• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen aljzatot?

Sajnos a leírt szavak nem mindig úgy csapódnak le, ahogy talán személyesen mennének át egy beszélgetés közben. Természetesen semmi ilyen nem volt mögötte. Igyekszünk a fórumot barátságos formában tartani a kezdetek óta.
Ezért próbáltam segítő szándékkal rávilágítani, hogy a talaj használható, nincs ok a pánikra.



Sokat segített, hogy megértsük milyen problémát észlelsz 👍



Amint elindul a szűrés és hagyod, hogy dolgozzon az akvárium és a növények, a zavarosságnak el kell tűnnie. Az első 24-48 órában elég sok dolog történik egy akváriumban, aminek érdemes megvárni a végét.
Picit több gyakorlattal ez az idő lényegesen rövidíthető akár néhány órára is.

A leveleken lévő por enyhe legyezéssel eltávolítható, a víz alatt, ha már be van ültetve a növény.



A bontatlan talaj, ha nálunk lett vásárolva a számlával együtt visszahozható természetesen az első néhány nap után.



Bár úgy tűnik, időnként mindenki okosabb nálunk, de mi is hasonló jó és rossz tapasztalatokból vagy mások általi tapasztalásokból építkeztünk. A fórum azért van, hogy ezeket meg tudjuk beszélni, meg tudjuk osztani egymással és adott esetben ne csak egy kereskedő tanácsai alapján építkezzünk. A fórum tele van problémákkal és azok megoldásaival is. Reméljük a visszajelzések segítenek neked is.

Ha igazán szereted az akváriumot ezek az apró problémák sem fognak eltántorítani attól, hogy örömöd legyen benne a későbbiekben. Az agyagos talajokon kívül is van élet.
Ha úgy érzed neked több problémát okoz, mint amennyit ad, akkor járd a korábban már kitapasztalt utat. 👍

Köszönöm, persze hogy segítettek a visszajelzések. Hálás vagyok érte Neked és minden fórumozónak. Jó hogy van egy ilyen csapat itt, sok éves, évtizedes tapasztalatokkal. Ti már valószínűleg mindent is láttatok, hallottatok ami egy akváriummal megeshet, úgyhogy hálás köszönet minden segítségért.

A bontatlan aljzatot igaz nálatok vásároltam, ahogyan évek óta mindent, de nem vagyok budapesti és nem is szoktam arra járkálni így nem valószínű hogy csak azért felutazzak hogy vissza tudjam adni, pláne nem a napokban, szóval majd valószínű megpróbálom valahogy eladni...

Az biztos hogy pár dolgot így át kell gondolnom merre és hogyan tovább.. melyik a számomra jó és járható út.
 
Talán az első akvárium ahol ilyen talajt használtam (15 éve?). A fotó feltöltés után készült.
Ma már alapból javasoljuk, hogy a talajt ne hagyd ennyire fedetlenül, mert csak problémát fog okozni.... :) A feltöltés is lehetett volna lassabb, de türelemből nem sok volt... előtte bazalt volt 10 évig kb. :)
Valahol el kellett kezdeni.... te jó ég mennyi szívás volt az első időkben mindennel. Akkor még max külföldi fórumokon lehetett tájékozódni.

View attachment 174527Setup the new 240L Aquarium by Viktor Lantos, on Flickr
Az akváriumod szerintem szép volt úgy ahogy volt...
Tudom hibákból tanul az ember... elbukik és feláll... Majd igyekszem észben tartani.
Egyébként sajnos hiába írod hogy teljesen célszerű beültetni...különben kvázi saját magadat szivatod meg a talajjal.. nekem a Tiédben is pont az tetszik, hogy nem teljes oázis az egész... életszerűbb számomra így.. természetesebb hatást kelt számomra.
 
A videó lényege az volt hogy normális e hogy ennyire ködöl amikor meg van mozgatva
ha elterítesz egy talajt és feltöltöd vízzel, miért kéne mozgatni? nem kell hozzá nyúlni. beülteted növényekkel és simán kitisztul másnapra. Amúgy én pont kezdő koromban használtam ezt a talajt mert nem volt akkor készleten ADA és rábeszéltek erre, de erre a talajra még rá kellett rakni finomszemcsés talajt is. A hátránya az volt, hogy idővel iszaposodott, de két évig futott simán belsőszűrővel ködösödés nélkül. Szóval gond nélkül elvoltam vele, sose piszkáltam.
 
ha elterítesz egy talajt és feltöltöd vízzel, miért kéne mozgatni? nem kell hozzá nyúlni. beülteted növényekkel és simán kitisztul másnapra. Amúgy én pont kezdő koromban használtam ezt a talajt mert nem volt akkor készleten ADA és rábeszéltek erre, de erre a talajra még rá kellett rakni finomszemcsés talajt is. A hátránya az volt, hogy idővel iszaposodott, de két évig futott simán belsőszűrővel ködösödés nélkül. Szóval gond nélkül elvoltam vele, sose piszkáltam.
Köszönöm a kommentet, a tapasztalataidat a talajjal kapcsolatban. A termék csomagolásán, videókban és a Green Aqua honlapján nem találkoztam ilyen információval hogy le kellene fedni. De igen, gondolom ha be van fedve más talajjal akkor ugyanúgy használhatóvá válik ilyen szempontból mint a növény táptalajok :) Én sajna nem terveztem fedni, és kezdeti tervek szerint nagyobb területen csupasz maradt volna. Hát változtak a tervek.
 
