• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

A lámpán gondolom nem tudsz emelni mert lábakon áll.
A lábakkal nem lenne gond, mert csinálnék olyan lábakat, olyan furatokkal amin lehet állítani a magasságot. De ezt tudnom kéne mekkora legyenek a lábak, és cm ként kapjon fúratott, vagy 2 cm, esetleg 5cm?
 
Őő ha dimmelhető akkor miert is emeljük?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
Nem tudom hogy jó látom e, pedig jó a látásom, szemüveget sem hordok, csak napszemüveget,:LOL: ha dimmelve van, inkább sárgásabb a fénye. Ez normális vagy nem? Mert ha fehérebb kellene hogy legyen, akkor inkább emelni kéne, nem?:depressed:
 
Őő ha dimmelhető akkor miert is emeljük?

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Mert van, hogy a fényerőt már nem akarod lejjebb venni mert nem mutat semmit úgy az akva, viszont ha emelsz a pilácson az megoldást jelenthet az alga problémára.
Mondjuk az emelés főleg pontalgáknál játszik.
 
Sziasztok!
Nézegettem az ADA akváriumait és azt láttam hogy 10 órát világítanak. Van ennek valami jelentősége?
 
Sziasztok!

Ejszakai fenykent 10%-ra dimmelni a LED szalagokat szabad? Novenyeknek nem art hogy ejszaka nem zero fenyben vannak?
 
Sziasztok!

Ejszakai fenykent 10%-ra dimmelni a LED szalagokat szabad? Novenyeknek nem art hogy ejszaka nem zero fenyben vannak?
Szerintem egyetlen élőlénynek se kell éjszakai fény, mert zavarja az alvásban. Ha mégis úgy gondolod, hogy kell "holdfény", akkor az a nappali világítás kb. 0,1%-a (1 ezreléke) 1 lux.
 
Valószínűleg régi adat még a Solarok idejéből.

Solar RGB és Aquasky sorozat mellett ez erősen karbi igényes lenne.

Akkor mennyi az aktuális ajánlás? Végül is az akvárium azért van, hogy látni lehessen. Én ezért is szoktam két részre bontani a világítást, reggel 5 és késő du 5 óra, és amikor nem nézi senki, akkor sötétebb. Lowtech.
 
Akkor mennyi az aktuális ajánlás? Végül is az akvárium azért van, hogy látni lehessen.

Ezeket a modern növényes csodákat 7-9 óránál többet nem világítjuk. A boltban ez 7 óra egységesen.
A bontott ciklus a növények miatt nem jó. Pláne ilyen nagy kihagyással. Inkább a teljes időszakot állítjuk olyan idősávba, amikor jellemzően otthon vagy.
A szieszta korábbi módszereknél néhány óra volt. (Dennerle stb). De ez is kikopott a hobbiból.

Egy low technél 10 óra világítás még belefér, ha minden más ok.
 
Ezeket a modern növényes csodákat 7-9 óránál többet nem világítjuk. A boltban ez 7 óra egységesen.
A bontott ciklus a növények miatt nem jó. Pláne ilyen nagy kihagyással. Inkább a teljes időszakot állítjuk olyan idősávba, amikor jellemzően otthon vagy.
A szieszta korábbi módszereknél néhány óra volt. (Dennerle stb). De ez is kikopott a hobbiból.

Egy low technél 10 óra világítás még belefér, ha minden más ok.

7 óra nem túl kevés? Gondolom 7 óránál hosszabb ideig vagytok nyitva és az ügyfelek pedig mindig szeretnék látni az akváriumokat....

Én szieszta alapján világítok, hogy az elmélet működik-e, azt nem tudom. De ez azért is előnyös, mert nap közben nem vagyok otthon. A teraszon is nőttek a növények, és ott a világítás a nap miatt elég össze-vissza volt. Sziesztának az eredeti ötlete az volt, hogy olyan low tech növényes akváriumban, ami olyan szerencsés helyzetben van, hogy némi CO2 termelődik benne, legyen valamennyi idő CO2 szintnek "helyreállni". Ezt elég jól lehet mérni (víz CO2 vs time) és szépen látszik a fény hatása. Ilyen akváriumoknál, ha elég sok növény van benne, lámpakapcsolás után erős (megfelelő?) fény esetén a növények nagyon gyorsan kikapják a CO2-t a vízből.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ejszakai fenykent 10%-ra dimmelni a LED szalagokat szabad? Novenyeknek nem art hogy ejszaka nem zero fenyben vannak?
Nem tudom, hogy tudsz egy komplett fénysort Dimmelni 1 luxra. Értem ez alatt, hogy ahogy kinyitnak a diódák már több lesz. A gyári világításoknál van 4 KÉK! led ami világít. S nem haszontalan, mert a halak nem alszanak. Éjjel ha teljes sötétség van úszás közben egymáshoz érnek és megijednek, kiugranak. Már 1 db kék led elég, hogy ez ne történjen meg.

