• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mi kerülhet akváriumba?

Zoli83

Főkertész
Sziasztok, nem találtam alkalmas topic-ot,

az lenne a kérdésem, hogy édesvizi akváriumban alumínium rács okozhat-e bármi problémát.

Moha rögzítés kapcsán kérdezem.

Előre is köszönöm a válaszokat.
Üdv.
Z
 
Az alumínium - különösen lágy vízben - nagyon mérgező lehet. Hasonlóan, mint a sárgaréz vagy az ólom, ón, nikkel. (Ezeknél már csak a vörösréz, a cink az ezüst és a higany rosszabbak.)
Kevésbé mérgezőek: vas, hatvegyértékű króm, mangán, kobalt, lítium.
Nem mérgezőek: kalcium, magnézium, nátrium, kálium, bárium, stroncium
 
Szerintetek jelenthet gondot a vízcseréknél használt kerti réz tömlőadapter és locsolófej használata? Ezzel töltöm fel a hordómat.
 
Szerintetek jelenthet gondot a vízcseréknél használt kerti réz tömlőadapter és locsolófej használata? Ezzel töltöm fel a hordómat.
A legtöbb csap (kerti, fürdőszobai, mosogató stb.) tartalmaz réz alkatrészeket. Véleményem szerint sem a csapokban, sem a toldókban, hollanderekben, tömlőadapterekben levő réz alkatrészek nem okoznak problémát. Az akváriumba káros mennyiségben bekerülő réz általában az algagátlókból, illetve azok túladagolásából származik.
 
Kémikusok segítsetek!:shy:
Amano-pusztulás okát keresve merült fel bennem, hogy a talajemeléshez használt polisztirol lap okozhatta-e a halálukat? Oldódhat-e ki a polisztirolból valami az akvárium vizébe, ami káros a garnélákra?
Azt tudom, hogy vízben nem, de szerves oldószerekben (alkohol, éter) jól oldódik! Ezek alapból nincsenek a vízben, de esetleg a talajban zajló kémiai folyamatok során érintkezhet-e olyan anyaggal, ami oldja?
Köszönöm:)
 
Kémikusok segítsetek!:shy:
Amano-pusztulás okát keresve merült fel bennem, hogy a talajemeléshez használt polisztirol lap okozhatta-e a halálukat? Oldódhat-e ki a polisztirolból valami az akvárium vizébe, ami káros a garnélákra?
Azt tudom, hogy vízben nem, de szerves oldószerekben (alkohol, éter) jól oldódik! Ezek alapból nincsenek a vízben, de esetleg a talajban zajló kémiai folyamatok során érintkezhet-e olyan anyaggal, ami oldja?
Köszönöm:)
Nem.
 
Kösz! Ez gyors volt, rövid és tömör!:D

Bár a kémikus megmondta..., azért visszakérdezek, hogy milyen polisztirol lapról van szó? Mióta van az akváriumban? Személy szerint nagyon utálom az összes vinilbenzol származékot - főleg amikor a paraszt bevágja a kazánba hogy az maaj' jól kikormója :D -, de szerintem sem az okozta az elhullást. Nagyon sok tapasztalat van hátteres akváriumokkal amikben évekig áznak a hátterek, és jóval kevesebb a vízcsere, mint nálunk. Nem hiszem, hogy bármi, ami ki tudott oldódni esetleg, az feldúsulhatna annyira, hogy kinyírja a garnélát. Az állat öreg vagy fiatal volt? Vedlési gond? Túl lágy víz? Rossz tápozás - magas réztartalom? A sztirol az utolsó lehetőséged, mindent ki tudtál zárni már?
 
Bár a kémikus megmondta..., azért visszakérdezek, hogy milyen polisztirol lapról van szó? Mióta van az akváriumban? Személy szerint nagyon utálom az összes vinilbenzol származékot - főleg amikor a paraszt bevágja a kazánba hogy az maaj' jól kikormója :D -, de szerintem sem az okozta az elhullást. Nagyon sok tapasztalat van hátteres akváriumokkal amikben évekig áznak a hátterek, és jóval kevesebb a vízcsere, mint nálunk. Nem hiszem, hogy bármi, ami ki tudott oldódni esetleg, az feldúsulhatna annyira, hogy kinyírja a garnélát. Az állat öreg vagy fiatal volt? Vedlési gond? Túl lágy víz? Rossz tápozás - magas réztartalom? A sztirol az utolsó lehetőséged, mindent ki tudtál zárni már?
A polisztirol klasszikus polisztirol (nem lábazati, nem grafitos, stb.). Az állatok fiatal amanok voltak, kb. 2 cm-esek. A víz keménysége 8 körül volt, a TDS 300 körül. Vedlés volt. Az amanok eltűntek, nem találtam meg őket sem belül, sem kívül... az akvában más állat nem volt (és a szobában sem).
Viszont! Az akvát félig esővízzel-félig csapvízzel indítottam, és így is cseréltem. Az amano-k kb. 3-4 hét után kerültek bele, le voltak fedve, alapból jól elvoltak, de vízcsere után, mint az őrültek körbe-körbe úsztak.
Az esővíz a tetőről jött (falusi környezet), és már "tiszta" tetőről. A tetőn nincsen réz, vagy alumínium, csak horganyzott bádog. Az esővizet duplán átszűrtem sűrű függönyön, perlonon, és aktív szénen. De ez már nincs, kevert RO vizet kap az akva, és jelenleg gyöngy dániók lakják, akik köszönik jól vannak.
 
