• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit kell levegőztetni?

Szerintem olyan túl sokat nem szabad éjjel sem levegőztetni! Nem volt alkalmam méregetni mondjuk a pH-t , de gyanítom, hogy kihatással lehet rá. Kedvező hatását mint az algásodás visszaszorulását ,vagy a növények gyorsabb növeledését én is észrevettem. Viszont mikor szinte egész éjjel ment, akkor érthetetlen módon az Ottoim , és az igen sokat kibíró Amanda lazacaim is elkezdtek sorban hullani.
 
A hétvégi akvakertészkedéskor meg kellett állapítanom a tényt, hogy a microsorum és az addig csak vegetáló anubiasok is szebbek, meglepően dúsabbak lettek a legutóbbi alkalomhoz (kb. 1-1,5 hónap) képest, és a cryptoc-on sem találtam sérült vagy beteg levelet. Ezzel párhuzamosan, ha el nem is tűnt, de visszaszorulóban van, stagnál az ecsetalga.

Szerintem a levegőztetésnek, amit légpumpa helyett saját készítésű oxidátorral oldok meg és kb. 2 hónapja megy, egyértelműen van köze a változásokhoz. Tudjuk, hogy a növények éjszaka, vagy inkább fény hiányában, oxigén termelőből fogyasztóvá válnak, de ettől még a fejlődésük nem áll le ilyenkor sem. Ezek után könnyű belátni, hogy ha csak néhány százalékkal is több O2-höz jutnak, akkor az, jó hatással lesz rájuk, és az algákkal szembeni versenyben is némi előnyhöz jutnak.

Persze a levegőztetés mellett más szempontok is hozzájárultak/járulhattak a változásokhoz:
- Új szűrőanyag. Az Eheim Substrat Pro helyére Seachem Matrix került. Időszerű volt a cseréje, de volt egy másik szempont is. A szinterelt üveg szűrőanyagok kisebb/nagyobb mértékben szilikátokat oldanak a vízbe, így a víz keménységére és ph értékére is hatással vannak. (A Siporax egyértelműen, de sejtésem szerint a többi hasonló szűrőanyag szintén.) Márpedig az algák közül némelyik kimondottan szereti a szilikátokat…
- A tápozás felülvizsgálata és finomítása. A nitrát és foszfát szinten egyértelműen igazítani kellett.
- Elkezdtem Easy Life Catappa-X-et adagolni. Erről is lehet tudni, hogy nem csak a halakra van jó hatással.

Saját meglátásom szerint az éjszakai, vagy akár folyamatos levegőztetés egy low tech akvárium esetében csak előnyökkel jár. Ha nincs CO2 beoldás, akkor nincs mit kihajtani a vízből. A levegőztetés pedig elősegíti az oldott gázok egyensúlyi állapotának beállását. Nincs ingadozó CO2 szint, ami az algáknak előnyt jelentene. A növények igényeit pedig carbo adagolásával nagyrészt ki lehet elégíteni.
Biztos vagyok benne,hogy teljesen pozitív értékű az oxigén beoldás viszont ha vegetáló anubiasok voltak,microsorum,illetve crypto-k nem igazán voltak egészségesek ott más probléma is lappangott mivel ezek rendkívül könnyű tartású növények. Szinte táp nélkül de legalábbis nagyon ritkán adagolva tartom lowba és sosem láttam még rajtuk hiány tüneteket. De ez egy jó hír,hogy pozitív változás állt be az akvádba. Esetleg lehet tudni valamit a saját készítésű oxidátorodról? Akár a megfelelő topikban akár pm-be.
 
Szerintem olyan túl sokat nem szabad éjjel sem levegőztetni! Nem volt alkalmam méregetni mondjuk a pH-t , de gyanítom, hogy kihatással lehet rá. Kedvező hatását mint az algásodás visszaszorulását ,vagy a növények gyorsabb növeledését én is észrevettem. Viszont mikor szinte egész éjjel ment, akkor érthetetlen módon az Ottoim , és az igen sokat kibíró Amanda lazacaim is elkezdtek sorban hullani.
Gyanús,hogy nagy lehetett a ph ingadozás,ha van napközben co2 adagolás és az vihette el őket.Én akkor jártam "viszonylag hasonlóan",amikor a nagykeres elfelejtette említeni,hogy néhány hal lágy vizben volt,nálunk meg csapvízbe kerültek.Persze másnapra szépen lemorzsolódtak.:unsure:
 
Szerintem olyan túl sokat nem szabad éjjel sem levegőztetni! Nem volt alkalmam méregetni mondjuk a pH-t , de gyanítom, hogy kihatással lehet rá. Kedvező hatását mint az algásodás visszaszorulását ,vagy a növények gyorsabb növeledését én is észrevettem. Viszont mikor szinte egész éjjel ment, akkor érthetetlen módon az Ottoim , és az igen sokat kibíró Amanda lazacaim is elkezdtek sorban hullani.
Otok és amanda lazacok nálam is vannak. Mindegyik makk egészséges. Azért azt is hozzáteszem, hogy az oxidátor nem megy egy hiperaktív szinten. Szerintem a halak pusztulása mögött más probléma lesz.
 