A kék színnek is jelentősége van. Olvastam egy cikket, hogy bár a levelek a kék tartományt is felhasználják, de nagyobb adag vörös kell ahhoz, hogy beinduljon ezaz. Szóval a fehér fény dimmelését nem erőltetném, mert abban van mindenféle szín.
 
Nem tudom, hogy tudsz egy komplett fénysort Dimmelni 1 luxra. Értem ez alatt, hogy ahogy kinyitnak a diódák már több lesz. A gyári világításoknál van 4 KÉK! led ami világít. S nem haszontalan, mert a halak nem alszanak. Éjjel ha teljes sötétség van úszás közben egymáshoz érnek és megijednek, kiugranak. Már 1 db kék led elég, hogy ez ne történjen meg.

A kék színnek is jelentősége van. Olvastam egy cikket, hogy bár a levelek a kék tartományt is felhasználják, de nagyobb adag vörös kell ahhoz, hogy beinduljon ezaz. Szóval a fehér fény dimmelését nem erőltetném, mert abban van mindenféle szín.

Amikor kérdeztem, akkor még nem tudtam hogy 1 lux lehetne csak az éjszakai fény. :D Így egész más a helyzet, nem erőltetem akkor ezt a dolgot.
 
Amikor kérdeztem, akkor még nem tudtam hogy 1 lux lehetne csak az éjszakai fény. :D Így egész más a helyzet, nem erőltetem akkor ezt a dolgot.
Ne dobd a projektet. Van a keken tul is elet. Gyonyoruen leheletre dimmelheto a zold es a sarga. Lehet kapni olyan rgb-t ami alapbol arra a szinre van integralva a szalagba. Nagyon szep lagy eppen hogy vilagito fenye van. Special nekem sokkal jobban bejon mint a kek.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
7 óra nem túl kevés? Gondolom 7 óránál hosszabb ideig vagytok nyitva és az ügyfelek pedig mindig szeretnék látni az akváriumokat....

Nálunk csak 10-17-ig van nyitvatartás, így nem gond.
Ha 2 órával több lenne, többet kellene karbantartanunk.
Ha további 2-3 órával megtolnánk, csökkenteni kellene a fényt.

Én szieszta alapján világítok, hogy az elmélet működik-e, azt nem tudom. De ez azért is előnyös, mert nap közben nem vagyok otthon. A teraszon is nőttek a növények, és ott a világítás a nap miatt elég össze-vissza volt. Sziesztának az eredeti ötlete az volt, hogy olyan low tech növényes akváriumban, ami olyan szerencsés helyzetben van, hogy némi CO2 termelődik benne, legyen valamennyi idő CO2 szintnek "helyreállni". Ezt elég jól lehet mérni (víz CO2 vs time) és szépen látszik a fény hatása. Ilyen akváriumoknál, ha elég sok növény van benne, lámpakapcsolás után erős (megfelelő?) fény esetén a növények nagyon gyorsan kikapják a CO2-t a vízből.

Ha sokat világítod az akváriumokat a növények összecsukódnak egy idő után. Jellemzően a stemek.
Régi klasszikus akváriumokban ilyen növények nincsenek. Az echinokon hasonlót nem lehet megfigyelni.
 
7 óra nem túl kevés? Gondolom 7 óránál hosszabb ideig vagytok nyitva és az ügyfelek pedig mindig szeretnék látni az akváriumokat....

Én szieszta alapján világítok, hogy az elmélet működik-e, azt nem tudom. De ez azért is előnyös, mert nap közben nem vagyok otthon. A teraszon is nőttek a növények, és ott a világítás a nap miatt elég össze-vissza volt. Sziesztának az eredeti ötlete az volt, hogy olyan low tech növényes akváriumban, ami olyan szerencsés helyzetben van, hogy némi CO2 termelődik benne, legyen valamennyi idő CO2 szintnek "helyreállni". Ezt elég jól lehet mérni (víz CO2 vs time) és szépen látszik a fény hatása. Ilyen akváriumoknál, ha elég sok növény van benne, lámpakapcsolás után erős (megfelelő?) fény esetén a növények nagyon gyorsan kikapják a CO2-t a vízből.
Hogy termelődhet CO2 a vízbe? Ha eltekintünk attól az elenyésző 1-5 ppm-től ami beleoldódik a levegőből .
 
S nem haszontalan, mert a halak nem alszanak. Éjjel ha teljes sötétség van úszás közben egymáshoz érnek és megijednek, kiugranak.
Bár vannak éjszaka aktív halfajok, de a legtöbb hal bizony "alszik" éjszaka, még ha nem is olyan alvásról van szó mint az emlősöknél vagy a madaraknál. A neonok pl. kifakulva lebegnek a növények közé húzódva, és hirtelen lámpakapcsolás esetén akár 1-2 percnek is el kell telnie, mire magukhoz térnek.
 
Back
Oldal tetejére