz már koronának számít 😁 👑) dzsungelbajnokát, egyik bölcs entünket @keszalvo Viktort.
 
Szerintetek egy főként mohás/anubiasos/bucephalandrás High Tech akvariumba melyik NPK arány lenne a legjobb választás?
10:1:13
10:1:15
7:1:7
Megvallom, soha nem néztem az arányokat. néhány táppal volt dolgom, de szerintem mindegyik megteszi, ha a növények igényeihez igazodva adagolod.
Amikor elkezded adagolni, az aljzat eleinte elnyelheti egy részét, de az ne tartson vissza. Akkor a növények jelzik, hogy éhesek, akkor egy picit emelj az adagon.
 
Back
Oldal tetejére