• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
jól elvitatkoztok/elbeszéltek egymás mellett....nem, nem sok amit írtam..ennyivel kell számolni....még egyszer : csöves megoldásnál lowtech 0,5w/l, hightech 1w/l....lednél : lowtech 40 lumen/l, high 60-80 lumen/l(inkább 80)......én a csőre esküszöm a sok kínai vacak led miatt, de nyílván vannak jó minőségű led fények is, jó magas áron....persze kinek mi....
 
Sziasztok
Egy olyan téma érdekelne hogy a sötét vízű akváriumokat milyen lámpával szokták megvilágítani?
 
Sziasztok
Egy olyan téma érdekelne hogy a sötét vízű akváriumokat milyen lámpával szokták megvilágítani?
Fekete fény lámpával.

365-nm-en-blacklight-ergonomikus-uv-izzó-csavar[1].jpg

Tréfát félretéve, ha egy 1w/L-es akváriumot próbálsz kezdetnek berendezni és fenntartani, csak bukás bukás hátán lesz. Bár minden létező növényt beletehetsz, mert ez már mindenkinek okés.
Ha egy 0.8w/L-es akváriumot próbálsz ki jóval könnyebb dolgod van és még mindig a növények 95%-a remekül érzi magát.
Ha egy 0.5-0.6w/L-es akváriummal indulsz akkor elég hamar meg lehet tanulni ezt a hobbit, de a növényeknek csak a 40%-a élvezi ezt a szintet.

Küzdés mindenhol van. Ha csak 0.3W-ot lösz be és azt a 3-4 növényt teszed bele ami ezt bírja. Akkor is lesz barna algád meg fonál algád meg miegymás.

Tanácsom inkább az lenne, hogy nyiss naplót és küzdj, ha 2 év akkor két év. Meg fogod tanulni, mint itt mindannyian. Nagynyomású CO2 ne hagyd ki. Minden gondod 50%-át leveszi a hátadról.

;)
 
Értem
A harmadik képen akkor egy extra igénytelen növény látható? 🙂
Valami hasonlót szeretnék mert a növényezés nekem abszolút nem megy .Alga ,rothadás ,színtelenség minden volt már..
Én mostanában kezdtem el érdeklődni a biotope-ok iránt, szerintem is nagyon jól tud kinézni ha "pontokban" vannak megvilágítva, a videó végén látni, később lecseréli:

Szerintem növények nélkül körülményesebb egy stabil akváriumot fenntartani, legalábbis az elején.

Valahova leírhatnád hogy mit csináltál és mi történt, ami miatt úgy érzed hogy nem megy.
 
Fekete fény lámpával.

View attachment 90416

Tréfát félretéve, ha egy 1w/L-es akváriumot próbálsz kezdetnek berendezni és fenntartani, csak bukás bukás hátán lesz. Bár minden létező növényt beletehetsz, mert ez már mindenkinek okés.
Ha egy 0.8w/L-es akváriumot próbálsz ki jóval könnyebb dolgod van és még mindig a növények 95%-a remekül érzi magát.
Ha egy 0.5-0.6w/L-es akváriummal indulsz akkor elég hamar meg lehet tanulni ezt a hobbit, de a növényeknek csak a 40%-a élvezi ezt a szintet.

Küzdés mindenhol van. Ha csak 0.3W-ot lösz be és azt a 3-4 növényt teszed bele ami ezt bírja. Akkor is lesz barna algád meg fonál algád meg miegymás.

Tanácsom inkább az lenne, hogy nyiss naplót és küzdj, ha 2 év akkor két év. Meg fogod tanulni, mint itt mindannyian. Nagynyomású CO2 ne hagyd ki. Minden gondod 50%-át leveszi a hátadról.

;)
 
Fekete fény lámpával.

View attachment 90416

Tréfát félretéve, ha egy 1w/L-es akváriumot próbálsz kezdetnek berendezni és fenntartani, csak bukás bukás hátán lesz. Bár minden létező növényt beletehetsz, mert ez már mindenkinek okés.
Ha egy 0.8w/L-es akváriumot próbálsz ki jóval könnyebb dolgod van és még mindig a növények 95%-a remekül érzi magát.
Ha egy 0.5-0.6w/L-es akváriummal indulsz akkor elég hamar meg lehet tanulni ezt a hobbit, de a növényeknek csak a 40%-a élvezi ezt a szintet.

Küzdés mindenhol van. Ha csak 0.3W-ot lösz be és azt a 3-4 növényt teszed bele ami ezt bírja. Akkor is lesz barna algád meg fonál algád meg miegymás.

Tanácsom inkább az lenne, hogy nyiss naplót és küzdj, ha 2 év akkor két év. Meg fogod tanulni, mint itt mindannyian. Nagynyomású CO2 ne hagyd ki. Minden gondod 50%-át leveszi a hátadról.

;)
Köszönöm a kimerítő választ .🙂
Negyedik éve próbálkozom növényekkel de egyszerűen semmi nem marad meg . Még a leg igénytelenebb fajták sem . Ezért gondoltam hogy hogy inkább más irányba próbálkoznék.
 
Köszönöm a kimerítő választ .🙂
Negyedik éve próbálkozom növényekkel de egyszerűen semmi nem marad meg . Még a leg igénytelenebb fajták sem . Ezért gondoltam hogy hogy inkább más irányba próbálkoznék.
Ha orvosok segítsége nélkül próbálnék egy gombás fertőzést elhárítani a lábamon az lenne a vége, hogy le kell vágnia lábam. Egyedül sehova se jut az ember. Ez itt egy remek közösség mindenre megtanít. Én az első fél évet csak olvasással töltöttem napi 4-8 órát. Így kb fél év után algamentes lettem, de még csak nyomokban sem volt egy algám se. Még az üveget se kellett egyszer sem lekaparni. Jött 2,5 év algamentesség 3 scapen keresztül. Majd idén megpróbáltam én kikeverni a Macro tápokat és azóta nem tudok kilábalni az algából. :D Pedig már rég visszatértem a gyári GA Macrora, de az NO3 eltűnik az akvámból, nem mérhető. Mindig van mit tanulni.

Arra akartam kilyukadni, hogy 4 éve próbálkozol, de mi alapján?
 
Ha orvosok segítsége nélkül próbálnék egy gombás fertőzést elhárítani a lábamon az lenne a vége, hogy le kell vágnia lábam. Egyedül sehova se jut az ember. Ez itt egy remek közösség mindenre megtanít. Én az első fél évet csak olvasással töltöttem napi 4-8 órát. Így kb fél év után algamentes lettem, de még csak nyomokban sem volt egy algám se. Még az üveget se kellett egyszer sem lekaparni. Jött 2,5 év algamentesség 3 scapen keresztül. Majd idén megpróbáltam én kikeverni a Macro tápokat és azóta nem tudok kilábalni az algából. :D Pedig már rég visszatértem a gyári GA Macrora, de az NO3 eltűnik az akvámból, nem mérhető. Mindig van mit tanulni.

Arra akartam kilyukadni, hogy 4 éve próbálkozol, de mi alapján?
Tényleg feladom 😂
Amúgy mért nem elég egyszerűen ha van egy jó fényed egy általános táppal kombó.🙄🙂?
 
Tényleg feladom 😂
Amúgy mért nem elég egyszerűen ha van egy jó fényed egy általános táppal kombó.🙄🙂?
HSZ-eidben egy szó bökte a szemeimet: igénytelen (növény).
Nincs olyan, mert mindegyiknek vannak igényei. Valószínűnek tartom, hogy kudarcaid gyökere is abban van, hogy nem a növények igényeihez igazítottad a tápozást, karbantartást, szűrést, világítást.
Az eddigi kudarcaidat engedd el, és lépj tovább. Olvass, kérdezz, tervezz, csináld, és ez egy folyamat, mert ahogyan segítő/jobbító tanácsokat fogsz kapni, úgy fogsz fejlődni.
 
HSZ-eidben egy szó bökte a szemeimet: igénytelen (növény).
Nincs olyan, mert mindegyiknek vannak igényei. Valószínűnek tartom, hogy kudarcaid gyökere is abban van, hogy nem a növények igényeihez igazítottad a tápozást, karbantartást, szűrést, világítást.
Az eddigi kudarcaidat engedd el, és lépj tovább. Olvass, kérdezz, tervezz, csináld, és ez egy folyamat, mert ahogyan segítő/jobbító tanácsokat fogsz kapni, úgy fogsz fejlődni.
Próbáltam már kb 10 féle növényt egyik sem fejlődött . Még a véletlen sem hozta úgy hogy kicsit megindult volna bármelyik is.
Egyedül a crypto ami jelenleg is van ő tűri a legjobban de azok is kb harmad akkorák mint pl amikor elhoztam az üzletből.
 
Próbáltam már kb 10 féle növényt egyik sem fejlődött . Még a véletlen sem hozta úgy hogy kicsit megindult volna bármelyik is.
Egyedül a crypto ami jelenleg is van ő tűri a legjobban de azok is kb harmad akkorák mint pl amikor elhoztam az üzletből.

Leírnád kérlek egészen pontosan milyen paraméterekkel próbálkoztál, növényekkel, technikával, stb? Gondolok itt mindenre, fényerő, tápozás, talaj, táptalaj, szűrés, szűrőanyag, vízkezelés, vízcsere, vízminőség, élőlények. Csak így tudunk troubleshoot-olni. 1-2 fotót is feldobhatsz ha gondolod, az is segít. Valami(k) rettenetesen el van rontva ha évek óta semmi se sikerül.
 
Leírnád kérlek egészen pontosan milyen paraméterekkel próbálkoztál, növényekkel, technikával, stb? Gondolok itt mindenre, fényerő, tápozás, talaj, táptalaj, szűrés, szűrőanyag, vízkezelés, vízcsere, vízminőség, élőlények. Csak így tudunk troubleshoot-olni. 1-2 fotót is feldobhatsz ha gondolod, az is segít. Valami(k) rettenetesen el van rontva ha évek óta semmi se sikerül.
Egy 70 literes akvárium ról van szó .
Odyssea 2x24 es lámpa t5 865 volt rajta.A két csőből az egyik le volt maszkolva mert elég komoly BGA burjánzás volt.(itt a fórumon ajánlotta valaki anno)
Jelenleg 2 napja egy kukázott cső pár van benne valamilyen melegebb fehér.Ezeket a napokban le cserélem 6500 as ra.
A szűrés: Eheim 2213 ebben lávakő,matrix,egy gyári szivacs plusz perlonvatta van.
A víz csapvíz amit napokig szoktam pihentetni valószínűleg brutál kemény lehet .A víz paramétereit nem szoktam mérni
Talaj : Régebben Amazonia volt kb fél éve cseréltem le Manado dark ra .Táptalajt külön nem használok jelenleg Pár darab Jbl golyó van benne Volcano t tervezek a héten .
Tápozni jelenleg Profito megy 6ml naponta plusz nitrát foszfát kevéske 0.5ml kb valamint carbo 1,5 ml.
12 darab kisebb méretű hal van benne 1 anci tetrák neonok pepitellák és kettő kis Panda .
Alga nem nagyon van benne, kis pontalga meg egy kevés ecsetet leszámítva.
 
Egy 70 literes akvárium ról van szó .

Mekkora a magasság?

A víz csapvíz amit napokig szoktam pihentetni valószínűleg brutál kemény lehet .A víz paramétereit nem szoktam mérni

Na akár itt lehet elásva a probléma, nagyon kellene tudni a vízparamétereket.

Odyssea 2x24 es lámpa t5 865 volt rajta.A két csőből az egyik le volt maszkolva mert elég komoly BGA burjánzás volt.(itt a fórumon ajánlotta valaki anno)

BGA-nak valószínűleg a világon semmi köze nem lesz a világításodhoz, ami egyébként nem sok 70 liter fölé.


A szűrés: Eheim 2213 ebben lávakő,matrix,egy gyári szivacs plusz perlonvatta van.

Növényezéshez ez sovány lesz, de alapvetően, nem annyira vészesen kevés. Nálam ugyanez a szűrő van 16 liter alatt.

Talaj : Régebben Amazonia volt kb fél éve cseréltem le Manado dark ra .Táptalajt külön nem használok jelenleg Pár darab Jbl golyó van benne Volcano t tervezek a héten .

Érdemes aktív talajozni, csökkentik a KH-d, savanyítják a vizedet. Valószínűleg amúgy is erre nagy szükség lenne Nálad.

Tápozni jelenleg Profito megy 6ml naponta plusz nitrát foszfát kevéske 0.5ml kb valamint carbo 1,5 ml.

Érdemes venni néhány alap tesztet, NO3, NH4, Fe, PO4, mérni egy GH-KH-t és egy pontos pH-t.
Szerintem nálad a vízkeménységgel lesz a fő probléma így hirtelen átgondolva.
 
Tényleg feladom 😂
Amúgy mért nem elég egyszerűen ha van egy jó fényed egy általános táppal kombó.🙄🙂?
Azért nem elég ez a kettő, mert neked sem elég csak a víz meg az étel kell levegő és még sok más is.

Ha nem akarsz 50e-et költeni egy nagynyomású CO2-re még mindig lehet élesztőst. Ennek kb 75L a felső határa ahol még lehet vele kezdeni valamit. Nem ajánlom, de olcsó Co2, viszont folyamatos odafigyelést igényel. Mi is viszünk most a fiamnak egyet, 74L és algamentes élesztős CO2-vel 0.6w/L mellett.

A növények CO2 nélkül lassan fejlődnek. Nem eszik meg a táptalajt az algák elöl és ezért ők könnyen fejlődnek. Lehet CO2 nélkül is. Ez nem kötelező Olyan növény is van több is ami nélküle is. Tehát egy 0.4W/L fényt ha belősz akkor nem kell CO2 és van 8-10 növény ami elvan ezzel a cuccal is.

Jelenleg a 3 csővel 0,68W/L-ed van amivel remek akváriumot lehet csinálni CO2-vel. Viszont igaza van annak aki letakartatta veled az egyiket, mert ilyen fény mellett muszáj a CO2

Egy csővel 0,34W/L ez kicsit kevés, de remek akvákat láttam már itt (nagy szakértelem mellett) akik dzsungelt tartanak fent ilyen fénnyel.
De ilyen kevés fénnyel lassan fejlődik minden főleg ha csapvizet használsz és rosszul tápozol-.
 
Back
Oldal tetejére