• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mikor kapcsoljam be a CO2 befecskendezést?

keymaker

Alapító
Admin
Moderátor
Nagyon tanulságos mérési eredmény Tom Barr-tól:

CO224.jpg

Mazzei Venturi elven beoldott (kb. olyan mint a külső reaktor - tehát közel 100-os beoldást biztosító módszer) CO2 befecskendezés mellett mérte a szintet az akváriumban. Érdekes látni, hogy még így is 2.5 órára van szükség a bekapcsolás után ahhoz, hogy a szint elérje a 40ppm-et. Nem 30. ;)

Küldöm mindazoknak, akik 1 órával a fények előtt kapcsolják be a CO2-t.
 
Azért az is jól látszik, hogy 30 és 40 közt az elérési idő drasztikusan növekszik. Írom ezt azoknak, akik egy órával előbb kapcsolják be a CO2-t :)
Érdekes még a leállás utáni drasztikus esés megfigyelése is. A kérdés az, hogy miért 40-en tartja a szintet? Már megint mit talált ki!? :geek:
Ebből is túladagol.... :twisted:
 
Valóban, szinte ugyanannyi idő kell a 30-40-nek mint a 5-30-nak. Ne feledjük el azonban, hogy a növények szénfelvételi igénye - Clive szerint is - a fotó időszak elején a legkritikusabb állapotú. Fontos, hogy már a bekapcsoláskor rendben legyenek a szintek.

A darsztikus esés pedig egy intő jel a PH computer-t használóknak - elég egyszer kikapcsolni a CO2-t "automatikusan" (PH miatt) a foto időszak közepén és mire magához tér megint, már eltelt 1-2 óra - bőven elég ahhoz, hogy a növények szenvedjenek. Not Recommended. :idea:

A 40-es szint bármi lehet. Nem tudjuk, hogy hol mérte.... Emlékszel, hogy egyszer megmérte a CO2 szintet az akvárium különböző pontjain - bizonyítandó, hogy a CO2 eloszlás nem egyenletes. A beömlőnél 50ppm volt, a növények között 20 ppm, és a többi ponton a két érték között. Szóval valószínű olyan helyre tette a szondát, ahol 40 volt. Nem tulajdonítanék a konkrét értéknek túl nagy jelentőséget, a folyamat viszont annál érdekesebb és tanulságosabb.
 
keymaker said:
Ne feledjük el azonban, hogy a növények szénfelvételi igénye - Clive szerint is - a fotó időszak elején a legkritikusabb állapotú. Fontos, hogy már a bekapcsoláskor rendben legyenek a szintek.

És mi a helyzet a természetes fénnyel? Az is "bekapcsolásnak" számít?

Elég sok természetes fény éri az akit, CO2-m 8.30-kor mesterséges fényeim 12-kor indulnak. A természetes fény kb 7.30-tól éri az akit, attól függ mikor kelek és húzom el a függönyt. :)
 
histi said:
keymaker said:
Ne feledjük el azonban, hogy a növények szénfelvételi igénye - Clive szerint is - a fotó időszak elején a legkritikusabb állapotú. Fontos, hogy már a bekapcsoláskor rendben legyenek a szintek.

És mi a helyzet a természetes fénnyel? Az is "bekapcsolásnak" számít?

Elég sok természetes fény éri az akit, CO2-m 8.30-kor mesterséges fényeim 12-kor indulnak. A természetes fény kb 7.30-tól éri az akit, attól függ mikor kelek és húzom el a függönyt. :)

Bizony sajnos ez is számít. Nálam hasonló a helyzet, korán reggel betűz a nap. És mivel a nap fénye eleve erősebb mint a világítás (a legtöbb esetben), ez elég a növényeknek is hogy beinduljanak.

Ideális az lenne ha meg tudnád oldani hogy ne kapjon ilyen fényt mert ez az algákat ráadásul elég jól stimulálja... utána pedig hiába az órákkal későbbi co2 adagolás.

