• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

Ez jó ötlet, köszi! És még arra lennék kíváncsi, hogy porszívózás nélkül nem lesz baj? mert gondolom akkor összekeveredne a dekorhomok meg a másik és az nem lenne túl szép.
 
peti44 said:
Ez jó ötlet, köszi! És még arra lennék kíváncsi, hogy porszívózás nélkül nem lesz baj? mert gondolom akkor összekeveredne a dekorhomok meg a másik és az nem lenne túl szép.
Hát hosszú távon némi keveredésre mindenképpen számíthatsz ha nem vagy óvatos, a porszívózást egyébként fölöslegesnek tartom. Elég vízcserekor picit fellegyezni (óvatosan!) a mulm-ot és egy csővel kiszippantani a lebegő részecskéket.
 
Sziasztok!
Mivel annak idején anubias volt a növény az egyébként nem növényes akváriumomban :lol:, ezért nincs táptalajom. Iszom a levét, a növények nyírás után, hát hogy mondjam, nem érzik jól magukat. Tudom, ez normális, de az enyémek nagyon nem. :roll: Kérdésem: mekkora macera lenne egy komplett aljzatcsere, a halak kibírnák-e? Mennyi időt vesz igénybe a tortúra szerintetek? Köszi, ha válaszoltok.
 
asebestyen said:
Sziasztok!
Mivel annak idején anubias volt a növény az egyébként nem növényes akváriumomban :lol:, ezért nincs táptalajom. Iszom a levét, a növények nyírás után, hát hogy mondjam, nem érzik jól magukat. Tudom, ez normális, de az enyémek nagyon nem. :roll: Kérdésem: mekkora macera lenne egy komplett aljzatcsere, a halak kibírnák-e? Mennyi időt vesz igénybe a tortúra szerintetek? Köszi, ha válaszoltok.

Szerintem ha nyomod a Mikro Makro tápozást nem lehet gond a regenerációval. ADA-nak van egy Green Gain csepegtetős terméke ami a nyírás utáni stresszkezeléshez használatos. De egyébként rendes tápozásnál nem lehet gond. Ez nem aljzat függő.

Ha az aljzatod a nagy gyökerű növények miatt mégis tápanyaghiányos lenne megpróbálkoznék először rendes talajba nyomható kapszulákkal.

A teljes aljzat cserét csak végső megoldásnak hagynám.

Bármilyen csodaszert is használnál kiegészítésnek, egyik sem helyettesíti a rendes tápozást. Ezek a dolgok csak tápozás mellett hoznak megfelelő eredményt.
 
Asebestyen!

Szerintem kíméletesebb lenne ha kiszednél mindent és úgy raknád be a táptalajt. A halak kibírnák csak lehet annyira felkavarnád a mulmot ami az aljzat között van hogy tuti nem látnál semmit és a procedúra végén lehet nem lenne teljes a létszám. Múltkor egy vasfát vettem ki hogy rákötözzek jávai mohát és már az elég sok mulmot felkavart.
 
:lol: Nyílván kipakolnék mindent aljzatcseréhez, de Viktor épp az imént beszélt le róla. ;) Vagy a 8 órányi világítás a kevés, vagy a hőmérséklet túl magas, vagy is-is. :D
 
Az Akvarista találkozón figyeltem fel az Amazonia Powder (apró szemcsézésű) általános növénytalaj használatára.
Láttam, hogy csak nagyon vékonyan használjátok, s ugyanez van írva a webáruházban is a termékajánláshoz.
Az ADA honlapján pedig kis akváriumok számára azt ajánlja, hogy csak Powder-t használunk, mivel az alacsony vízmagasság nem jelent akkora nyomást, hogy összecsomósodjon.
Mi a véleményetek róla?

Egy 40x30cm alapterületű nano-ba kellen vásárolni legalább két 3 literes síma Amazoniát. Ha még a tetejére csupán vékonyan szeretnék Powdert is, akkor az már pazarlás. Emiatt fordult meg a fejemben, hogy 1 síma és 1 Powder-t használnék.
Ha ez sem ok, akkor inkább marad a síma Amazonia.

Más kérdés.
ukaps.org-on olvastam, hogy több embernek az Amazonia I instabil volt, s emiatt kifejlesztették az Amazonia II-t. Mint olvastam Nigro blogján (a kommentekben), az Amazonia a víz paraméterek miatt lehet zavaros, illetve az itteni vizekkel ez nem gond. No de mi van ha RO szűrt víz a fele amit használok? Végül is az Amazonia I vagy II választás miatt kérdem.
 
Az Akvarista találkozón figyeltem fel az Amazonia Powder (apró szemcsézésű) általános növénytalaj használatára.
Láttam, hogy csak nagyon vékonyan használjátok, s ugyanez van írva a webáruházban is a termékajánláshoz.
Az ADA honlapján pedig kis akváriumok számára azt ajánlja, hogy csak Powder-t használunk, mivel az alacsony vízmagasság nem jelent akkora nyomást, hogy összecsomósodjon.
Mi a véleményetek róla?

Egész kis akikban lehet. 10-20 liter. Nagyobb akinál már keverném.

Egy 40x30cm alapterületű nano-ba kellen vásárolni legalább két 3 literes síma Amazoniát.
Ha még a tetejére csupán vékonyan szeretnék Powdert is, akkor az már pazarlás.
Emiatt fordult meg a fejemben, hogy 1 síma és 1 Powder-t használnék. Ha ez sem ok, akkor inkább marad a síma Amazonia.

szerintem gond nélkül működhet. Kint is ilyen kevert aljzat volt a kiállításon. A powder nagyon szép záróréteget ad a talajnak.

Más kérdés.
ukaps.org-on olvastam, hogy több embernek az Amazonia I instabil volt, s emiatt kifejlesztették az Amazonia II-t. Mint olvastam Nigro blogján (a kommentekben), az Amazonia a víz paraméterek miatt lehet zavaros, illetve az itteni vizekkel ez nem gond. No de mi van ha RO szűrt víz a fele amit használok? Végül is az Amazonia I vagy II választás miatt kérdem.

Angoloknál más a víz, nálunk mindkét talaj használható nekem ez a tapasztalatom.
 
viktorlantos said:
Egész kis akikban lehet. 10-20 liter. Nagyobb akinál már keverném.

Egy 40x30cm alapterületű nano-ba kellen vásárolni legalább két 3 literes síma Amazoniát.
Ha még a tetejére csupán vékonyan szeretnék Powdert is, akkor az már pazarlás.
Emiatt fordult meg a fejemben, hogy 1 síma és 1 Powder-t használnék. Ha ez sem ok, akkor inkább marad a síma Amazonia.

szerintem gond nélkül működhet. Kint is ilyen kevert aljzat volt a kiállításon. A powder nagyon szép záróréteget ad a talajnak.
Az Excel talajmennyiség számolóval a 40x30cm és 2.5cm magasság épp 3 liter. Ha most én egy síma és egy powder-t keverek fele fele arányban, akkor ez azt is jelenti, hogy a Powder réteg 2.5 cm lenne és nem csak a felszíni lyukak betömve (max. 1cm).
 
Kicsit még utánnaolvastam a neten, mivel a Powder pusztán esztétikai szempont. Ráadásul ha vastagon van rajta, akkor hajlamosabb összekeveredni, megtöltheti az alsó réteget is. (Képzeljük csak a borsó és a mákot)
Egyébként a talajt szeretném HC pázsittal befedni. Ezek után nem sok értelme van nálam a Powder, jobban járok ha egy 9 literes síma Amazoniat veszek.
 
Gilgames said:
Kicsit még utánnaolvastam a neten, mivel a Powder pusztán esztétikai szempont. Ráadásul ha vastagon van rajta, akkor hajlamosabb összekeveredni, megtöltheti az alsó réteget is. (Képzeljük csak a borsó és a mákot)
Egyébként a talajt szeretném HC pázsittal befedni. Ezek után nem sok értelme van nálam a Powder, jobban járok ha egy 9 literes síma Amazoniat veszek.

Korábban a Dennerle akiban csak ilyen aprószemű talaj volt. Nehéz volt ültetni benne, de működött. 4cm vastagsagban
Nem lesz baj akkor sem ha 2 cm vastag lesz a powder. De ha nagyon nem tudsz dönteni rakj bele csak amazoniat és futtasd be a felszínt akkor már nem is látszik.

A kiállításon kb 1 cm vastagon volt az Amazonia felett és nem "esett" le közötte, de gondolom ettől még persze előfordulhat pláne ha sokat dolgozol a talajon.
 
viktorlantos said:
Gilgames said:
Kicsit még utánnaolvastam a neten, mivel a Powder pusztán esztétikai szempont. Ráadásul ha vastagon van rajta, akkor hajlamosabb összekeveredni, megtöltheti az alsó réteget is. (Képzeljük csak a borsó és a mákot)
Egyébként a talajt szeretném HC pázsittal befedni. Ezek után nem sok értelme van nálam a Powder, jobban járok ha egy 9 literes síma Amazoniat veszek.

Korábban a Dennerle akiban csak ilyen aprószemű talaj volt. Nehéz volt ültetni benne, de működött. 4cm vastagsagban
Nem lesz baj akkor sem ha 2 cm vastag lesz a powder. De ha nagyon nem tudsz dönteni rakj bele csak amazoniat és futtasd be a felszínt akkor már nem is látszik.

A kiállításon kb 1 cm vastagon volt az Amazonia felett és nem "esett" le közötte, de gondolom ettől még persze előfordulhat pláne ha sokat dolgozol a talajon.
Köszi a válaszokat.

Az áramlás és egyéb matatások, rezgések miatt majd idővel gondolom, hogy kezdenek lecsúszni, s ha több van amiből, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy tényleg túl sok kerül az alsó rétegbe.
Maradok én a növénnyel befuttatot talajnál, hiszen ugyanezt tettem ezidáig is, bár kétségtelen hogy eddig nem megfelelő talajban. Jó néhányszor újra rakosgattam az apró növényzetet, teljesen feleslegesen mert mindig tönkrement rövid idő alatt.
 
Pár kérdésem merült fel az aljzatok kapcsán:

-Az ADA Power Sand Specialt, valamint fölé az Amazonica-t ha csak olyan helyre teszem, ahova növényt szánok, akkor a többi helyre mondjuk szórhatok sima bazaltot?

-Van valamilyen hátránya, ha ezeket a talajokat olyan helyre is teszem, ahova nem szánok növényt? Mondjuk a péntárcámra gyakorolt hatását leszámítva;)

-Egy folyópart szélét szeretném leutánozni, ami azt jelenti, hogy egyik oldalon 20-25cm a talaj, a másikon 5cm vastag. Rakhatok 5cm vastagon dekorhomokot oda, ahova nem szánok növényt? Józan paraszti tapasztalatomat figyelembe véve én nemmel válaszolnék, mert a homok légmentesen tömörödik és nullázza ezáltal a biológiai funkcióját a talajnak, tehát az 5cm vastagság és dekorhomokkal leszórt felület kiesik a hasznos talajfelületbeől.

-Ráérősre veszem az akvárium berendezés kérdését mert addig sem költök rá ;) és szeretném jó alaposan megtervezni. Az elsővel kapcsolatosan én döntöttem, hogy marad, a második magától is sajnos. Nem feltétlen szeretném azt, hogy mondjuk 15e HUF értékű növényem legyen az algás enyészeté, így arra gondoltam, hogy kisérleteznék kicsiben.
Mivel nem szándékozok dzsungelt telepíteni a végső design-ba sem, egy-egy kisebb területen megcsinálnám az Amazonicas és Power Sandos talajt, belraknék egy-egy növényt a jelenleg megmaradtakból és elkezdeném a tápozást ADA-val vagy GA-val + Co2-vel. . Szerintetek az egy hónap utáni eredmény mennyire fogja megmutatni azt, hogy mi lesz, ha 20 növénnyel mindent újrarakok és beindítom a tápozást?
 
Az ADA Power Sand Specialt, valamint fölé az Amazonica-t ha csak olyan helyre teszem, ahova növényt szánok, akkor a többi helyre mondjuk szórhatok sima bazaltot?

Mindent lehet, csak hát tudod hogy van ez? Veszel egy mercit, de a kerekeket bent hagyod a szalonban mert kerék a trabin is van... :lol:
Ha egy terméknek jó tulajdonságai vannak annak csak addig van az a tulajdonsága ha azt megfelelően használod. Ebben az esetben egy több funkciós élő aljzatot kevernél egy bazalttal aminek most nagy hirtelen azon kívül hogy nem természetes csak rossz tulajdonságairól tudnék beszélni.

Ha spórolni szeretnél a talajjal akkor ezekre a holt területekre szórj dekort inkább. De egy jól szellőző működő aljzatot egy bedöglésre hajlamos éles dologgal kár kiegészíteni.

Szóval ne keverd a két dologot vagy az egyik vagy a másik különben pénzkidobás és nem éred el azokat az eredményeket ami a talajban benne lenne.

Van valamilyen hátránya, ha ezeket a talajokat olyan helyre is teszem, ahova nem szánok növényt? Mondjuk a péntárcámra gyakorolt hatását leszámítva;)

Táptalaj csak a növényes területek alá kell. A többi helyre elég az Amazonia.

Egy folyópart szélét szeretném leutánozni, ami azt jelenti, hogy egyik oldalon 20-25cm a talaj, a másikon 5cm vastag. Rakhatok 5cm vastagon dekorhomokot oda, ahova nem szánok növényt? Józan paraszti tapasztalatomat figyelembe véve én nemmel válaszolnék, mert a homok légmentesen tömörödik és nullázza ezáltal a biológiai funkcióját a talajnak, tehát az 5cm vastagság és dekorhomokkal leszórt felület kiesik a hasznos talajfelületbeől.

A megemelt talajnál lehet rükközni emelésekkel ezzel is spórolhatsz. A másik oldalon egy természetes dekor működhet. De a dekorokkal sokkal több gond van mint a normál talajokkal. Tisztán tartás, időnkénti talaj rendezés, növények kihuzogatása, halak és szűrő által elhordott dekorok rendezgetése.

Ráérősre veszem az akvárium berendezés kérdését mert addig sem költök rá ;) és szeretném jó alaposan megtervezni. Az elsővel kapcsolatosan én döntöttem, hogy marad, a második magától is sajnos. Nem feltétlen szeretném azt, hogy mondjuk 15e HUF értékű növényem legyen az algás enyészeté, így arra gondoltam, hogy kisérleteznék kicsiben.

Ez az egyik dolog ami ritkán hangzik el a fórumon. De nem is a talaj az igazán drága, hanem a növények a legtöbb esetben. Én a 240-es akváriumban is 40-50 ezret költöttem magyar termesztőtől vásárol növényekre. A mostani átalakítás legalább ennyibe kerül. A talajom ennek a töredéke volt. Amit a mostani telepítésnél újra használok. Viszont a jó alapok miatt semmilyen gondom nem volt és minden növényem bombasztikus formában volt.

Mivel nem szándékozok dzsungelt telepíteni a végső design-ba sem, egy-egy kisebb területen megcsinálnám az Amazonicas és Power Sandos talajt, belraknék egy-egy növényt a jelenleg megmaradtakból és elkezdeném a tápozást ADA-val vagy GA-val + Co2-vel. . Szerintetek az egy hónap utáni eredmény mennyire fogja megmutatni azt, hogy mi lesz, ha 20 növénnyel mindent újrarakok és beindítom a tápozást?

Ha javasolhatok valamit várd meg a növényeidet és akkor csináld. A talajok nem viselik jól ha később dolgozol velük.
 
Jbl Manado talajról tud valaki információval szolgálni :?:
Bármi tapasztalatot szívesen olvasnék,bár eddig még senkinél nem láttam :!:
 
Sziasztok!
Itt az akváriumom: http://akvarista.hu/?oldal=49&uid=15305&n=1
A hónap folyamán kap egy 55w-os PC-t, majd a jövő hónapban remélhetőleg egy komolyabb külső szűrést. De még így sem lesz minden rendben mert a talaj továbbra is gyöngykavics. Sajnos nem engedhetem meg magamnak egyenlőre az ADA talajt(később mindenképp ezt használnám), így kigondoltam egy olcsóbb ideiglenes megoldást, hogy addig se szenvedjenek a növények. Amire gondoltam: leengedem a vizet, növényeket, halakat rákokat kikapom, leveszem óvatosan a gyöngykavics felső rétegét, ami fedi a táptalajt, ami egyébként gyöngykavics elkeverve JBL florapol-al fltöltöm kb 7-8 kg Aquaclay ® Ground-al (http://www.aquaclay.de/engl/index.htm itt megtalálható a leírása) ahova növény megy, valami olcsobb kvarchomokkal elől, ahova nem ültetnék növényt ez kijön kb 3000-3500ból. Többet nem szánnék rá mert úgyis ADA talaj lesz majd benne. Véleményeket szeretnék kapni az elgondolásról!
 
Geris said:
Sziasztok!
Itt az akváriumom: http://akvarista.hu/?oldal=49&uid=15305&n=1
A hónap folyamán kap egy 55w-os PC-t, majd a jövő hónapban remélhetőleg egy komolyabb külső szűrést. De még így sem lesz minden rendben mert a talaj továbbra is gyöngykavics. Sajnos nem engedhetem meg magamnak egyenlőre az ADA talajt(később mindenképp ezt használnám), így kigondoltam egy olcsóbb ideiglenes megoldást, hogy addig se szenvedjenek a növények. Amire gondoltam: leengedem a vizet, növényeket, halakat rákokat kikapom, leveszem óvatosan a gyöngykavics felső rétegét, ami fedi a táptalajt, ami egyébként gyöngykavics elkeverve JBL florapol-al fltöltöm kb 7-8 kg Aquaclay ® Ground-al (http://www.aquaclay.de/engl/index.htm itt megtalálható a leírása) ahova növény megy, valami olcsobb kvarchomokkal elől, ahova nem ültetnék növényt ez kijön kb 3000-3500ból. Többet nem szánnék rá mert úgyis ADA talaj lesz majd benne. Véleményeket szeretnék kapni az elgondolásról!

Szia Geris

Ez az újítás akár működhetne is a világítás és a szűrés szempontjából, de ennyivel még nem zárult le a szűkség. Bár már sok helyen leírtuk, de leírom még egyszer. Nem tudom, hogy véletlenül nem tettél említést a CO2 adagolásról, de ilyen szintű fénynövelésnél elengedhetetlen a plusz széndioxid adagolás. A fény növekedése a növények "étvágyát" is jócskán megnöveli. Ha ebben a helyzetben nem kap meg mindent a növény amire szűksége van, akkor jön az alga bumm és könnyen véget vethet az egész lelkesedésnek. Az egyszerű képlet: Nagyobb megvilágítás, fokozott co2 és egyéb tápanyagigény, és az egész működés motorját egy megfelelő méretű, a te esetedben min. 500-600 L/h-s, szűrés alkotja. Leegyszerűsítve így néz ki. Csak akkor gondolkodhatsz tényleges növényes akváriumban, ha mindent meg tudsz adni a növényeknek, komolyabb kompromisszumok nélkül. Vagy így, vagy sehogy.
 
Back
Oldal tetejére