• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Sziasztok,
Egy 990 lumenes, 5730 kelvines, 11w-os led világítás elég lenne egy 40 literes közepesen beültetett növényes akvárium megvilágításához, illetve ha igen hány óráig világítson?
Szűrű: eheim pro3 2071
CO2: MÉG nincs
Előre is köszönöm a válaszokat.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,
Egy 990 lumenes, 5730 kelvines, 11w-os led világítás elég lenne egy 40 literes közepesen beültetett növényes akvárium megvilágításához, illetve ha igen hány óráig világítson?
Szűrű: eheim pro3 2071
CO2: MÉG nincs
Előre is köszönöm a válaszokat.
Szia!
Ha úgy kalkulálunk, hogy 1000 lumen/40 liter, az 25/liter, az növényes akvához kevés.
Inkább low tech-hez alkalmas.
Nekem egy ADA Aquasky 301 megy 30 liter fölött, kb. 1200 lumennel, az jó oda.
Milyen lámpád van egyébként?
Ha ez marad, én próbálkoznék 7-8 órával...
 
Szia!
Ha úgy kalkulálunk, hogy 1000 lumen/40 liter, az 25/liter, az növényes akvához kevés.
Inkább low tech-hez alkalmas.
Nekem egy ADA Aquasky 301 megy 30 liter fölött, kb. 1200 lumennel, az jó oda.
Milyen lámpád van egyébként?
Ha ez marad, én próbálkoznék 7-8 órával...
Szia, köszönöm a választ.
Jelenleg kettő darab haoos stellars13-as lámpa van, 9w, 850lm, 4000K-es led izzókkal.
 
Sziasztok!

Végig olvastam már sok oldalt ebben a topisban is, de a kérdésemre nem találtam meg a megoldást.

Adott egy 30x30x35 cm-es kocka akvárium. Nem szerettem volna egyelőre a High-tech vonalra rálépni, ezért kettő darab Aquael leddy plant 2 lámpa van fölötte. 2x6 W, 940 lumen illetve a Tidal 35-ös szűrője, matrixal töltve. CO2 egyelőre nincs - lehet ez is a hiba oka?

Eleinte a világítást úgy lőttem be, hogy 14:00-tól ment 21:30-ig. Ez jó volt, mert este ha hazaértem még aránylag sokat láttam az akváriumot, viszont 7,5 óra világítást még jónak is éreztem. Viszont egy-két nap múlva észrevettem, hogy este olyan 8-fél9 körül a növények elkezdenek becsukódni - nyilván ami be tudott, stemek pl. Ezt annak tudtam be, hogy a lakásban reggel 7-8tól azért már van természetes fény. Direkt fény nem éri az akvát de hétvégén megfigyeltem, hogy a beszűrődő fény hatására a stem növények már reggel 9 körül is nyitott állapotban vannak. Ezen felbuzdulva, saját vágyaimat háttérbe téve, áttértem a világítással 10.00-től 20.00-ig. Kérdésem, hogy ez az időtartam sok lehet? hogyan lenne érdemes változtatni rajta? Én annak örülnék a legjobban, ha az esti -pl 18:00-22:00 időszakban menne a világítás, de ha ez algásodáshoz fog vezetni, akkor inkább elengedem. Sötétítést ennél jobban nem tudom megoldani, nincs direkt fény és alapvetően ha be vannak húzva a sötétítők még csak világosnak sem mondanám a szobát, de a növények mégis reagálnak rá.

Köszi előre is :)
 
Saját tapasztalat: ambulia (L. sessiliflora): világítás lekapcsolása előtt meghatározott idővel összecsukja a leveleit, nem azért mert elég volt neki a fény, hanem, mert felkészül a pihenésre. Indoklás: akár csökkentem, akár növelem a világítás idejét, az ambulia, amikor megtanulja az új időtartamot, pontosan ugyanannyival a sötét előtt összecsukódik, ha csökkentem az időt, akkor is ezt teszi, annyival korrigál, amennyit változtatok. Ha növelem az időt, akkor ő is később zárul.
 
Sziasztok!
Hasonszőrű kérdéssel fordulnék hozzátok, mint amiről utoljára itt szó volt.
Most indítottam az akváriumot, 150W fémhalogén reflektorral lövöm napi 6órában egyelőre (4-gyel kezdtem egy hete). Elvileg különböző számolgatások szerint amit Nigro blogján olvastam, olyan 6óra 20percig kell felmennem, 162 liter az aki.
Nyílván akkor szeretném én is nézni amikor hazaérek, meg sötétben a leginkább dísze a szobának, így 16:00-22:00 lett a világítás időtartama. Kora reggel viszont ilyen lyukacsos horgolt függönyön keresztül kap egy kis direkt napfényt rövid ideig, aztán szórt fény van, de egy viszonylag világosabb második emeleti lakás, ahol igyekeztem egy sötétebb sarokba rakni. Valahogy mégis úgy érzem hogy túl önző vagyok, és mire besötétedik, már le kéne kapcsoljon a reflektor 😀
Eléggé meggyepáltam az elején a növényeket, de egyelőre nem indultak be úgy ahogy gondoltam.
8 napos az akvárium, algám minimális van egyelőre.
Arra is gondoltam hogy ezzel a teljesen sötét órák számát is csökkentem, ami szintén nem tudom hogy mennyire lehet negatív. Alga szempontból ugye nem jó gondolom, mert az nő az árnyékos kerti tóban is, na meg ellene sötét kúrát szoktak alkalmazni.
Szóval tök hülyeség hogy nappal kéne világítani?
 