Lehet megoldás lenne az is hogy 24 órába nyomnád a gázt, figyelve hogy ideális szint legyen és megfelelő oxigén is jusson a vízbe.
Sajnos a képlet sosem olyan egyszerű rengeteg tényező bejátszik...
 
kicsit Off:
Az akvarisztika gyakorlatilag a próbálgatások kimeríthetetlen kelléktára. Nehéz sokszor megmondani, hogy mi mitől van, mert minden történésnek, akár pozitív, akár negatív, rengetek összetevője van. Így mindenki csak tippelni tud, hogy az adott helyzetben mi volt a kiváltó ok. Mindenki keresi a leglogikusabb magyarázatokat, amik a legközelebb állhatnak a valósághoz. Senki nem fogja biztosan megmondani, hogy az esetleges algásodást, egy bizonyos dolog váltja ki, az is negatív tényezők összességének eredménye.
Ezt csak azért írtam le, mert kérdéseket fel lehet tenni a rutinosabb embereknek, de mindenki csak a saját tapasztalatait fogja tudni elmondani, ami a saját környezetére jellemző. Ezt egyébként bármelyik topicba leírhattam volna. :)

Nagyon On:
Én se tudom 100%-ra megmondani, hogy miért szűnt meg korábban az algásodás, természetesen egy időben több dolgon is változtattam, de én is tényként kezelem, hogy ha a lakásban reggel világos lesz, nem kell, hogy besüssön a nap, a növények fotoszintézise azonnal beindul. Ez azt eredményezi, hogy az adott időszakban minden "élelemre" szűksége van a növényeknek. Így elmondhatjuk, hogy az adott időpontban mindennek rendelkezésre kell állnia, így a co2 megfelelő szintjének is.
Én a nyári időszakban reggel 7-től indítom a befecskendezést (11-kor kapcsol be a világítás) és a lámpa lekapcsolása előtt egy órával kapcsolom le (este 9-kor). Akár ez is lehet a problémamentes akvárium egyik fő magyarázata. Szerintem a téli időszakban ezen változtatni kell, mint ahogy a növények életciklusai is változnak.
 
Csak osztani tudom Levi álláspontját.Nálam az ablaktól 6 méterre,tűző naptól védett helyen van az aki.Reggel ötkor mikor kelek lehúzom a reluxát fullra(szegény szobanövények örülnek is mostanában.... ;) ).Még így is szűrődik be annyi fény hogy,a Rotalák 11 órára már a fény felé fordítsák a csúcshajtásukat mint a napraforgó.A Co2 hétkor indul,a világítás 11.30-kor és még így sem az igazi a co2 szint a lámpafelre..... Ha lenne pár nap szabim,elgondolgodnék egy non-stop befecskendezés beállításán,mert reggelre teljesen sötétzöld(majdhogy kékes) a tesztem.Így,hogy 12 órát távol vagyok,nem merem....Nem szeretem a szódavizet :mrgreen:
 
Sziasztok!

Új vagyok még itt a fórumon, és szánom-bánom, de nem volt még időm végigolvasni mindent.

Segítséget szeretnék kérni valakitől, akinek nagy gyakorlata van növényes akváriummal kapcsolatban (nigro, lanotsviktor, orpheus, keymaker).
Van 2 akváriumom, most érkezett a harmadik. Az eddigiek nem voltak nagyok, és nem is nagyon foglalkoztam a növényekkel (senki nem mondta, hogy mit hogyan érdemes). Most viszont, hogy megérkezett a nagyobbacska aki, szeretném profin megcsinálni. Semmi tapasztalatom CO2 rendszerekkel, így eléggé kínai számomra szinte minden :)
Szeretném, ha az urak közül valakivel tudnék konzultálni, és ne adj isten, még esetleg segítséget is kérni.
Kérem, ha valakinek van kedve oktatni egy lelkes amatőrt, az jelentkezzen (nem tudom, van-e itt privát mail vagy ilyesmi)

Előre is köszi!
Sziasztok!

Sophi
 
Sophia75 said:
Sziasztok!

Új vagyok még itt a fórumon, és szánom-bánom, de nem volt még időm végigolvasni mindent.

Segítséget szeretnék kérni valakitől, akinek nagy gyakorlata van növényes akváriummal kapcsolatban (nigro, lanotsviktor, orpheus, keymaker).
Van 2 akváriumom, most érkezett a harmadik. Az eddigiek nem voltak nagyok, és nem is nagyon foglalkoztam a növényekkel (senki nem mondta, hogy mit hogyan érdemes). Most viszont, hogy megérkezett a nagyobbacska aki, szeretném profin megcsinálni. Semmi tapasztalatom CO2 rendszerekkel, így eléggé kínai számomra szinte minden :)
Szeretném, ha az urak közül valakivel tudnék konzultálni, és ne adj isten, még esetleg segítséget is kérni.
Kérem, ha valakinek van kedve oktatni egy lelkes amatőrt, az jelentkezzen (nem tudom, van-e itt privát mail vagy ilyesmi)

Előre is köszi!
Sziasztok!

