• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen CO2 rendszert vegyek?

@Hifimanus
Citromsavas CO2

Ha van benned minimális barkács hajlam, akkor ez nagyonis jó megoldás. Kb mint egy magasnyomású rendszer, kis kompromisszumokkal és odafigyeléssel.
Az egyes részeit be tudod szerezni ali, íbéj és társairól. Ha ilyenben gondolkodsz, akkor a fémkupakos verziót keresd, sokkal tutibb. A műanyagosak ugyan picit olcsóbbak, viszont törik, pattan, túlhúzod, mindenképp több pótalkatrész kell.
Az alaprendszer kb 15-20 USD-ből megvan. Diffúzort, tűszelepet inkább megéri beszerezni minőségit.
Ha jól beállítod, akkor a beoldás egyenletes, éjszakára le tudod állítani és az 54 literes medencéhez egy töltet elég lesz 2 hétre biztosan, de lehet 3-4 hétre is akár.
A magasnyomású palackos rendszer után szerintem egyértelműen ez a második legjobb megoldás.
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, tanácsot.
Tommi, ismerős a a citromsavas megoldás, számításba van őkelme is véve, akárcsak a többi variáns. Szerintem nem gond a megépítése, mi több, láttam most már fejlettebb kitet, teljesen fémből építve, biztonsági szeleppel (4 atmoszféránál állítólag automatikusan üríti a kólás palackot), bubi számlálóval, de még mágneszeleppel is (már ha a kínai 15 dolláros solenoid valve, megbízhatónak nevezhető).
Végül is a kérdést azért tettem fel, hogy meddig érdemes anyagilag elmenni egy olcsó low-tech akvárium esetén, mekkora az az összeg, amit még megér befektetni egy ilyen CO2 rendszerbe.
Az igazság az, hogy kényelmi szempontok alapján az 500 g-s cserélhető palackos, illetve a mindenki által okkal és joggal ajánlott nagynyomású rendszer között ingadozok leginkább. De a citromsavas, illetve a a Bálint által ajánlott megoldás is kecsegtető, főleg az ár miatt. Sajnos minden esetben a az akvárium szekrényt módosítani kell, mert a 95 g-s palackos rendszert kivéve más nem igazán fér be.
Buta kérdés, de még nem vagyok otthonos a témában: 2 l-es, nagynyomású rendszert láttam valahol, a két manométeres reduktorához egy külön vásárolt mágnesszelep közvetlenül CO2 csővel biztonságosan ráköthető? Vagy inkább egy fémidom javasolt?
 
Utoljára módosított:
Nehéz neked így segíteni, ha a tanács ellenére mégis a saját fejed után mész :) Én úgy értelmeztem, hogy tapasztalati ajánlásra van szükséged és nem az alternatívák felsorolására. Az általad sorolt verziók mind működőképesek, csak baromi drágák és/vagy kényelmetlenek. De ha te mégis ezekkel szimpatizálsz, nem foglak lebeszélni egyikről sem. Pár év múlva majd úgyis elfelejted ezt a hobbit és megy minden a kukába, vagy pedig váltasz nagynyomásúra ÉS megy minden a kukába.
1-2 éves viszonylatban már megtérül a nagynyomású rendszer a kispalackos rendszerekhez képest. Arról nem is beszélve, hogy egy használt nagynyomású palackot kb ugyanazon az áron el is tudsz majd adni, ha már nem lesz rá szükséged, míg a 95 grammost hetente kidobálod, az 500 grammossal meg havonta rohangálhatsz a töltőhelyre. Ha ügyesen megválasztod a forrást, egy 2 kilós palackot és hozzá reduktort kb 80 euróért be tudsz szerezni, a többi kiegészítő már jóval olcsóbb lesz.
Az élesztős megoldás garantáltan olcsóbb, viszont szívni fogsz vele, nem véletlenül írtam a citromsavast - mint DIY módszert.
Ami még a nagynyomású mellett szól, hogy azt egy mágnesszeleppel tudod szakaszosan üzemeltetni, míg a többi módszer többnyire csak folyamatos üzemre képes!
Én azt vallom, vagy költök kicsit többet és egy hatékony/kényelmes rendszert működtetek, vagy pedig a lehető legkevesebbet költök egy kompromisszumos, de működőképes megoldásra. A köztes megoldás általában sokkal drágább, viszont alig kompromisszum-mentesebb a legolcsóbb alternatívához képest, ez ebben a témakörben különösen igaz. Ehhez az elvhez igazodik a fenti ajánlásom.

Üdv,
hát, nemcsak a saját fejem után mentem.
Megérkezett a csatolt fotókon látható vadiúj CO2-rendszer. A diffúzor, a CO2 cső cserélve lesz minőségibb darabra, úgyszintén egy rendes visszafolyás-gátló szelep is a rendszer része lesz.
Mivel egy 300 ezres nagyvárosban, szégyenszemre, nincs palack töltési lehetőség, az eldobható palackos (M10x1-es menet) opció volt az egyetlen alternatíva.
Folyamatban a világítás felturbózása, valszeg + 5-10 W még megoldható. A probléma a szűrés tuning, fedeles aksiba külső szűrőt nemigen lehet bekötni. Ráadásul épp meghótt a Seachem Purigen is, első használat után a regenerációja csupán világosbarna eredményt hozott, az eredeti vajszín csak hiú ábránd maradt, minden gyári útmutatás betartásának ellenére.
Köszönöm a jószándékú hozzászólásokat.
És mindezek után jönne az Acicularis mini telepítése (mást nem is lehet mifelénk kapni).
 

Attachments

  • co2_1.jpg
    co2_1.jpg
    441.7 KB · Megtekintések: 43
  • CO2_3.jpg
    CO2_3.jpg
    259.2 KB · Megtekintések: 38
Utoljára módosított:
Jó estét!
Használ valaki ADA buborékszámlálót? Mennyire precíz? Érdemes 21k kiadni érte? A GA-sal sajna gondom van mindig. Ha beállítom 5 bubira, szépen jön számolható... aztán átvált nagy bubikra némelyik összeér, másnapra meg úgy néz ki, mintha felráztam volna az üveget és számlálhatatlan bubikkal van tele.
 
Üdv,
hát, nemcsak a saját fejem után mentem.
Megérkezett a csatolt fotókon látható vadiúj CO2-rendszer. A diffúzor, a CO2 cső cserélve lesz minőségibb darabra, úgyszintén egy rendes visszafolyás-gátló szelep is a rendszer része lesz.
Mivel egy 300 ezres nagyvárosban, szégyenszemre, nincs palack töltési lehetőség, az eldobható palackos (M10x1-es menet) opció volt az egyetlen alternatíva.
Folyamatban a világítás felturbózása, valszeg + 5-10 W még megoldható. A probléma a szűrés tuning, fedeles aksiba külső szűrőt nemigen lehet bekötni. Ráadásul épp meghótt a Seachem Purigen is, első használat után a regenerációja csupán világosbarna eredményt hozott, az eredeti vajszín csak hiú ábránd maradt, minden gyári útmutatás betartásának ellenére.
Köszönöm a jószándékú hozzászólásokat.
És mindezek után jönne az Acicularis mini telepítése (mást nem is lehet mifelénk kapni).
Szerintem az akvárium fedél peremét meg lehet annyira vágni, hogy elférjen a külső szűrő csövezése. De miért ragaszkodsz fedett akváriumhoz?
 
Hát... , főleg a párolgás meg a gyakori földrengések miatt.
 
Utoljára módosított:
Igazad van..., meglátom mi tehetek. Az aksifedél kivágása biztos töréssel járna. Sajna a 31 cm-es CO2 rendszer sem fér a szekrénybe, nemhogy egy külső szűrő. Épp ezert árulom az akváriumot meg a szekrényt. Ha sikerül eladni, nagyobb fedeles akvárium, custom szekrénnyel van tervbe véve. (A lakás nagyon párás, fedél nélküli egyelőre nem jöhet szóba.)
 
Utoljára módosított:
Jó estét!
Használ valaki ADA buborékszámlálót? Mennyire precíz? Érdemes 21k kiadni érte? A GA-sal sajna gondom van mindig. Ha beállítom 5 bubira, szépen jön számolható... aztán átvált nagy bubikra némelyik összeér, másnapra meg úgy néz ki, mintha felráztam volna az üveget és számlálhatatlan bubikkal van tele.

Ezt a buburékszámot hagyományos counterekkel nem tudod leolvasni normálisan.
Megoldás lehetne pl egy duplaszámláló, ami nekem is volt korábban Cal Aqua, de olyan pici volt a folyadék tároló része, hogy értelmetlenné tette a funkció lényegét.
Vagy ilyen beetle counter típusú dolog ahol van időd kb számolgatni.

Ilyen bubiszámokát nem igazán olvasunk már egyébként. Max finomhangoljuk.
 
