• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

Ha ennyire biztos vagy abban, hogy ennyi sügérfajnál nincs gond az akvárium méretével, akkor azt is tudnod kell, mit szórsz a fenéklapra.
Nem túrkálok a zsebedben.
Eddig Malawi sügereim voltak, több fajta. Voltak mbuna és nyíltviziek is. Meguntam a növénynélküliséget mert hiányzik a zöld az üvegből. Viszont a sügerek továbbra is tetszenek. A növényes vonalon teljesen vakon vagyok, ezért is próbáltam kérdezni. Mivel elég nagyméretű az akva, nem biztos hogy pl Manandóban gondolkodnék kezdésnek, amiből a szükséges mennyiség kb 30e huf lenne. Az sem biztos, hogy sikerül normálisan tartanom a növényeket. A tápozás szintén kizárva, mert a naponta kb 100ml kellene bel ahoz,hogy legyen értelme. Ezért gondolztam a virágföldre mint táptalaj, mert ahogy olvastam évekig kitart a tápanyagtartalma.
Visszatérve a halakra. Nyilván nem több 10db-ot szeretnék fajtánként, hanem amennyi szükséges és okoz gondot, főként egymásnak. Ha maradok ezen a vonalon, Te milyen halakat raknál bele?
 
Eddig Malawi sügereim voltak, több fajta. Voltak mbuna és nyíltviziek is. Meguntam a növénynélküliséget mert hiányzik a zöld az üvegből. Viszont a sügerek továbbra is tetszenek. A növényes vonalon teljesen vakon vagyok, ezért is próbáltam kérdezni. Mivel elég nagyméretű az akva, nem biztos hogy pl Manandóban gondolkodnék kezdésnek, amiből a szükséges mennyiség kb 30e huf lenne. Az sem biztos, hogy sikerül normálisan tartanom a növényeket. A tápozás szintén kizárva, mert a naponta kb 100ml kellene bel ahoz,hogy legyen értelme. Ezért gondolztam a virágföldre mint táptalaj, mert ahogy olvastam évekig kitart a tápanyagtartalma.
Visszatérve a halakra. Nyilván nem több 10db-ot szeretnék fajtánként, hanem amennyi szükséges és okoz gondot, főként egymásnak. Ha maradok ezen a vonalon, Te milyen halakat raknál bele?

Homok, ahogy mondtam, a növényeket hálós megoldással ültetném. Tapozni is lehet, vékonyan, a 100 ml irreálisan sok. Növényes (fény + CO2) napi 5 ml-t adok 240 l-re a saját tapjaimbol.
 
Eddig Malawi sügereim voltak, több fajta. Voltak mbuna és nyíltviziek is. Meguntam a növénynélküliséget mert hiányzik a zöld az üvegből. Viszont a sügerek továbbra is tetszenek. A növényes vonalon teljesen vakon vagyok, ezért is próbáltam kérdezni. Mivel elég nagyméretű az akva, nem biztos hogy pl Manandóban gondolkodnék kezdésnek, amiből a szükséges mennyiség kb 30e huf lenne. Az sem biztos, hogy sikerül normálisan tartanom a növényeket. A tápozás szintén kizárva, mert a naponta kb 100ml kellene bel ahoz,hogy legyen értelme. Ezért gondolztam a virágföldre mint táptalaj, mert ahogy olvastam évekig kitart a tápanyagtartalma.
Visszatérve a halakra. Nyilván nem több 10db-ot szeretnék fajtánként, hanem amennyi szükséges és okoz gondot, főként egymásnak. Ha maradok ezen a vonalon, Te milyen halakat raknál bele?
Egy sügérfajt választanék, amiknek nem nagyobb a területigénye 50-60 centinél.
Pl.
Főszerepben: Krobia xinguensis (15-20 egyed)
Alganyalók: Otocinclus vittatus (30 egyed), Ancistrus ranunculus (8-10 egyed)
Uszonyos aljzatporszívók: Corydoras sp. Black Venezuela (30-40 egyed)
Statiszta tömeg: Petitellák, vagy Hemigrammusok (min. 150 egyed)

Táptalaj @dexkill módra, bár a karbantartás végett a szűrőhomokot (0,7-1,2 frakcióméret) javaslom fedőrétegnek - a sóder fölé - min. 5 centi vastagságban. (Hidd el, többet fogsz porszívózni, mint bármelyik háziasszony, mert ugyan nem afrikai sügérek, de ezek sem kakkantanak kevesebbet.)
Az aljzatra lapos görgetegkövet elhelyezni, úgy 10-el többet, mint ahán Krobia van. (Ha kiválik egy pár, lapos kövekre szeretik lerakni az ikrákat.)

