• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen növényt válasszak...?

Csatlakozom @Coller véleményéhez, echinodorusból az igénytelenebbeket kellene választani. Javaslom nézd meg ezt a juvel 450est amit csináltam. Egyszerű növényeket használtam, kb azok a paraméterek amik meglesznek a cimborád akvájában.
 
Sziasztok!

Több, megfelelő topik elolvasása után sem lett minden világos számomra, főleg, hogy nem egy, egymásnak ellentmondó véleményt, tapasztalatot is olvastam egy-egy adott növényről és annak tartásáról. Ezért úgy döntöttem, hogy tanácsot kérek itt.

Szeretnék előtéri, gyepet alkotó növényt telepíteni, valami olyasmit, ami az alábbi körülményeket bírja, másrészt elérhető is (tekintettel arra, hogy Erdélyben a szaküzletek növényes választéka csapnivaló még egy 300 ezres nagyvárosban is).

Tehát, választani tudnék az Acicularis mini és a Monte Carlo között. Talán parvulát is, de ez kevésbé valószínű.

Na, most jöjjön a lényeg: 54 l-es, low-tech (60/30/30) Tetra akvárium, bruttó 380 l/h Sera belső szűrővel (benne Siporax, Substrat Pro és némi Seachem Purigen, ha sikerül újra regenerálni). Világítás: 10 + 3 W, amit még újabb 2-3 wattal meg tudok toldani. Jelenleg 6 órában világítok. Január 8-ig megérkezik a nagy nyomású CO2 rendszer, mágnesszeleppel. Tápozás: Green Aqua Micro/macro 2ml/hét, Profito 1 ml/hét, harangos CO2-beoldás, néhanapján EasyCarbo is, leginkább egy kevés, behurcolt BBA ellen, ami néhány magasra nyúlt növény levelének szélén jelent meg. Egyelőre csak nyurga háttérnövények dominának (át kellene rendezni az egészet, mert nem túl esztétikus, gyakorlatilag nincs hardscape), amik az 5 héttel ezelőtti Dennerle Scaper's Soil aktív talajra való átváltást ismét erőre kaptak, két anubias továbbra is gyengélkedik. A csapvíz közepesen kemény, a pH 7 körül (JBL tesztcsík alapján a paraméterek jók), heti 40-50%-os vízcsere, szűrőpucolással.
Az akváriumban másfél éve éldegél vidáman 14 neon, 2 oto és 3 corydoras (amik rövidesen menni fognak, mert nem kompatibilisek a talajjal), s mintegy 5 neocaridina garnéla.

Nos, ilyen körülmények közé kerülne az előtérbe szánt növény.

Melyik lenne a fentiek közül az ideálisabb, a kevesebb karbantartást igénylő, s amelyik meg is marad? Durván egy 60x10 cm-es felületet kellene begyepesíteni.

Köszi.

(Edit: most látom, van egy low-tech része is a fórumnak, bocsi, hogy nem oda írtam.)
 

Attachments

  • akvárium.jpg
    akvárium.jpg
    286.2 KB · Megtekintések: 15
Utoljára módosított:
1 W/l körüli ledvilágításnál kb mindegy, hogy milyen fajta a led. De ennél kevesebbnél viszont számít az is. A jelenlegi 0,25 W/liter pedig szinte biztos hogy kevés lesz (ezért is nyurgulnak a háttérnövényeid is). Ha CO2-t is tervezel, akkor főleg mindenképpen fejleszd a világítást is.
MC-nak és parvulának kb ugyanolyan igényeik vannak, acicularisnak úgyszintén. Utóbbiak kevesebb fénynél hosszabb szálúra nőnek.
A szűrés kevésbé számít, de annak fejlesztésével viszont közelebb kerülhetnél az algamentességhez. Ha gyorsítod a biológiai folyamatokat, kevés lesz a belső szűrő.
 
Sziasztok!

Több, megfelelő topik elolvasása után sem lett minden világos számomra, főleg, hogy nem egy, egymásnak ellentmondó véleményt, tapasztalatot is olvastam egy-egy adott növényről és annak tartásáról. Ezért úgy döntöttem, hogy tanácsot kérek itt.

