• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

HUGO

Főkertész
Eddig 0,6w/l fényerőm volt,9 órát világítottam.De most 1w/l a világításom!Mennyi idő a megfelelő ekkora fénynél?
 
SlyChocolate said:
Nigro blogjában épp a minap volt cikk erről!
Szerintem érdemes elolvasni ;)

Nagyon hasznos a cikk.
Nigronak javaslom, hogy rövidítve ide is be kellene tenni, hátha van valaki, aki a blogján nem jár. (Bár ezt kétlem!)
 
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter


(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra


Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.
 
Engem még ebben a témában az érdekelne, hogy új aki indításánál a kezdetekkor kisseb fényerő kell vagy kevesebbet kell-e világítani? Esetleg mindkettő?
 
Én mindkettőt alkalmaznám és először a világítás időtartamát majd a fényerőt növelném.
 
DLaci said:
Én mindkettőt alkalmaznám és először a világítás időtartamát majd a fényerőt növelném.

Köszi!

Én is valami ilyesmire gondoltam! Ez tűnik logikusnak.

Azért még szívesen meghalgatnám mások véleményét is!
 
RE:

Sziasztok!

Mint azt az Algás topicban olvashattátok úgy három hete Rhizoclonium támadás áldozatává váltam
a mai napig sem tudom mi lehetett a kiváltó ok,mindenesetre mindenkitől megfogadva a tanácsot vissza vettem a fényből,eltávolítottam egy két követ,naponta cseréltem a vizet és persze egy Blackout után
már 2 hete megy az akvárium az Osramm Dulux L SP 24W Daylight kompakt csővel(8 órát naponta) és hála istennek nyoma sincs az algáknak :D A növények is összekapták magukat :silent: Bár nem akarom elkiabálni!
Azt szeretném megkérdezni,hogy szerintetek vissza kapcsolhatom-e az Arcadia Original Tropical 11W növényes kompakt csövet vagy várjak még vele...
És ha visszakapcsolhatom változtatnom kell a tápozáson is?
Jelenlegi tápozásom:Easy Life Profito(naponta 1ml)
Easy Life Carbo(1.5ml/nap)
Happy Life Ferro(1ml 2-3 naponta)
Az akvárium 35 literes...Szűrés Eheim Classic 2213.....Nagynyomású palack 10kg
Segítségeteket előre is köszönöm :wave:
Üdv:habee
 
Re:

Üdv habee!
Nem vagyok szakértő, de az akvárium méretünk hasonló( Nekem 30 literes van).Alga egyenlőre pont alga a köveken és az üvegen.Fény 3X10 watt T8, szűrés Tetratec EX 400, tápozás pedig Green Aqua Micro ,Macro 1-1 nyomás naponta.Co2 pedig élesztős.Szóval a lényeg hogy szerintem a tápozásoddal lesz valami, Easy Carbo ból én is ennyit adagolok a garnélák miatt.A Ferrot és a Fosfot nem ismerem de lehet h kevés lesz ha visszakapcsolod a fényt.Ez csak az én véleményem.A fényemet nemrég növeltem 18 ról 30 wattra és a pontalgán kívül más nem történt.
 
Re:

Köszi Roli!
Egyenlőre még nem tudom mi tévő legyek de majd kialakul valami már kaptam tippet egyébként úgyhogy
lehet,hogy egyenlőre maradok a 24W-nál...de azért köszi a tanácsot én sem vagyok szakértő de majd kiszenvedem a megoldást :evil:
 
Szerintetek a 120*45*45-ös aksim felett lévő 4*54-es világítással elegendő világítás biztosítok, vagy esetleg már túl is léptem az alábbiak szerint???
CO2 után 3 órával beindul 2 cső 1 óra hosszáig, utána 7 óra hosszát megy 4 cső, majd végül megint 1 cső egy órát!??
 
debidevil10 said:
Szerintetek a 120*45*45-ös aksim felett lévő 4*54-es világítással elegendő világítás biztosítok, vagy esetleg már túl is léptem az alábbiak szerint???
CO2 után 3 órával beindul 2 cső 1 óra hosszáig, utána 7 óra hosszát megy 4 cső, majd végül megint 1 cső egy órát!??

Számold ki. Én még álmos vagyok :)

Nigro said:
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter


(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra


Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.
 
debidevil10 said:
Szerintetek a 120*45*45-ös aksim felett lévő 4*54-es világítással elegendő világítás biztosítok, vagy esetleg már túl is léptem az alábbiak szerint???
CO2 után 3 órával beindul 2 cső 1 óra hosszáig, utána 7 óra hosszát megy 4 cső, majd végül megint 1 cső egy órát!??

Ugyanerre az akvárium méretre és világítás teljesítményre viágítottam már 11-12 órát is gond nélkül. Jelenleg 8 órát megy a 4 cső, délután 3-tól este 11-ig.
Akvárium függő, mennyire van bejáratva, mennyire sok a növény, mit bír el a technika stb. A jelenlegi világításod szerintem jó, bár nem szórakoznék a váltott felkapcsolással. Ha lemennek a nyári erős fényű nappalok, kipróbálhatod milyen 9-10 órát világítani, de most szerintem csak alga lenne belőle, hacsak nem a pincében van az aki. ;)
 
Hali!

Nemrég variáltam meg egy kicsit a világítást. Eddig 6 órát világítottam 3 24W-os csővel most pedig 8,5 órát 2*24-el. este 6 helyett 8-kor kapcsol le a pilács, és azt vettem észre, hogy az Alternanthera reineckii 'Purple' és a Cabomba caroliniana kb 19:15-kor elkezd nyugovóra térni, kezdi becsukni a leveleit. Elvileg még mielőtt a pilács beindul (11:30) kap egy kis (nyugati fekvésű a szoba) természetes fényt az aki. Lehet, hogy már délelőtt elkezdenek egy kicsit fotoszintetizálni és 7-re már azt mondják, hogy ennyi volt mára?! Lehet, hogy ez után már csak az algát ((hála istennek nagyon minimális van csak kopp-kopp-kopp (kiaz?! mondaná Leslie Nielsen :D )) etetem a fénnyel?
 
Természetesen a növények az első természetes fényre már reagálnak. Jól megfigyelhető a bezáruló és kinyíló levelekkel. Lehetne erre is igazítani a világítást, de nem vettem észre, hogy annyi előnnyel járna. Másik oldalon viszont a világítás sötétbe való eltolása segít kicsit az alga féken tartásában, aminek több értelmét látom.
 
oRphEus said:
viktorlantos said:
Másik oldalon viszont a világítás sötétbe való eltolása segít kicsit az alga féken tartásában, aminek több értelmét látom.
Ezt hogy érted?

Megpróbálom a lehető legjobban kizárni a természetes fényt. Most este 11-kor kapcsoltak le az akik. Délután 3-5 körül indulnak.
Nyáron ez életmentő volt, de most is hasznos.
 
Ezek szerint az algának kevés az a minimális természetes fény, ami a növényeknek már jó. Tehát ők már tápanyagot vesznek fel akkor is, az algák pedig nem, vagy nem annyit. Épp ezért tápozni már ilyenkor (6-7) beszoktam és CO2 is indul 8-kor. Világítást meg azért toltam ki estére, mert akkor vagyok otthon, de ezek szerint az algáknak se kedvez ez a módszer.
 
Back
Oldal tetejére