• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Bár gondolkodom hogy elhagyom a le és felvezetéseket, szóval együtt kapcsolna mind a négy cső fel is és le is, több fényt kapnának a növények így vagy pedig kitolni az időt ameddig mind a négy cső megy, talán jobb fejlődést érnék el a növények terén, főleg a parvulákkal nem vagyok megelégedve.


A világítási idő a másik kulcs kérdés. Az össz világtási idő nálad kb jól be van lőve (ezt mutatja az is, hogy nincs számottevő alga), de tovább nyújtani nem érdemes, mert csak az algágat eteti.
Az viszont elgondolkodtató, ahogy írod is, hogy ha egyszerre kapcsolnád fel a csöveket több fényt kapnának a növényeid.
Ha nem vagy megelégedve a gyepeddel, akkor fényerő növeléssel tudsz eredményt elérni, ergo ha egyszerre kapcsol az összes cső akkor több időn keresztül kapja a max fényerőt. Persze ehhez tudni kellen a vízoszlop magasságát is, mert a quad nem lő át akármennyit, hiábba pirítod vele a víz tetejét. ;)

35 centi vízoszlop van jelenleg, 80 centi széles akvárium, a gyeppel egyáltalán sajnos nem vagyok megelégedve, nem úgy terjeszkedik ahogy kéne, kevés hajtást hoz, nagyon nehezen akar összenőni sajnos, pedig a legnagyobb csoda rajta múlik mert most olyan semmilyen az akssi sajnos.
Ha szereted a szinek kiemeleset akkor hajra. Csak a novenyes csoved rozsaszin, pirosas legyen. Szepen mukodik. Ova intelek a novenyes csonek arult lila szint generalo "terrarisztikai" ejszakai fenyre hasznalt csotol, amt eloszeretettel soznak rad mint novenyes cso. En 2db ot hasznallok. Gyonyoruen kiemeli a halak, garnélák, es a nem zold nvenyek szineit.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"

Sylvana grolux csövekre gondolnék elsősorban hogy a növényeseket olyanra cserélni 6500k csöveket meg még nem tudom, körül kell nézzek a piacon, mondjuk osram vagy philips miket árul, vagy akár a sylvana-nak is van 6500k-s csöve. Esetleg van ajánlatotok hogy majd mire érdemes cserélni?
 
Sziasztok!
20 L-es akvárium, világítás 9 W-os 6500K-s, növényes, kompakt fénycső.
Jelenleg 7,5 órát világítok, 6-ról indultam.
Növények szépek, algám nem igazán van.
Megpróbálnám a 8 óra világítást, érdemes?
 
Sziasztok!
20 L-es akvárium, világítás 9 W-os 6500K-s, növényes, kompakt fénycső.
Jelenleg 7,5 órát világítok, 6-ról indultam.
Növények szépek, algám nem igazán van.
Megpróbálnám a 8 óra világítást, érdemes?
Igen.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
Sziasztok. Szeretném megkérdezni, hogy egy 180 l (90X45X45) akiban 4X39W 6500 K 20 cm-re a vízfelszíntől - világítással érdemes-e megszakítással világítani (9-10: 2cső, 10-11: 4cső, 11-12: 2cső majd 4-5: 2cső, 5-7: 4 cső, 7-8: 2 cső, a CO mindig villanykapcsolás előtt 1 órával indul és oltás előtt 1 órával kapcsol le) vagy inkább folyamatosan. Válaszaitokat előre is köszönöm.
 
Sziasztok. Szeretném megkérdezni, hogy egy 180 l (90X45X45) akiban 4X39W 6500 K 20 cm-re a vízfelszíntől - világítással érdemes-e megszakítással világítani (9-10: 2cső, 10-11: 4cső, 11-12: 2cső majd 4-5: 2cső, 5-7: 4 cső, 7-8: 2 cső, a CO mindig villanykapcsolás előtt 1 órával indul és oltás előtt 1 órával kapcsol le) vagy inkább folyamatosan. Válaszaitokat előre is köszönöm.
Szia. Teljesen felesleges intervallumok, ha csak nem valami speciális okból tervezed. Csapasd a 4 csővel a 7-8 órát. A co-t a növények igénye szerint állítsd be. Mire felkapcsol a villany, nem lenne baj ha meg lenne a teljes beoldásod vagy max 1,5-2 órán belül legyen megfelelő. a vége az jó lehet. De ez csak akkor jó így ha a növényeid mennyisége fel is szívja a co nagy részét. Citromsárga dc villanyoltáskor problémát okozhat.
 