Sziasztok..

Beinvesztáltam egy twinstar 600sa led világításra.Az akim 112 liter..segítsetek légyszíves,hogy mennyi időt világítsak.Köszönöm
 
Sziasztok..112 literes akimba Twinstar 600SA led lámpa van ..co2 befecskendezés ..mikor indítsam a co2-öt,és utána mennyit világitsak..számít a véleményetek
 
Sziasztok..112 literes akimba Twinstar 600SA led lámpa van ..co2 befecskendezés ..mikor indítsam a co2-öt,és utána mennyit világitsak..számít a véleményetek
Ne haragudj, de úgy tűnik nem nagyon szeretsz olvasni...
A kérdéseiddel kapcsolatban rengeteg infó van fönn a fórumon.

Kezdésnek napi 6 órát világítanék.
Kezdés-befejezés attól függ, hogy az akva mennyire árnyékos/árnyékolt szobában van.
Ha egész nap kap fényt az akvárium, akkor jobb lenne ha egybeesne a világítás időtartama (részben) a nap legvilágosabb időszakával.
Ha árnyékos a szoba ahol az akvárium van, akkor arra az időszakra tolnám a mesterséges világítást amikor otthon vagy/vagytok.
Egy akváriumot kivilágítva igazán élvezet nézni, ezért én az utóbbira törekszem, azaz behúzom a függönyt reggel. Nem kell totál sötétre gondolni. A lényeg, hogy ne érje az akváriumot közvetlen napfény.
Nálam 15-21 és 15-22-ig mennek a lámpák.
A CO2 lámpa felkapcsolás előtt egy órával be, lámpa lekapcsolás előtt ki.

A kevés fényre barna alga jelenik meg (ez az alga induló akváriumnál általában megjelenik!) sok fényre zöld pont alga.

Amit írtam csak egy "általános irányelv".
Van olyan fórumtárs, aki a CO2-t jóval nagyobb időtartamban pötyögteti, mint ahogy mesterségesen világítja az akváit.
Ennek oka, hogy a PH nem ingadozik olyan széles tartományban (pl. bizonyos garnéláknál ez kötelező), és/vagy nem árnyékos a szoba, ahol az akva van.
A növények ugyanis a természetes fényre is elkezdenek dolgozni, azaz felveszik a CO2-t.
 
Sziasztok.
Van valami hátránya annak, hogy hosszabban világítok alacsonyabb fényerővel és nem rövid ideig nagyobbal?
Sötét akváriumot nem jó nézegetni.
 
Sziasztok.
Van valami hátránya annak, hogy hosszabban világítok alacsonyabb fényerővel és nem rövid ideig nagyobbal?
Sötét akváriumot nem jó nézegetni.
Konkrétabban írd le kérdésed. Hogy hány liter, hány watt, milyen típusú lámpa, mekkora a két idő.

Nem lehet túl nagyon mozogni, mert a növények fotoszintézise egy idő után leáll hiába világítasz 16 órát. Ebbe az időbe az algák viszont vígan fotoszintetizálnak, tehát a megnyújtott idővel az algáknak kedvezel.
Valamint néhány növény nem bírja az alacsony fényt. Nem elég neki a fejlődéshez, ha nem fejlődik, nem fogyaszt a vízből elemeket, ezért az alga fogyasztja azt. De minden akkor lesz tiszta ha a fentiekre válaszolsz.
 
Naplóval akartam kezdeni, hogy könnyen tudjak hivatkozni, de amíg nem tudok képeket feltölteni, addig nem. Igazándiból az összes akváriumom érintett a kérdésben, de a fokusz most ezen van:
32 literes nano, 18 wattos odyssea LED ~10W-ra leszabályozva. El natural lebeg a szemeim előtt, ezért virágföldes az aljzat, de egy Eheim Classic 150 szűr és növénytápozok is. Világítási időről it mindenhol kb 8 órát olvasok, de én a duplájára gondoltam.
 
Naplóval akartam kezdeni, hogy könnyen tudjak hivatkozni, de amíg nem tudok képeket feltölteni, addig nem. Igazándiból az összes akváriumom érintett a kérdésben, de a fokusz most ezen van:
32 literes nano, 18 wattos odyssea LED ~10W-ra leszabályozva. El natural lebeg a szemeim előtt, ezért virágföldes az aljzat, de egy Eheim Classic 150 szűr és növénytápozok is. Világítási időről it mindenhol kb 8 órát olvasok, de én a duplájára gondoltam.
Nem vagyok otthon a virágföldes aljzatos témában ezért dobom a témát majd az okosak megmondják, de úgy tudom 10 óra fölött az elvetemültek se világítanak. Csupa zöldalga lesz minden.
 
Back
Oldal tetejére