A fenti nem épp egy biotóp-galeri, de az itthon beszerezhető halfajok tekintetében ez a kombó áll legközelebb a Rio Xingúhoz alsó szakaszához.
 
Egy sügérfajt választanék, amiknek nem nagyobb a területigénye 50-60 centinél.
Pl.
Főszerepben: Krobia xinguensis (15-20 egyed)
Alganyalók: Otocinclus vittatus (30 egyed), Ancistrus ranunculus (8-10 egyed)
Uszonyos aljzatporszívók: Corydoras sp. Black Venezuela (30-40 egyed)
Statiszta tömeg: Petitellák, vagy Hemigrammusok (min. 150 egyed)

Táptalaj @dexkill módra, bár a karbantartás végett a szűrőhomokot (0,7-1,2 frakcióméret) javaslom fedőrétegnek - a sóder fölé - min. 5 centi vastagságban. (Hidd el, többet fogsz porszívózni, mint bármelyik háziasszony, mert ugyan nem afrikai sügérek, de ezek sem kakkantanak kevesebbet.)
Az aljzatra lapos görgetegkövet elhelyezni, úgy 10-el többet, mint ahán Krobia van. (Ha kiválik egy pár, lapos kövekre szeretik lerakni az ikrákat.)

A fenti nem épp egy biotóp-galeri, de az itthon beszerezhető halfajok tekintetében ez a kombó áll legközelebb a Rio Xingúhoz alsó szakaszához.
Köszi. Megnézegettem a halakat, de az Oto, Petitella és Memigrammus is elveszik ekkora akvába. Ezért is gondolkodtam sügerekbe. Amire azt mondombiztosan lesz benne, az a vitorlás és a vöröstorkú. Vitorlásból max 8-10db, vöröstorkúból meg 4db (2 pár). Azok már meg is lennének, mármint a Meeki. Csak még nem tudom elhozni, mert elvileg a hétvégén viszik el a maradék Malawit.
 
Köszi. Megnézegettem a halakat, de az Oto, Petitella és Memigrammus is elveszik ekkora akvába. Ezért is gondolkodtam sügerekbe. Amire azt mondombiztosan lesz benne, az a vitorlás és a vöröstorkú. Vitorlásból max 8-10db, vöröstorkúból meg 4db (2 pár). Azok már meg is lennének, mármint a Meeki. Csak még nem tudom elhozni, mert elvileg a hétvégén viszik el a maradék Malawit.
A Krobia az sügér. A hímek 10 centisek a nőstények valamivel kisebbek. Békések - kivéve, amikor szexeléshez készülődnek -, növényeket nem bántják és a kisebb halakat sem bántják. Nagyon szeretik a földigilisztát, és mindenevők.
Az Oto nem is kell, hogy feltűnjön, arra ott lenne a 150-es csapat, ami teljes hosszában oda-vissza úszkál csoportosan. Szóval lenne látvány.
 
A Krobia az sügér. A hímek 10 centisek a nőstények valamivel kisebbek. Békések - kivéve, amikor szexeléshez készülődnek -, növényeket nem bántják és a kisebb halakat sem bántják. Nagyon szeretik a földigilisztát, és mindenevők.
Az Oto nem is kell, hogy feltűnjön, arra ott lenne a 150-es csapat, ami teljes hosszában oda-vissza úszkál csoportosan. Szóval lenne látvány.
Átgondolom, meg utána nézek beszerzési forrásnak ekkora mennyiségben
 
Sziasztok! Volt itt kérdés a kávézacc használata. Ha csak kövek közötti ragasztásokat szeretném elfedni velük, szerintetek használható a kávézacc? Az úgy nem egy nagy mennyiség, bár nem is jelentéktelen. Viheti majd el számottevően a víz paramétereit hosszú távon vajon?
 