Szeretnék előtéri, gyepet alkotó növényt telepíteni, valami olyasmit, ami az alábbi körülményeket bírja, másrészt elérhető is (tekintettel arra, hogy Erdélyben a szaküzletek növényes választéka csapnivaló még egy 300 ezres nagyvárosban is).

Tehát, választani tudnék az Acicularis mini és a Monte Carlo között. Talán parvulát is, de ez kevésbé valószínű.

Na, most jöjjön a lényeg: 54 l-es, low-tech (60/30/30) Tetra akvárium, bruttó 380 l/h Sera belső szűrővel (benne Siporax, Substrat Pro és némi Seachem Purigen, ha sikerül újra regenerálni). Világítás: 10 + 3 W, amit még újabb 2-3 wattal meg tudok toldani. Jelenleg 6 órában világítok. Január 8-ig megérkezik a nagy nyomású CO2 rendszer, mágnesszeleppel. Tápozás: Green Aqua Micro/macro 2ml/hét, Profito 1 ml/hét, harangos CO2-beoldás, néhanapján EasyCarbo is, leginkább egy kevés, behurcolt BBA ellen, ami néhány magasra nyúlt növény levelének szélén jelent meg. Egyelőre csak nyurga háttérnövények dominának (át kellene rendezni az egészet, mert nem túl esztétikus, gyakorlatilag nincs hardscape), amik az 5 héttel ezelőtti Dennerle Scaper's Soil aktív talajra való átváltást ismét erőre kaptak, két anubias továbbra is gyengélkedik. A csapvíz közepesen kemény, a pH 7 körül (JBL tesztcsík alapján a paraméterek jók), heti 40-50%-os vízcsere, szűrőpucolással.
Az akváriumban másfél éve éldegél vidáman 14 neon, 2 oto és 3 corydoras (amik rövidesen menni fognak, mert nem kompatibilisek a talajjal), s mintegy 5 neocaridina garnéla.

Nos, ilyen körülmények közé kerülne az előtérbe szánt növény.

Melyik lenne a fentiek közül az ideálisabb, a kevesebb karbantartást igénylő, s amelyik meg is marad? Durván egy 60x10 cm-es felületet kellene begyepesíteni.

Köszi.

(Edit: most látom, van egy low-tech része is a fórumnak, bocsi, hogy nem oda írtam.)
Mindig lesz valaki aki vak sötétben is tud termelni bármilyen növényt, de átlag képességekkel a 0,27w/L fény mellett mindhárom talaj növény sínylődni fog. Az MC el fog mállni. Az Acicularis és a Parvula besárgul és nem szaporodik majd.

Itt érdemes bogarásznod

De a füveknek is 0.5w/L-t ajánlanak.


Egyébként szerintem a fény az ami a legolcsóbban fejleszthető ebben a hobbiban. Ha nem kell LED, akkor egy neonos megoldás elég olcsón kijön.
 
Sziasztok,
köszi a válaszokat. A topikokat olvasra nagyjából erre számítottam. A világítás fejlesztve lesz (DIY, valszeg) , a szűrés..., hát az picit bajos lesz, de keresek valamilyen megoldást. Van egy azonnal bevethető kis tartalékszűrőm, de attól tartok, hogy a megnövekedett áramlás majd kihajtja a CO2-t a vízből.
Külső szűrő problémás, ugyanis műanyagfedeles az akvárium, gyereknek való.
Lehet, hogy akvárium csere lesz a vége? 🙄😃
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,
Háttérnek szeretnék növényt. Tropica vallisneria-t néztem ki, de többféle is van belőle. 40 cm magas az akváriumom. Milyen távolságra ültessem és melyik fajtát ezen belül ha sűrű átláthatatlan falat szeretnék, hogy az üveg is alig látszódjon. Ha túl magasra nő, nyírni lehet őket?
 
Sziasztok,
Háttérnek szeretnék növényt. Tropica vallisneria-t néztem ki, de többféle is van belőle. 40 cm magas az akváriumom. Milyen távolságra ültessem és melyik fajtát ezen belül ha sűrű átláthatatlan falat szeretnék, hogy az üveg is alig látszódjon. Ha túl magasra nő, nyírni lehet őket?
Nem biztos, hogy ez a legjobb választás. A vízoszlopodnál mindegyik fajta jóval magasabbra nő. A levelek vége elfekszik a víz felszínén, leárnyékol. Persze lehet, hogy pont ilyet szeretnél. Nyírni nem érdemes, mert a vágás helyén elsárgul, pusztulni kezd a levél. Nehéz belőlük falat nevelni, mert indákkal minden irányba terjednek. Rendszeresen ritkítani kell őket, de elég terjedelmes a gyökérzetük, kihúzáskor felkavarodik a talaj. Én falnak inkább valamilyen apróbb levelű stem növényt javasolnék (rotala, hygrophila), azokat bátran lehet nyírni:)
 
Nem biztos, hogy ez a legjobb választás. A vízoszlopodnál mindegyik fajta jóval magasabbra nő. A levelek vége elfekszik a víz felszínén, leárnyékol. Persze lehet, hogy pont ilyet szeretnél. Nyírni nem érdemes, mert a vágás helyén elsárgul, pusztulni kezd a levél. Nehéz belőlük falat nevelni, mert indákkal minden irányba terjednek. Rendszeresen ritkítani kell őket, de elég terjedelmes a gyökérzetük, kihúzáskor felkavarodik a talaj. Én falnak inkább valamilyen apróbb levelű stem növényt javasolnék (rotala, hygrophila), azokat bátran lehet nyírni:)
Köszi a választ.
 
Nem biztos, hogy ez a legjobb választás. A vízoszlopodnál mindegyik fajta jóval magasabbra nő. A levelek vége elfekszik a víz felszínén, leárnyékol. Persze lehet, hogy pont ilyet szeretnél. Nyírni nem érdemes, mert a vágás helyén elsárgul, pusztulni kezd a levél. Nehéz belőlük falat nevelni, mert indákkal minden irányba terjednek. Rendszeresen ritkítani kell őket, de elég terjedelmes a gyökérzetük, kihúzáskor felkavarodik a talaj. Én falnak inkább valamilyen apróbb levelű stem növényt javasolnék (rotala, hygrophila), azokat bátran lehet nyírni:)

egyetértek Rudival, a valisneria nem a legjobb választás... nekem évekig volt (nosztalgiából) de csak nyűglődtem vele...
terjeszkedett mindenfele, túl hosszúra nőtt, nagyon algásodott meg folyamatosan teleszemetelte a vizet...
amit én is tudnék javasolni: rotala vietnam hra, rotala wallichii illetve érdemes megpróbálni a hygrophila difformist, ez igénytelen, gyorsan nő, de metszéssel könnyen kordában tartható és jól eltakarja a hátsó üveget...
 
Sziasztok,
Háttérnek szeretnék növényt. Tropica vallisneria-t néztem ki, de többféle is van belőle. 40 cm magas az akváriumom. Milyen távolságra ültessem és melyik fajtát ezen belül ha sűrű átláthatatlan falat szeretnék, hogy az üveg is alig látszódjon. Ha túl magasra nő, nyírni lehet őket?
En a HMet javasolnam a celra. Egy 3-4cmes savban atlathatatlan sovennye tud fejlodni, kemeny vizben is. https://akvakertesz.hu/attachments/img_20210115_170912-jpg.100367/
 
Sziasztok,
Háttérnek szeretnék növényt. Tropica vallisneria-t néztem ki, de többféle is van belőle. 40 cm magas az akváriumom. Milyen távolságra ültessem és melyik fajtát ezen belül ha sűrű átláthatatlan falat szeretnék, hogy az üveg is alig látszódjon. Ha túl magasra nő, nyírni lehet őket?
Echinodorus vesuvius... Ha nem zavar hogy pödrött... szerintem kb megfelelő magasságúra nő (legalábbis nálam 30cm körül van).
Amit én vettem abban kétféle volt, az egyik nem göndör (vallisneria-nál vékonyabb de max 30-40cm magasra nő). Adnék ebből de nem sokat tartok meg belőle helyhiány miatt, amikor mindenfele szalad az inda ki szoktam gyomlálni. Meg nem tudnám mondani ha adok egy-két kis tövet abból mennyi idő alatt lenne 'fal'.
 
