• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen halat válasszak?

tictac

Kertész szaki
Sziasztok!
Igazából azért ide írok,mert nem találtam olyan helyet a fórumon belül,ahova ez illik.
Szóval halválasztásról lenne szó.Körülmények röviden:Jó szűrés,fűtés,hamarosan növényesített 26 literes akvárium.Keménység a rendes budapesti csapvíz(20 körüli kh meg gh).Először törperazbórákon gondolkodtam(sima vagy zöldsávos).Viszont hosszas olvasgatás után átgondoltam,és szerintem elég lehetetlen lenne.Ugyanis a víz nincs átszűrve tőzegen,és nagyon kemény is.Vagy így is ellennének?(7-8 halra gondoltam).Viszont guppit nem szeretnék.Régebben volt,de nem szép és nagyon szaporodik.Más hal nem nagyon tetszik.De itt nem az a kérdés,hogy hogyan lágyítsam a vizet,mert nem tudom vállalni.Ha tudtok esetleg olyan nano rajhalat,ami jól érzi magát így,és könnyen beszerezhető a Budapesten, akkor azt megköszönném!
 
Nos, ha már van ilyen topic, akkor én is kérnik egy kis segítséget.
Van egy ~16L körüli növényes nano. Szerintetek A választott halak, garnélák, és azok egyedszáma jó lesz?

Otocinclus affinis 2db
Yellow fire garnéla 12db
Boraras brigittae 6db

A szűrés egy ex400-as, világítás 13w, Illetve a tápozás Green Aqua Micro, macro, és easy carbo ( lesz, mert csak most rendelem).
 
Szerintem egy ekkora akváriumba egyáltalán nem kéne halat rakni. Az új állatvédelmi törvényben például be fogják tiltani a 30 liter alatti akváriumokban a haltartást, és nem véletlenül. Ilyen szűrés mellett mondjuk nem kérdés a vízminőség, de azért a halaknak vannak az élettérrel kapcsolatos igényei is, aminek egy ekkora akvárium nem felel meg. Inkább maradj a garnéláknál, azzal mindenki jobban jár.
 
Kíváncsi lennék a véleményetekre,esetleges olyan dologra, amit nem tudok, vagy nem gondoltam rá.

Amim van: 64l, Co2, Tetra Ex600 szűrés, 0,5l/W LED világítás, csapvíz, 10-15 red cherry.Green Aqua Micro, macro, easy carbon.

Amit elterveztem:
16 Neon razbóra.
16 Zöld törperazbóra

Amin gondolkodok ez helyett:
10-12 törpe pettyes kalászhal
10-12 kék szemű villásfarkú kalászhal.

Véleményetek, tanácsotok?
 
Skacok! Már régóta bolygat egy kérdés, miszerint a növényes aksikban miért látunk olyan kevés elevenszülő halat? Nekem momentán a platti és a xifó a kedvencem, gazdag színviláguk miatt. A zöld növények közt nálam szabályosan csillognak a kis piros és még ki tudja milyen színű halacskák. A piros szerintem nagyon jól megy a zöld növényes aksiba! Várom a véleményeteket! Vagy ezeket a halakat ma már snassz tartani?
 
Skacok! Már régóta bolygat egy kérdés, miszerint a növényes aksikban miért látunk olyan kevés elevenszülő halat? Nekem momentán a platti és a xifó a kedvencem, gazdag színviláguk miatt. A zöld növények közt nálam szabályosan csillognak a kis piros és még ki tudja milyen színű halacskák. A piros szerintem nagyon jól megy a zöld növényes aksiba! Várom a véleményeteket! Vagy ezeket a halakat ma már snassz tartani?
Sok kertész tart elevenszülő halat, tudtommal.:)
Viszont ez a hobbi a növényekről, elrendezésről szól és nem a halakról.
Tehát ha én akarok egy féle csapathalat, mondjuk 10-15-öt, akkor nem akarok 1 hónapon belül 30-at.
Nagyon szépek, azt elismerem, de sztem a szaporaságuk miatt nem sok mindenki akar velük bíbelődni.
 