A tema elejen nigro leirta a Watt per gallon peldat a vilagitasi idore, ami nagyon jo kis pelda, de kerdeses, hogy milyen csovel szamoltak ezt ki. Mivel ma mar elerheto a t5-os csovek es en azert eszre vettem rogton amikor a 4 darab t8-ast t5-re csereltem.
Tehat ebbol adodoan szerintem logikusabb lenne a lumen/gallon vagy literbol szam, mivel a lumen megis csak pontosabb leiras. Tekintsunk peldanak 4 darab 6500k 54w csovet, vagy 4 darab novenyes ugyancsak 54w t5-os csovet.... a w/liter vagy gallon ugyan az, csak a fenyero szemmel lathatoan kevesebb.
Ugyan ez a helyzet ha t5 es t8 esetet nezzuk, vagy esetleg t5 full 6500k es t8 full novenyes csoveket... a t8-nal nem latod szinte az akvariumot nappal pedig a w/l ugyanaz...
 
A watt/liter kiindulasi pont, es 6500 kelvines csovekkel szamolva ertendo. Szines csoveket nem szamolunk mert pl zold vagy kek csovekbol is ki lehet rakni 70 lumen/litert csak nincs ertelme mert abol semmi nem lesz. Igazabol szerintem bizonyos szintig mindegy mennyivel vilagitasz csak lodd be hozza a tapot es a co-t.
 
En ertem, csak a w/l abszolult nem kiindulo pont, mert a t8 as csoveken pl 12 orat vilagitottam es csak kb 7 ora utan bubiztak a novenyek egeszen a lampak kikapcsolasaig, ugyanannyi co es tap mellett t5-el 1.5 ora utan bubizas van, 7.5 ora utan meg mar semmi, es a w/liter nem valtozott... a lumen viszont korulbelul megduplazodott.
Remelem igy erthetobb hova akarok kilyukadni :)
Erdemes ezt megfigyelni inkabb es ehez igazitani a vilagitast mint szamolgatni. A vilagitast kb 10 nap utan vettem vissza, de a hc-k mar kezdenek attetszoek lenni nehany szaron, es az egyetlen ami valtozott az a vilagitas volt. Nyilvan sok volt nekik a 12 ora ekkora fenyerovel.
 
Az a baj hogy ez igy egy erthetetlen foleg egy kezdo szamara. A t8 vagy t5 igazan nem szamit. Fontos mekkora vizoszlopot vilagitasz hany wattal. Milyen tapot hasznalsz, mennyi co. Es ugye akvarium hossza es a csovek hossza. Noveny mennyiseg es lehet meg sorolni.
 
Hmm... rendben ebben igazad van, viszont t5 t8 watt/lumen az nem mindegy :) a watt nem egyenlo a fenyerovel
Igazan pontosak szeretnenk lenni meg a lumen sem az igazi. Az igazi az lenne ha az aljzatnal mernenk egy erteket. Lehet ma megejtem :) projektor szervizes ismerosomnek van lux meroje :D
 
En is hasznallok lux merot eszerint allitom be mindig a fenyeimet , es ezzel ellenorzom ha csokkenes van. A watt nem egyenlo a lumennel? Igy van. Koze nincs egymashoz. Van 39 wattos cso 800- 3500 lumenig vegyesen. T5- ben is t8- ban is. Ha aljzaton mersz ugyan ugy merhetsz viz tukron is. Mindegy mihez viszonyitasz asszerint kell szamolni. Szerintem 1 watt per liter vagy 70-75 lumen per literrel elinditani egy akvariumot szerencsesebb mert konnyebb finomitani az idon illetve a magassagon mint frissen ultetett novenyekkel meresekre hagyatkozni, kozben a novenyek 6x akkorak lesznek, arnyekoljak onmagukat illetve az aljzatot. Ha valaki el tudja kerulni az algasodast pl akkor csaphatja neki a fenyt. Nekem pl 9- kor kapcsol fel a pilacs es tizkor minden bubizik villanyoltasig.
 
Jogos igen :) a novenyek novekedessel en konkretan nem szamoltam. En is a w/l alapjan szamolok, en csak arra akartam kilyukadni, hogy ez abbol a szempontbol nem helyes, illetve nem telljesen pontos, hogy neem mindegy mivel vilagitasz. Nekem ahoz hogy ugyanaz az eredmeny es fenyero legyen t8-al mint t5-el ahoz minimum 1.5w/l kene t8-bol. Hozzateszem nem feltetlenul a sok a jo, ezt megtanultam az 50es aksimnal, gyakorlatilag 1 het utan egy nagy algacsomo volt az akvarium :D ott 1.2w/l ment 8 oraban coval es tapozassal viszont novenybol nem volt annyi, hogy ezeket el is hasznaljak... ujrainditas utan fokozatosan noveltem a fenyt ahogy a novenyek nottek es gyarapodtak.
 