Sziasztok!
Cryptocoryne fajtákról érdeklődnék. Akváriumomban a cryptocoryne aponogetifolia nagyon szépen gyarapodik, ellentétben a cryptocoryne wendtii-vel. Ennek ennyivel nagyobb a fényigénye? Vagy mi lehet az oka, hogy ez nálam csak szenved. Szét
A Crypto - k alapvetően hisztisek. Nem szeretik a változást. A régebbi fajtád már aklimatizálódhatott és valószínűleg elpusztíthatatlan. Alapvetően alacsonyabb fényigényű a legtöbb crypto. Próbálkozz másik fajtával is, hátha bejön. A wendtii meg lehet, hogy szétolvad és újrahajt. Türelem. Ez nem egy-két hetes hobby... 😉
 
A Crypto - k alapvetően hisztisek. Nem szeretik a változást. A régebbi fajtád már aklimatizálódhatott és valószínűleg elpusztíthatatlan. Alapvetően alacsonyabb fényigényű a legtöbb crypto. Próbálkozz másik fajtával is, hátha bejön. A wendtii meg lehet, hogy szétolvad és újrahajt. Türelem. Ez nem egy-két hetes hobby... 😉
Persze, várok még vele, csak olyan nem szép ahogy foszlik szét :( Egyébként mely típussal érdemes foglalkoznom ami alacsonyabb növésű, de nem igényel CO-t?
Alapvetően annyit tudok, hogy nagyobb levelűt célozzak meg, mert az apró levelűek jobban fényigényesek.
 
Persze, várok még vele, csak olyan nem szép ahogy foszlik szét :( Egyébként mely típussal érdemes foglalkoznom ami alacsonyabb növésű, de nem igényel CO-t?
Alapvetően annyit tudok, hogy nagyobb levelűt célozzak meg, mert az apró levelűek jobban fényigényesek.
Nekem a parva low-tech kemény vízben elvan. Nagyon lassan, de fejlődik. Próbáld meg a becktettii-t, olyanom a kinézete alapján volt régen, az is elpusztíthatatlan. A legszebbnek sajna a nevét se tudom, mert nálunk a halasbó'tba jó, ha annyit tudnak, hogy crypto. IMG_20210119_152730.jpgSajna ez a kép van jelenleg. Nem vagyok otthon. De a naplómban is nézelődhetsz. Jelenleg (még) low-tech csapvíz. ✌️
 
Sziasztok!

Erősen kezdő műkedvelő vagyok. Két hete egy 25 literes kis akváriumot vittem haza Apósomtól. Viszonylag gyorsan, egy hét után ráéreztem, hogy igen, ez pont az amire most szükségem van, hogy legyen egy kis Zen az életemben. Ezért egy hét ismerkedés után vettem és tegnap lecseréltem egy 55 literes low tech szettre. Volt pihentetés meg tervezés.

Bal szűrő esőztetővel: Happet Orca 250 250l/h
Jobb szűrő: Pacific P-F302 450l/h
Légpumpa: Tetra APS 100

halak:
5 neon
3 guppi
2 Ancistrus
2 páncélos harcsa
1 Ramirezi sügér ( 3 volt, de sajnos kettő a hazahozatal után el is pusztult)
2 red és 3 blue garnéla
illetve ma reggel találtam két aprócska csigát, akik a növényekkel jöttek

növények:
2 tő Vallisneria és 2 tő Echinodorus (legalábbis amennyire be tudtam azonosítani, mert a kereskedésben, ahol a növényeket vettem, abszolút szemre választottunk)

aljzat:
1-2mm-es apró kavics


Az akvárium tetejében egy XingXing T8F15 tíusú neon cső van, ami volt a szetthez. Ma reggel vettem észre, hogy az 5 neon halacska az akvárium egyik sarkában van összebújva és semmi egyébre nem hajlandók. Előtte ez rájuk nem volt jellemző, szépen nyomultak rajban. Rajoskodtak. :)
Gyors guglizást követően arra jutottam, hogy jó eséllyel zavarja őket a nagyon erős fény. És itt jön a képbe a kérdésem, milyen úsznövényt javasolnátok? Amivel meg tudnám törni a fényt nekik picit?
Nyilván egy fénycső vásárláson töröm a fejem mindenképpen, mert amúgy sem tetszik a hideg fehér fénye.

Remélem nem veszitek tolakodásnak, ha megosztok egy képet is róla. :)


8dK06Jd.jpg


Köszi előre is! :)
 
Back
Oldal tetejére