• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Sziasztok.

Tudtommal a boltban megy nálatok egy EHEIM aquastyle 24 nano akvárium szett. Ti mennyi ideig szoktatok világítani a LED-es lámpával?
Ezek a 7W-os ledes lámpák erősebbek egy hasonló 7W-os fénycsőnél, ezekre is jó a W/L szabály?

Nekem is van egy ilyen szett én napi 8 órát világítok vele 11-19-ig de szerintem sok lesz mert kezd megjelenni a fonal alga.

A választ előre is köszönöm.
 
Üdv. Mindenkinek!
Van egy 72 literes akváriumom. Felette 2(régebben 3) 15w-os t8-as cső. 6000k
Árt-e a növényeknek az, ha nem egyszerre megy le a kb 10 óra világítás, hanem ketté van osztva. Pl:9-11-ig meg 15-22-ig.
Most így van beállítva. De valami gyanus benne, hogy ezzel szúrok el valamit a növények fejlődésében.
 
Szia attila978!

Nem az igazi, nem természetszerű!

Inkább egy huzamban világíts!

Semmi nem jó megszakítva! (Gondolj bele egy jó háromfogásos ebédnél mikor a szemed gúvadozik az éhségtől és a leves után azt kapnád, hogy a második fogás felét, meg a desszertet majd éjfélkor kapod meg! Más példát most nem írnék!)

A.ttila
 
Köszönöm a gyors válaszodat.
Azért kellett így kettévágin, mert a gyerekek délbe alszanak. Persze sötétbe.
Lehet akkor hogy ezért nem fejlődnek rendesen a növényeim, meg pusztulgatnak. Persze nyilván más oka is lehet. De lehetséges?
 
Akkor indítsd a világítást a délutáni szundi után és menjen onnantól 8-10 órát ;)
Lehet sok mindentől hogy nem nőnek megfelelően. Nem sokat tudunk az akiról
 
Pedig sok akvárium működik így, már volt róla szó évekkel ezelőtt.Ha jól tudom akkor a Dennerle cég(ha tévedek javítsatok ki) is így üzemelteti "pár" aksiját és az eredmények--szóval elfogadhatóak.
 
Egy időben én is két részletben világítottam és igazán nem érzékeltem a problémát.
Reggel ment 2 órát délután pedig 8 órát, szinte alga mentesen.
Ami volt az meg szerintem nem a világítás miatt.
 
jojo said:
Pedig sok akvárium működik így, már volt róla szó évekkel ezelőtt.Ha jól tudom akkor a Dennerle cég(ha tévedek javítsatok ki) is így üzemelteti "pár" aksiját és az eredmények--szóval elfogadhatóak.

A mai napig ő az egyetlen cég aki ezt promótálja. Elég sok ellenlábasa van a módszernek növényes körökben.
 
sziasztok,
lenne pár kérdésem :)
1. melyik fontosabb a w/L vagy az időtartam?
nálam 70literre van 4x18watt, és így 6óra világítás jön ki a WPG szabály szerint.
de ha egy csövet kiveszek akkor 8óra
szóval melyik lenne megfelelőbb?

2. ha világos van a szobában az akiban is égjen a fény?
írtátok, hogy nyáron az erős kinti beszűrődő fénytől beindul a növények fotoszintézise.
tehát ha a fenti akár 8 akár 6 órát is választom azt akkorra kellene időzítenem amikor kint legerősebb a fény azaz 8-16-ig
na már most az átlag ember pont ilyenkor dolgozik, és ha nem jöhetek arra haza, hogy az akiban gyönyörködhetek még pár órát akkor ennek a hobbinak semmi értelme
viszont ha csak akkor indul a fényem amikor hazaérek, lehetséges, hogy a növényeim már pont nem igénylik mert jóllaktak, én meg nekiállok etetni az algákat

3. ezek tükrében akkor mikor kezdjek el tápozni és mikor kezdjek el világítani?
ha reggel indítom a CO2 de még csak természetes fény van az is jó
ha csak mikor hazaértem és akkor indítom a CO2 és a világítást, de a növényeim már nem táplálkoznak akkor meg megint csak az algát etetem.


