• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
Nem tudom eldönteni, hogy milyen világítás W/L lenne előnyös egy növényes akváriumhoz. 182L 90x45x45 –re "tenném", ha ideálisabb emelhetünk a literen.
156W 4x39W 3,25WPG (határesetes)
216W 4x54W 4,5WPG
234W 6x39W 4WPG vagy 4,9WPG (5 csővel 192W és, ha több fény kellene még tudom emelni 39W-al.)
 
Nálam 100*40*50 az aki (200l)
4*39W a fény. A növények nem panaszkodnak. Elég kell hogy legyen nálad is. ;)
 
Attól is függ hogy milyen növényeket akarsz bele rakni. Meg hiába 182 liter az úgy se annyi lesz mert aljzat stb. körülbelül lemegy 25-30% így (nekem a 126literes akiban van 90liter víz). Ez a fórumon valahol már volt http://www.fitchfamily.com/lighting.html itt kitudod számolni mennyi fény kell az x literes akváriumhoz. Ez meg egy táblázat hogy melyik növénynek mennyi fény kell http://www.naturacquario.net/piante-luce.htm.
 
Sziasztok.
Új vagyok itt a fórumon és az akvarisztikában is. Vásároltam egy használt akváriumot tavaly. Ismerősöm tanácsa volt, hogy minél nagyobb akváriumot vegyek. Vásároltam is egy 240 litereset. :) A gondom az, hogy a műanyag teteje(azon kívül, hogy nagyon rosszul néz ki) be van horpadva. Így a fénycsövek (szerintem) nagyon közel vannak a víz felszínéhez. Jelenleg csak 2 db cső van benne, ami egy halas és egy növényes cső.(2x30W) Ahogyan itt olvasgatok látom, hogy nagyon kevés az a 2 cső, így kell majd még legalább egy foglalatot beépítenem.
Nem találtam választ arra, hogy a fénycsöveknek kb. milyen távolságra kellene lenniük a víz felszínétől. Szeretnék csinálni egy új tetőt hozzá bútorlapból, de tudnom kellene, hogy milyen magasat csináljak...
Elképzelhető, hogy emiatt algásodik az akvárium nagyon gyorsan?
Segítsetek légyszíves. Előre is köszönöm.
 
Waresz said:
Sziasztok.
Új vagyok itt a fórumon és az akvarisztikában is. Vásároltam egy használt akváriumot tavaly. Ismerősöm tanácsa volt, hogy minél nagyobb akváriumot vegyek. Vásároltam is egy 240 litereset. :) A gondom az, hogy a műanyag teteje(azon kívül, hogy nagyon rosszul néz ki) be van horpadva. Így a fénycsövek (szerintem) nagyon közel vannak a víz felszínéhez. Jelenleg csak 2 db cső van benne, ami egy halas és egy növényes cső.(2x30W) Ahogyan itt olvasgatok látom, hogy nagyon kevés az a 2 cső, így kell majd még legalább egy foglalatot beépítenem.
Nem találtam választ arra, hogy a fénycsöveknek kb. milyen távolságra kellene lenniük a víz felszínétől. Szeretnék csinálni egy új tetőt hozzá bútorlapból, de tudnom kellene, hogy milyen magasat csináljak...
Elképzelhető, hogy emiatt algásodik az akvárium nagyon gyorsan?
Segítsetek légyszíves. Előre is köszönöm.


Én is új vagyok a növényes akváriumok területén, de a sima akváriumjaim vannak egypár éve...
Én személyszerint igencsak lebeszélnélek a bútorlap fedélről.
1., nem szigeteő, és szét fog rohadni a párától.
2., ha beleesik a vízbe, megszívja magát, átvezeti a 220-at és meghalsz...

Gondold át szerintem....
 
Nekem egy centi vastag bútor lapból van az ideiglenes világításom és teljesen jó szerintem. Persze nem fog 100évig megmaradni az említett párától, de szerintem arra teljesen megfelel hogy kipróbáljuk hogy tényleg igaz a világításról szóló dolgok. Én úgy csináltam meg hogy a 10mm vastag bútorlap be lett marva a feléig így pont ráül az aki tetejére, ha jól rá van rakva tuti nem esik bele.
 
Labirintkopoltyus said:
Nekem egy centi vastag bútor lapból van az ideiglenes világításom és teljesen jó szerintem. Persze nem fog 100évig megmaradni az említett párától, de szerintem arra teljesen megfelel hogy kipróbáljuk hogy tényleg igaz a világításról szóló dolgok. Én úgy csináltam meg hogy a 10mm vastag bútorlap be lett marva a feléig így pont ráül az aki tetejére, ha jól rá van rakva tuti nem esik bele.