Sziasztok! Munkabeosztásom miatt szeretnék többet világitani, probléma nélkül. Jelenleg 4 cső van amit variálhatok. Az lenne az elgondolás, hogy 3 cső 6500 k. Indulna 11:30 kor, majd 18:30 kor lekapcsol. Egy darab 2700 k indulna 18:28 kor 22:00 ig. Későn érek haza és szeretném élvezni a látványt amig ébren vagyok. Esetleg beindulhat az algásodás? Vagy a 2700 k csövet cseréljem másikra? Mi a véleményetek ?
 
Sziasztok az érdekelne hogy Low tech ben egy 102 befényterelőzött,diy rgb LED (5m) szalaggal és egy T5 24 w fénycsővel világított akváriumnál mennyit kell világítani?Mivel még nincs meg ezért mennyi lenne az idelális lumen szám Low tech vonalon?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
És mivel rgb (red,green,blue)
Manuálisan állítható szalagról beszélünk mennyi lenne az ideális a növényeknek a zöld a piros és a kék színből?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni.

Jelenleg 6 órát megy az aquasky 301 a növények növögetnek, de az algák is sajnos mindenhol.
14:00kor kapcsol a co2, 16:00kor a lámpa és 22:00kor kapcsol ki. A co2 elotte 1 oraval kapcsol ki.
A novenyek bubiznak rendesen.
https://akvakertesz.hu/threads/30l-dennerle-nano-cube-alom.6894/

Ebbe a naplóba van elég sok infó és történés a közelmultból.


Le lehet mennem a fény-idővel 6 óra alá?

Kellemes húsvétot mindenkinek! :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Sziasztok!
Jelenleg 2x28W-al világítok napi 8 órát. Most vettem le 10-ről mert nagyon szaporodik mindenféle alga. Átokhínár, széleslevelű tóalma és Karolinai bakopa van benne jelenleg ami szépen is növöget.
Az alga viszont nagyon bosszant. Valamit rosszul csinálnék?
 
Sziasztok!
Jelenleg 2x28W-al világítok napi 8 órát. Most vettem le 10-ről mert nagyon szaporodik mindenféle alga. Átokhínár, széleslevelű tóalma és Karolinai bakopa van benne jelenleg ami szépen is növöget.
Az alga viszont nagyon bosszant. Valamit rosszul csinálnék?

Szia,

Az jó, hogy levetted a világítási időt, de alga nem csak világítás, hanem szűrés, tápozás és egyéb probléma miatt is lehet.

Jó lenne infó az akiról:

- méret?
- szűrés?
- milyen talaj?
- mivel, mennyit tápozol?
 
Üdvözletem mindenkinek! Egy kis segítséget kérnék!

Van egy Chihiros féle led lámpám . Életem egyik legrosszabb vására, de jelenleg ezzel ragadtam. Az akvárium egy 30 literes Dennerle kocka (30x30x35 centi). A lámpa maximum teljesítménye 18W, de melegedés miatt kettővel visszatompítva használtam eddig és tekintettel a friss indításra, csak 8 órát világítottam. A tompítással kb 13 watt körül ment. Most még egy fokkal lentebb kellett vennem, így most 11,5 w körül dolgozik, ezzel együtt felvettem 10 órára a világítási időt.

A növényeim a következőek:
hygrophila corymbosa siamensis 53b (kb az akvárium 1/3-a),
anubia barteri nana (2 bokor),
eleocharis parvula mini.

Green Aqua Micro, macro 1 ml minden nap és carbo 1,5 ml megy minden nap, a növények szépek, a hygro rengeteget nőtt, telis tele van új levelekkel. Az anubias hozza sorban az új leveleket és mind a két bokor virágzik éppen. A parvula lassan, de biztosan elkezdett szétfutni. Algából csak barna alga van, de azt szerintem új indításnál csak kevesen ússzák meg. CO2 nincs, de nézelődök. Szóval elég gyenge a világításom, ha jól néztem az első hsz-ben, akkor nekem jeleleg ezzel a 11,5w-al 12 órát kellene világítsak? Terészetes fény nem igazán jut be, mert le van sötételve az ablak.
 
Szia,

amit mindenképpen tudnod kell, hogy a kevés fényerőt nem lehet a világítási idő növelésével kompenzálni.
8 óránál nem világítanék többet.
Ha ventilátorral hűtöd a lámpádat akkor feltekerheted 18 wattra, így növelheted a fényerőt.
 
Back
Oldal tetejére