Sziasztok! Volt itt kérdés a kávézacc használata. Ha csak kövek közötti ragasztásokat szeretném elfedni velük, szerintetek használható a kávézacc? Az úgy nem egy nagy mennyiség, bár nem is jelentéktelen. Viheti majd el számottevően a víz paramétereit hosszú távon vajon?
Érdemes kísérteni a sorsot? Szerintem bárki adna neked egy marék bármilyen aljzatot, amivel elfedheted. Esetleg lehetne növényt ültetni elé(?).
 
Sziasztok! Volt itt kérdés a kávézacc használata. Ha csak kövek közötti ragasztásokat szeretném elfedni velük, szerintetek használható a kávézacc? Az úgy nem egy nagy mennyiség, bár nem is jelentéktelen. Viheti majd el számottevően a víz paramétereit hosszú távon vajon?
A kávé valójában emberi fogyasztásra szánt élvezeti cikk, és nem egészséges. A zaccban még bőven marad koffein, azért is van kávé illata.
Ebből kiindulva akváriumba tilos bevetni, mert a halak, garnálák kardiovaszkuláris szervei nem fogják díjazni.
 
[off]
A kávé valójában emberi fogyasztásra szánt élvezeti cikk, és nem egészséges.
😮 Minden tiszteletem a tiéd, de ez így ebben a formában nem igaz... A legutóbbi kutatási eredmények alapján igenis egészséges, feltéve, hogy nem napi 10et iszol meg. 😉
[/off]
 
Ajajaj, csak nyugalom, nem aljzatnak szántam, hanem a színe végett gondoltam takarni max. egy kávéskanálnyi mennyiséggel (csak hogy stílusosan ingereljem az arra hajlamos emberkéket :) ) egy 400 literes akváriumban. Ezt itt engedjük is el :)

Talaj van bőven, mint kávézacc... :D Köszönöm az észrevételeket!
 
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne hogy kezd beállni a tápozásom, viszont 1-2 növény még mindig hiánytünetet mutat. Azok alá érdemes tápgolyót szuszakolni a talajba? Van táptalaj trpopica substrate.
 
Sziasztok!
Kicsit döntésképtelen vagyok most talajügyben.
Van itthon egy 9L es ADA Aqua Soil Amazonia II talajom. Ez úgy néz ki kevés lesz.
Ennek elég pici a szemcsemérete, és alá szeretnék nagyobb szemcséjűt, mert olvasottak alapján ne tömörítsem nagyon az apró szemcséjűt!
Az egyik kiszemelt: ADA Aqua Soil Amazonia Ver.2
A másik: Tropica Aquarium Soil

Melyik a nagyobb szemcséjű talaj? Illetve szabad, érdemes e vegyíteni az ADA t, a Tropica val?!
Táptalajt Tropica -t szánok alá.

Köszönöm a segítséget!
 
Üdv mindenkinek!
Úgy gondolom, eljött az 54 l-es akvárium átrendezésének ideje, kb. 15 hónap a JBL Aquabasis Plus aktív táptalaj valszeg kimerült, s intenzívebb tápozás ellenére sem olyanok a növények, mint az elején.
Úgy gondoltam, hogy a Tropica Aquarium Soil vagy a Dennerle Scaper's Soil nevű talaja jöhet szóba (azért, mert mifelénk Erdélyben csak ezek kaphatók, drágábban, mint a legtöbb EU-országban).
Namármost, én nagyjából végigolvastam, amit ebben a témában ide leírtak, de lenne pár kérdésem.
Abból indulnék ki, hogy a már bejáratott belső szűrőimet (netán 10-20 l „régi" akvárium vizet is) használnám, s akvárium alapos tisztítása után minden menne azonnal vissza.
Kérdések:
• talajcsere, növények újraültetése után a halak/garnélák azonnal visszahelyezhetők-e a vízbe?
• a két említett talaj közül melyik okoz kevesebb "gondot" (főleg az első pár hétre gondolok)?
• ergo, melyik lenne a számomra leginkább megfelelő?
Előre is köszönöm a jószándékú hozzászólásokat.
 
