• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Microsorum hátteres low-tech

Ja, a fény mellett a szűrést is fejlesztettem. Kapott a DIY külső egy adag "rasselzsákot"(obiban vett "faháló"), és egy deci tm20 szivacsot.
 
A fény a szűk keresztmetszet, és azért egy tipikus high-techben nem nagy ördöngösség tartani. A CO2 rész megvan,az élesztő ad eleget. (bubis a növények fonákja, és jóval nagyobb leveleket hoznak)

CO2 adagolás biztos segít rajta... Ezen a linken a 6. oldalon van egy low tech akvárium, amiben csak Hemianthus callitrichoides van.

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Az elmélet az, hogyha más, robusztusabb növények is vannak az akváriumban (mint pl. nálad), akkor azok valószínűleg "elszedik" a CO2-t az érzékeny, nem túl versenyképes HC cuba elől.
 
CO2 adagolás biztos segít rajta... Ezen a linken a 6. oldalon van egy low tech akvárium, amiben csak Hemianthus callitrichoides van.

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Az elmélet az, hogyha más, robusztusabb növények is vannak az akváriumban (mint pl. nálad), akkor azok valószínűleg "elszedik" a CO2-t az érzékeny, nem túl versenyképes HC cuba elől.

Igen, egy low-techben elég komoly ingás van CO2 tartalomban nappal és éjszaka. Ezért sem nagyon mennek HCO3-mat rosszul hasznosító fajták egy tipikus low-techben(max az elején). A lágyítás amúgy sokat tud segíteni, mert úgy kicsit javul a szabad co2-bikarbonát arány, a co2 javára.
 
A Hemiantus callitrichoides 'cuba' lassabban növekszik a low-tech fényerőtől, de azért látszik rajta hogy fejlődik. Ha nem akarja az igazat, lesz montecarlo, az már korábban bevált ilyen körülmények között. Került be pár új növény is, Pogostemon helferi, Hydrocotyle tripartita 'japan', és kivettem az árnyékból a Blyxa japonicát is.
Az Echinodorus quadricostatus a low-tech üzemhez képest(most van élesztős co2) 2x akkora leveleket hoz, egy kicsit beleköpött a levesembe, de talán még elmegy ott. A ludwigia úgy tűnik jól érzi magát.

20191002_185538.jpg
 
A Hemiantus callitrichoides 'cuba' lassabban növekszik a low-tech fényerőtől

Biztos, hogy kevés a fény? Nem írtál lumeneket, csak Watt-okat a lámpáknál, de az alapján ha megtippelem, akkor bőven elég fénynek kell lennie. Tippem szerint 90 lumen/liter körül vagy... Elszámoltam?
 
Biztos, hogy kevés a fény? Nem írtál lumeneket, csak Watt-okat a lámpáknál, de az alapján ha megtippelem, akkor bőven elég fénynek kell lennie. Tippem szerint 90 lumen/liter körül vagy... Elszámoltam?

35 lm / l-t ad ki a fehér cső, és van egy 50 cm-es ebayes piros+kék csík. Szerintem így is el fog terülni, csak több idő.
 
Az Echinodorus quadricostatus a low-tech üzemhez képest(most van élesztős co2) 2x akkora leveleket hoz, egy kicsit beleköpött a levesembe, de talán még elmegy ott. A ludwigia úgy tűnik jól érzi magát.
A zosterifolia heteranthera is mintha nálad nagyobbra nőne, nálam low-techben (NPT), CO2 nélkül ilyen:

1570341459188.png

Nálad a fenti képen szélesebbek a levei. Szerintem mindkét kinézet jó és egészségesek a növények.

A hálóval mit csinálsz?
 
Utoljára módosított:
A zosterifolia heteranthera is mintha nálad nagyobbra nőne, nálam low-techben (NPT), CO2 nélkül ilyen:

View attachment 81675

Nálad a fenti képen szélesebbek a levei. Szerintem mindkét kinézet jó és egészségesek a növények.

A hálóval mit csinálsz?

Low-techben nekem is inkább a tiedhez hasonló, most van pont a másik co2 nélküli akváriumban(bár ott most fölé nőtt alaposan pár növény, így a fényhiány is közrejátszik), elég nagy a különbség, co2-vel minden növény húsosabb, nagyobb leveleket hoz. Néha naturalban tud egy köztes állapotot, amikor friss a táptalaj, vagy nyomok le komposztgolyót.
 
Esti látkép. 🙂
@Z1234 A jobb oldali akvárium bal első sarkában szintén zooisterifolia van. Elég látványosan kisebb mint a bal oldali co2-sben.

Látvány oldalán szerintem mind a két akvárium jó passzban van. Látszik, hogy a föld talaj jó alapot biztosít a növényeknek. Gondolom algával sem kell küzdened, annak ellenére, hogy ebben sincs elefánt méretű szűrés... Növények és a föld elég jól elpucolja az NH4+-t, akkor is ha CO2 adagolt, akkor is ha nem.
 
Látvány oldalán szerintem mind a két akvárium jó passzban van. Látszik, hogy a föld talaj jó alapot biztosít a növényeknek. Gondolom algával sem kell küzdened, annak ellenére, hogy ebben sincs elefánt méretű szűrés... Növények és a föld elég jól elpucolja az NH4+-t, akkor is ha CO2 adagolt, akkor is ha nem.

Ha véletlen a tápanyagok elcsúsznak valamelyikben, azt jelzi az alga is, de semmi megoldhatatlannal nem találkozok ezekben.
 
A HC cuba elég lassan fejlődik, esélyes hogy nem akarom tovább erőltetni. Lehet, hogy nem is lesz gyep, hanem alacsonyakat ültetek előre.
Ha van még türelmed, esetleg nyomass bele több CO2-t. Lehet, hogy a többi nagyobb, robusztusabb növények elszedik a HC Cuba elől. Egy drop-checkerrel is ránézhetnél :).
 
Ha van még türelmed, esetleg nyomass bele több CO2-t.

Igen, ezzel a résszel lehet hogy nem minden oké, most hogy hidegebb lett alapvetően, kevesebb co2 is ment bele. A többieknek meg sem kottyant, de a cuba elég érzékeny erre.
Plusz, mivel ez a compo sana tóföld már rég kiázott, foszforhiányt is felfedeztem, amikor pótoltam, minden egy kicsit "ugrott", a HC is. Nemtudom lesz-e még türelmem :)
 
Back
Oldal tetejére