• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

JBL aljzat 1000Huf-al olcsóbb mint az ADA (remélem jól számoltam) Az említett boltban láttam egy másik aljzatot HOBBY Bonalit néven lehet érdemes lenne megnézni. A sand blackról meg annyit hogy egy része úszik a víz tetején... Ezek után gondolkozzunk mi is lehet...
 
viktorlantos said:
Manado-t nem ismerem illetve hallottam róla de nem tudok érdemben nyilatkozni.
Elvileg Aquabasis fölé ajánlott. De nem tudom hogy ez égetett agyag vagy csak valami szokásos cucc.

Barátom akváriumába Manadot tettünk. Nyugodt szívvel merem ajánlani, nagyon frankó kis talaj. Egyébként égetett agyag, vöröses-barna színű, az akadamánál kisebb szemcseméretű. Berakás előtt érdemes 1-2 napig áztatni, mert eléggé könnyű szerkezetű. Könnyen lehet bele ültetni, a glosso is egész szépen lent maradt, csak 1-2 szál jött ki belőle.

Én is ilyet tervezek a következő aki indításra + JBL Aquabasis Plust
 
Labirintkopoltyus said:
A sand blackról meg annyit hogy egy része úszik a víz tetején...

A felületi feszültség miatt úszik. Helyezz egy pengét a vízre óvatosan, úszni fog. Aztán lökd meg, elsüllyed. Ez a talaj is. Amint nedves lesz minden oldala és lekerül róla a levegőbubi, lesüllyed. Bár tény, hogy ennél ez nehezebben következik be, mint más talajoknál :)
 
Szervusztok!

Keresek hófehér, törtfehér, vagy legalább világos színű Természetes aljzatot.

- Ne ADA aljzatot, mert az ösztöndíjam nem fedezné a dolgot. :D (majd dimploma után, mindenképpen..)
- Legyen teljesen egyszínű minden kavics.
- A finom kvarchomok (1mm alatti szemcseméret) kizárva.
- Tarkabarka kvarchomok kizárva a játékból.
- Márvány is kizárva, a CO2 adagolás miatt.

Rengeteg boltot és rengeteg aljzatot láttam személyesen és virtuálisan is. Ami megfelelt volna, az sajnos csak márvány volt, ami ha jól tudom szépen feloldódik megfelelő CO2 adagolás mellett.
Reménykedem, hogy Valaki járt olyan helyen, ahol találok az igényemnek és megszorításaimnak megfelelőt.
Minden ötlet és tipp értékes számomra..

Előre is köszönöm!
 
Labirintkopoltyus said:
A sand blackról meg annyit hogy egy része úszik a víz tetején... Ezek után gondolkozzunk mi is lehet...

Részlet a Gyaloggaloppból:

Lovag(Sir Bedevere): - Csendet! És mondjátok meg nekem, mi lebeg még a vízen?
Tömeg: - A kenyér! - ...alma is! -Hulla! - Hasas bankó.. Pici szikla! -
....
Lovag: - Következésképpen?
Tömeg: - Boszorkány! Boszorkány!

:D
 
Dyin said:
Ami megfelelt volna, az sajnos csak márvány volt, ami ha jól tudom szépen feloldódik megfelelő CO2 adagolás mellett.

Szerintem csak akkor oldódik fel, ha savasba megy át a vized. A kemény vizű kollégáknál az enyhén savas is esélytelen. Lágy víznél 6.7-8 körül alakulhat. Holnap megmérem a vizem, mert noha lágy és eddig 6.8 PH körül volt, most Mg-t is adagolok a táppal, hogy felkeményítsem az 5-6-os KH-t.
Úgyhogy nem merem kijelenteni, hogy 6.8-cal sincs még gond, mert fene tudja mennyi most:)
 
Labirintkopoltyus said:
JBL aljzat 1000Huf-al olcsóbb mint az ADA (remélem jól számoltam) Az említett boltban láttam egy másik aljzatot HOBBY Bonalit néven lehet érdemes lenne megnézni. A sand blackról meg annyit hogy egy része úszik a víz tetején... Ezek után gondolkozzunk mi is lehet...

Ma meg néztem a HOBBY Bonalit néven futó aljzatot és nem volt bizalom gerjesztő :D
 
Volt szerencsém kipróbálni az aquaDepo-s Sand * aljzatokat:
(nekem egy növényes 8 literes gömb akváriumban van Sand Mocha, nagy keménységű vízben - értéket nem tudok mondani)

- víz habzik, amennyiben a levegőztetés buborékolással megoldott..
- szaga/illata van, mindenki döntse el melyik..
- valamiért hajlamos erősebb áramlat esetén "lebegni"..
- úgy vettem észre, hogy a színe kopott (néhol a kavicsok kissé kifehéredtek) 2 hét alatt..

Azt hallottam (fórumok, aquaDepo-ban mondták - tapasztalták), hogy mivel márvány, lágyabb vízben co2 beoldásakor a szénsav feloldhatja, ami azt jelenti, hogy eltűnik az aljzat (de legalábbis kifehéredik), így növényes akváriumba semmiféle képpen nem ajánlják..
nálam fehéredik kicsit annak ellenére, hogy a 8 literbe nem oldok co2-t..

Ennek ellenére nem tapasztaltam volna, hogy színezte volna a vizet. Halaknak semmi gondjuk, pedig rendesen meg van tömve aljzattal az a 8 liter..
Meg kell jegyezni azt is, hogy rendkívül szépen néz ki..
 
Köszia a válaszokat!Akkor ez tuti kieső!
Van tapasztalatok, vagy hallotttaok vmit erről: JBL Manado
 
Mark éppen tesztelt egy ilyen aljzatot. Elsőként lőtt egy fotót róla:

jblcomp.jpg

A fotó alapján is megállapítható, hogy az aljzat szemcsemérete nagyon kicsi. Leginkább a powder aljzatokhoz van közel. Hogy ez mit jelent. Könnyen felúszik a szemcse, és vastagabb növényeket nehezebb ültetni benne.

A Manado képes tárolni a tápanyagokat, és akkor kiengedni azokat, amikor azt a növények igénylik.

erre az angoloknak az volt a válasza, hogy ha valóban így van akkor fel kellene tüntetni a JBL-nek, hogy mennyi CEC/AEC tárolókapacitása van a talajnak. CEC (cation exchange capacity) AEC (anion exchange capacity). Erre van egy iparági sztenderd milli-ion 100 grammonként. Ha más megoldást használnak amit kétlek akkor ezt kellene a tájékoztatóba írni.

A talaj egyébként nem teszi zavarossá a vizet. Ezt Mark mondta.

A termék túlságosan friss, hogy tényleges szakmai véleményt lehessen mondani róla. Sokan még csak tesztelik, gondolom eredmények később várhatóak.

Az Akadama mellett egy másik olcsóbb alternatíva lehet növényes akváriumokba, bár ha tisztán a tulajdonságokra mennék, inkább az Akadamára szavaznék
 
Noh kicsit olvasgattam még a JBL Manado után...

Garnéla tenyésztő "tollából"
http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/j ... r-shrimps/
Unfourtunately, some shrimp keeper experienced problems with an increase of electric conductence and GH (while the KH was effected less). A varying level of Calciumoxid in this natural clay product is responsible for this problems. JBL is now doing some more laboratory tests and promised to improve the soil, as they said in garnelenforum.de. Meanwhile, users should rinse they soil 10 minutes in warm water before using.
Szóval néhány garnéla tenyésztő problémákról számoltbe a talajjal kapcsolatosan. a GH emelkedése miatt a következőt mondják:
You should better not use it with CR or Bumble Bee / New Bee Shrimp.
Szóval ezekkel a garnikkal nem tanácsos használni. a JBL laborteszteket igért és, hogy a jövőben javít a termék minőségén... a talajt pedig 10 percig meleg vízben érdemes áztatni használat előtt.

másik kép róla:
http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/jbl-manado-soil/
Beáztatja a srác egy napra hogy a GH-re kevesebb hatása legyen.

ebben az akiban pl ilyen van:
http://www.forumaquario.org/presentatio ... t34660.htm
 
Sziasztok!Köszi megint!
Ha ennyire könnyű a talaj, nem maradhat meg benne semmi talajközeli alacsony növény?(hemiathus c.,eleocharis acc.?)
Szemcseméretről van vmi infó?
Képek alapján látom hogy ADA aqua solinál kisebb (de az ADA termékekről sem tudtam szemcseméretet megtudni-nálunk nem tudom live megnézni,csak rendelni tudok belőlük neten,a mostanimmal szeretném összaasonlítani ezért szeretném tudni.).
Garnélám Red ch, és amanók vannak,meg egy üveggarni külön akiban - miattuk nem aggódom túlságosan, de most hogy újraindítás lesz (kisebbre váltás) igyekszem még a beüzemelés előtt mindent megtudni ezekről a termékekről.
 
Képek alapján látom hogy ADA aqua solinál kisebb (de az ADA termékekről sem tudtam szemcseméretet megtudni-nálunk nem tudom live megnézni,csak rendelni tudok belőlük neten,a mostanimmal szeretném összaasonlítani ezért szeretném tudni.).

Az Aqua Soil szerintem 3-6mm lehet. De ha a méretekre, arányokra vagy kiváncsi a fórum naplók részen is sok akit látsz ilyen talajjal, illetve a neten is kismillio akváriumban használják ezeket a talajokat. http://images.google.hu/images?hl=hu&um ... q=&start=0

Én ezt a szemcseméretet hívnám ideálisnak. A golyók között megfelelő áramlást lehet biztosítani, nem könnyű így lent marad bene minden növény.
És akkor a többi tulajdonságot nem említettem még.

Praktikusság és használat tekintetében, valamint eredményesség szempontjából biztos vagyok benne hogy az ADA talajok a legjobbak, de ha nem akarsz ennyit talajra szánni akkor csak annyit nézz, hogy természetes legyen a talaj. Égetett agyag általában. Szóval ne kvarc, bazalt, sóder, szinezett kavics stb stb.
 
Sziasztok!

Már régóta keresek akváriumi kavicsot lehetőleg:
- fekete színűt
- 2-3 mm szemcseméretben
- gömbölyített (nem hegyes) kivitelben
- és lehetőleg ne legyen színezett

Sajnos eddig nem találtam sehol. :( Régebben, ha jól tudom, lehetett kapni hengerelt bazaltot, de valami oknál fogva már nem lehet kapni sehol :( Pesten nagyon sok halast végigjártam, de mindenki csak a SZAT-os bazaltot ismeri :? . Ezzel meg az a bajom, hogy éles... Tüzép telepeket is végigjártam, de amikor elmondtam,hogy fekete színű és 2-3 mm-es nagyságú kellene, hát kicsit furcsán néztek rám, azt mondták, hogy 2-3 mm-es még csak-csak lenne, de hogy még fekete színű is legyen... Kertészeti áruházakban is jártam, de ott csak 25kg-os lett volna 3-4 cm-es (!) "szemcse-méretben". Térköveseknél, kő-kerteseknél is érdeklődtem, de ott meg csak térkő burkolatokat lehetett kapni. Nemrég volt a közelünkben útépítés, hát gyakran mászkáltam le éjjel (sutyiba) hátha találok valami apró szemű bazaltot. Hát találtam is, de már szurkos(?) volt, ráadásul az is éles... Nagyon sok parkot és új játszóteret is végigjártam, de sehol sem találtam. Nemrég Tatán is volt szerencsém körülnézni és mivel leengedték a tavat, nem bírtam ki, hogy ne menjek bele :lol: :lol: , vak tyúk is talál kavicsot :lol: elven...semmi siker.

A következőkre jutottam:
Nem festett kavicsok:
- egyik halasnál találtam egy kis csomag(!) fekete kavicsot kb 2-7mm-es méretben :D . Szerintem nem festett. :D :D Mivel egy csomag kevés lenne, rákérdeztem, de sajnos nem rendelnek többet belőle, az okát nem mondták meg (lehet felszámolták a céget?). Mivel nem voltak segítőkészek, le-lestem a címüket a címkéről: :lol: :lol: Gödi vízinövény-kertészet valamilyen Jászai M. úton. Neten utánanéztem, de nem találtam róluk ennél több infót. Esetleg valaki nem ismeri vagy hallott róluk valamit?
- Lábazati vakolat. Tudom, tudom, műgyantás, de lehet külön is kapni :D , kavics + műgyanta. Én ezt néztem ki:
http://mixtura.hu/termekeinkproducts/labazati-vakolatok/dolmen-mozaik-labazati-es-diszito-vakolat/
Viszont ez sem 2-3 mm, hanem annál sokkal finomabb szemcseméret. :( Meg hát nem igazán írják, hogy mennyire lehet festett... :( vagy esetleg miből lehetnek. Valaki esetleg, aki nemrég mázolta le a házát :lol: :lol: lábazati vakolattal, van valamilyen tapasztalata akváriumi felhasználás céljából?
- 3M Colorquartz: külföldi oldalakon sokat lehet olvasni róla, sajnos a külföldi forgalmazó idei év végétől fogja kivonni a piacról. :( a hazai forgalmazó honlapján meg semmilyen infót nem lehet erről a termékről megtudni, nem is forgalmazzák szerintem :x


