• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
IGEN - hogy tudjad mekkora felülettett világítasz
Az akvát csak viccből írtam. 10e lux 0,48 nm =4800 Lumen

A 4800 Lumen melyik kategória a Tropikánál? a 20 lumen alatti növények a 20-40 vagy a 60 feletti?

Ironizálok, értelemszerűen nem az akvát kell megadni. Az érzékelő felületét ha megadom akkor 10e lux 0.003nm = 30 lumen. Ez már egész értelmes adat.

Tehát az érzékelő felületet ahol szedi a fényeket azt kell. Ha megnézitek Nigró blogját ott egy 5 centis gömb érzékeli minden irányból ezért is lehet ennek a kalkulátornak gomb adatát megadni. Ez az értelmes.
A telefont ha nézem az érzékelő nagyon kicsi. S nagyon sokat változtat egy kis tévedés is.

De mindegy is, már eljutottam oda, hogy csak összehasonlítom az adatot a másikkal ami tudom mire jó és levonom a következtetés.

Az se mindegy, hogy a nagy akváriumnál ami 60 cm magas 55 cm-re kell mérnem a talajszintet a 18 literesnél meg ez csak 25 cm ahol a talaj lesz és ott kell megmérnem. Kapok egy arányt és ezzel elvagyok.

Nagy lámpám 0,8w/L és 61 lumen. Ha a lux értékét fele akkorába mérem a kis kínai lámpánál meg is tudtam amit akartam. Ami értelemszerűen nem pontos, de épp elég.
 
Sziasztok.

Szerintetek 80 watt(2x39 watt t5) okozhat gondot co2 nélkül 125 literes akvában ha 50 magas a tank?
 
Sziasztok! :)

Adott egy 476 l-es akvárium; 66 cm vízoszlop magassággal. A terv egy mangrove erdő szerű scape kialakítása...ennek megfelelően az alsó 10-15 cm nem kerülne beültetésre. Az aljzat 2-3 cm homok lesz. Csak faágakra kötözhető növényeket tervezek ültetni bele; anubiasok, bucek, microk, bolbitis, stb.
A kérdés az, hogy ennek dekoratív megvalósításához elég e 5*54 watt világítás vagy érdemes lenne inkább 6*54 watt-al működtetni az akváriumot?
DIY megoldásban gondolkodom, így a kettő közötti árkülönbség kb. 3500 Ft, ennek tükrében én erősen hajlok az erősebb megvilágítás felé.

Nektek mi a véleményetek?

Előre is köszönöm, ha megosztjátok velem a gondolataitokat! ;)
 
Sziasztok! :)

Adott egy 476 l-es akvárium; 66 cm vízoszlop magassággal. A terv egy mangrove erdő szerű scape kialakítása...ennek megfelelően az alsó 10-15 cm nem kerülne beültetésre. Az aljzat 2-3 cm homok lesz. Csak faágakra kötözhető növényeket tervezek ültetni bele; anubiasok, bucek, microk, bolbitis, stb.
A kérdés az, hogy ennek dekoratív megvalósításához elég e 5*54 watt világítás vagy érdemes lenne inkább 6*54 watt-al működtetni az akváriumot?
DIY megoldásban gondolkodom, így a kettő közötti árkülönbség kb. 3500 Ft, ennek tükrében én erősen hajlok az erősebb megvilágítás felé.

Nektek mi a véleményetek?

Előre is köszönöm, ha megosztjátok velem a gondolataitokat! ;)

Az előtét csak pár 100 ft-tal drágább, +1 cső, +2 foglalat és a vezeték. 6*54 W-ra szavazok, úgysem fog égni mind a 6 cső... CO2 lesz?
 
Sziasztok! :)

Adott egy 476 l-es akvárium; 66 cm vízoszlop magassággal. A terv egy mangrove erdő szerű scape kialakítása...ennek megfelelően az alsó 10-15 cm nem kerülne beültetésre. Az aljzat 2-3 cm homok lesz. Csak faágakra kötözhető növényeket tervezek ültetni bele; anubiasok, bucek, microk, bolbitis, stb.
A kérdés az, hogy ennek dekoratív megvalósításához elég e 5*54 watt világítás vagy érdemes lenne inkább 6*54 watt-al működtetni az akváriumot?
DIY megoldásban gondolkodom, így a kettő közötti árkülönbség kb. 3500 Ft, ennek tükrében én erősen hajlok az erősebb megvilágítás felé.

Nektek mi a véleményetek?

Előre is köszönöm, ha megosztjátok velem a gondolataitokat! ;)
Szerintem nem is kérdés, 6x54 W, plàne, ha kettesével tudod külön kapcsolni őket.
 
Az előtét csak pár 100 ft-tal drágább, +1 cső, +2 foglalat és a vezeték. 6*54 W-ra szavazok, úgysem fog égni mind a 6 cső... CO2 lesz?
Szerintem nem is kérdés, 6x54 W, plàne, ha kettesével tudod külön kapcsolni őket.
Köszi :D Igen, három darab 2*54 wattos előtét van terveben. Nem tervezek CO2-t bele, mert nem saját akvárium lesz és inkább a minimál karbantartási igényre törekszem, hisz nem tudom, hogy a későbbiekben mennyire hozzáértő emberek fogják gondozni.
 
Sziasztok!
Van egy 72l-es akváriumom amihez vettem régebben egy 55W-os Osram Dulux Daylight csövet. A gyári műanyag tetőbe raktam be a csövet kis átalakítással. Akkoriban próbálkoztam az élesztős CO2-al, de nem jött be. Nagyon sokat küzdöttem mire megszabadultam az algáktól, így visszaállítottam a 2x15W-os műanyag tetős világítást. Tervezem, hogy veszek egy külső szűrőt, és mivel az erősebb szűrés miatt kevesebb gond lehet elvileg az algákkal gondoltam visszarakom az 55W-os csövet. Nem lesz sok szerintetek CO2 nélkül?
 
Sziasztok!
Van egy 72l-es akváriumom amihez vettem régebben egy 55W-os Osram Dulux Daylight csövet. A gyári műanyag tetőbe raktam be a csövet kis átalakítással. Akkoriban próbálkoztam az élesztős CO2-al, de nem jött be. Nagyon sokat küzdöttem mire megszabadultam az algáktól, így visszaállítottam a 2x15W-os műanyag tetős világítást. Tervezem, hogy veszek egy külső szűrőt, és mivel az erősebb szűrés miatt kevesebb gond lehet elvileg az algákkal gondoltam visszarakom az 55W-os csövet. Nem lesz sok szerintetek CO2 nélkül?
A leirtakbol arra következtetek, hogy akkor jelenleg belsö szüröd van. 72 literhez 55W mar nem olyan rossz, az mar lehet akar a high tech hatara is, felteve, hogy van CO2-d is hozza. Na most, ha van CO2 es erösebb fenyed, akkor annak utana kell menni szüressel es tapozassal is. Termeszetesen attol is függ, hogy milyen, es mennyi növenyed van az akvariumban. Van-e taptalajod, milyen az altalanos talajod, tapozol-e stb.
Nekem is van egy 72 literes, a fölött nekem 2 x 55 W Osram dulux durrantott, az elejen volt fonalalgam, de aztan egy BO megoldotta, es utana algamentesen üzemelt. Az elesztös CO2 hatranya, hogy ingadozik, nem egyenletes a gaz leadasa, ami szinten segiti az algasodast.
Ha veszel külsö szüröt, en elöször bejaratnam a gyengebb vilagitassal, majd valtanek ujra az 55W Osramra, felteve, ha nem lesz CO2.
Ki kell probalni....ha mar megy a külsö szürö, belöni a vilagitas idejet, a tapozas mennyiseget, tapasztalni, hogy mennyire algasodsz, "jatszani a növenyekkel", sok növenyt belepakolni, mert kevesebb növennyel könnyebben fogsz algasodni..
 
A leirtakbol arra következtetek, hogy akkor jelenleg belsö szüröd van. 72 literhez 55W mar nem olyan rossz, az mar lehet akar a high tech hatara is, felteve, hogy van CO2-d is hozza. Na most, ha van CO2 es erösebb fenyed, akkor annak utana kell menni szüressel es tapozassal is. Termeszetesen attol is függ, hogy milyen, es mennyi növenyed van az akvariumban. Van-e taptalajod, milyen az altalanos talajod, tapozol-e stb.
Nekem is van egy 72 literes, a fölött nekem 2 x 55 W Osram dulux durrantott, az elejen volt fonalalgam, de aztan egy BO megoldotta, es utana algamentesen üzemelt. Az elesztös CO2 hatranya, hogy ingadozik, nem egyenletes a gaz leadasa, ami szinten segiti az algasodast.
Ha veszel külsö szüröt, en elöször bejaratnam a gyengebb vilagitassal, majd valtanek ujra az 55W Osramra, felteve, ha nem lesz CO2.
Ki kell probalni....ha mar megy a külsö szürö, belöni a vilagitas idejet, a tapozas mennyiseget, tapasztalni, hogy mennyire algasodsz, "jatszani a növenyekkel", sok növenyt belepakolni, mert kevesebb növennyel könnyebben fogsz algasodni..

Jelenleg egy Eheim Pickup 160 van bent az akváriumban, ma rendeltem meg az új külső szűrőt (Tetra EX 800 Plus). Táptalaj nincs, csak JBL Manado 5-6cm vastagságban, és eddig tápot illetve folyékony CO2-t sem használtam. Egyelőre nincs tervben a CO2 rendszer, anyagi okok miatt maradok a low tech kategóriában.
Fonalalga ellen írtad, hogy megoldotta egy BO. Ez pontosan mit is jelent? (nem vagyok tapasztalt a témában...)
Tápozásra jó lehet pl. a Seachem Flourish?
 
Jelenleg egy Eheim Pickup 160 van bent az akváriumban, ma rendeltem meg az új külső szűrőt (Tetra EX 800 Plus). Táptalaj nincs, csak JBL Manado 5-6cm vastagságban, és eddig tápot illetve folyékony CO2-t sem használtam. Egyelőre nincs tervben a CO2 rendszer, anyagi okok miatt maradok a low tech kategóriában.
Fonalalga ellen írtad, hogy megoldotta egy BO. Ez pontosan mit is jelent? (nem vagyok tapasztalt a témában...)
Tápozásra jó lehet pl. a Seachem Flourish?
A BO a Black Out röviditese, mikor 3-5-7 napra teljesen lesötetited az akvat (teljesen, tehat feny se ki, se be...:)), mellette a szellöztetesre, oxigen ellatasra kell figyelni. Van itt külön Topic is ennek a kezelesnek.
Ez a kezeles a legtöbbször hatasos a fonal, ször es akar ecsetalga ellen is, bar mindig akadnak kivetelek...
Seachem tapokat soha nem hasznaltam, szerintem a Seachem tapcsalad is inkabb a "high tech"-esek tapja, raadasul nem is olcso tudtommal.
En probelkoznek az Easy Life termekcsaladdal vagy Tropica tapokkal esetleg.
 
Sziasztok!
Kicsit belevesztem itt a luxok és wattok tengerébe.
Egy 60-ast fogok megvilágítani DIY ledes lámpával. A ledek össz fényárama 3000 lumen, 120 fokban szórnak.
A kérdésem az lenne, hogy ezt mennyire dimmeljem ahhoz, hogy mondjuk egy 30-40 lumen/liter tropica-s értéket kapja?
Ha csak simán leosztom az ugye 50 lm/l, vagyis kb. 70%-os dim kellene, de nem vagyok benne biztos, hogy azt a 120°-os tényezőt hogy, vagy hogy nem kell figyelembe vennem.
Köszi!
 
