• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen fát, gyökeret használhatunk

Sziasztok!

Köszönöm Tentaculata a részletes leírást!

A főzést eddig kihagytam, mert olvastam valahol, hogy nagyon rongálja a fa sejteket!
Minden esetre figyelem a fűzeimet!
 
Az írás után egyre inkább,hajlok arra hogy ne tegyem be az ágaimat,nem szeretnék fölösleges, elkerülhető munkát-gondot adni magamnak.... :crazy:
Tényleg elbizonytalanodtam.... :crazy:
Jah és annyit az ágakról,hogy 190°-on kiszárítva 1-1,5 órán keresztül,lekérgezve áznak most már közel 3 hete,állandó vízcserékkel... Elkezdtem átkefélgetni őket,illetve a víz tetején megjelent a film réteg...
Nem tudom mi tévő legyek...
 
Elmondom itt is, hogy én is használtam egy rövid ideig csavart fűzfaágakat. Az előkészítésem ehhez képest igencsak semmi volt.
Levágás/szedés után nem sokkal a kérget/háncsot lefejtettem róla. Majd a kis kiálló ágacskákat levágtam. Ezután kb 1-1,5 hónapig száradni hagytam, napon, melegben főleg. Nemrég gondoltam úgy, hogy berakom az aksiba, eleinte teljesen jól mutatott, "működött", de aztán én is észrevettem a feketedéses tünetet, még a kezdeti stádiumban volt, de olvasva tentaculata naplóját, rögtön kivettem.

Sajnos nem ajánlom én se senkinek :eh: , esetleg vmi speckó előkészítés után. Terráriumba viszont szuper alternatíva! ;)
 
És mi a helyzet a fenyőfákkal meg a többi gyanta tartalmú örökzölddel? Használhatók akváriumban ?
 
weak said:
Kár a gőzért... ADA lesz, már látom :ugeek: és már most keresek faiparost az ezutáni setuphoz... kizárt, hogy ne lehetne ezt a dolgot megoldani. Savazás, lúgozás, sütés, főzés... szinte biztos vagyok benne, hogy pár nap alatt lehet akácból is nemszínezős, tartós dekort csinálni... kifejlesztem és eladom a szabadalmat :lolno:

Sziasztok,

végül mégsem bóti lett a fa. A Dunából halásztam ki jónéhány ágat, amit kb. 1 hónapon keresztül áztattam, hetente új vízzel cserélve a vedert :) . A kiválasztott példányt néhány órán át főztem, majd elfoglalta a helyét az akváriumban. Ennek kb. 3 hete. Heti 1x10% vízcsere mellett semmiféle elszíneződést, penészt vagy bármi zavarót nem tapasztaltam a 60-as akvi vizében. Lekapcsolt lámpánál, nappali fénynél sincs észrevehető különbség a víz színében amin nagyon meglepődtem.
Faja! :D
 
Sziasztok!
Olvasgattam a vasfákról és találtam köztük egyet, ami kis Hazánkban is fellelhető, mégpedig a kerti tamariska, vagy latin nevén Tamarix tetrandra! Biztos sokan ismeritek,(többek közt az M7 belső elválasztó szalagkorlátai közt is sok szakaszon évekig ezek voltak, amíg 1-2 éve ki nem dózerolták a javát...) ez egy nem túl nagy termetű cserjés, inkább bokor, mint fa termetű növény, jellegzetes igen apró rózsaszín virágokkal, amik tavasszal teljesen elborítják a növény fiatal ágait, s csak ezután jönnek elő a szintén apró, tujára emlékeztető levelek...
Már egy ideje gondolkozom, hogy a gyökere, vagy más "mutatós" része a kellő előkészítés után alkalmas lehet e akváriumi dekorációnak? Vasfa lévén működnie kéne, vagy nem? :eh:
 
becherovka said:
Sziasztok!
Olvasgattam a vasfákról és találtam köztük egyet, ami kis Hazánkban is fellelhető, mégpedig a kerti tamariska, vagy latin nevén Tamarix tetrandra! Biztos sokan ismeritek,(többek közt az M7 belső elválasztó szalagkorlátai közt is sok szakaszon évekig ezek voltak, amíg 1-2 éve ki nem dózerolták a javát...) ez egy nem túl nagy termetű cserjés, inkább bokor, mint fa termetű növény, jellegzetes igen apró rózsaszín virágokkal, amik tavasszal teljesen elborítják a növény fiatal ágait, s csak ezután jönnek elő a szintén apró, tujára emlékeztető levelek...
Már egy ideje gondolkozom, hogy a gyökere, vagy más "mutatós" része a kellő előkészítés után alkalmas lehet e akváriumi dekorációnak? Vasfa lévén működnie kéne, vagy nem? :eh:

Szia!

Az honnan jött, hogy ez vasfa? Tudomásom szerint az ibolyavirágúak (violales) rendjébe tartozó cserjéről van szó. Mint ilyen hajlamos lehet cseresedésre, de előkészítés után szvsz használható.
 
Helló!

Ha beírod a google-ba, hogy vasfa, több írást is kidob,amiben szerepel a Tamarix, mint vasfa. Én sem tudtam,de simán lehet az, mert ez inkább mediterrán éghajlati növény(legalábbis arrafelé sokkal többet látni belőle)sztem nálunk nem is őshonos, de nem akarok okoskodni, én is csak pár sort találtam róla, inkább csekkold le! Az a gond, hogy ha jó is lehet dekornak, nem látni minden sarkon, főleg olyat, amit kidobtak és nem kell elpusztítani ahhoz, hogy felhasználhassuk... De azért hátha ;)
 
becherovka said:
Helló!

Ha beírod a google-ba, hogy vasfa, több írást is kidob,amiben szerepel a Tamarix, mint vasfa. Én sem tudtam,de simán lehet az, mert ez inkább mediterrán éghajlati növény(legalábbis arrafelé sokkal többet látni belőle)sztem nálunk nem is őshonos, de nem akarok okoskodni, én is csak pár sort találtam róla, inkább csekkold le! Az a gond, hogy ha jó is lehet dekornak, nem látni minden sarkon, főleg olyat, amit kidobtak és nem kell elpusztítani ahhoz, hogy felhasználhassuk... De azért hátha ;)

Népies elnevezés Békés vármegyében, így ennyit találtam róla. Amúgy sem a Hortobágyi-féle rendszertanban, se a régebbi félékben (amiket néztem) nem szerepel a vasfák között. Mindez persze tökmindegy a felhasználhatóság szempontjából, csak megütötte a szemem, hogy oda lett sorolva. :ugeek:
 
A vasfa egy olyan elnevezés, amit elég gyakran osztogatnak az emberek kemény és nehéz fafélékre. A világ különböző tájain egy csomó teljesen különböző dolgot is hívhatnak vasfának, amiknek semmi közük egymáshoz, és sokszor a fordítás is bekavar. A Tamarix ki tudja, hogy viselkedne akváriumban, az is lehet, hogy mérgező.

Ilyen a citomfű esete is, ami egy mentaféle, bongyor levelekkel, amit fagyiba meg mojito koktélba szokás rakni. Létezik egy másik növény, amit angolul lemongrassnak hívnak, úgy néz ki, mint egy béna póréhagyma és nagyon finom húsételek mellett. A két növényben annyi a közös, hogy mindkettő savanyú ízű. A legtöbb helyen elég szerencsétlen módon citromfűnek fordítják a lemongrasst, és a citromfüves garnélaleves már elképzelve is elég szörnyű :mrgreen:
Vagy ott van a népies vaddohány elnevezés, amit a selyemkóróra használnak. Szerencsétlen növénynek semmi köze a dohányhoz, csak kicsit hasonlítanak a levelei, és ha az egyszeri hülye megpróbálná cigibe csavarni, nagyon csúnyán járna, mert elég mérgező egy gaz.
 
tentaculata said:
becherovka said:
Helló!

Ha beírod a google-ba, hogy vasfa, több írást is kidob,amiben szerepel a Tamarix, mint vasfa. Én sem tudtam,de simán lehet az, mert ez inkább mediterrán éghajlati növény(legalábbis arrafelé sokkal többet látni belőle)sztem nálunk nem is őshonos, de nem akarok okoskodni, én is csak pár sort találtam róla, inkább csekkold le! Az a gond, hogy ha jó is lehet dekornak, nem látni minden sarkon, főleg olyat, amit kidobtak és nem kell elpusztítani ahhoz, hogy felhasználhassuk... De azért hátha ;)

Népies elnevezés Békés vármegyében, így ennyit találtam róla. Amúgy sem a Hortobágyi-féle rendszertanban, se a régebbi félékben (amiket néztem) nem szerepel a vasfák között. Mindez persze tökmindegy a felhasználhatóság szempontjából, csak megütötte a szemem, hogy oda lett sorolva. :ugeek:

Ne a Tamarixot írd be a google-ba, hanem azt, hogy vasfa! Kidob egy olyan lehetőséget is, hogy Vasfa-lexikon, olvasd és láss csodát! Szal nem én találtam ki a dolgot... :cool:
 
Így keresgélni sem kell:
Vasfa:
különböző forróvidéki, sötétszinü, nehéz és kemény fa neve. (A V. a viznél nehezebb, olyan kemény, hogy csak a legjobb szerszámmal dolgozható fel. Ilyen a Robinia panacoea Aubl. Dél-Amerikából, a Stadtmannia oppositifolia Lam. Ile de Franceról, az Olea exaspernata, Olea Capensis, Olea undulata, meg a Milettia Caffra a Fokföldről, a Barysylon rufum Lour. K.-Indiából és Khinából, a nagasfa (Mesua ferrea L.) K.-Indiából (cejloni V. v. gangan); továbbá Kazuárfa, Kokacserje, Sideroxylon. Békés vármegyében a Tamarix népies neve. Fehér V., Hegedüfa. A V.-t műszerre, esztergályosmunkára, hengerre és más erős tárgyra dolgozzák fel.

Amúgy a napokban találtam egyet és a tulajdonos megengedte, hogy vágjak egy ágat(mondjuk a gyökere tuti dekoratívabb, az ágak elég snassz kinézetűek), amit azóta is áztatok, aztán majd csiguszokkal tesztelem, hogy nem e mérgező, vagy ilyesmi! Ha van eredmény írok!
 
becherovka said:
aztán majd csiguszokkal tesztelem, hogy nem e mérgező, vagy ilyesmi! Ha van eredmény írok!
Azt azért nem árt figyelembe venni, hogy a csigák és a halak szervezete eléggé különbözik ahhoz, hogy ne ugyanazok a mérgek készítsék ki őket. A gyilkos galócát is szeretik megrágni a különböző csigák, és semmi bajuk sem lesz tőle.
 
becherovka said:
Ez mondjuk teljesen igaz! :? Tipp?

Először csigával próbáld ha ő se bírja akkor nincs tovább, ha igen akkor pld. guppy-t vagy olcsóbb hallal próbáld, ne egy diszkosszal ;)
 
Ok! Ha véget ért a túlélőtábor megírom a végeredményt, hátha más is próbálkozna a Tamarixal. ;)
 
Szevasztok!

Szilvafával, ill. szilvafagyökérrel van valakinek tapasztalata?

A nyers gyökeret mindenképpen ki kell szárítani, vagy lehet egyszerre áztatni, főzni? :?:

Köszi: l
 
lagen said:
A nyers gyökeret mindenképpen ki kell szárítani, vagy lehet egyszerre áztatni, főzni? :?:
Feltétlenül csont száraz legyen. :!:
Szerintem a szilvafa működhet.
 
Köszönöm Mária!
Még az ősszel kiszedtünk egy szilvafát az udvaron, szépek a gyökerei. El tudnám képzelni az akimban. Arra gondoltam megspórolok egy kis időt és nem szárítom ki, utána úgy is áztatni kell. :mrgreen:
Akkor nincs más . . . kiszárítom.

üdv: l
 
Back
Oldal tetejére