Biztos vagyok benne,hogy teljesen pozitív értékű az oxigén beoldás viszont ha vegetáló anubiasok voltak,microsorum,illetve crypto-k nem igazán voltak egészségesek ott más probléma is lappangott mivel ezek rendkívül könnyű tartású növények. Szinte táp nélkül de legalábbis nagyon ritkán adagolva tartom lowba és sosem láttam még rajtuk hiány tüneteket. De ez egy jó hír,hogy pozitív változás állt be az akvádba. Esetleg lehet tudni valamit a saját készítésű oxidátorodról? Akár a megfelelő topikban akár pm-be.
Igen, ahogy írtam is, a tápozáson is igazítani kellett. Ezért tartottam fontosnak megemlíteni, hogy nem csak a levegőztetés, hanem több másik szempont is hozzájárult az előnyös változásokhoz.
Az oxidátorról szintén ma raktam fel egy leírást. Részletek itt: https://akvakertesz.hu/threads/diy-oxydator.5758/#post-321756
 
Növényes low tech aki (dirted tank). CO2 nincs, növények vannak.

Évek óta egyátalán nem levegőztetek, több akváriumban.

Víz a felszínen mozog, de egyátalán nem gyorsan. Azért van levegőztető tartalékban, ha valamiért esetleg szükség lenne rá.

Amit javasolni tudok és talán érdemes is, ha nincs otthon senki több napig / hétig, akkor éjszakára időzítőre rárakni a levegőztetőt. (párszor kapcsoljon be fél orára).

Itt figyelni kell arra, hogy az akvariumviz nehogy ki tudjon folyni a csovon keresztul (zaro szelep ha kozel a viz az aki tetejehez)

Ez segíthet akkor, ha pl elromlik a szűrő (-> nem mozog a víz) és sok a vizen uszó növény ami a felületet csökkenti.

Növények napközben O2 adnak le, de északa felvesznek!

Új akváriumnál kezdetben érdemes levegőztetni, főleg ha talajal van indítva.

(Vannak ottoim es kulonbozo lazacok is)
 
Sziasztok!
Lehet furát kérdezek, de egy Eheim 100-as légpumpa, a végén egy GreenWorks közepes méretű Co2 diffúzorral működhet?
A difit épp nem használom es esztétikusabbnak találom, mint egy porlasztókőt. Régi Tetra pumpával teszteltem, azzal működött, szépen jöttek az apró bubik a kerámián keresztül. Jah es a bubik jóval apróbbak, mint az Eheim gyári porlasztóján.
De lehet bármi baja az Eheim légpumpának vagy a difinek ha együtt használom?
 
Sziasztok! Kezdő vagyok. Az akváriumok mindig lenyűgöztek. Karácsonykor teljesült a régi álmom, meglepetésként a fa alatt ez várt. Felkészülve persze nem voltam rá. Próbálok rohamtempóban felzárkózni, hogy minél jobban érezzék magukat nálam a halak.
50 literes akváriumba 4 neont és 3 guppit javasoltak páromnak az üzletben (ebből két vemhes, ahogy a jeleknek utána olvastam). Kavicsos talaj, néhány kő és növény kapott benne helyett. Levegőztető szűrőt és hőfokszabályzót adtak hozzá, de instrukciókat nem. Folyamatosan be van kacsvolva a levegőztető, a víz hőfokát 27 celsiusra tettem. A vizet a kereskedés adta hozzá, így még a víz cserével sem vagyok tisztában. Kérlek segítsetek a gyors felzárkózásban!
Előre is köszönöm!
 