Festett kavicsok listája :(
Na ez az a lista amitől félek: vajon mennyire ereszti a színt, a vegyszert, milyen hatással van rá a Co2?
- Boyu kavics 2-3 mm (azt hiszem made in China): nekem ebből van narancssárga (még régebben kaptam ajándékba). Sokszor kellett átmosnom, elején nagyon rossz szaga volt, de hosszú áztatás után már kevésbé lehetett érezni a szagát. Kb. 4-5 éve van az akváriumban, és most már egyáltalán nincs szaga :lol: :lol: A mulm mennyisége csekély, harcsák élvezettel túrják :lol: :lol: növények nőnek mint a bolond gomba :lol: :lol: Viszont fekete színűbe meg csak 3-5mm-eset lehet kapni. :( és sajnos fogalmam sincs a co2-es kioldásáról.
- Prodac Quartz black - 2/3 mm : zacskón keresztül próbáltam szaglászni a lila változatát :lol: , de nem sok sikerrel. az eladó kicsit furcsán nézett mikor meglátott :lol: :lol: és azt mondta hogy nem ehető (talán viccnek szánta???)
- Aquatic Nature Dekoline 2/3: Azt írják róla hogy színoldása, színvesztése nincs, UV és CO2 ellenálló. Ezzel meg úgy vagyok, hogy írni - sajnos - bármit lehet, valakinek van tapasztalata ezzel?
- Égetett homok: Pont tegnap ajánlotta az egyik kereskedő, hogy ha kell rendel,de nem tudom, hogy vagytok vele, de szerintem a homok az egy idő után betömörödik (?) és egy növényes aksiba nem tudnám elképzelni, hogy csak úgy benyúljak, és felkeverjem...talán felejtős?
- Sand Black 1-2 mm: valami olyasmit olvastam itt róla, hogy márvány, és sósav hatására pezseg, érzékeny a KH-ra , és színét is elveszti :( :( (co2 miatt szerintem felejtős)
- fressnapos rosis: eléggé furcsa színe volt, bár már olvastam róla ezen az oldalon

Ha valakinek van tapasztalata a fentiekről, vagy tudna tanácsot adni, hogy hol nézzek még körül, hol lehet kapni azt szívesen venném. Bármilyen 5letet érdekel :D
((Még olyan hely is érdekelne a hazai vizeken :D , ahol esetleg bérőrlést, bérhengerlést is vállalnak baráti áron...))

Off:
eszembe jutott még egy megoldás: ha szerveznénk egy gyűjtést, hogy eljuthassak a következők egyikére :lol: :lol: :lol: :
- Hana on Maui
17149697_a9e3559fe4.jpg


- Punalu'u (Hawai'i Island)
big_island_black_sand_beach_february_2007.jpg

- Palau
White_Sand_Beach.jpg

-Kalapana
217522802_f3c376db96.jpg

akkor szívesen hoznék cserébe jó pár tömött zacskó :lol: :lol: :lol: vulkanikus kavicsot (fehéret és feketét) osztályozva
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sőt, ha sikerülne összedobni egy kulipintyóra az összeget, akkor szinte minden nap tudnék postára adni egy jókora adagot, vagy lehetnék a Green Aqua egyik kisebb beszállítója ( na Viktor????? ügye jó ötlet lenne??? :D :D )
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
(hajaj, kár hogy ilyen messze vannak)
Bár most már végkép összezavarodtam. Ha a természetben is előfordul fekete kavics, akkor meg minek festeni? Lehet egyedül vagyok ezzel, de szerintem tiszta környezetszennyezés.

Ui: bocsi, kicsit hosszúra sikeredett.
Bár, lehet annak jól fog jönni, aki csak most kezd neki....
 
Back
Oldal tetejére