Ez a táblázat csupán egy iránymutatás. Minden akvárium más (magasság, dekor, növények stb.), ráadásul a ledek megadott tulajdonságai is legfeljebb hozzávetőlegesek (jobb esetben :) ).
A fényerősség változása az áram szabályozásával pedig exponenciális, tehát a fenti számításod nem pontos.
Dimmelj éppen annyit, hogy ne legyen forró a led maghőmérséklete (a hűtésed függvényében), a többit meg ki kell tapasztalni. Túl sok nem lesz a fényed, emiatt nem kell aggódnod. Ha meg kevés, azt majd a növények úgy is jelzik.
 
Ez a táblázat csupán egy iránymutatás. Minden akvárium más (magasság, dekor, növények stb.), ráadásul a ledek megadott tulajdonságai is legfeljebb hozzávetőlegesek (jobb esetben :) ).
A fényerősség változása az áram szabályozásával pedig exponenciális, tehát a fenti számításod nem pontos.
Dimmelj éppen annyit, hogy ne legyen forró a led maghőmérséklete (a hűtésed függvényében), a többit meg ki kell tapasztalni. Túl sok nem lesz a fényed, emiatt nem kell aggódnod. Ha meg kevés, azt majd a növények úgy is jelzik.
A dimmeléshez raspberry pi-s PWM-et használok, ledeket nem is illik áramszabályozással dimmelni, mert nem tesz jót az élettartamnak, amennyire tudom.
 
A dimmeléshez raspberry pi-s PWM-et használok, ledeket nem is illik áramszabályozással dimmelni, mert nem tesz jót az élettartamnak, amennyire tudom.
Bocs, összekevertem, ez a feszültségszabályozásra igaz.
De mindegy is mert így is úgy is marad a PWM :)
 
Nem ordított a hozzászólásodból, hogy szakértővel van dolgunk, próbáltam konyhanyelven fogalmazni. De igen, feszültségszabályozásra gondoltam, hiszen tudjuk, hogy az autók is benzinesek és azok sem árammal mennek :)
Azért örülök, hogy megragadtad a lényeget a segítő szándékomból ;)
 
Nem ordított a hozzászólásodból, hogy szakértővel van dolgunk, próbáltam konyhanyelven fogalmazni. De igen, feszültségszabályozásra gondoltam, hiszen tudjuk, hogy az autók is benzinesek és azok sem árammal mennek :)
Azért örülök, hogy megragadtad a lényeget a segítő szándékomból ;)
Jogos, belevesztem egy pontba a sok közül, sorry, nem kellet volna!

Azt nem tudtam, hogy túl sok fénnyel nem lesz majd problémám! Indulok akkor fenntről és majd beszélnek a növények.
Köszi @Jopet! :)
 
A dimmeléshez raspberry pi-s PWM-et használok, ledeket nem is illik áramszabályozással dimmelni, mert nem tesz jót az élettartamnak, amennyire tudom.
Attól függ milyen LED-eket használsz? Mert a Power LED-ek fényereje függ az áramerősségtől is, így azoknál én a névleges áramerőségnél kisebb fix áramú áramgenerátoros tápot használtam. Konkrétan 90%-on mentek, de így is durván 8000 órát bírtak ki.
 
Np :) Lehet problémád a túl sok fénnyel, de ez szerintem még nem az a mennyiség. Ha van CO2-d, akkor biztosan nem túl sok a 40-50 lm/liter, sőt. Ha nincs, akkor a 40-45 kb a max, amivel világíthatsz, de abból indultam ki, hogy úgyis dimmelni fogod, tehát tényleg maximum ennyid lesz. A túl sok fény az algákat vonzhatja jobban be egyébként, más bajod nem nagyon lehet belőle.
 
Attól függ milyen LED-eket használsz? Mert a Power LED-ek fényereje függ az áramerősségtől is, így azoknál én a névleges áramerőségnél kisebb fix áramú áramgenerátoros tápot használtam. Konkrétan 90%-on mentek, de így is durván 8000 órát bírtak ki.
5730-as és 5630-as smd ledekkel szerelt merev alu led csíkok. Pontos típusát a lednek nem tudom, de a csík adatai szerint ~2000lm/m-es.
 
Back
Oldal tetejére