A polisztirol klasszikus polisztirol (nem lábazati, nem grafitos, stb.). Az állatok fiatal amanok voltak, kb. 2 cm-esek. A víz keménysége 8 körül volt, a TDS 300 körül. Vedlés volt. Az amanok eltűntek, nem találtam meg őket sem belül, sem kívül... az akvában más állat nem volt (és a szobában sem).
Viszont! Az akvát félig esővízzel-félig csapvízzel indítottam, és így is cseréltem. Az amano-k kb. 3-4 hét után kerültek bele, le voltak fedve, alapból jól elvoltak, de vízcsere után, mint az őrültek körbe-körbe úsztak.
Az esővíz a tetőről jött (falusi környezet), és már "tiszta" tetőről. A tetőn nincsen réz, vagy alumínium, csak horganyzott bádog. Az esővizet duplán átszűrtem sűrű függönyön, perlonon, és aktív szénen. De ez már nincs, kevert RO vizet kap az akva, és jelenleg gyöngy dániók lakják, akik köszönik jól vannak.
Első számú gyanúsított az esővíz horgannyal kombinálva. A horgany különösen jól oldódik a vízben Co2 jelenlétében. Sajnos, átmeneti fém, hexagonális rácsszerkezet sem kedvez a stabilitásnak.
 
mintor said:
Első számú gyanúsított az esővíz horgannyal kombinálva. A horgany különösen jól oldódik a vízben Co2 jelenlétében. Sajnos, átmeneti fém, hexagonális rácsszerkezet sem kedvez a stabilitásnak.
Volt egy sejtesem, de nem gondoltam hogy amíg lefolyik a tetőről, annyi horganyt kiold a víz...
 
Utoljára módosított:
Tudjuk egyáltalán, hogy mi az a horgany vagy csak olvastunk valamit wikin? :D A GA microban - vagy bármelyik tápban - mennyi "horgany" van?

RO-t használsz, kizárt, hogy annyi legyen feldúsulva.

Ha nem találtál tetemet, honnét tudod, hogy elhullott? Mennyi hullott el?
 
Tudjuk egyáltalán, hogy mi az a horgany vagy csak olvastunk valamit wikin? :D A GA microban - vagy bármelyik tápban - mennyi "horgany" van?

RO-t használsz, kizárt, hogy annyi legyen feldúsulva.

Ha nem találtál tetemet, honnét tudod, hogy elhullott? Mennyi hullott el?


:) Faggas ki egy öreg bádogos szakit, ha kémiai ismeretekre van szükséged. Nem gáz.
Hány g/L van a tàpban, s az esővízben, mondjuk, az elmult heti eső után begyüjtöttben?
 
dexkill post: 323288 said:
Tudjuk egyáltalán, hogy mi az a horgany vagy csak olvastunk valamit wikin? :D A GA microban - vagy bármelyik tápban - mennyi "horgany" van?

RO-t használsz, kizárt, hogy annyi legyen feldúsulva.

Ha nem találtál tetemet, honnét tudod, hogy elhullott? Mennyi hullott el?
RO-t csak egy hónapja használok, az amano-k idejében esővíz volt... Hogy mi történt a garnikkal? Nem tudom, de hogy az akváriumban nincsenek, az biztos, hacsak nem ásták be magukat a talajba! Még a nyomukat (levedlett páncélt) sem láttam 3 hónapja...
 
RO-t csak egy hónapja használok, az amano-k idejében esővíz volt... Hogy mi történt a garnikkal? Nem tudom, de hogy az akváriumban nincsenek, az biztos, hacsak nem ásták be magukat a talajba! Még a nyomukat (levedlett páncélt) sem láttam 3 hónapja...

Nagyon sokan használnak esővizet tenyésztésre, érzékeny halaknál is. Az amano édesvízből tengervízbe vándorol, elég széles a tűréshatára. A réz valóban toxikus a rákfélékre, illetve az alsóbbrendű élőlényekre, de a cink nem hiszem, hogy ilyen szinten ártana nekik. A tetőről szinte semmi sem oldódik le, azt is hígítod, + a növények is megkötnek belőle.

Arra inkább látok esélyt, hogy a tetőre kerülő egyéb szennyezés - szomszéd elégette a hungarocellt a kert végében ;) - jutott a vízbe. Ha van még élő garnélád, vagy olyan hal, ami dögevő (pl. anci), akkor az sem kizárt, hogy egyszerűen megették a tetemet.

Vízkémia okés? Mérsz valamit?

(Zárójelben megjegyzem egyébként, hogy feltétlen híve vagyok az esővíznek, viszont némi előkészítést mindenképpen igényel: mechanikai szűrés, aktív szén, de akár egy UV-s fertőtlenítés sem ördögtől való.)
 
RO-t csak egy hónapja használok, az amano-k idejében esővíz volt... Hogy mi történt a garnikkal? Nem tudom, de hogy az akváriumban nincsenek, az biztos, hacsak nem ásták be magukat a talajba! Még a nyomukat (levedlett páncélt) sem láttam 3 hónapja...
Nálam sajnos volt olyan, hogy a szoba másik végében találtam meg a kiszáradt amano maradványokat. Ha a fejükbe veszik, hogy ők most mennek valahová, akkor elég kitartóak tudnak lenni... :meh:
 
Back
Oldal tetejére