Sophi

:( Nem vagyok benne a top négyben!!! :eek:
Minden valamirevaló listáról lemaradok! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Semmi baj Robi.. Egyszer majd téged is látunk a best-ben ;)
De a témához ( Orph ,Key, Nigro, VLant vagy aki tudja, én nem válogatok.(bocsi ezt nem hagyhattam ki) ;) ;) ;) ).... folyékony karbont mikor a legoptimálisabb fecskendezni ??????
 
Hali!

Asszem erről már volt szó, 5-6 óra alatt "elbomlik" tehát ezt mindjárt a világítás bekapcsolásával együtt érdemes használni.
 
lacee13 said:
JOJO Köszönöm a gyors választ...

Nálam később indulnak az akik így még lámpafelkapcs előtt tápozok beleértve a carbot is. Ha tudod lámpa előtt add be.
A növények az első kis fényre már elindulnak ők nem várnak míg a lámpák felkapcsolnak ;)

A nanoban a co2 is 3 órával előbb indul. És 1 órával előbb kapcsol le. Úgy látom ez hatékony.
 
Zigur!

Ne vedd Magadra :) Mint olvashattad, új vagyok, és még nem olvastam mindent. De most csak azértis rádkeresek :)
Az említett urak neveivel több helyen találkoztam. Ennyi a titok :)

Sophi
 
Nálam eddig együtt kapcsolt a co2 a világítással most 2 órával hamarabb. De egy kérdés felmerült bennem. Vízcserekor mi történik az akiban lévő co2-el? Mert nem elég hogy lekapcsolom, de új víz is érkezik be a medencébe. Ergo akkor be kéne fullra sötétítenem az akit 2-3 órára?
 
Labirintkopoltyus said:
Nálam eddig együtt kapcsolt a co2 a világítással most 2 órával hamarabb. De egy kérdés felmerült bennem. Vízcserekor mi történik az akiban lévő co2-el? Mert nem elég hogy lekapcsolom, de új víz is érkezik be a medencébe. Ergo akkor be kéne fullra sötétítenem az akit 2-3 órára?

Én a vízcserét este, fél órával a villany kikapcsolása előtt végzem, hogy ne legyen baj a kivett co2-vel.
 
Labirintkopoltyus said:
Nálam eddig együtt kapcsolt a co2 a világítással most 2 órával hamarabb. De egy kérdés felmerült bennem. Vízcserekor mi történik az akiban lévő co2-el? Mert nem elég hogy lekapcsolom, de új víz is érkezik be a medencébe. Ergo akkor be kéne fullra sötétítenem az akit 2-3 órára?

A vízcsere heti 1 alkalom. Nagyobb vízcserénél a co2 is leesik. Érdemes közel vinni a vízcserét a lekapcsoláshoz. De ez szokás kérdése. Nálam nem okozott gondot eddig még.
 
Tehát ha az Easy-Carbo lebomlik 5-6 óra alatt, és én mondjuk 10órát világítok, akkor érdemes lenne a a nap felénél újra adagolni vagy ez csak így feleslege pénzkidobás?
Ezen már régóta rágódom, de most leírtam :)
 
inadsz said:
Tehát ha az Easy-Carbo lebomlik 5-6 óra alatt, és én mondjuk 10órát világítok, akkor érdemes lenne a a nap felénél újra adagolni vagy ez csak így feleslege pénzkidobás?
Ezen már régóta rágódom, de most leírtam :)

Napi adagolású. Ezért könyörögve kérem ne adagoljátok túl. :D
Az egyszeri adagolás bőven sok is....
 
Sophia75 said:
Segítséget szeretnék kérni valakitől, akinek nagy gyakorlata van növényes akváriummal kapcsolatban (nigro, lanotsviktor, orpheus, keymaker).
Hű, micsoda illusztris társaságba kerültem. :D

Bár van némi gyakorlatom a témában, de azért korántsem annyi, mint az említett kollégáknak. De ezek szerint jó a PR-om. :lol: Komolyra fordítva a szót, természetesen szívesen segítek, ha tudok - ahogy a többiek is itt a fórumon. Kérdezz a megfelelő topicban - ha nincs megfelelő bátran nyiss újat - vagy írj pü-t, hogy mi érdekel. (Katt a név alatti kis borítékra. ;))
 
Back
Oldal tetejére