• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Miller's planet

Sziri

Kertész szaki
Sziasztok!

Másfél éve találtam erre a fórumra, és azóta tervezem, hogy indítok egy akit, aminek most végre eljött az ideje. :)

Az akvárium adatai:
Üveg: 90x45x45 GA-opti (182l)
Szekrény: GA laminált
Szűrés: Eheim 2275 - 1l Eheim Mech + 4l Seachem Matrix + 100ml Seachem Purigen
Világítás: Odyssea 2x39w gyári fénycsövekkel
Talaj: Amazonia light 16l + Dennerle 9in1, Ada La Plata sand és Colorado sand keverve
Dekor: 7kg Fuji kő + 2 kisebb vasfa
Víz: full RO visszasózva
Tápozás: Tropica Premium + Carbo
Co2: -

Növénylista:
Anubiasbarteri nana
Bacopa australis
Microsorum pteropus 'Trident'
Crypto wendtii Green
Buce sp. Red
Limnophila sessiliflora
Ludwigia repens 'Rubin'
Ludwigia palustris
Hygrophila polysperma
Christmas moha
Weeping moha
Limnobium laevigatum

Indítás dátuma: 2018. 09.19.

44868835801_30c8e939bf_b.jpgak1 by Peter Szirmai, on Flickr

30996096708_eebeaa60c9_b.jpgak2 by Peter Szirmai, on Flickr

3 naposan:

44148368714_c8ba6b3691_b.jpgak3 by Peter Szirmai, on Flickr
 
Egy kicsit a tervezésről és építésről:

Szerda reggelig úgy gondoltam, hogy olyan akit szeretnék építeni, amelyben csak fűfélék vannak a háttérben, az előtér pedig nagyobb szemű, fehér kavics, mint a "NA Gallery Layout- A fresh water stream" youtube videóban, de az utolsó pillanatban meggondoltam magam. Mégiscsak az első akváriumom, jobb lenne kísérletezgetni minél több fajta növénnyel. Gyorsan kiválasztottam a növények nagy részét az itt található low-tech naplókból és indultam a GA-ba.

Az üzletben mindenki nagyon segítőkész volt. :) Két nagy lávakődarabot feltörtek nekem kb. öklömnyi darabokra, és kaptam segítséget a növényválasztásban, hogy melyik növény hogy fog várhatóan reagálni az elején, plusz sok-sok egyéb tippet.

Miután este lefektettük a gyereket, alaposan átmostam a homokot. A Colorado homok nekem túl sárga, a La Plata pedig túl fehér, így a kettőt összekevertem. (láttam valakinél a neten és nagyon tetszett/tetszik) Vágtam egy 90 centis kartondarabot, aminek a segítségével be tudtam önteni az akváriumba a homokot és a talajt úgy, hogy ne keveredjenek össze.
Kb. csak 10 percen át pakolgattam a köveket, mert siettem, nem akartam, hogy az éjszakába nyúljon a feltöltés. A két vasfát fluorocarbon zsinórral (alig látszik a víz alatt) kötöttem össze, és lesúlyoztam őket. A növények előkészítése sokkal több időt vett igénybe, mint gondoltam, pedig csak egy zselés növényem volt. :D

A talajba nem ültethető növényeket szintén zsinórral kötöztem a fára és a kövekre, illetve voltak, amiket csak benyomkodtam két kő közé. Egy kicsit tartottam attól, hogy fog menni az ültetés, de nagyon egyszerű volt az Amazonia Lightba.
A feltöltést lassan csináltam, hogy ne kavarodjon fel az aljzat, de egy porréteg képződött a felszínen, amit a skimmerrel akartam leszívni, viszont ahogy fent belefolyt, úgy kis nyomta, zavarossá téve a vizet. Ezért tettem a gyári szivacs alá egy ugyanakkora perlonvattát is, így a finom por már nem jutott át a skimmeren. Persze sikerült kétszer egymás után úgy megfognom a skimmert, mikor ki akartam emelni az aksiból, hogy az szétnyílt, és minden kosz visszakerült az aksiba :D

Most a 4. napon a crypto leveleinek nagy része elolvadt (mondták is a GA-ban, hogy ez esélyes, de majd hoz friss hajtásokat), és megjelent a barna alga az üvegen, és penészesedik a vasfa.
A napi 50% vízcsere és a tápozás megy az első naptól kezdve.
 
Tegnap voltunk egy hetesek, és megvolt az első metszés.
Az indiai vízicsillag egyelőre stagnál, minden más nő, mint a gomba. A crypto levelei elolvadtak, de már látom a friss hajtásait.