Én igazándiból a halak miatt tartok akváriumot, de ez nem jelenti azt, hogy nem törődöm a növényekkel, sőt! :D
 
Skacok! Már régóta bolygat egy kérdés, miszerint a növényes aksikban miért látunk olyan kevés elevenszülő halat? Nekem momentán a platti és a xifó a kedvencem, gazdag színviláguk miatt. A zöld növények közt nálam szabályosan csillognak a kis piros és még ki tudja milyen színű halacskák. A piros szerintem nagyon jól megy a zöld növényes aksiba! Várom a véleményeteket! Vagy ezeket a halakat ma már snassz tartani?

Ez érdekes kérdés! Leírom az én véleményem.
Nem snassz csak valahogy nem valók növényesbe. De láttam már ellenpéldát is!
Szerintem igazából a viselkedésük miatt nem valók egy szép növényes aksiba, akváriumi körülmények között nem viselkednek csapathalként.
Össze vissza tekeregnek és nem nagyon illenek bele a természetes összképbe, sokkal jobban fokozzák a természetességet a szoros formációban mozgó csapathalak.
Én személy szerint a túl színes halakat sem kedvelem, mert bazárivá teszik az összképet.Főleg ha itt ott látok egy piros pöttyöt az akiban mert nem csapatban vannak a halak. Ha igazi növényes aksiban gondolkozol mindenképp valamilyen igazi csapathal mellett tedd le a voksod, nem fogsz csalódni a látványban.
Még valami, a méret is fontos! Ha kicsi akit tervezel a platti,xifo nagy lehet!
Most hirtelen ennyi jutott eszembe, de én is kiváncsi lennék mások véleményére!
 
Sok kertész tart elevenszülő halat, tudtommal.:)
Viszont ez a hobbi a növényekről, elrendezésről szól és nem a halakról.
Tehát ha én akarok egy féle csapathalat, mondjuk 10-15-öt, akkor nem akarok 1 hónapon belül 30-at.
Nagyon szépek, azt elismerem, de sztem a szaporaságuk miatt nem sok mindenki akar velük bíbelődni.

És igen ,amit Cecska is írt az is egy ellenérv , amivel teljesen egyet értek!
 
A másik,hogy nem tudnak egyszerre úszni,még hasonlót sem.
A növényezésben az a cél,hogy azt a látszatot keltsük(többek között),hogy az akvárium nagyobb,mint amekkora valójában.
Ezt a képi világban igen fontos momentum.
Egy 8-10 centis hal nagyon agyon tudja vágni az arányokat.Ezért pl. csak növendék sziámi ormányos márnát tartunk.
Bár nagyon hasznos egy növényesben,de már a felnőtt egyed nagy egy 100-150,vagy akár egy 300 literesbe is.

Bár tényleg elsősorban a növény az első,de szerintem egy növényfej sem tudná elképzelni halak nélkül.Csak nem mindegy,hogy mekkorák
és milyen fajták,csapathal viszi a prímet mindenkinél.
Nekem például nagyon fontosak a halak is,de el nem tudnám képzelni az akit össze-vissza úszkáló és főleg sokféle színű hallal.
 
Nem tudom konkrét érvekkel megindokolni, miért, de nekem valahogy az elevenszülők színe nagyon mesterségesnek hat. Egy piros xifó vagy sárga molly egyszerűen nem tűnik természetes halnak. Nem is azok, ha azt nézzük, hogy ezek a színek nem fordulnak elő a természetben, mesterségesen fenntartott mutációk, de azt nem tudom, miért érzem zavarónak ezt ezeknél a halaknál. A legalább annyira tiritarka neonhal vagy éppen az ikrázó fogaspontyok viszont teljesen természetes látványt nyújtanak nekem. A vad színű elevenszülőket viszont kifejezetten kedvelem, a visszafogottabb színvilágú törpe elevenszülők például szerintem nagyon jó kis halak növényesbe, kiegészítésképpen valami feltűnőbb rajhal mellé. A vad xifót is gyönyörű halnak tartom, de a 10 centi fölötti kifejlett méretével hatalmas akvárium kéne köré, amiben nem hatna ormótlannak. A növényes akvarisztikában az egyik legfontosabb trükk az arányok nagyon gondos megválasztása, a természetesség és az esztétikai hatás nagyban ezen múlik. És ilyen szempontból a xifónak nagyon nagyok az igényei, amit eleve kevesen tudnak biztosítani, azok a kevesek meg inkább a különlegesebb halak felé hajlanak.
 