Sziasztok! Kezdő vagyok. Az akváriumok mindig lenyűgöztek. Karácsonykor teljesült a régi álmom, meglepetésként a fa alatt ez várt. Felkészülve persze nem voltam rá. Próbálok rohamtempóban felzárkózni, hogy minél jobban érezzék magukat nálam a halak.
50 literes akváriumba 4 neont és 3 guppit javasoltak páromnak az üzletben (ebből két vemhes, ahogy a jeleknek utána olvastam). Kavicsos talaj, néhány kő és növény kapott benne helyett. Levegőztető szűrőt és hőfokszabályzót adtak hozzá, de instrukciókat nem. Folyamatosan be van kacsvolva a levegőztető, a víz hőfokát 27 celsiusra tettem. A vizet a kereskedés adta hozzá, így még a víz cserével sem vagyok tisztában. Kérlek segítsetek a gyors felzárkózásban!
Előre is köszönöm!
A hőfokot vedd le 24-25-re, bőven elég. Van külön légpumpa és szűrő is vagy a szűrő mozgatja a vízfelszínt? Külön levegőztetni tök fölösleges általában.
 
Sziasztok! Kezdő vagyok. Az akváriumok mindig lenyűgöztek. Karácsonykor teljesült a régi álmom, meglepetésként a fa alatt ez várt. Felkészülve persze nem voltam rá. Próbálok rohamtempóban felzárkózni, hogy minél jobban érezzék magukat nálam a halak.
50 literes akváriumba 4 neont és 3 guppit javasoltak páromnak az üzletben (ebből két vemhes, ahogy a jeleknek utána olvastam). Kavicsos talaj, néhány kő és növény kapott benne helyett. Levegőztető szűrőt és hőfokszabályzót adtak hozzá, de instrukciókat nem. Folyamatosan be van kacsvolva a levegőztető, a víz hőfokát 27 celsiusra tettem. A vizet a kereskedés adta hozzá, így még a víz cserével sem vagyok tisztában. Kérlek segítsetek a gyors felzárkózásban!
Előre is köszönöm!
Üdv a csapatban!
A levegőztető mehet non stop ban . Mert ez nem egy növényes akvárium.
A viz hőmérsékletet 24-25 celsiusra lődd be . A vizcsere heti 50 % jó a sima csapvíz . De a halak védelmében használj Easy-life Filter medium ot vagy más szert a csapvíz kezelésére kezdetben.
 
Sziasztok! Kezdő vagyok. Az akváriumok mindig lenyűgöztek. Karácsonykor teljesült a régi álmom, meglepetésként a fa alatt ez várt. Felkészülve persze nem voltam rá. Próbálok rohamtempóban felzárkózni, hogy minél jobban érezzék magukat nálam a halak.
50 literes akváriumba 4 neont és 3 guppit javasoltak páromnak az üzletben (ebből két vemhes, ahogy a jeleknek utána olvastam). Kavicsos talaj, néhány kő és növény kapott benne helyett. Levegőztető szűrőt és hőfokszabályzót adtak hozzá, de instrukciókat nem. Folyamatosan be van kacsvolva a levegőztető, a víz hőfokát 27 celsiusra tettem. A vizet a kereskedés adta hozzá, így még a víz cserével sem vagyok tisztában. Kérlek segítsetek a gyors felzárkózásban!
Előre is köszönöm!

Ilyen kevés halnál valószínűleg a levegőztetés nem szükséges, a szűrő fogja mozgatni annyira a vizet, hogy ne legyen O2 probléma. Gondolom kipróbáltad, a levegőztető elég hangos és emiatt zavaró is lehet. A szűrővel óvatosan bánj: a lényeg, hogy tisztításnál ne tedd tönkre a benne kialakuló bakteriális stb szűrőközeget. Nem cél, hogy takarításnál patyolat tiszta legyen. Ha már elég koszos a szűrő, akkor amikor az akváriumvizet cseréled és kiszeded a víz egy részét pl egy vödörbe, abban öblítsd ki a szűrőt. Milyen sűrűn kell ezt megtenned, sok mindentől függ, de ha látod, hogy a víz jóval lassabban folyik át, akkor itt az ideje. 7 halnál csodálkoznék, ha sűrűbben kellene hozzányúlni mint 1-2-3 hónap.

Ami FONTOS:

1. NE etesd túl a halakat. A halak mindig éhesnek látszanak. Mondjuk naponta 1x annyit adjál, amit kapásból megesznek. Ez egy kis csipet haltáp.
2. NE etesd túl a halakat.
3. Karantén nélkül, egyesével lehetőleg ne vegyél hozzá halakat, kereskedésekben nagy lehet pl Darakór veszélye

27 fok elég sok, nyugodtan leteheted mondjuk 24-re. Nálam hasonló halak 21 fokos, melegítő nélküli vízben vannak.