Ha ideiglenes,akkor még oké.
De sztem Te is láttad a Rába habzásáról szóló jelentéseket, filmeket, stb.
A cipőket is, és a bútorlapot is ugyanazzal az enyvvel ragasztják...
Idő kérdése,míg a pára megkezdi, és elkezdi kioldani belőle az enyvet.
 
Nem tudom, hogy miből lenne érdemes megcsinálnom véglegesre. Nálatok mennyi hely van a fénycsövek és a víz felszíne között?
 
Waresz said:
Nem tudom, hogy miből lenne érdemes megcsinálnom véglegesre. Nálatok mennyi hely van a fénycsövek és a víz felszíne között?

Ez változó, a fémhalogén lámpákat 50centire is rakhatod akár, nálam a kezdeti időszakban olyan 15centire volt a lámpa, majd lejjebb tettem, az algásodás szerintem nem emiatt van, hanem az ammónia miatt. De lejjebb tudnám rakni 5 centire is, de értelmét nem látom, és az akiba se tudnék nyúlkálni. Amúgy sokkal erősebb lett a fény miután lejjebb raktam, a dymax reflektorai nem a legjobbak, így magasan inkább a szobát világítja.
 
A fénycsöveket teheted akár 5 cm-re a víz felszíntől.Minél feljebb rakod annál jobban veszít a fényerejéből.
Ezt kb. 3 hete műszerrel mértük, megdöbbentő a teljesítményvesztés.
 
jojo said:
A fénycsöveket teheted akár 5 cm-re a víz felszíntől.Minél feljebb rakod annál jobban veszít a fényerejéből.
Ezt kb. 3 hete műszerrel mértük, megdöbbentő a teljesítményvesztés.
Luxméterrel mértetek? Milyen világítást? Mik voltak a tapasztalatok?
 
Na most akkor a topikban leírtak alapján ezt vontam le: Az akváriumi világítás legyen 1l/1W. De milyen magasan? Mert ugye ha emeljük a világítást, akkor a fényerő csökken. Milyen távolságú megvilágításnál kell alkalmazni ezt a szabályt? Egyébként nekem most 60W van a 240-es akvárium fölött. A víz felszínétől kb 2-3cm-re. :shock: Ha alkalmaznám a szabályt, és betennék még legalább 2 db 30W-os növényeset, akkor nem lenne túl sok? Egyébként megfigyelhető az akváriumon belül, hogy ahol a növényes neon van(el van csúsztatva az egyik erre, a másik arra), ott algásodik a hátfal, a növények levele, az aljzat... Sőt, az akváriumon belül 2 helyen van forrásmoha. Egyik az egyik oldalon, másik a másik oldalon. Ahol nem kap annyi fényt a moha, ott gyönyörű, élénkzöld, fonalalgától mentes, a másik satnya, alig fejlődik és tele van algával. Ezért következtetek arra, hogy sok a fény neki. Itt meg olvasgatom hogy legalább 200W kellene neki... :? (Most vásároltam egy marék Ricciát, hogy leárnyékolja egy kicsit a vizet... Feleslegesen? :oops: )
 
A fénycsöveid jó magasságban vannak.
Az hogy ki milyen magasságba rakja az változó.

Nyilván egy HQI-t és egy HQL magasabra kell rakni a keletkezett hő miatt.

A T5 is tud melegedni azért nem véletlen használják a ventiket hozzá.

Van aki 5 centire teszi, van aki 10-re vagy még magasabbra.Az armatura milyensége is meghatározza, nyilván egy gyári slim artmaturánál egyforma magasságban helyezkednek el a csövek, de egy DIY armatura amely ivelt, abban a legfelső cső már akár 15 cm-re is lehet a víztől.

A forrásmohád hideg vízi, ha egyáltalán ez van.

Ez az 1W/l csak irányadó, példának okáért a lumenek (meg egyebek is) számítanak mert teszem fel egy sima Osram 24W daylight cső (csak hozzávetőlegesen,nem pontos adatok) 1300 lument tud ugyanakkor egy növényes Sylv.grolux csak 400 lument.Tehát nagyon nem mindegy.Miután a növényes csöveimet lecseréltem jobban jártam.
Ezekről az adatokról a csövek gyártóinál a honlapjukon érdeklődhetsz már soknál fel van tüntetve.

Ha még betennél 2db 30W-os csövet már valamivel l fényigényesebb növényeket tarthatnál de ez még mindég kevés egy H.C. cuba szőnyeghez.Döntsd el mit is akarsz tartani, és attól tedd függővé a világítás fejlesztését.
 
oRphEus said:
jojo said:
A fénycsöveket teheted akár 5 cm-re a víz felszíntől.Minél feljebb rakod annál jobban veszít a fényerejéből.
Ezt kb. 3 hete műszerrel mértük, megdöbbentő a teljesítményvesztés.
Luxméterrel mértetek? Milyen világítást? Mik voltak a tapasztalatok?

Hah... ha én értenék hozzá az tök jó lenne.
Annyira impo vagyok az ilyesmihez...

De egy műszerrel mértük egy kis bemutató keretében a HQI-t a T5 és a led világítást.
A műszert betettük a fényforrás alá, majd fokozatosan lejjebb tartottuk a műszert az egyik mérésnél, a másik formátumnál meg oldalra.

A HQI ugyebár a refi miatt szűk térben vetít de minden irányban nagy a teljesítményvesztése.

A T5 már valamivel jobb, még oldalirányba is.

A led megdöbbentő volt, sajna ezt látnotok kellett volna.Lefelé,és oldalirányban is látható volt a sokkal nagyobb teljesítmény a műszer szerint.
Bár Viktor látta.
 
Javaslatod alapján megnéztem. Ez van nekem: "30w OSRAM Biolux fluorescent tube - 6500°K - 1600 lumens - Diameter 26mm - Length 895mm"
Ezek alapján még 1 db berakása után már sokkal több fény lenne az akiban és a több fényt ígénylő növényeket is tudnék belerakni? Egyébként volt benne HC Cuba, működött is, csak meguntam, hogy a harcsák folyamatosan kitúrják és kidobtam...
A növényeket a vizinoveny.hu-ról rendeltem, szóval ha azt küldtek, akkor nagy valószínűséggel forrásmohám van. Ha hideg vizi, akkor mi van? Nem értem. A vízhőfokom 24-25C. Ettől függetlenül az egyik gyönyörű, a másik satnya... :(
 
Waresz said:
Javaslatod alapján megnéztem. Ez van nekem: "30w OSRAM Biolux fluorescent tube - 6500°K - 1600 lumens - Diameter 26mm - Length 895mm"
Ezek alapján még 1 db berakása után már sokkal több fény lenne az akiban és a több fényt ígénylő növényeket is tudnék belerakni? Egyébként volt benne HC Cuba, működött is, csak meguntam, hogy a harcsák folyamatosan kitúrják és kidobtam...
A növényeket a vizinoveny.hu-ról rendeltem, szóval ha azt küldtek, akkor nagy valószínűséggel forrásmohám van. Ha hideg vizi, akkor mi van? Nem értem. A vízhőfokom 24-25C. Ettől függetlenül az egyik gyönyörű, a másik satnya... :(

Csak viszonyításképpen a 240 liter felett nálam 4x54 watt van. Jó stb, de meg nem vakulok tőle. Szóval nincs az az érzésem, hogy pengeélen táncolok. Neked is kb ez kellene, ha igényes növényeket tartanál.
 
Rendben, akkor holnap első utam a bolt lesz,kezdetnek vásárolok még egy növényes csövet. :) Ezek az Osram neonok jók? Vagy próbáljak ki valami mást?
 
Waresz said:
Ahol nem kap annyi fényt a moha, ott gyönyörű, élénkzöld, fonalalgától mentes, a másik satnya, alig fejlődik és tele van algával. Ezért következtetek arra, hogy sok a fény neki.
Nem a fény sok, hanem a CO2 kevés !!! Tehát ilyen esetben vagy a fényen csökkentesz, vagy a CO2-t tekered fel. A fonalalga a fény/CO2 arány felborulását mutatja.

Egyébként jojo-nak igaza van. A vízfelszíntől való távolság nagyban befolyásolja a megvilágítás erejét. Hiába világít tehát 27W a 20 literes ADA akváriumom fölött, ami elméletben 5.11 WPG... Mivel az ADA lámpa messze a víz fölött van, ezért úgy ránézésre (növények reakcióját nézve) 3-3.5 "ráültetett" WPG-nél nagyobb "hatást" nem fejt ki a növekedésre. :idea:
 
Ezek ismeretében tehát a CO2-t és a fényt is kell növelnem. Sajnos (még) nincsen semmilyen CO2 rendszerem és a jelenlegi anyagi helyzetem nem azt mutatja, hogy a közeljövőben lesz. Az addig rendben, hogy veszek még egy 30W-os csövet, de milyen megoldás van a CO2 növelésére? Körülnézek a CO2-os topikban is, hogy ne offoljak. :)
 
Back
Oldal tetejére