Barna algát letöröltem pár napja az üvegről, azóta nem is jött vissza. Ludwigia két levelén viszont megjelent a zörd szőr alga. Ezeket a leveleket le kéne vágnom?

Gondolokodom rajta, hogy kövi hónapban beröffentem a CO2-öt (palack, meg reduktor megvan már), csak nem tudom, hogy ennyi fényhez érdemes-e. Komolyabb világítást majd későbbre tervezek.
 
Szia!

Tetszik az akvárium és az elképzelés, viszont minden olyan szabályosan van elrendezve, sorban a kövek és a növények.

Ezt teljesen laikusként mondom mert nem vagyok profi illetve szubjektív kinek mi tetszik :)

0,4W/l mellett szerintem mehet a CO2 hiszen a szénre így is szükségük van a növényeknek!?
 
Szia!

Tetszik az akvárium és az elképzelés, viszont minden olyan szabályosan van elrendezve, sorban a kövek és a növények.

Ezt teljesen laikusként mondom mert nem vagyok profi illetve szubjektív kinek mi tetszik :)

0,4W/l mellett szerintem mehet a CO2 hiszen a szénre így is szükségük van a növényeknek!?

Köszi az észrevételt. :) Igazad van, majd próbálok valamennyit változtatni ezen. A kövek nincsenek mélyen lenyomva, így tudom őket pakolgatni, cserélni.
A CO2 pedig pöfögni fog hamarosan. :whistle:
 
Eltelt újabb egy hét, immár 2 hetes az akvárium.

A köveket próbáltam pakolgatni, egy-kettőt közelebb hozni a front üveghez, de túl kicsik hozzá. Majd nézek pár nagyobb darabot, ha legközelebb GA-ban járok.

Két új növény érkezett: Buce Wavy green, Hygrophila difformis.
Tegnap betelepítettem 15 Amano garnélát, és 4 Otot. 3 órán szoktattam őket a vízhez, szépen csepegtettem nekik infúziós készlettel. Mindenki él és virul egyelőre, remélem, így is marad :D Elég látványos takarítást végeztek már egy nap alatt is.
Egyre több csigám is van. :/ Jövőhéten érkezik majd egy Helena, hogy rendet tegyen.

Ezen a héten már csak két vízcsere lesz. Nekem nem volt gond a sűrű vízcsere, de az asszony már nehezen viselte a hordót és a 10 méter csövet a fürdőszobában. :D

44354621314_3fb7753e7f_b.jpgak5

44163627355_f8eca6a442_b.jpgak6

30137894067_5474f39a35_b.jpgak9

30137899587_f61e17c761_b.jpgak8
 
Vigyázz azért az algásodással, mert pont fele kapacitású a szűrőd, mint ami elvárt volna! - sűrűbben takarítsd
Ehhez a literszámhoz kellene legalább 8-9 liter biológiai szűrőanyag.

Köszi, ügyelni fogok rá. :)

A Mechet cserélem majd Matrixra, meg jól megtömködöm a szűrőt. Most nézem, hogy a gyári leírás szerint bele kéne mennie 6,5 liter szűrőanyagnak + a szivacs. Igaz, még ez se 8-9 liter, de több, mint jelenleg.
 
Eltelt újabb egy hét, immár 2 hetes az akvárium.

A köveket próbáltam pakolgatni, egy-kettőt közelebb hozni a front üveghez, de túl kicsik hozzá. Majd nézek pár nagyobb darabot, ha legközelebb GA-ban járok.

Két új növény érkezett: Buce Wavy green, Hygrophila difformis.
Tegnap betelepítettem 15 Amano garnélát, és 4 Otot. 3 órán szoktattam őket a vízhez, szépen csepegtettem nekik infúziós készlettel. Mindenki él és virul egyelőre, remélem, így is marad :D Elég látványos takarítást végeztek már egy nap alatt is.
Egyre több csigám is van. :/ Jövőhéten érkezik majd egy Helena, hogy rendet tegyen.

Ezen a héten már csak két vízcsere lesz. Nekem nem volt gond a sűrű vízcsere, de az asszony már nehezen viselte a hordót és a 10 méter csövet a fürdőszobában. :D

View attachment 64638ak5

View attachment 64639ak6

View attachment 64640ak9

View attachment 64641ak8
Szia!

A csiga problémát nem fogja megoldani egy darab helena! Vagy vegyél sok helenát vagy olyan csigából többet ami tetszik, mert az majd rivalizál a betolakodókkal. Ez működik garnélával is! És ne etess majd túl, ha lesznek halak!
 
Szia!

