• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

Vinsz

Új regisztrált
Sziasztok!

Remélem jó helyre nyitom ezt a témát. Igaz van már hasonló de annak más a célja ezért bátorkodtam. Tehát a kérdés adott, hogy mégis milyen általános aljzatot tegyünk az akváriumba. Tudom... ADA Aqua Soil-t na de ez egy nagyobb akváriumba mint pl ami nekem készül: 130*40 alapterület, az egy kész vagyon. Nincs valami más alternatíva amit bele lehet rakni? Nigro blogján úgy olvastam a hozzászólások közt, hogy az aquadepo-s pl. sand black, nem a legjobb...
 
Valaki azt is írja le légyszi, hogy miért nem jó a homok.
Mert hogy nem jó azt már ezerszer olvastam, de miért nem?
És mi az hogy iszaposodás?
 
Hmm nos én ugy definiálnám az iszaposodást... Olyan folyamat (jelen esetben homokrol van szó) ülepedés, mely mulmal tömörödve iszapréteget képez, mely nem engedi a talaj légzését. Igy káros gázok és mérgek képződnek.... Ha rosszulmondom ..kérek javítást ..ha meg valaki szerint ez baromság ...akko én tanultam rosszul :D ;) ;) ;)
 
Vinsz said:
(...)milyen általános aljzatot tegyünk az akváriumba. Tudom... ADA Aqua Soil-t na de ez egy nagyobb akváriumba mint pl ami nekem készül: 130*40 alapterület, az egy kész vagyon. Nincs valami más alternatíva amit bele lehet rakni? Nigro blogján úgy olvastam a hozzászólások közt, hogy az aquadepo-s pl. sand black, nem a legjobb...
Ez általános hozzáállásbeli kérdés: nagyot és szépet akarsz olcsón. Nem megy. Ha nem kívánsz sokat költeni rá, akkor csinálj kicsit és szépet. :) Vagy tervezd úgy, hogy csak az akvárium hátsó részében lesznek növények, (elől homokos "part") és akkor nem kell pont annyi.

A gond mindig azzal van, amikor valamit drágának talál valaki és meggagyizza valahogyan. Kockázatos szemlélet. Én soha nem kötnék ilyen dolgokban kompromisszumokat. A növényes akvarisztika viszonylag drága hobbi, különösen nagyban drága. De az eredmény mindenért kárpótol. Ha jól csinálod, akkor 0 bosszúság és 100% élvezet. :)

Az ADA Aqua Soil-nak nincs párja. Egy komoly és igényes növényes akváriumban elengedhetetlen az AS használata. A homok és kavics és egyéb cuccok azért nem használhatók, mert a növények a tápanyag egy részét a gyökereken keresztül veszik fel és ha jó eredményeket akarsz elérni pl. egy HC szőnyeggel, akkor ilyen talajokban soha nem fogsz! Nézd meg a laboratóriumi körülmények között végzett összehasonlító teszteket.

Glossostigma ültetés bal oldalon ADA Aqua Soil, jobb oldalon homok:
notes_lab_02_01.jpg

10 nap múlva:
notes_lab_02_02.jpg


Elég meggyőző?

A megfelelő növénytápozás segíteni fog és fogsz tudni szép akváriumot csinálni, de SOHA nem olyat, mint Aqua Soil-al. Ez tény. Növényt kavicsba és homokba nem ültetünk. A festett cuccok ráadásul még veszélyesek is az élővilágra. Kérdezd Szentgyo-t ;)

Az akváriumokban az aljzat egy élő, lélegző közeg. Tele baktériumokkal. A homok kompaktálódik és nem szellőzik megfelelően, ezért az aljzat nem tudja ellátni a szerepét. A nem megfelelő aljzattal szerelt akvárium nehezebben áll be, az ammónia lebontás lassabb, az algásodás veszélye nagyobb.
 
lacee13 said:
Hmm nos én ugy definiálnám az iszaposodást... Olyan folyamat (jelen esetben homokrol van szó) ülepedés, mely mulmal tömörödve iszapréteget képez, mely nem engedi a talaj légzését. Igy káros gázok és mérgek képződnek.... Ha rosszulmondom ..kérek javítást ..ha meg valaki szerint ez baromság ...akko én tanultam rosszul :D ;) ;) ;)

jól mondod ;) a legnagyobb baj egyébként a tömör talaj. Ami viszonylag hamar már 2-3 hónap után is elkezdi kifejteni "jótékony" hatását...
Szabadulni az általa okozott károktól pedig csak teljes újratelepítéssel lehet majd....