Ezt a buburékszámot hagyományos counterekkel nem tudod leolvasni normálisan.
Megoldás lehetne pl egy duplaszámláló, ami nekem is volt korábban Cal Aqua, de olyan pici volt a folyadék tároló része, hogy értelmetlenné tette a funkció lényegét.
Vagy ilyen beetle counter típusú dolog ahol van időd kb számolgatni.

Ilyen bubiszámokát nem igazán olvasunk már egyébként. Max finomhangoljuk.
Nem perfekt akvaristaként, azért jó lenne tudni, hogy mennyi az annyi. Finomhangoltam rengeteget, de csak 3bps ami láthatóan megmarad, de az meg kevés 160L. nek. 4 fölött ha belövöm, másnapra már az egész üveg buborékos látvány fogad. Azért a felesleges költéstől megkiméltél, köszi 😊 és próbálgatom akkor még. Bár azt nem tudom, hogy befolyásolja e az, hogy az elpárolgott bubi folyadékra rá szoktam tölteni, nem pedig cserélem 1 az 1ben.
 
Sziasztok!
Édeklődnék, hogy egy 30L-es akvába milyen magasnyomású rendszert javasoltok? Illetve kerestem már pár helyen, de nem találtam, hogy mekkora a palackok mérete, mert sajns elég kis hely áll rendelkezésre.
 
Sziasztok!
Édeklődnék, hogy egy 30L-es akvába milyen magasnyomású rendszert javasoltok? Illetve kerestem már pár helyen, de nem találtam, hogy mekkora a palackok mérete, mert sajns elég kis hely áll rendelkezésre.
A nagynyomású az nagynyomású :) mindegy mekkora az akva. Max a palack méretével lehet játszani. A 10 kilós törpe palack lb 20x70 cm, a kis 2 kilósról ITT osztottam meg infót.
 
A nagynyomású az nagynyomású :) mindegy mekkora az akva. Max a palack méretével lehet játszani. A 10 kilós törpe palack lb 20x70 cm, a kis 2 kilósról ITT osztottam meg infót.
Egy kis lakásban nem egyszerű, ezért sajnos nem mindegy. :D kb 12x53cm helyem van összesen, ami nem ami az akváriumtól 2 m-re lenne. Ez esetleg jelenthet gondot? vagy inkább ajánlott közvetlen alatta tartani, ahol 40cm lenne. Nem tudom az 500g-os palack esetleg kisebb-e?
 
az akváriumtól 2 m-re lenne. Ez esetleg jelenthet gondot?
Max annyi gondot jelenthet, hogy nehezebb beállítani a porlasztást, mert hosszabb csőszakaszon később reagál a diffúzor a tűszelep átállítására. De optimális esetben ezt palack-töltésenként csak egyszer kell finomhangolni. A hosszabb cső miatt a mágnesszelep elzárása után még elég sokáig megy a porlasztás, amíg a hosszű csőről lemegy a nyomás. De ez nem gond, csak számolni kell vele.
 
Max annyi gondot jelenthet, hogy nehezebb beállítani a porlasztást, mert hosszabb csőszakaszon később reagál a diffúzor a tűszelep átállítására. De optimális esetben ezt palack-töltésenként csak egyszer kell finomhangolni. A hosszabb cső miatt a mágnesszelep elzárása után még elég sokáig megy a porlasztás, amíg a hosszű csőről lemegy a nyomás. De ez nem gond, csak számolni kell vele.
Értem,köszönöm! Ha esetleg az 500-as kisebb akkor azzal megoldom, de ha nem akkor marad ez.
 
Sziasztok!
Arra az elhatározásra jutottam csak meg kéne a növényeket támogatnom egy kis Co2-vel. Szóda stream rendszerben gondolkodom. Mit javasolnátok? Gondolok itt, palack, reduktor, mágnes szelep...stb.
Pro/kontra véleményekre lennék kíváncsi. 60L kockát dúsítana.
Köszi a válaszokat!
 
Sziasztok!
Arra az elhatározásra jutottam csak meg kéne a növényeket támogatnom egy kis Co2-vel. Szóda stream rendszerben gondolkodom. Mit javasolnátok? Gondolok itt, palack, reduktor, mágnes szelep...stb.
Pro/kontra véleményekre lennék kíváncsi. 60L kockát dúsítana.
Köszi a válaszokat!
60 literre én nagyobb palackot néznék. A félkilósat 2-5 hetente cserélhetnéd.
A legtöbb kispalackos rendszerhez fejlesztett reduktor nem kapcsolgatásra van kitalálva, így vagy 0-24-ben kellene fecskendezned a gázt (még egy érv a nagyobb palack mellett), vagy pedig jó minőségű, pontos tűszelepet használni.
 
Back
Oldal tetejére