• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen növényt válasszak...?

Levi85

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Re: Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény?

Sziasztok!

Sajnos nem találtam a megfelelő témát a kérdésemre, igy itt tenném fel, remélem azért belefér a téma kereteibe. A kérdésem az előtéri gyepnövényekkel kapcsolatos. Folyamatosan gyűjtögetem a technikai felszerelést, az infókat és a gondolatokat a növényes akváriumra való átálláshoz, már igazából csak a 2. szűrő hiányzik, valamint a dekoráció és a növények, ha minden jól megy nyár végére pedig megtörténik az átalakulást. A koncepció már fejben nagyjából megszületett, viszont szeretnék gyepet vagy legalábbis valami egybefüggő aljnövényzetet az akváriumba. Kigyűjtöttem pár aljnövényt, és itt elolvastam a hozzákapcsolódó fórumtémákat viszont mindegyiknél elég sok pro/kontra van. Példának okáért a Riccia lekötözése gyönyörűen néz ki, egészen addig amig el nem olvasom a fórumot ahol irjátok hogy berohad, meg kvázi kiirthatatlan. :)
Ti milyen "gyepnövényt" ajánlanátok, ami viszonylag gyorsan teljed, de egy kezdő kertész is elboldogul vele? Nekem legjobban a Ricca lekötözős módszer, valamint egy HC szőnyeg tetszik, de a HC-ról azt olvastam hogy erősen ajánlott hozzá a tapasztalat.
A technikai háttér a következő:

- 200 literes akvárium (100x40x40cm, netto 160l)
- 4x 39W T5 (3x 865HO, 1x Sylvania GroLux)
- 5kg palackos CO2
- Eheim 2073 1050l/h-s szűrő ( Ehhez jön még egy szűrő nyár végén, valószinű ugyanebből a tipusból még egy)
- Tápozás egyenlőre Sera Florena, aztán ha megtörtént az átalakulás akkor Green Aqua Macro + Micro (Most vallisneriak vannak, táp szempontjából elég igénytelenek azért nem is bonyolitottam túl eddig)

A választ előre is köszi!

Üdv: Levi
 
Re: Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény?

A "gyepnövényeknél" azért nem árt tudni, hogy nagyon sok karbantartást igényel.
Hajlamos az ember azt gondolni, hogy olyan kis picire növő fajták, hogy örökre elvannak magukban.
Pedig azokat rendszeresen nyírni, ritkítani kell.
A HC hajlamos több rétegben egymásra nőni. A Marsilea hirsuta olyan szorosan egymás mellé nő, hogy állandó lesz közte a BGA és egyéb nem kívánatos jövevény.
Az E. Tenellusról már nem is beszélve. Nemhogy kiírthatatlan, de még ritkítani is nagyon nehéz. Elég csak picit elhanyagolni.

Szóval ezek fényében én a Marsilea-t javaslom, mert az elég alacsony, de nem annyira apró. Így jól mutat nagyobb gyepes részeken nagyobb akváriumokban is. Nagyon gyorsan terjed. Nem igényel semmiből semmi extrát. Még Co2 nélkül is megvan. A halaknak is jól ellenáll. Rendkívül tápanyagdús aljzatot kíván.

Levi85 said:
Sziasztok!

Sajnos nem találtam a megfelelő témát a kérdésemre, igy itt tenném fel, remélem azért belefér a téma kereteibe. A kérdésem az előtéri gyepnövényekkel kapcsolatos. Folyamatosan gyűjtögetem a technikai felszerelést, az infókat és a gondolatokat a növényes akváriumra való átálláshoz, már igazából csak a 2. szűrő hiányzik, valamint a dekoráció és a növények, ha minden jól megy nyár végére pedig megtörténik az átalakulást. A koncepció már fejben nagyjából megszületett, viszont szeretnék gyepet vagy legalábbis valami egybefüggő aljnövényzetet az akváriumba. Kigyűjtöttem pár aljnövényt, és itt elolvastam a hozzákapcsolódó fórumtémákat viszont mindegyiknél elég sok pro/kontra van. Példának okáért a Riccia lekötözése gyönyörűen néz ki, egészen addig amig el nem olvasom a fórumot ahol irjátok hogy berohad, meg kvázi kiirthatatlan. :)
Ti milyen "gyepnövényt" ajánlanátok, ami viszonylag gyorsan teljed, de egy kezdő kertész is elboldogul vele? Nekem legjobban a Ricca lekötözős módszer, valamint egy HC szőnyeg tetszik, de a HC-ról azt olvastam hogy erősen ajánlott hozzá a tapasztalat.
A technikai háttér a következő:

- 200 literes akvárium (100x40x40cm, netto 160l)
- 4x 39W T5 (3x 865HO, 1x Sylvania GroLux)
- 5kg palackos CO2
- Eheim 2073 1050l/h-s szűrő ( Ehhez jön még egy szűrő nyár végén, valószinű ugyanebből a tipusból még egy)
- Tápozás egyenlőre Sera Florena, aztán ha megtörtént az átalakulás akkor Green Aqua Macro + Micro (Most vallisneriak vannak, táp szempontjából elég igénytelenek azért nem is bonyolitottam túl eddig)

A választ előre is köszi!

Üdv: Levi
 
Re: Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény?

Szerintem ha a leírtaknak megfelelően átalakítod az akidat, akkor helyedben egy dologgal nem foglalkoznék, éspedig avval hogy mihez kell tapasztalat és mihez nem. Bármihez csak akkor lesz tapasztalatod ha kipróbálod.
Ha elolvasod a HC-vel kapcsolatos írásokat szerintem nyugodtan próbáld ki, vagy akár a Parvulát.
Persze ezek a növények megkívánják a high-tech kategóriát minden területen.
A Riccia valóban egy külön kategória, érdekes felületeket lehet vele létrehozni, de sokan váltak meg tőle az általad említett okok miatt.
Én a Glosso-tól is tartottam, most meg szépen fejlődik nálam is. A Parvulával, HC-vel sincs gond, ha elolvasod és betartod az itt leírt tapasztalatokat.
Szerintem azt válaszd, ami legjobban illik az elképzeléseidbe!
 
Re: Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény?

Köszönöm a gyors reakciókat. :)

Az növényen karbantartása magától érthetődő, mármint a nyirások, amúgy is sokat gyagyázom az akváriumot szóval én biztos nem hanyagolnám el. :)
Az aljzatot azt kifelejtettem a leirásból.. 10kg Sera Floradepot van kb 3cm-es rétegben az egész akvárium allján, ezen pedig 30kg 2mm-es bazalt.

A HC-vel szimpatizálok a legjobban, bár nem tudom mennyi kellene belőle egy 40x50cm-es felület beültetésére. :) Meg sajnos mindenhol földlabdával adják, egyedül a Tropica-nál láttam gyapotos verziót egy ültetős videón.
 
Ide jöhetnek azok a kérdések, amikor abban szeretnétek tanácsot kérni, hogy milyen növényt válasszatok az akváriumba, pl. előtéri növényként.

Egyébként nyugodtan nyithattok új topikokat, ha nem találtok a kérdésnek megfelelőt. :)
 
Re: Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény?

Levi85 said:
Köszönöm a gyors reakciókat. :)

Az növényen karbantartása magától érthetődő, mármint a nyirások, amúgy is sokat gyagyázom az akváriumot szóval én biztos nem hanyagolnám el. :)
Az aljzatot azt kifelejtettem a leirásból.. 10kg Sera Floradepot van kb 3cm-es rétegben az egész akvárium allján, ezen pedig 30kg 2mm-es bazalt.

A HC-vel szimpatizálok a legjobban, bár nem tudom mennyi kellene belőle egy 40x50cm-es felület beültetésére. :) Meg sajnos mindenhol földlabdával adják, egyedül a Tropica-nál láttam gyapotos verziót egy ültetős videón.


Szia!
Szerintem a bazalt nem a leg megfelelőbb talaj, bár kérd ki patzu véleményét, mint fő bazaltos! :)
Én most parvulát kezdtem el, mint előtéri növény. Hát majd meglátjuk mi sül ki belőle. ;)
A jelenlegi akidat telepíted újra, vagy az a 200l-es egy új lesz?
 
bár kérd ki patzu véleményét, mint fő bazaltos!

Hát ezt a címet nem szívesen viselném, és természetesen azt mondom, hogy ha van rá lehetőséged válassz minőségi talajt a bazalt helyett.
Engem a "keret" szorított a kezdetkor a bazalt "árnyékába", ha újra indítok, biztos hogy cserélni fogom.
Bár, csak zárójelben legyen mondva, de a bazaltban is elvolt a Parvula és a Glosso is.
Ha teheted, minden képen jobb a "jobb" talaj!
 
Mi baj a bazaltal? Láttam elég szép akikat bazalt aljzattal, hát ha fele olyan szép lenne az enyém már boldog lennék. :)
Amúgy a jelenlegi akváriumot tervezem átrendezni, lényegében nem nagy kaland, mert a vallisneriák különösebb koszolás nélkül szépen kiszedhetők, meg 3db fa van az akváriumban, tehát nagyjából 15 perc alatt ki tudom üriteni az akváriumot komolyabb felfordulás nélkül. Szerintem legalábbis ez a verzió előnyösebb mert igy a már jól beállt viz és baci kultúra nem veszik kárba.
 
Hát ezt most nem mesélném itt el, mert hosszas írások, vélemények vannak a fórumon a talajokról.
Természetesen, idézve az itt már sokszor elhangzott mondást, hogy autózni lehet Trabanttal és .....-al is, kérdés, hogy kinek mire van lehetősége és mik az elvárásai.
Érdemes szétnézni az ide vágó témák között!
 
Ez nem elsősorban pénz kérdés hisz ha csak a CO2 rendszert, a szűrőket és a világitást nézzük nyilvánvalóan a talaj a legcsekélyebb összeg, de a jelenleg jól működő akváriumot nem szivesen bombáznám szét, pedig aljzatot nem igazán lehet máshogy cserélni. :)
 
Levi85 said:
Ez nem elsősorban pénz kérdés hisz ha csak a CO2 rendszert, a szűrőket és a világitást nézzük nyilvánvalóan a talaj a legcsekélyebb összeg, de a jelenleg jól működő akváriumot nem szivesen bombáznám szét, pedig aljzatot nem igazán lehet máshogy cserélni. :)

Mióta üzemel az akid? Tudtommal 1 év után már a táptalaj kimerül. Meg én azt is újra raknám a helyedbe.
 
Már 2008 óta üzemel.. akkor úgylátom elkerülhetetlen a "vég", muszály lesz szétszedni. :(
Na majd akkor agyalok az aljzaton, aztán irok az Aljzat topicba, nem akarom szétoffolni a növényes topicot.
 
Üdv Mindenkinek!

Láttam a Rhizophora mangle - Vörös mangrovét eladót. Olvastam Nigro blogjának az erre vonatkozó bekezdését is. Kérdésem, hogy nézetetek szerint, érdemes-e megvenni??? A paludáriumba tervezném. Ha igen, milyen gondozást igényel? Mennyire lehet pl visszavágni. Tudtok-e róla bővebben (a neten feltalálható ismereteken kívül) valamit? ...esetleg tapasztalat?

Ezen túlmenően, tudnátok-e ajánlani olyan növényeket, amelyek úgymond "kibuknak" - pl: Syngonium - a vízből?

a válaszokat most is, mint mindig előre köszönöm.
...aki holtig tanul

ui. Off Figyelemmel arra is, hogy nekem a International Aquatic Plants Layout Contest 2008 / Világranglista első 27 helyezettje közül a Silver Prize (World Ranking No.4) Mr. Cliff Hui (Hong Kong) alkotása illetve a 7. és különösen a 14. helyezett alkotások tetszenek a legjobban.
 
peti44 said:
manopofi said:
Én valami olyasmire gondoltam ami felnő a víz tetejéig , vagy akár még el is fekszik rajta.
Eleocharis vivipara?


Köszi szerintem ő lesz a kiválasztott :cool:
Bár túl sok infót nem találtam róla de képek alapját megfelelő lesz :)
 
vivipara jó de nagyon nehéz kordában tartani.

Peter Kirwan akváriumában is ez volt a háttér az idei ADA versenyen 49. lett

-PeterKirwanIALPC2010-E3.jpg
 
Back
Oldal tetejére