Annyival egészíteném ki az előttem szólók jól megkomponált válaszait,hogy elég sok növényt hajlamosak ám legelni is az elevenszülők,elég sok aksiban figyeltem meg már,hogy a dekorációnak szánt növényekből igen szépen csupasz szobor csoportokat faragtak (persze nem minden növényből értelemszerűen)!
 
Sziasztok!
Az volna a kérdésem, hogy garnélák mellé milyen halakat lehet választani? Korábban olvastam, hogy a kakadu törpesügér sem bántja őket, nálam mégis megtizedelte az állományt. Egyenlőre valószínűleg csak neonhalat vennék , ebből egy 50 darabot, a 240-es akimba, de nem szeretnék ismét mellé nyúlni.
 
Szia!
Nálam a neonok is oda-oda csípnek a növendékeknek (főleg ha kajaidőben az etetőhelyre merészkednek), egy kettő sikerült is eltenniük láb alól.
A nagyobbakara már nem mozdulnak rá.
 
Szia Victor!

Sziasztok!
Az volna a kérdésem, hogy garnélák mellé milyen halakat lehet választani? Korábban olvastam, hogy a kakadu törpesügér sem bántja őket, nálam mégis megtizedelte az állományt. Egyenlőre valószínűleg csak neonhalat vennék , ebből egy 50 darabot, a 240-es akimba, de nem szeretnék ismét mellé nyúlni.


Az igazi algázókon kívűl minden hal számára csemegét jelent a kis garnéla!
Ezért nem tudsz "mellé nyúlni", mert bármit vehetsz (max. kevésbé fogy kisebb szájú halak mellett)!

https://akvakertesz.hu/threads/garnélák-veszélyben.318/page-7

A.ttila
 
Sziasztok!
Az volna a kérdésem, hogy garnélák mellé milyen halakat lehet választani? Korábban olvastam, hogy a kakadu törpesügér sem bántja őket, nálam mégis megtizedelte az állományt. Egyenlőre valószínűleg csak neonhalat vennék , ebből egy 50 darabot, a 240-es akimba, de nem szeretnék ismét mellé nyúlni.

Ha van elég búvóhely, akkor meg lehet próbálkozni. Nálam a mézgurámik akarnak mindig CRS-t falatozni. Viszont kifejlett Amano-kat nyugodtan rakhatsz, ők már emberesebb darabok a halaknak. :)
 
Köszi szépen a segítséget, akkor lehet, hogy előbb kicsit felduzzasztom az állományt, mert eléggé megfogyatkozott, és majd utána a halak. Nem lenne rossz pár Amano garnélát beszerezni, sajna valószínűleg csak Pestről tudnék venni, de arra meg mostanában nem járok
 
Sziasztok!
Van egy Black molly párom.
Mostanság, a nőstény a magányt keresi, elbújik.
Hasa keresebb mint a hímé. Elképzelhető hogy "terhes"?
Elkülöníteném egy szülőszobába még1x már 2 napot volt bent, de nem tetszett nagyon neki, illetve más oka is volt a kivételének.
De a hím nem hagyja, folyamatosan piszkálja, szegény meg pihenne. Most is csak "fekszik" a talajon.
Ha jól tudom, akár 1 hónap is lehet a vemhesség ideje, azért az sok idő egy pici "szülőszobában".
Mivel tehetném kicsit komfortosabbá az ottlétet?
 
Back
Oldal tetejére