szóval ez a WPG szabály szerintem csak fénymentes környezetben igaz, ahoz hogy jól működjön, meg kellene mérni hány watt éri az akváriumot a szórt kinti fénytől, és hogy mennyi ideig éri, ráadásul ha jön egy felhő vagy mondjuk pont lemegy a nap....:)
nem ragozom tovább, a kérdésem adott:)
 
még egy kérdés :lol:
mi a véleményetek a mesterséges sötétítésről, teszem azt letakarom az akváriumot míg a kinti fény beszűrődik és nem indulnak be a fények?
 
zsujka said:
sziasztok,
lenne pár kérdésem :)
1. melyik fontosabb a w/L vagy az időtartam?
nálam 70literre van 4x18watt, és így 6óra világítás jön ki a WPG szabály szerint.
de ha egy csövet kiveszek akkor 8óra
szóval melyik lenne megfelelőbb?

2. ha világos van a szobában az akiban is égjen a fény?
írtátok, hogy nyáron az erős kinti beszűrődő fénytől beindul a növények fotoszintézise.
tehát ha a fenti akár 8 akár 6 órát is választom azt akkorra kellene időzítenem amikor kint legerősebb a fény azaz 8-16-ig
na már most az átlag ember pont ilyenkor dolgozik, és ha nem jöhetek arra haza, hogy az akiban gyönyörködhetek még pár órát akkor ennek a hobbinak semmi értelme
viszont ha csak akkor indul a fényem amikor hazaérek, lehetséges, hogy a növényeim már pont nem igénylik mert jóllaktak, én meg nekiállok etetni az algákat

3. ezek tükrében akkor mikor kezdjek el tápozni és mikor kezdjek el világítani?
ha reggel indítom a CO2 de még csak természetes fény van az is jó
ha csak mikor hazaértem és akkor indítom a CO2 és a világítást, de a növényeim már nem táplálkoznak akkor meg megint csak az algát etetem.


szóval ez a WPG szabály szerintem csak fénymentes környezetben igaz, ahoz hogy jól működjön, meg kellene mérni hány watt éri az akváriumot a szórt kinti fénytől, és hogy mennyi ideig éri, ráadásul ha jön egy felhő vagy mondjuk pont lemegy a nap....:)
nem ragozom tovább, a kérdésem adott:)


1. Igazából mindegy, a kérdés inkább az, hogy melyik verziónál tudod algamentesen üzemeltetni az akváriumot.

2. Úgy világíts, hogy amikor hazaérsz még jó darabig tudj gyönyörködni benne.
A nappali fény amennyiben nem éri direktben az akváriumot nem okoz gondot. Sőt nem érdemes számolni vele, mivel a fényereje a töredéke annak, mint amit a lámpákkal világítasz.. Persze azért éjjel nem kéne világítani.

3. A tápozást mindegy, hogy mikorra időzíted(kivéve Carbo) a lényeg, hogy naponta adagolj tápot. A Carbo 6 óra alatt lebomlik, ezért az a megvilágított órákban célszerűbb adagolni.

Én például 18:30 körül érek haza a munkából. Ennek megfelelően 14:00-tól 22:00-ig megy a fény, de a CO2 adagolás 4 órával a fény bekapcsolása elött már 10:00 órakor bekapcsol. Persze az, hogy mennyivel a fény elött kapcsoljon be a CO2 adagolás az sokmindentől függ. Leginkább a beoldás hatékonyságától, de az áramlástól és az aki méretétől is nagyban függ.

Amennyiben a nap bármely időszakában direktben éri a napfény, akkor viszont az ellen védekezni kell. Sötétítéssel, vagy legrosszabb esetben áthelyezéssel.
 