A másik része amit keymaker ír pedig nem lenne probléma, ha halas akváriumod lenne. De nem az van. Szerencsére. :lol:
A jó talaj a növények gyökereződését és folyamatos tápanyag ellátását segíti. Ha az ADA elérhetetlen számodra, mindenképp valami agyag alapú talajt nézz szerintem. A homok, bazalt, kavics sajnos tényleg nem növényesbe való.
 
Kösz mindenkinek.
Szintet ugrottam a növényes akvarisztika lépcsőjén.
Még egy kis XP és indulok a versenyeken. :)
 
Az egész talaj szellőztetést és gyökereződést nem véletlen írjuk annyiszor. Egy jó talajban összehasonlíthatatlanul jobban gyökereződnek a növények és a későbbi új hajtások is elképesztő ütemben fejlődnek. Növény fejlődés szempontból illetve tápanyag felvétel szempontból is ezért jobbak az ilyen agyagos változó szemcseméretű talajok.

Gyorsan lőttem 2 fotót a jelenlegi ADA Nano hátsó részéről amit annyira nem szoktam mutogatni.
Baromi jól látszik mire képes egy jó talaj 1 hónap után. Ezt kavicsban, bazaltban biztos nem tudod megcsinálni. Mondom ezt úgy hogy több mint 10 évig bazalt talajom volt korábban...

3628053619_92381ee733_o.jpg

3628865636_86c5907c68_o.jpg

A fotón jól látszik hogy egy Eleocharis Parvula is milyen könnyedén lemászik a táptalajig illetve hozza szépen az oldalhajtásokat. Ilyen rövid idő után is.
Csak az arányok miatt. A teljes talaj magasság 9cm!! 2cm Power Sand Special táptalaj van alul és 7cm ADA Aqua Soil Amazonia van felül.

ui: a mandulalevelet elfelejtettem kivenni a fotozáskor. sorry... :lol:
 
Viktor!

Nálam a bazaltban is pont így néz ki, majd én is lövök egy-két képet. ;) A talajban azért hoznak ilyen mélyen is a szép oldalhajtásokat, mert ezek a tövek mélyebre kerültek a megszokotnál és nálad a falról visszaverődő fény pont elég számukra. De az is jól látszik, hogy a táptalaj felé küzdenek a hajtások. :)
 
Levinen said:
Viktor!

Nálam a bazaltban is pont így néz ki, majd én is lövök egy-két képet. ;) A talajban azért hoznak ilyen mélyen is a szép oldalhajtásokat, mert ezek a tövek mélyebre kerültek a megszokotnál és nálad a falról visszaverődő fény pont elég számukra. De az is jól látszik, hogy a táptalaj felé küzdenek a hajtások. :)

mindenféle talajban van gyökereződés. különben elpusztulnának a növények. amit ki akartam emelni hogy léteznek olyan talajok ahol nagyon rövid idő alatt nagyon gazdag gyökérzet fejlődik. így szinte garantáltan sokkal jobb minőségű növényeid lesznek az akváriumban.

Szívesen fogadnék veled egy kísérlet erejéig ha egymás mellé tennénk 2-3 különböző talajt a bazaltba ültetett növényed sehol sem lenne pár hét után a növényes talajhoz képest. Ezt egyébként Tom Barr, aki mellesleg híres arról hogy kerüli az ADA termékeket és mindent megtesz, hogy ízekre szedje őket, egy laboratóriumi kísérletben megnézte és igazolta.

A talajban való növény fejlődésre sok példa van a neten:

A legutóbbi ADA berendezős buli az angoloknál:
http://www.thegreenmachineonline.com/Aq ... DA-at-TGM/

El kell dönteni mennyit áldozol a hobbira és mi a célod vele. Ha csak kisérletezés, játék szinten űzöd, akkor gyakorlatilag majdnem mind1 mit használsz. Ha a cél egy szép aki vagy egy ADA galéria szintű aki, vagy a többi gyönyörűség amit itt évek alatt láttunk, akkor érdemes megnézni a statisztikát. Mit használnak ők. Én is ezt tettem. Anno így jutottam el az Amazonia talajokhoz amikor még saját forgalmazásról szó sem volt.

Néhány CAU aki. Érdemes megnézni a telepítés utáni hetekben hónapokban milyen fejlődésen mentek át a növények. Beleértve a gyepszőnyeg HC-t és a többi növényt is. Ők nem az ADA, de az akváriumaik többségében ez a talaj van. Náluk már nem az a kérdés hogy Amazonia vagy más, hanem hogy mivel egészítsék még ki a talajt hogy az még gazdagabb környezetet teremtsen a növényekhez az alap Amazoni és Power Sand-en felül.

http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (1 hónap utáni állapot az oldal alján)
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (érdemes megnézni a talajt micsoda gondossággal készíti elő)
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (2 hónap alatt kifejlődött HC gyep)
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (1 és 2 hónap után az utolsó 2 képen)
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (1.5 és 2.5 hónap után)
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38 (utolsó kép 2 hónappal a telepítés után)

Tudom hogy borzalmasan lassan akarjuk elfogadni minden téren hogy az eddig halazásra és hobbi növényezésre használt cuccaink nem alkalmasak ilyen akváriumok létrehozására, de ez tény. Nem az Amazoniat és az ADA talajokat akarom lenyomni a torkotokon, csak egy szemléletet arról miért és hogyan lesznek ezek az aki csodák a világban. Ezek pedig borzalmas többségben az agyag és humusz alapú előkészített, laza tápanyagokban gazdag talajok miatt ilyenek. Miután ezt megértettük az egyetlen kérdés az hogy ezt milyen termékkel, termékekkel akarjuk elérni. Sajnos ebben a témában egyenlőre alacsony a választék... mondhatni 2-3 márka típusra limitálható.
 
A CAU-s srácok bejegyzéseiben a lefektetett háló és a zokni a talaj keveredését hivatott elkerülni. Mivel ők azt mondják hogy ezek a talajok a következő akiba is jók lesznek..... hát ilyen is van. Mindig tanul valamit az ember...
 
Ehhez a festett talajos dologhoz annyit tennék hozzá, hogy vásárláskor szagoljátok meg, és ezután gondolkodjon el mindenki rajta, hogy tenne-e bele bármiféle élőlényt! Én nem mertem...
 
viktorlantos said:
A CAU-s srácok bejegyzéseiben a lefektetett háló és a zokni a talaj keveredését hivatott elkerülni. Mivel ők azt mondják hogy ezek a talajok a következő akiba is jók lesznek..... hát ilyen is van. Mindig tanul valamit az ember...

Ez nem hülyeség, erről pl. szívesen olvasnék többet is valahol..
 
Ez a hálós dolog nekem is eszembe jutott hogy el lehessen különíteni a növénytápos talajt a sima talajtól mert ha egy évig jó a táptalaj és egy év után kezd el iszaposodni a talaj akkor lehet érdemes évente valamilyen szinte újraindítást csinálni és akkor hogy válasszam külön az említett talajokat. Csak mit is használjunk...
 
Sziasztok!
Nem biztos, hogy jó helyre írom de... ;)
Beláttam, hogy most nincs olyan sok pénzem egy rendes növényes akira, a világítás meg a Co2 már sok volt nekem... :)
Az 54 literes akváriumomat, átakarnám rendezni úgy, hogy lenne benne egy ADA Red Moor, jávai moha, meg sok sok anubis. Mivel a moha meg az anubis nem a földbe menne, ezért ugye nem kell növényi táptalaj? És dekorhomokból elég csak 1-2 cm vastag?
Remélem nem hülyeséget kérdezek! :roll:
 
peti44 said:
Mivel a moha meg az anubis nem a földbe menne, ezért ugye nem kell növényi táptalaj?
Igen, elsőre akár logikusnak is tűnhet. Valóban azt gondolhatnánk, hogy a növény táptalajnak és általános növénytalajnak csak akkor van jelentősége, ha a növényeket a talajba ülteted.

A fára vagy kőre kötözött növények szempontjából természetesen majdnem mindegy, hogy mi van lent. Azért csak majdnem, mert a jó aljzatoknak megvan az a képessége, hogy a vízoszlopba - hosszú távon is - tápanyagokat juttassanak (nem is keveset), illetve a PH-t csökkentsék. Ha megfelelően tápozol, akkor el lehet venni onnan a "majdnem" szót. ;)

Viszont az akvárium egyensúlyának beálltához a megfelelő aljzat-baktériumkultúra elszaporodására is szükség van. A biológiai szűrést nem csak a külső szűrőben elhelyezett biológiai szűrőanyag (nem szivacs meg ilyenek) végzi el, hanem az aljzatban tenyésző baktériumok is. Sőt. Megkockáztatnám, hogy legalább annyira fontos az aljzatban végzett ammónia-lebontás, mint a szűrő nitrifikációja.

Példa: ha valaki egy bejáratott szűrővel indít el egy új akváriumot (steril aljzattal), akkor az ammónia-spyke és az ezzel kapcsolatos algásodás ugyanúgy játszik. Én azt mondanám, hogy ha dekorhomokot használsz, akkor is valamivel (ADA bacter ball pl. és az aljzat alá helyezett szűrőközeg valamint baktérium tápanyag) segítened kellene az akid beállását. Az aljzat egy élő közeg, függetlenül attól, hogy vannak-e növények benne vagy sem. Ezért sem alkalmasak az aprószemű homokok akvarisztikai célra, "befullasztják" az egészet.

Egy steril aljzat beállása segítség nélkül akár hónapokig is eltarthat, a szűrő nehezen boldogul a lebontással és hiába tápzol megfelelően első naptól kezdve, csodálkozol, hogy eláraszt az alga.

peti44 said:
dekorhomokból elég csak 1-2 cm vastag?
Igen, persze, hogy elég, feltéve, hogy nem kell leborítanod semmit, ami alatta van. Ha már "fedő" hatása is van, akkor minimum 4 cm kell. Ez nyilván visszavezet az első válaszomban írtakra...

Összefoglalva: megfelelő türelemmel működhet, amit akarsz, de kockázatot vállalsz. Ha algásodásod lesz és megfelelően tápoztál illetve használsz Easy Carbo-t és nincs erős megvilágításod, és megfelelő a szűrésed (OK, azt kellett volna írnom, hogy "minden egyéb körülmény ideális volta mellett) -- akkor csak az aljzat (hiánya) miatt lesz algád.
 
Köszi a gyors választ keymaker!
És ha azt csinálnám, hogy a mostani aki aljzatból hagynék 3-4centit az alján és arra menne az ADA Orinoco erdei homok? Mert fél év alatt csak kialakult benne ez a "megfelelő ajzat-baktériumkultúra". A szűrésem TetraTec ex600as lesz. A világítás nem lesz erős, inkább kevés, csak 30 W, de az anubias nem túl fényigényes.
 
peti44 said:
És ha azt csinálnám, hogy a mostani aki aljzatból hagynék 3-4centit az alján és arra menne az ADA Orinoco erdei homok? Mert fél év alatt csak kialakult benne ez a "megfelelő ajzat-baktériumkultúra". A szűrésem TetraTec ex600as lesz. A világítás nem lesz erős, inkább kevés, csak 30 W, de az anubias nem túl fényigényes.
Igen, ez működhet.

Akár azt is megteheted, hogy a jelenlegi ajzatból az előlap mentén (elől) kiveszel majdnem mindent és a homokkal úgy töltöd fel, hogy senki nem látja szemből, hogy bármi is lenne alatta. Így a régi aljzat nem rontha az összképet.
 
Back
Oldal tetejére