A vízminőséget növényekkel is javíthatod. Persze rothadó, kikopó növényekkel meg ronthatod :). Kavicságyas low tech akváriumba szép növények nevelése kihívás, de pár igénytelen faj javíthat a vízminőségen, például najas:

IMG.jpg

info itt:
https://akvakertesz.hu/threads/najas-guadalupensis-guadalupai-tueskeshinar.2314/


Ha minden jól megy, hamarosan nem 3 guppid lesz, hanem egy vödörnyi.

Ha például sokkal több halad lesz, vagy túleteted az akváriumot
, akkor megnőhet az oxigén igény. Pipáló hal nem szép látvány, ilyenkor azonnali vízcsere (mondjuk 25%) és levegőztető be. Esetleg időzítőre is teheted a levegőztetőt. Vízcserekor mindig adj hozzá vízkezelőt ("antiklórt").
 
Utoljára módosított:
Nagyon köszönöm a gyors és alapos válaszokat! Ahogy valami ismeretlenbe ütközöm, azonnal jelentkezem, addig is böngészem a fórumot. Képet sajnos nem sikerült feltenni kezdetleges akváriumomról, de pótolom, miután rájövök hogyan kell.
 
Nagyon köszönöm a gyors és alapos válaszokat! Ahogy valami ismeretlenbe ütközöm, azonnal jelentkezem, addig is böngészem a fórumot. Képet sajnos nem sikerült feltenni kezdetleges akváriumomról, de pótolom, miután rájövök hogyan kell.
Mivel új felhasználó vagy képet csak ugy tudsz felrakni , hogy felrakod a képet egy képfeltöltő oldalra s a linket bemásolod ide .
 
Nagyon köszönöm a gyors és alapos válaszokat! Ahogy valami ismeretlenbe ütközöm, azonnal jelentkezem, addig is böngészem a fórumot. Képet sajnos nem sikerült feltenni kezdetleges akváriumomról, de pótolom, miután rájövök hogyan kell.
Olvas el sok forum jegyzetet , irást . Sok infot tudsz begyűjteni . Ha valamit nem értesz kérdez bátran! Vagyunk egy páran bisztos választ kapsz;)
Sok sikert!
 
Ilyen kevés halnál valószínűleg a levegőztetés nem szükséges, a szűrő fogja mozgatni annyira a vizet, hogy ne legyen O2 probléma. Gondolom kipróbáltad, a levegőztető elég hangos és emiatt zavaró is lehet. A szűrővel óvatosan bánj: a lényeg, hogy tisztításnál ne tedd tönkre a benne kialakuló bakteriális stb szűrőközeget. Nem cél, hogy takarításnál patyolat tiszta legyen. Ha már elég koszos a szűrő, akkor amikor az akváriumvizet cseréled és kiszeded a víz egy részét pl egy vödörbe, abban öblítsd ki a szűrőt. Milyen sűrűn kell ezt megtenned, sok mindentől függ, de ha látod, hogy a víz jóval lassabban folyik át, akkor itt az ideje. 7 halnál csodálkoznék, ha sűrűbben kellene hozzányúlni mint 1-2-3 hónap.

Ami FONTOS:

1. NE etesd túl a halakat. A halak mindig éhesnek látszanak. Mondjuk naponta 1x annyit adjál, amit kapásból megesznek. Ez egy kis csipet haltáp.
2. NE etesd túl a halakat.
3. Karantén nélkül, egyesével lehetőleg ne vegyél hozzá halakat, kereskedésekben nagy lehet pl Darakór veszélye

27 fok elég sok, nyugodtan leteheted mondjuk 24-re. Nálam hasonló halak 21 fokos, melegítő nélküli vízben vannak.

A vízminőséget növényekkel is javíthatod. Persze rothadó, kikopó növényekkel meg ronthatod :). Kavicságyas low tech akváriumba szép növények nevelése kihívás, de pár igénytelen faj javíthat a vízminőségen, például najas:

View attachment 46076

info itt:
https://akvakertesz.hu/threads/najas-guadalupensis-guadalupai-tueskeshinar.2314/


Ha minden jól megy, hamarosan nem 3 guppid lesz, hanem egy vödörnyi.

Ha például sokkal több halad lesz, vagy túleteted az akváriumot
, akkor megnőhet az oxigén igény. Pipáló hal nem szép látvány, ilyenkor azonnali vízcsere (mondjuk 25%) és levegőztető be. Esetleg időzítőre is teheted a levegőztetőt. Vízcserekor mindig adj hozzá vízkezelőt ("antiklórt").

Nagyon köszönöm a hasznos információkat! Még jelentkezem!
 
Back
Oldal tetejére