Köszönöm a kommentet, a tapasztalataidat a talajjal kapcsolatban. A termék csomagolásán, videókban és a Green Aqua honlapján nem találkoztam ilyen információval hogy le kellene fedni. De igen, gondolom ha be van fedve más talajjal akkor ugyanúgy használhatóvá válik ilyen szempontból mint a növény táptalajok :)
Azért nem találsz róla bejegyzést (amúgy volt) ,mert változtak a szemcseméretek. A régebbi talajok nagyobb szemcsékkel rendelkeztek mint a mostaniak... ettől függetlenül, nem csúnya a finomszemcsés fedés és tök fekete is. ;)
kezdeti tervek szerint nagyobb területen csupasz maradt volna.
Ez mondjuk nem egy jó ötlet, de kinek mi. :)
 
Köszönöm a kommentet, a tapasztalataidat a talajjal kapcsolatban. A termék csomagolásán, videókban és a Green Aqua honlapján nem találkoztam ilyen információval hogy le kellene fedni. De igen, gondolom ha be van fedve más talajjal akkor ugyanúgy használhatóvá válik ilyen szempontból mint a növény táptalajok :) Én sajna nem terveztem fedni, és kezdeti tervek szerint nagyobb területen csupasz maradt volna. Hát változtak a tervek.
Az archívumban egyébként még fent van a finomszemcse használata....

 
erről mi a vélemény? : Japanese Soil 8l Powder
nagy akvába kellene(450l) szóval az ár az nem mindegy , társas ,co2 mentes
 
erről mi a vélemény? : Japanese Soil 8l Powder
nagy akvába kellene(450l) szóval az ár az nem mindegy , társas ,co2 mentes
Nem világos, hogy mi a cél. Ekkora méretben egy halashoz tök felesleges. Szűrőhomokot, oszt jónapot. Igazából a növények a kérdés, hogy mit szeretnél látni. Nagyon sok növény szépen nő így is.
Legjobb tudomásom szerint ez egy aktív agyagos talaj, annak minden jó és rossz tulajdonságával. A neve is utal rá, hogy azokból a vulkanikus agyagokból rakták össze, mint az összes nagy gyártó ilyen típusú talajait. És az összes ilyen talaj anyaga Japánból való, maximum a keverési arányok miatt vannak nagy különbségek. 🙂
 
Nagy csodálattal nézem a co2-es "szép zöld gyepes" akváriumokat , na azt nem tudom kivitelezni , szeretnék egy szépen berendezett halas akváriumot , növényekkel (harcsabiztos) , sárkánykővel , fa gyökérrel , és még nem tudom milyen méretű talajjal , azt tudom , hogy feketét szeretnék , persze lehet mással is kombinálni , nagyobb méretű kaviccsal , de gondolom ahol nővény van oda , jobb minőségű talaj is kell ...
 
Nagy csodálattal nézem a co2-es "szép zöld gyepes" akváriumokat , na azt nem tudom kivitelezni , szeretnék egy szépen berendezett halas akváriumot , növényekkel (harcsabiztos) , sárkánykővel , fa gyökérrel , és még nem tudom milyen méretű talajjal , azt tudom , hogy feketét szeretnék , persze lehet mással is kombinálni , nagyobb méretű kaviccsal , de gondolom ahol nővény van oda , jobb minőségű talaj is kell ...
A ki vízi disznóktól csak bosszankodnál a túrás miatt. A könnyű agyagos talajban pikk-pakk felszántanak mindent. Epifita(dekorra kötözős) gazokkal elég szép kompozíciót össze lehet hozni. Ebben az esetben meg nem muszáj az agyagos talaj. Cryptocoryne félék is elég jól meg szoktak kapaszkodni a harcsák ellenére. Fekete dekorkavics(Dennerle) bőven jó a látható részeken. 🤔Mondjuk a harcsák a szűrő homokkal is össze tudják ezt dolgozni. 😃
 
Pedig van egypár :)
Nagyon szépek :)
A ki vízi disznóktól csak bosszankodnál a túrás miatt. A könnyű agyagos talajban pikk-pakk felszántanak mindent.
szerintem is :) a gyephomok (0,6..2mm) nagyobb szemű mint a szűrőhomok (0,5..0,8..1,2 mm), én is azt használom hasonló okokból kifolyólag. ha mindenképp sötétet akarsz akkor a dennerle crystal quartz-t tudom ajánlani (ennek is egész jó nagy a szemcséje). de mégjobban tartja a növényeket az apró kavics, abból is biztos van többféle szín. ezek alá "Tropica Substrate" növény táptalajt rakok. legalább 4cm homokkal érdemes fedni. azért is előnyös minél vastagabb homok/kavics, mert ha olyan mélyre ledugod a növények gyökerét akkor nehezebben túrják ki. low techben nekem ez a recept bevállt és láttam másokat is a fórumon akik így csinálták.

szerk: még az jutott eszembe, hogy finomabb homoknál előfordult nálam ciano több üvegben is. nem biztos, hogy van összefüggés, de elképzelhető (anaerob környezet alakul ki a vastag finom homok alatt?). ezért is javasolnám a nagyobb szemcseméretet. ha jól rémlik senki nem ajánlja a finom homokot vastagon. vékonyba meg nem lehet ültetni....
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére