• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Microsorium pteropus 'Narrow'

Nagyon kíváncsi leszek a válaszra. Mert én közben már megtudtam.
De érdekelne ki mit gondol. Piros pont annak aki tudja.
DomeSL said:
Senki ne nézzen hülyének lécci, de ez kibírja emersen?
 
DomeSL said:
Nagyon kíváncsi leszek a válaszra. Mert én közben már megtudtam.
De érdekelne ki mit gondol. Piros pont annak aki tudja.

Szerintem nem bírja ki.. én legalábbis azt tapasztaltam a Microsorium pteropus-nál hogy a vízből kilógó levélrésze eltűnik.
 
A levél feketedésről nem tud valaki valamit bővebben? 5hónapja van nálam low tech aki-ban de most elkezdett pöttyösödni,eddig gyönyörű volt...
 
Ha az idősebb levelei feketednek vágd le nyugodtan őket. Nem nagyon viseli meg őket a metszés, sőt mintha még jót is tenne neki :geek: :mrgreen:
Az új hajtások ugye egészségesek?
 
Mondhatni,hogy az öregebbek feketednek,de a baj az ,hogy hirtelen kezdték el, és egyszerre. Picit lelassult az új levelek jövetele,de nyírbálom szorgalmasan. Táp,fény,minden ugyan az mint amikor bekerült párhónapja, de most bántja a szemem,hogy nem minden fenékig tejfel :lol: :lol:
 
Ugyanez a problémám, low-tech aksiban kis mértékben feketedik a Microsorum. De nem csak az öreg levelek, hanem az új hajtások végei is (Widelov változat). Gyakorlatilag nem tudok tökéletes Microsorumot nevelni, hetente átszabom a növényt kisollóval, hogy nézzen is ki valahogy. Egyébként jó ütemben hozza az új leveleket és szépen bubizik. Régóta próbálom kideríteni a probléma okát, de eddig csak olyan válaszokat hallottam, hogy ez ilyen Microsorum dolog, így szaporodik, meg tápanyaghiány általánosságban. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy pontosan mi áll a jelenség mögött.
 
Sziasztok.
Az mitől lehet, hogy a Microsoriumom gyakorlatilag megállt a fejlődésben, nem hoz új leveleket, viszont a meglévő leveleken iszonyatos mértékben elkezdett új növényeket nevelni. És nem csak a levelek végein, hanem végig az egészen. Elég csúnya így szegénykém. Lehetséges, hogy a múltkori átrendezés során megsérült a rizómája, és ez megviselte? ma leszedtem egy ilyen kis növénykét az egyik levélről, és rögzítettem egy faágra, kíváncsi vagyok, hogy milyen ütemben fog nőni.

A többieknek a barna/fekete foltokra Viktor blogjából:
"A microsorum-ot más EI-s akváriumban is láttam már hogy EI táp mellett barna foltok jelennek meg rajtuk. Ez nálam is megjelent. Pedig előtte szép zöld levelei voltak."
 
Ez a Microsorium féléknél egy idő után természetes. Ők így szaporodnak, ha jól tudom. A páfrányfélék általában a levélfonákon növesztenek spóratartó tokokat. Az ezekben lévő spórákkal szaporodnak, mint a gombák. Csak itt a kis növények a spóratartó tokokból nőnek ki. :geek: Ha már van rizómájuk, levelük, meg gyökerük akkor leválaszthatók elméletben. De hogy mennyire maradnak meg utána azt nem tudom. Nekem még nem sikerült így szaporítani. A leválasztott hajtások nem maradtak meg sajnos. Pár hónap után tönkrement az összes. Lehet valamit rosszul csináltam. :oops: Ha megint lesz ilyen akkor tovább várok a leválasztással.
 
Finoman kézzel simítsd le ezeket az apró növényeket a levélről. Ha tudod mindig szedd le. Így talán több energiát fordít a növény a saját fejlődésére, mint az utódokéra.
Az elöregedett leveleket sem árt időnként levágni.
 
Eqinox said:
De hogy mennyire maradnak meg utána azt nem tudom. Nekem még nem sikerült így szaporítani. A leválasztott hajtások nem maradtak meg sajnos. Pár hónap után tönkrement az összes. Lehet valamit rosszul csináltam. :oops: Ha megint lesz ilyen akkor tovább várok a leválasztással.

Én kb. 20-30 db-ot szaporítottam már gond nélkül. Akkor kell leválasztani, amikor már kb. 5 cm-es levélkék (5-6 szál) vannak ugyanekkora gyökér résszel. Ezekből 3-4 db-ot összefogsz, majd megvárod, amíg idővel (2-3 hónap) öklömnyi nagyok lesznek, ezután a nagy leveleit folyamatosan ritkíthatod. Én egyszerűen letéptem az anyanövényről a hajtásokat, de gyakorlatilag ekkora nagyságnál már szinte ledobja magáról.

Ui.: EI szerint tápozok, és gyönyörű üde zöld leveleket nevelnek. Hetente metszem, de szinte még jobban növekszik. Akkor szokott az általatok leírt módon stagnálni a fejlődése, ha árnyékosabb - vagy kisebb áramlással ellátott- helyre kerül. Ilyenkor célszerű megváltoztatni az elhelyezését.
 
Köszönöm, következő takarításnál megpróbálom óvatosan eltávolítani a gyerkőcöket a levelekről. :) Csak elég gyenengén van rögzítve szegénykém, úgyhogy tuti fel fog jönni. :(
Azt tudom, hogy így szaporodik, csak meglepett, már jó pár hónapja nálam van, átrendezés előtt hozta rendesen az új leveleket, most meg semmi. Remélem magához tér, és szép nagyra megnő.
Az is megfordult a fejembe, hogy túl erős fényt kap, de ez lehetséges egyáltalán? :) Ha kevesebb fény jutna hozzá, akkor inkább leveleket hozna, hogy minél több felületen tudjon fotoszintetizálni... Vagy ez nagy hülyeség? :)
 
Nem kell ezt túlmisztifikálni. Ha nem akarod szaporítani, tépkedd le a hajtásokat.
Szereti az erős fényt. Nálam a vízfelszínhez legközelebbi részén 4 centiről kapja telibe a 2x55 W-os PowerCompact fényét, és teljesen egészséges. Tedd világos helyre, ahol jó a flow is, nyomd a CO2-t és a tápozást, és nem győzöd majd ritkítani ;)
 
Na későn olvastam amit írtál. :) Nálam akkor a gyenge áramlás lesz a ludas, eddig szinte pont rányomta a szűrő a vizet, de az akvárium másik oldalára került, ahol alig van flow. Nemsokára jön a külső szűrő, az biztosan jobban megmozgatja majd a vizet. :)
 
fgabor87 said:
Na későn olvastam amit írtál. :) Nálam akkor a gyenge áramlás lesz a ludas, eddig szinte pont rányomta a szűrő a vizet, de az akvárium másik oldalára került, ahol alig van flow. Nemsokára jön a külső szűrő, az biztosan jobban megmozgatja majd a vizet. :)

Így-így. Szereti, ha telibe kapja a flow-t (főleg reaktoros beoldásnál).
 
Üdv!

Nálam is szépen el van, azt vettem észre hogy minél jobban "vagdalom" annál inkább nő.
Egy gyökér darabon van az egyik hatalmas tő, nemrég leszedtem a felét mert már nem látszódott a fa
de már látszik hogy kezd újra visszanőni.
Ami a kis növénykéket illeti rendszeresen hozza az ilyeneket amit én is leszoktam szedni.
Volt hogy elúszott egy - egy és valahol fennakadt, mohakozé pl. ott simán megtelepedett és
odatapadt a háttérhez. Az boztos hogy a Co2 szereti, amit a hatalmas bubik jeleznek a levelek alján.
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nagy kedvencem ez a növény, de valahogy nem sikerül rendesen tartanom. :? Kb. 2 éve vettem egy sűrűbb tövet egy kereskedésben. Tele volt kis hajtásokkal a levelek végén. Beraktam az akváriumba. Azóta ugye hanyatt-homlok megváltozott ott minden, elkezdtem növényezni. Minden növényem egészséges, de valahogy ez a Microsorium nem nő. Fél éve ugyan akkora, és csak feketednek a levelei, viszont most mintha megállt volna, de stagnál. Nagy vágyam, hogy legyen egy "Narrow" változatból nagy bokrom,de addig hülyeségnek tartom megvenni a GA-ból a kis csokrot, amíg a sima Microsoriumom sem érzi jól magát. Az akvárium low-tech. 90 literre 36W fény, szűrés 8,5X-ös, tápozás ProFito (1,5ml/nap). Nincs áramlás közepén a bokor, de kétlem, hogyha oda raknám a kifolyó csőhöz, akkor beindulna a növekedésben. Szerintetek? :) Ja és ha az a gond, akkor Easy-life Carbo-t tudok venni neki, de szerintem más baja van, nem a szénhiány, mert más is tart ilyet, és láttam már nagyon szép Microsorium bokrokat Carbo, CO2 nélkül.
 
Back
Oldal tetejére