A csiga problémát nem fogja megoldani egy darab helena! Vagy vegyél sok helenát vagy olyan csigából többet ami tetszik, mert az majd rivalizál a betolakodókkal. Ez működik garnélával is! És ne etess majd túl, ha lesznek halak!

Köszi, akkor több lesz. Etetésre pedig majd figyelek. :)
 
Még annyi, hogyha kézzel szedegeted akkor a nagyobbakat ne szedd ki, mert azzal csak tetézed a problémát? Milyen csigád van amúgy, tányér, hólyag?

Ja, meg a botia eszi őket!
 
Még annyi, hogyha kézzel szedegeted akkor a nagyobbakat ne szedd ki, mert azzal csak tetézed a problémát? Milyen csigád van amúgy, tányér, hólyag?

Ja, meg a botia eszi őket!

Elég aprók még, nem tudom megállapítani. Teszek majd fel róluk képet este.
Inkább hajlok a helenák felé, de köszi az infót.
 
Tegnap hazaérve észrevettem, hogy rengeteg mulm ragadt meg egy helyen, ezért közelebb hoztam a front üveghez a ki- és befolyókat, és a skimmert is melléjük tettem közvetlenül. A befolyócső alatt lévő buce-t elpakoltam onnan. A trident kicsit hátrébb került, így már jónak tűnik az áramlás.

A fára rakott anubias sajnos tönkrement, ahogy hozzáértem, elengedte a leveleit, a gyökere mállott szét. Talán az az oka, hogy először a két vasfámat össze szerettem volna ragasztani, de ez nem sikerült, viszont a vasfa kifehéredett a ragasztás helyén. Ezt szerettem volna az anubiasszal eltakarni, így közvetlenül odatettem, ez tehetett be neki, vagy az, hogy a penész befedte az anubias gyökerét is.

A nagy pakolgatásban elfelejtettem fotót készíteni a csigákról, de szerintem hólyagcsigák.
Holnap nagytakarítás lesz, leszedem a penészt is a fáról. :hungry:
 
Tegnap hazaérve észrevettem, hogy rengeteg mulm ragadt meg egy helyen, ezért közelebb hoztam a front üveghez a ki- és befolyókat, és a skimmert is melléjük tettem közvetlenül.
A G.A.-ban kapható mulm lopó. Manapság nem divat használni, mindent a külső szűrőre bíznak, de hidd el, nem ördögtől való találmány.
https://www.greenaqua.hu/hu/ga-mulmlopo-karcsu.html
Régen igen gyakran használtuk. Az, hogy a mult eltávolítását a szűrőre bízod, kényelmes, de szerintem nem a legjobb megoldás. Ugyanis az áthelyezett skimmer, ki-befolyó, stb. először felkeveri a mulmot, hogy aztán úgy-ahogy kiszívja, tovább terhelve a szűrőbaktériumokat vele.
Nem ragozom tovább...
 
A G.A.-ban kapható mulm lopó. Manapság nem divat használni, mindent a külső szűrőre bíznak, de hidd el, nem ördögtől való találmány.
https://www.greenaqua.hu/hu/ga-mulmlopo-karcsu.html
Régen igen gyakran használtuk. Az, hogy a mult eltávolítását a szűrőre bízod, kényelmes, de szerintem nem a legjobb megoldás. Ugyanis az áthelyezett skimmer, ki-befolyó, stb. először felkeveri a mulmot, hogy aztán úgy-ahogy kiszívja, tovább terhelve a szűrőbaktériumokat vele.
Nem ragozom tovább...

Én minden vízcserét mulmozással kezdek. Egy fecskendőt használok levegő csővel. Tudom kicsi a kereszt metszet de így a lassú áramlást kihasználva mindenhol alaposan tudok “porszívózni” illetve a fecskendő kicsi mérete engedi, hogy 90-95%-ban odaférek mindenhová. Kövek közzé, növények közzé[emoji846]
 
Mind a két módszer szimpatikus, köszi a tippeket. Holnap a levegőcsöves módszert kipróbálom, mert az van otthon.
 
Kábelcsatorna fedő ketté hajtva, levegő cső végig vezetve benne, fecskendő a végén. Nem szép de legalább csúnya ellenben jól használható[emoji16]View attachment 64739
Ötletes!
Egy problémám van vele: nincs "mulm tartója". Próbáltam hasonlót használni (EHEIM gyárit), ami szintén gravitációs (igaz, vastagabb csővel), illetve motroros szivattyúsat is, de nem hozta a kellő eredményt. Pillamatnyilag mindkettő a fiókban hever.
(A motoros egy külön szám, a zsákos mulmtartójával. Aki azt kitalálta... (n) )
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére