• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
Chihiros C301-es lámpából 2 db van egy dennerle 60-as akváriumhoz, amit 80%-on használok. Így 2400 lumen van, ez megfelelő fényerő, vagy túl sok?
 
Chihiros C301-es lámpából 2 db van egy dennerle 60-as akváriumhoz, amit 80%-on használok. Így 2400 lumen van, ez megfelelő fényerő, vagy túl sok?
növényektől függ és hogy mit is akarsz kezdeni az akival...lowtech 40 lumen/liter , hightech 60-80 lumen/liter
 
Az gond lehet, illetve csökkenti a fényerőt drasztikusan, ha a gyári üvegtető a tetején van?
 
növényektől függ és hogy mit is akarsz kezdeni az akival...lowtech 40 lumen/liter , hightech 60-80 lumen/liter

Kezdünk elszállni, nem?! :) Megnézném azt az akváriumot, ahol 80 lm/l fény van T5 fénycsővel és minőségi reflektorral! Ez a gyakorlatban annyit jelent hogy egy 120*45*45 cm-es akva felett 5 db Osram 54W cső van. Nem 2-2 vagy 3-1 6500K + növényes cső, hanem kőkemény 5 db 6500K cső :)
 
Hát... nekem a 120-as akva fölött ATI 6x54W volt, 5db HO 6500k fénycsővel és 1db növényessel. :)
Mondjuk pirított rendesen... :D
 
Kezdünk elszállni, nem?! :) Megnézném azt az akváriumot, ahol 80 lm/l fény van T5 fénycsővel és minőségi reflektorral! Ez a gyakorlatban annyit jelent hogy egy 120*45*45 cm-es akva felett 5 db Osram 54W cső van. Nem 2-2 vagy 3-1 6500K + növényes cső, hanem kőkemény 5 db 6500K cső :)
TESSÉK :)

Tökre igazad van amúgy, de a 60-80 lm ajánlás szerintem korrekt. Lehetőleg nem is használnám max fényerőn, ledvilágításnál simán számolnék ennyi tartalékkal.
Jó, persze, úgy értem, ha pl 60 lumenem alapból adott, akkor csak ezért nem fejlesztenék és ebből dimmelnék. De a tervezésnél 70-80 lumennel én is számolok. Sajnos valamiért a gyártók viszont többnyire nem.
Nem értem, hogy az adott lámpamérethez miért nem rendelnek jellemzően 30%-kal nagyobb teljesítményt. Spórolnak az áron? Valahogy az van előttem, hogy az ilyen nagyteljesítményű akvarisztikai lámpákat két embertípus veszi meg. 1. Aki másokkal építtet akváriumot, pénze is megvan rá. 2. a hobbista. Mindkettő úgyis megvenné, ha picit drágább is lenne a lámpa. Aki már most nem talál számára elfogadható árút a piacon, az úgyis barkácsol, neki tökmindegy. Én pl sokkal szívesebben fizetnék picivel többet egy lámpáért, mintsem azon gondolkodjak, hogy egy kell belőle vagy kettő. Utálom ezt a dilemmát. Lehet, hogy pont ez ennek a méretezésnek is a lényege, hogy vegyél kettőt? :D
 
60-80 lumen/liter nem túl sok?
Van egy 35 lumen/liter-es nanom, amin Twinstar van és eléggé világos az akvárium ha ránézek. HC Cuba nő benne simán. Amit írtok, az ennek a duplája. Ez nem zavaróan vakít a szobában?
Mondjuk annyi előnye lehet ennek a brutális fénynek, amit írtok, hogy fényképezni jobban lehet a gyorsan mozgó halakat, vagy apró garnélákat..
 
60-80 lumen/liter nem túl sok?
Van egy 35 lumen/liter-es nanom, amin Twinstar van és eléggé világos az akvárium ha ránézek. HC Cuba nő benne simán. Amit írtok, az ennek a duplája. Ez nem zavaróan vakít a szobában?
Mondjuk annyi előnye lehet ennek a brutális fénynek, amit írtok, hogy fényképezni jobban lehet a gyorsan mozgó halakat, vagy apró garnélákat..
Magas bútoron, nagy akvárium, függesztett lámpával +100% fénnyel --> érzésre +50% világosabb szoba. Ugyanez nano akváriumnál, kis távolság a lámpa és a víz között, méretből eredendően alapból kicsi fény +100%-kal --> érzésre +10% világosság a szobában :) De persze az se mindegy, hogy mekkora a szoba.
 
A 120*50*50 felett? :) "Úgy könnyű", az kb 60-65 lm/l :)
Ha a növényes csövet 0-nak vesszük, akkor is >68! :) Vagyis pontosan a 60-80 lm-es ajánlásra egy példa és ezt még nem is kell dimmelni. Blackout a +2 csővel 110 lm/literig is fel tud menni :D

Egyébként gondolj bele, nem is olyan bonyolult. Az 1 Watt/liter elég régi szabály. A fénycsövek általában ~75lm/Wattosak. A 360° miatt valamennyi fény elvész, a ledeket viszont dimmelni kell, célszerű legalább 20%-kal (és ennyi fény jó foncsorokkal nem vész el a fénycsöveknél), szóval még majdnem a 75 lm/W ajánlás is kevés - ha az 1 W/l-t vesszük alapul :D
 
Utoljára módosított:
Ha a növényes csövet 0-nak vesszük, akkor is >68! :) Vagyis pontosan a 60-80 lm-es ajánlásra egy példa és ezt még nem is kell dimmelni. Blackout a +2 csővel 110 lm/literig is fel tud menni :D

Egyébként gondolj bele, nem is olyan bonyolult. Az 1 Watt/liter elég régi szabály. A fénycsövek általában ~75lm/Wattosak. A 360° miatt valamennyi fény elvész, a ledeket viszont dimmelni kell, célszerű legalább 20%-kal (és ennyi fény jó foncsorokkal nem vész el a fénycsöveknél), szóval még majdnem a 75 lm/W ajánlás is kevés - ha az 1 W/l-t vesszük alapul :D

Szó sem volt LED-ről és dimmelésről :) A 40,5 l-es akvám DIY lámpája 120 lm/l-es, hogy 50%-on is high-light fényt adjon. A 6 csöves Ati lámpa 4+2-ben kapcsolható, az azért nem olyan, mint ha 6 cső égne folyamatosan 8 órában.
 
Bocs, ha félreértettem valamit. Oké, hogy te fénycsövet írtál, de a téma ott kezdődött, hogy chihiros lámpából elég-e a 2400 lm, erre írták hogy attól függ hogy low vagy high tech, te pedig azt sokalltad. Bár, fentebb valóban levezettem, hogy fénycsőnél is kb ugyanez a helyzet.
Az, hogy az Ati 4+2-ben kapcsolható, az nem azt jelenti hogy nem egyszerre kapcsolja fel :)
És amit én hivatkoztam példa, ott különben is 6+2 a csövek száma :)
 
Bocs, ha félreértettem valamit. Oké, hogy te fénycsövet írtál, de a téma ott kezdődött, hogy chihiros lámpából elég-e a 2400 lm, erre írták hogy attól függ hogy low vagy high tech, te pedig azt sokalltad. Bár, fentebb valóban levezettem, hogy fénycsőnél is kb ugyanez a helyzet.
Az, hogy az Ati 4+2-ben kapcsolható, az nem azt jelenti hogy nem egyszerre kapcsolja fel :)
És amit én hivatkoztam példa, ott különben is 6+2 a csövek száma :)

Nem vagy véletlenül ügyvéd?! :D Amúgy ja, azt a kört kihagytam, hogy Chihiros-ról volt szó. Fénycsővel továbbra sem mennék 60 lm/l üzemi fény fölé, de az is igaz, hogy lehet csinálni annyira tiszta, kevés halas, és agyonszűrt akváriumot sok-sok növénnyel, hogy ennél többet is elbír. Mondjuk azok a tipikus 6 órás világítási idők meg az élvezhetőséget csökkentik (számomra ;))
 
Lehet hogy ügyvédes vagyok, de akkor te meg itt egy gátlástalan ügyész vagy, aki valami kis igazságot mindenképp ki akar préselni a vádjaiból :D Na de akkor én is tovább ügyvédkedem:
Fénycsővel továbbra sem mennék 60 lm/l üzemi fény fölé
Van egy 90x45x45 akváriumom 4(+2)x39 W Atival (és tényleg van). Nem egy ritka szett, ugye? Na jó, sokaknak sima 4x39 van hozzá. Szerintem is ..szság számolgatni, de lássuk: 182 liter, 4 x 4100 lm (+2 x 4100 lm). Ha két csövet kapcsolok, akkor 45 lm/liter, ha négyet, akkor meg 90. Ha az egyik csövet kicserélem "0-s" növényes csőre, akkor is >67 lm/W.
Mitévő legyek? ;)

Amúgy ja, azt a kört kihagytam
Na de kérem, nem ezt várnám egy Szakértőtől :)
 
Lehet hogy ügyvédes vagyok, de akkor te meg itt egy gátlástalan ügyész vagy, aki valami kis igazságot mindenképp ki akar préselni a vádjaiból :D Na de akkor én is tovább ügyvédkedem:

Van egy 90x45x45 akváriumom 4(+2)x39 W Atival (és tényleg van). Nem egy ritka szett, ugye? Na jó, sokaknak sima 4x39 van hozzá. Szerintem is ..szság számolgatni, de lássuk: 182 liter, 4 x 4100 lm (+2 x 4100 lm). Ha két csövet kapcsolok, akkor 45 lm/liter, ha négyet, akkor meg 90. Ha az egyik csövet kicserélem "0-s" növényes csőre, akkor is >67 lm/W.
Mitévő legyek? ;)


Na de kérem, nem ezt várnám egy Szakértőtől :)

A 39W T5 fénycső nem 4100 lumen, csak 2850... :) (De csak játszunk ám... ;) )
 
Reméltem :)


Jogos a felvetés, ügyvéd vagyok, nem matematikus :) (pedig olyan jól hangzott...)
Valóban, így csak 63 a lumen literenként. Érdemes lenne az egyik csövet növényesre cserélni hogy 60 alatt legyek?

Nem atomfizika, ezt mindketten tudjuk :) De az hogy 60-80 vagy 60-65 (esetleg 67) nem egyenlő. Nem akarom a posztok számát szaporítani, a chihiros-t benéztem, ott tényleg lehet 2 lámpát és 80 lm/l-t nyomatni, max dimmelem kedvemre. Azt is tudjuk hogy ha függesztett a lámpa, akkor lehet égetni a T5-öt is, maximum emelünk rajta 10-20 cm-t. Amugy a 4 csöves lámpa 3+1-ben az igazi és akkor lehet világítani akár 8-nál több órát is :)
 
Back
Oldal tetejére