Utoljára módosított:
Üdv mindenkinek!
Úgy gondolom, eljött az 54 l-es akvárium átrendezésének ideje, kb. 15 hónap a JBL Aquabasis Plus aktív táptalaj valszeg kimerült, s intenzívebb tápozás ellenére sem olyanok a növények, mint az elején.
Úgy gondoltam, hogy a Tropica Aquarium Soil vagy a Dennerle Scaper's Soil nevű talaja jöhet szóba (azért, mert mifelénk csak ezek kaphatók, drágábban, mint a legtöbb EU-országban).
Namármost, én nagyjából végigolvastam, amit ebben a témában ide leírtak, de lenne pár kérdésem.
Abból indulnék ki, hogy a már bejáratott belső szűrőimet (netán 10-20 l „régi" akvárium vizet is) használnám, s akvárium alapos tisztítása után minden menne azonnal vissza.
Kérdések:
• talajcsere, növények újraültetése után a halak/garnélák azonnal visszahelyezhetők-e a vízbe?
• a két említett talaj közül melyik okoz kevesebb "gondot" (főleg az első pár hétre gondolok)?
• ergo, melyik lenne a számomra leginkább megfelelő?
Előre is köszönöm a jószándékú hozzászólásokat.

A Ezek a talajok amennyire en tudom nem okoznak ammonia spikot (nem frocskolik tele a gyartok ureaval ahogy a regebbi amazonia talajokkal tettek). Szoval akar mehetne is. A taptalajban ugyanakkor siman lehet.
En elso korben adnek egy alapos gyokertabletta tragyazast, tropica, seachem taprudak klasszak sokaknal mukodik.
Hacsak nem viszketsz mar hogy ujraepitsd, es egyebkent rendben vagy a scappel en mindenkepp a tapozast javasolnam.
 
A Ezek a talajok amennyire en tudom nem okoznak ammonia spikot (nem frocskolik tele a gyartok ureaval ahogy a regebbi amazonia talajokkal tettek). Szoval akar mehetne is. A taptalajban ugyanakkor siman lehet.
En elso korben adnek egy alapos gyokertabletta tragyazast, tropica, seachem taprudak klasszak sokaknal mukodik.
Hacsak nem viszketsz mar hogy ujraepitsd, es egyebkent rendben vagy a scappel en mindenkepp a tapozast javasolnam.
Köszönöm a választ, azt hiszem a soft reset indokolt lenne. Az előbb említettt JBL Aquabasis Plusra indításkor szúnyoghálót tettem, arra jött rá az apró fekete kavics, de változtatnék. Próbálkoztam gyökértablettával (Sera), nem volt különösebben látványos az eredmény.
Semmi fancy, csupán egy low-tech növényes aksiból szeretnék egy kicsit többet kihozni, talán egy picikét komolyabb CO2 rendszerrel és némi plusz fénnyel, amolyan holland stílusban.
Szóval, bármelyik talaj mehet?
 
Köszönöm a választ, azt hiszem a soft reset indokolt lenne. Az előbb említettt JBL Aquabasis Plusra indításkor szúnyoghálót tettem, arra jött rá az apró fekete kavics, de változtatnék. Próbálkoztam gyökértablettával (Sera), nem volt különösebben látványos az eredmény.
Semmi fancy, csupán egy low-tech növényes aksiból szeretnék egy kicsit többet kihozni, talán egy picikét komolyabb CO2 rendszerrel és némi plusz fénnyel, amolyan holland stílusban.
Szóval, bármelyik talaj mehet?
Nyilvan nem idealis, de ha nincs hova tenned a halakat nem nagyon latok mas megoldast. En tropicat javaslom, azzal lattam hasonlot (videon) :D
 
Szia, köszi a választ. Tropica talajt mifelénk most épp nem találtam, külföldről rendelni meg már nagyon drága lenne, marad a 8 l-es Dennerle Scaper's Soil és egy soft reset.
 
Back
Oldal tetejére