Sziasztok!
Elég új vagyok a fórumon.Remélem jó helyre írok!
Az akváriumom 24,5 literes,van tetra szűrés(250 l/h),élesztős CO2,meg profitot is használok.
Szóval szeretném növényesíteni az aksim a következő növényekkel:
Pogostemon helferi
HM
Crypto-félélk
Anubias petite
Flame moha,Jávai moha
Viszont 2 dolgon dilemmázok:
Solar Duo Boy-ból 13w-ost,vagy 26w-ost vegyek?A 26w-ra ugyanis azt mondják,hogy túlságosan bealgásodna a tankom tőle.Viszont a 13 nem kevés?Vagy 13w-oson melyikeket lehet ezek közül tartani?
A 2. kérdés pedig,hogy használjak-e Easy Carbo-t az élesztős CO2 mellé?(harang diffúzorral van a beoldás)

Köszönöm segítségeteket!!!
 
tictac said:
Sziasztok!
Elég új vagyok a fórumon.Remélem jó helyre írok!
Az akváriumom 24,5 literes,van tetra szűrés(250 l/h),élesztős CO2,meg profitot is használok.
Szóval szeretném növényesíteni az aksim a következő növényekkel:
Pogostemon helferi
HM
Crypto-félélk
Anubias petite
Flame moha,Jávai moha
Viszont 2 dolgon dilemmázok:
Solar Duo Boy-ból 13w-ost,vagy 26w-ost vegyek?A 26w-ra ugyanis azt mondják,hogy túlságosan bealgásodna a tankom tőle.Viszont a 13 nem kevés?Vagy 13w-oson melyikeket lehet ezek közül tartani?
A 2. kérdés pedig,hogy használjak-e Easy Carbo-t az élesztős CO2 mellé?(harang diffúzorral van a beoldás)

Köszönöm segítségeteket!!!

Inkäbb a ketto kozotti wattszämban gondolkodj. Peldäul ebben:http://www.Green Aqua.hu/wave-cosmos-zen-artist-20w-nano-lampa.html
De leteznek 18 wattos lampak is.
Az Easy Carbo nem valtja ki a CO2-t es forditva sem. Mehet a CO2 melle nyugodtan.
 
sziasztok,

70literre 4x18wattal világítok. Délután 16:00-23:00-ig azaz 7órát.
Az tapasztaltam, hogy a növények 19:00 óra körül kezdenek el buborék eregetésben beindulni és mikor a fény lekapcsol még javában bubiznának. (DC-m limezöld, tápozásom EI szerinti)
Szóval ha WPG szerint világítok akkor pont akkor kapcsol le a fényem amikor a növényeim a legaktívabbak. Ebből nem lehet gond? Nem ártok ezzel? Más is tapasztal ilyet?

köszi
Zsujka
 
A wpg szabály nem szentírás. Afféle iránymutató, mint a többi szabály is. Ha úgy érzed a növényeid további fényt igényelnek, emelj egy órát és 1-2 hét elteltével vond le a következtetéseket. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sziasztok! Gyári 54 literes szett tetejét ha lecserélném 2x24W T5-re és megfelelő szűrés és heti vízcsere mellett Easy Carbo és élesztős Co2 megóv az algásodástól? Jelenleg 25 W T8 virít az akvárium felett de a növények tövéhez sajna nem sok fény jut. Ezért cserélnék erősebbre. Sajnos nagynyomású CO2 nem megengedhető!
 
Ha az 54 literes bruttó akváriumot akarsz megvilágítani 2x24 Wattal akkor kösd fel a gatyád az élesztős CO2 mellett.
Az ingadozó CO2 szinted miatt igen nagy esélyed lesz az ecsetalgára.(na meg a többire is.. ;) )

A normális 25 Wattos (ami Neked nem tudom hogy lehet, (?) sztem 18 Wattod van---hacsak nem tuningoltál) világítás elég kell hogy legyen az 54 literes aksihoz.
 
A gyári szettem tetejébe beraktam egy víz alatti neoncsövet így a 15W-ra még 10W-ot rádobtam! Így tulajdonképpen nem víz alatti cső, hanem a műanyag tető aljára tapasztottam a gumitappancsok segítségével! Sok agyalás után jutottam erre a megoldásra! Mondhatni szebb lett a megvilágítás!
 
Back
Oldal tetejére